Połącz się z nami

Wiara i życie

Nawrócić się i wytrwać

Opublikowano

dnia

Przeżyłem nawrócenie i bardzo chciałbym wytrwać na dobrej drodze, ale znając siebie, obawiam się, że mogę wrócić na złą drogę. Czy mogę prosić o jakąś radę?

Przede wszystkim trzeba się szczerze ucieszyć zwycięstwem dobra nad złem. Dla kogoś, kto jak syn marnotrawny błąkał się gdzieś z dala od ojcowskiego domu, nie ma większej radości nad tę, że znów znalazł się w ramionach przebaczającego Ojca. On nie tylko przebacza, ale zapomina zło, jakim człowiek Go obrażał, szkodził innym i niszczył siebie. Tak przebaczyć potrafi tylko kochający Bóg.

Trzeba jednak pamiętać, że proces nawrócenia dokonuje się w czasie. Można go porównać do drogi, która wymaga czasu, aby nas doprowadzić do upragnionego celu. W jednej chwili można zrobić tylko jeden krok we właściwym kierunku. Dopóki żyjemy, cel tej wędrówki będzie zawsze przed nami. Ważne jest, żeby go nie utracić sprzed oczu i nie zniechęcić się, gdy przyjdą chwile zniechęcenia w drodze ku Pełni dobra. Przecież tylko ten, kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony (Mt 24, 13).

W pracy nad sobą najważniejszy jest czas teraźniejszy. Naznaczony czuwaniem i modlitwą, musi angażować całą naszą wolę trwania na odnalezionej drodze. Czas przeszły już do nas nie należy. To co było, minęło, a Jezus przestrzega, że ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda nie nadaje się do Królestwa Bożego (Łk 9, 62). Trzeba jednak pamiętać, że diabeł łatwo nie zrezygnuje z człowieka, którego do niedawna jeszcze mocno trzymał w swoich szponach. Nie ustanie w kuszeniu, ukazując fałszywe radości trwania w grzechu. Będzie starał się przerazić albo zrazić nawracającego się człowieka, wmawiając mu, że jego wysiłek jest niepotrzebny albo nieskuteczny. Będzie się starał oddziaływać na ludzką pamięć, przypominając miłe chwile z dawnego życia. Przezwyciężenie tych pokus powrotu do przeszłości wymaga trudu i samozaparcia. Droga nawrócenia potrzebuje zdrowej ascezy, do której wzywa Jezus: ten rodzaj ducha wypędza się tylko postem i modlitwą (Mt 17, 21). Jest to droga w górę i do przodu. Patrząc w przyszłość, trzeba rozeznać, co się w życiu naprawdę opłaca, Komu warto zawierzyć. Droga nawrócenia jest drogą wiary. Na niej nie jesteśmy sami. Jest z nami Jezus, On jest naszą Drogą.

Proszę się jednak nie dziwić rodzącym się lękom na drodze nawrócenia. Jest rzeczą normalną, że człowiek boi się zła, zwłaszcza jeśli już w życiu doświadczył jego niszczącej mocy. Nie można się jednak w życiu powodować strachem, bo jest on złym doradcą, a boi się tylko ktoś słaby. Drogą nawrócenia trzeba iść z nadzieją, która wskazuje na cel i zachęca do wysiłku w zbliżaniu się do niego. Nadzieja nawrócenia to również wezwanie, by pozwolić się prowadzić Bożemu Duchowi, który jest potężniejszy od złego ducha i pomaga odwagą przezwyciężyć strach przed porażką. Trzeba pamiętać, że droga nawrócenia to odwracanie się od złej przeszłości do dobrej przyszłości, od złego do Dobrego Ducha, od strachu ku nadziei.

jerzy-sermak-fotoKs. Jerzy Sermak SJ urodził się 7 stycznia 1950 roku w Czechowicach Dziedzicach. W 1969 roku wstąpił do zakonu oo. jezuitów. W 1992 roku wyjechał do Chicago, by przez sześć lat pracować tutaj wśród Polonii. Był dyrektorem religijnych programów radiowych, kapelanem harcerzy i kilku zgromadzeń sióstr zakonnych, należał do redakcji wychodzącego w Chicago dwutygodnika “Nowe Życie”. Od 2013 roku jest przełożonym polskich jezuitów w Chicago. Jest autorem dwunastu pozycji książkowych m.in.: Zamyślenia (1992), Słowa jak ziarno (2000), Kim On jest? (2001), Odnaleziony skarb (2007) Różaniec ze służebnicą Bożą, Rozalią Celakówną (2010), Drogi wiary (2012) i Mądry z wiary żyje (2012).

Świeta i Nowy Rok

Maryja i Józef też byli emigrantami. W Chicago rusza „Las Posadas”. Jezuita o. Paweł Kosiński tłumaczy o co w tym chodzi

Opublikowano

dnia

Autor:

Las Posadas to adwentowa tradycja ludności latynoskiej. Jezuita ojciec Paweł Kosiński wyjaśnia jakie przesłanie i znaczenie ma ono dzisiaj w Chicago.

Las Posadas to święto obchodzone zwykle między 16 a 24 grudnia w państwach Ameryki Łacińskiej, wywodzące się z Meksyku. W różnych krajach uroczystości z nim związane są nieco odmienne, zależnie od lokalnych tradycji.

Jest częścią przygotowani do Świąt Bożego Narodzenia9 dni przygotowań symbolizuje 9 miesięcy gdy matka Boska była w ciąży i oczekiwała przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.

