Połącz się z nami

Wiara i życie

Nawrócić się i wytrwać

Opublikowano

dnia

Przeżyłem nawrócenie i bardzo chciałbym wytrwać na dobrej drodze, ale znając siebie, obawiam się, że mogę wrócić na złą drogę. Czy mogę prosić o jakąś radę?

Przede wszystkim trzeba się szczerze ucieszyć zwycięstwem dobra nad złem. Dla kogoś, kto jak syn marnotrawny błąkał się gdzieś z dala od ojcowskiego domu, nie ma większej radości nad tę, że znów znalazł się w ramionach przebaczającego Ojca. On nie tylko przebacza, ale zapomina zło, jakim człowiek Go obrażał, szkodził innym i niszczył siebie. Tak przebaczyć potrafi tylko kochający Bóg.

Trzeba jednak pamiętać, że proces nawrócenia dokonuje się w czasie. Można go porównać do drogi, która wymaga czasu, aby nas doprowadzić do upragnionego celu. W jednej chwili można zrobić tylko jeden krok we właściwym kierunku. Dopóki żyjemy, cel tej wędrówki będzie zawsze przed nami. Ważne jest, żeby go nie utracić sprzed oczu i nie zniechęcić się, gdy przyjdą chwile zniechęcenia w drodze ku Pełni dobra. Przecież tylko ten, kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony (Mt 24, 13).

REKLAMA REKLAMA

W pracy nad sobą najważniejszy jest czas teraźniejszy. Naznaczony czuwaniem i modlitwą, musi angażować całą naszą wolę trwania na odnalezionej drodze. Czas przeszły już do nas nie należy. To co było, minęło, a Jezus przestrzega, że ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda nie nadaje się do Królestwa Bożego (Łk 9, 62). Trzeba jednak pamiętać, że diabeł łatwo nie zrezygnuje z człowieka, którego do niedawna jeszcze mocno trzymał w swoich szponach. Nie ustanie w kuszeniu, ukazując fałszywe radości trwania w grzechu. Będzie starał się przerazić albo zrazić nawracającego się człowieka, wmawiając mu, że jego wysiłek jest niepotrzebny albo nieskuteczny. Będzie się starał oddziaływać na ludzką pamięć, przypominając miłe chwile z dawnego życia. Przezwyciężenie tych pokus powrotu do przeszłości wymaga trudu i samozaparcia. Droga nawrócenia potrzebuje zdrowej ascezy, do której wzywa Jezus: ten rodzaj ducha wypędza się tylko postem i modlitwą (Mt 17, 21). Jest to droga w górę i do przodu. Patrząc w przyszłość, trzeba rozeznać, co się w życiu naprawdę opłaca, Komu warto zawierzyć. Droga nawrócenia jest drogą wiary. Na niej nie jesteśmy sami. Jest z nami Jezus, On jest naszą Drogą.

Proszę się jednak nie dziwić rodzącym się lękom na drodze nawrócenia. Jest rzeczą normalną, że człowiek boi się zła, zwłaszcza jeśli już w życiu doświadczył jego niszczącej mocy. Nie można się jednak w życiu powodować strachem, bo jest on złym doradcą, a boi się tylko ktoś słaby. Drogą nawrócenia trzeba iść z nadzieją, która wskazuje na cel i zachęca do wysiłku w zbliżaniu się do niego. Nadzieja nawrócenia to również wezwanie, by pozwolić się prowadzić Bożemu Duchowi, który jest potężniejszy od złego ducha i pomaga odwagą przezwyciężyć strach przed porażką. Trzeba pamiętać, że droga nawrócenia to odwracanie się od złej przeszłości do dobrej przyszłości, od złego do Dobrego Ducha, od strachu ku nadziei.

jerzy-sermak-fotoKs. Jerzy Sermak SJ urodził się 7 stycznia 1950 roku w Czechowicach Dziedzicach. W 1969 roku wstąpił do zakonu oo. jezuitów. W 1992 roku wyjechał do Chicago, by przez sześć lat pracować tutaj wśród Polonii. Był dyrektorem religijnych programów radiowych, kapelanem harcerzy i kilku zgromadzeń sióstr zakonnych, należał do redakcji wychodzącego w Chicago dwutygodnika “Nowe Życie”. Od 2013 roku jest przełożonym polskich jezuitów w Chicago. Jest autorem dwunastu pozycji książkowych m.in.: Zamyślenia (1992), Słowa jak ziarno (2000), Kim On jest? (2001), Odnaleziony skarb (2007) Różaniec ze służebnicą Bożą, Rozalią Celakówną (2010), Drogi wiary (2012) i Mądry z wiary żyje (2012).

Świeta i Nowy Rok

Maryja i Józef też byli emigrantami. W Chicago rusza „Las Posadas”. Jezuita o. Paweł Kosiński tłumaczy o co w tym chodzi

Opublikowano

dnia

Autor:

Las Posadas to adwentowa tradycja ludności latynoskiej. Jezuita ojciec Paweł Kosiński wyjaśnia jakie przesłanie i znaczenie ma ono dzisiaj w Chicago.

Las Posadas to święto obchodzone zwykle między 16 a 24 grudnia w państwach Ameryki Łacińskiej, wywodzące się z Meksyku. W różnych krajach uroczystości z nim związane są nieco odmienne, zależnie od lokalnych tradycji.

Jest częścią przygotowani do Świąt Bożego Narodzenia9 dni przygotowań symbolizuje 9 miesięcy gdy matka Boska była w ciąży i oczekiwała przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.

