Połącz się z nami

News Chicago

25-lecie Koła 50 Pieniny w Chicago. Uroczyste obchody w kościele i jubileuszowe koszulki na pamiątkę

Opublikowano

dnia

Koło 50 Pieniny obchodzi srebrny jubileusz swojego istnienia. Uroczystą mszę odprawił ks. biskup Andrzej Wypych. Obchody rocznicowe odbyły się w Domu Podhalan.

Koło 50 Pieniny przy Związku Podhalan w Ameryce Północnej celebrowało 25-lecie swojej działalności. Rocznicowe obchody inaugurowała msza święta odprawiona przez samego ks. biskupa Andrzeja Wypycha w kościele św. Kamila.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-kolo-pieniny-8-minut” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Duszpasterz dokładnie ćwierć wieku temu udzielił nowopowstałej organizacji duszpasterskiego błogosławieństwa i od tamtej pory jest jej kapelanem.Członkowie koła upamiętnili jubileusz wydaniem okolicznościowych koszulek z nazwą organizacji.

Galeria zdjęć

Koło 50 Pieniny powstało w 1990 roku, kiedy to Henryk Mikołajczyk, pierwszy prezes, postanowił kultywować tradycje i obrzędy regionu pienińskiego na obczyźnie. Organizacji od samego początku przyświecał cel charytatywny. Dochody z organizowanych imprez trafiają do potrzebujących z rodzinnych stron członków.

Środki finansowe z tegorocznego pikniku zostaną przeznaczone na ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych w Szczawnicy oraz na spłatę długu budynku Dom Podhalan.

W planach Koła 50 Pieniny są jeszcze dwa pikniku, w lipcu i wrześniu.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

zdjecia dostępne na stronie:
www.newsrp.smugmug.com

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Popularne