W Chicago święto Las Posadas jest związane z procesją, która odtwarza zmagania Józefa i Maryi, jakich doświadczyli próbując znaleźć dla siebie miejsce w Betlejem. Wydarzenie ma znaczenie także w wymiarze społecznym. Parada ma wspomóc czynność polityczną, zwłaszcza reformę imigracyjną, poprzez przypomnienie, że Józef i Maryja też byli emigrantami, szukającymi dla siebie bezpiecznego schronienia.

 

Meksykańska tradycja Las Posadas ma ponad 400 lat, jej początek datuje się na 1586 rok. Dwie osoby przebrane za Maryję i Józefa podróżują co noc do innego domu, przez dziewięć nocy. W każdym domu odbywają się modlitwy. Marii i Józefowi mogą towarzyszyć aniołowie i pasterze, lub pielgrzymi, którzy niosą wizerunki świętych postaci. Dzieci niosą poinsecje, a za procesją podążają muzycy. Pod koniec każdej nocy śpiewane są kolędy, a dzieci rozbijają piniaty w kształcie gwiazdy i wszyscy siadają do uczty.

16ta już procesja Las Posadas w Chicago „w intencji” sprawiedliwej reformy imigracyjnej, dla ludzi przybywających do Stanów Zjednoczonych odbędzie się już dzisiaj.

 

Źródło:wikipedia

Foto:YouTube

 

 

Czytaj dalej

News USA

W stanie Kentucky Kościół Katolicki w pełni zaangażował się i niesie pomoc ofiarom tornada

Opublikowano

dnia

Autor:

Od momentu uderzenia tornada w Kentucky w USA, wspólnota katolicka w regionie jednoczy się w modlitwie i oferuje wsparcie dla poszkodowanych. W niedzielę wszystkie parafie diecezji włączyły się w specjalną zbiórkę. O sytuacji w miejscach katastrofy opowiedział papieskiej rozgłośni biskup Owensboro, William F. Medley.

„Kościół parafii św. Józefa nadal stoi, choć jest poważnie uszkodzony. W niedzielę, członkowie sąsiadującej parafii św. Hieronima przyjęli ich do siebie by wspólnie się modlić. Uczestniczyłem w popołudniowej Mszy, podczas której zwracano się także do Matki Bożej z Guadalupe, bo parafianie św. Józefa to w dużej części hiszpańskojęzyczni imigranci.

Zniszczony jest niestety kościół w Dawson’s Springs, trzeba zbudować go na nowo” – stwierdził bp Medley. Duchowny opowiedział także o sytuacji katolików w mieście Mayfield, które zostało „niemal starte z powierzchni ziemi”.

„Wiele parafii jest zaangażowanych w pomoc. Po takich zdarzeniach jak to, panuje jeden wielki chaos. Ludzie często nie wiedzą, gdzie się udać. W Mayfield wielu ludziom, których domy przetrwały, brakuje wody, ogrzewania i elektryczności. Nasze serca są złamane, ale wciąż mamy nadzieję. Ludzie w kraju i nawet z całego świata, starają się nam teraz pomóc. Wielkim pocieszeniem jest też dla nas osobista bliskość Papieża, który zwrócił się do nas w niedzielę. Powtarzamy sobie jego słowa, bo przynoszą nam prawdziwą pociechę.

Jesteśmy wdzięczni za pomoc, którą otrzymujemy od tak wielu ludzi, od innych wspólnot w całym kraju, to dla nas pokrzepiające, że modlą się za nas i dla nas się poświęcają.“

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi dzisiaj Kentucky, aby zobaczyć zniszczenia spowodowane przez tornada. Polecił również swojej administracji udostępnić wszelkie konieczne zasoby lokalnym i stanowym urzędnikom w Kentucky i innych stanach dotkniętych przez kataklizm.

 

Autor: Marek Krzysztofiak SJ

Źródło: RV

Foto: YouTube

Czytaj dalej

Adwent

Pod Chicago tłumy pielgrzymów oddało hołd Patronce Obu Ameryk. Wielkie świętowanie w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobotę i niedzielę w Des Plaines w stanie Illinois wypełniły uroczystości związane ze świętem Naszej Pani. Po rocznej przerwie związanej z pandemią, tysiące pielgrzymów wzięło w nich udział.

Obchody, które  rozpoczęły się w sobotę, przyciągnęły setki tysięcy pielgrzymów, w większości pochodzenia meksykańskiego, nie tylko z okolic Chicago. Wielu z nich przyszło pieszo. Wierni poza modlitwami ofiarowali Matce Bożej z Guadalupe kwiaty.

„Juan Diego nauczył się dzięki zaufaniu do Boga, także tego, żeby mieć bardziej pozytywne spojrzenie na przyszłość” – powiedział ojciec Esequiel Sanchez, z Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.

Uroczystości odbyły się w związku z liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Kościele Katolickim, które przypada 12 grudnia. Jest to największa tego typu uroczystość poza miastem Meksyk.

Matka Boża z Guadalupe to katolicki tytuł Maryi, która miała objawić się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe.

Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki.

Niedzielne uroczystości zakończyły się inscenizacją objawień Juanowi Diego.

Obraz misyjny Matki Bożej z Guadalupe został przywieziony z Meksyku w 1986 roku do stałej ekspozycji na terenie Akademii Maryville.

 

Źródło:abc7,wgn, wikipedia
Foto: YT, wikipedia

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

Popularne w tym miesiącu