W Chicago święto Las Posadas jest związane z procesją, która odtwarza zmagania Józefa i Maryi, jakich doświadczyli próbując znaleźć dla siebie miejsce w Betlejem. Wydarzenie ma znaczenie także w wymiarze społecznym. Parada ma wspomóc czynność polityczną, zwłaszcza reformę imigracyjną, poprzez przypomnienie, że Józef i Maryja też byli emigrantami, szukającymi dla siebie bezpiecznego schronienia.

REKLAMA REKLAMA

 

Meksykańska tradycja Las Posadas ma ponad 400 lat, jej początek datuje się na 1586 rok. Dwie osoby przebrane za Maryję i Józefa podróżują co noc do innego domu, przez dziewięć nocy. W każdym domu odbywają się modlitwy. Marii i Józefowi mogą towarzyszyć aniołowie i pasterze, lub pielgrzymi, którzy niosą wizerunki świętych postaci. Dzieci niosą poinsecje, a za procesją podążają muzycy. Pod koniec każdej nocy śpiewane są kolędy, a dzieci rozbijają piniaty w kształcie gwiazdy i wszyscy siadają do uczty.

16ta już procesja Las Posadas w Chicago „w intencji” sprawiedliwej reformy imigracyjnej, dla ludzi przybywających do Stanów Zjednoczonych odbędzie się już dzisiaj.

 

Źródło:wikipedia

Foto:YouTube

 

 

Czytaj dalej

News USA

W stanie Kentucky Kościół Katolicki w pełni zaangażował się i niesie pomoc ofiarom tornada

Opublikowano

dnia

Autor:

Od momentu uderzenia tornada w Kentucky w USA, wspólnota katolicka w regionie jednoczy się w modlitwie i oferuje wsparcie dla poszkodowanych. W niedzielę wszystkie parafie diecezji włączyły się w specjalną zbiórkę. O sytuacji w miejscach katastrofy opowiedział papieskiej rozgłośni biskup Owensboro, William F. Medley.

„Kościół parafii św. Józefa nadal stoi, choć jest poważnie uszkodzony. W niedzielę, członkowie sąsiadującej parafii św. Hieronima przyjęli ich do siebie by wspólnie się modlić. Uczestniczyłem w popołudniowej Mszy, podczas której zwracano się także do Matki Bożej z Guadalupe, bo parafianie św. Józefa to w dużej części hiszpańskojęzyczni imigranci.

Zniszczony jest niestety kościół w Dawson’s Springs, trzeba zbudować go na nowo” – stwierdził bp Medley. Duchowny opowiedział także o sytuacji katolików w mieście Mayfield, które zostało „niemal starte z powierzchni ziemi”.

„Wiele parafii jest zaangażowanych w pomoc. Po takich zdarzeniach jak to, panuje jeden wielki chaos. Ludzie często nie wiedzą, gdzie się udać. W Mayfield wielu ludziom, których domy przetrwały, brakuje wody, ogrzewania i elektryczności. Nasze serca są złamane, ale wciąż mamy nadzieję. Ludzie w kraju i nawet z całego świata, starają się nam teraz pomóc. Wielkim pocieszeniem jest też dla nas osobista bliskość Papieża, który zwrócił się do nas w niedzielę. Powtarzamy sobie jego słowa, bo przynoszą nam prawdziwą pociechę.

REKLAMA REKLAMA

Jesteśmy wdzięczni za pomoc, którą otrzymujemy od tak wielu ludzi, od innych wspólnot w całym kraju, to dla nas pokrzepiające, że modlą się za nas i dla nas się poświęcają.“

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi dzisiaj Kentucky, aby zobaczyć zniszczenia spowodowane przez tornada. Polecił również swojej administracji udostępnić wszelkie konieczne zasoby lokalnym i stanowym urzędnikom w Kentucky i innych stanach dotkniętych przez kataklizm.

 

Autor: Marek Krzysztofiak SJ

Źródło: RV

Foto: YouTube

Czytaj dalej

Adwent

Pod Chicago tłumy pielgrzymów oddało hołd Patronce Obu Ameryk. Wielkie świętowanie w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobotę i niedzielę w Des Plaines w stanie Illinois wypełniły uroczystości związane ze świętem Naszej Pani. Po rocznej przerwie związanej z pandemią, tysiące pielgrzymów wzięło w nich udział.

Obchody, które  rozpoczęły się w sobotę, przyciągnęły setki tysięcy pielgrzymów, w większości pochodzenia meksykańskiego, nie tylko z okolic Chicago. Wielu z nich przyszło pieszo. Wierni poza modlitwami ofiarowali Matce Bożej z Guadalupe kwiaty.

„Juan Diego nauczył się dzięki zaufaniu do Boga, także tego, żeby mieć bardziej pozytywne spojrzenie na przyszłość” – powiedział ojciec Esequiel Sanchez, z Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.

Uroczystości odbyły się w związku z liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Kościele Katolickim, które przypada 12 grudnia. Jest to największa tego typu uroczystość poza miastem Meksyk.

REKLAMA REKLAMA

Matka Boża z Guadalupe to katolicki tytuł Maryi, która miała objawić się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe.

Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki.

Niedzielne uroczystości zakończyły się inscenizacją objawień Juanowi Diego.

Obraz misyjny Matki Bożej z Guadalupe został przywieziony z Meksyku w 1986 roku do stałej ekspozycji na terenie Akademii Maryville.

 

Źródło:abc7,wgn, wikipedia
Foto: YT, wikipedia

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu