Połącz się z nami

News Chicago

Obchody trzeciomajowego święta w Chicago rozpoczęte. Polska flaga nad Daley Plaza

Opublikowano

dnia

30 kwietnia w południe nad Daley Plaza w centrum Wietrznego Miasta załopotała biało-czerwona. W uroczystym wciągnięciu na maszt polskiej flagi uczestniczyło ponad 100 osób. Uroczystość po raz pierwszy w historii trzeciomajowych obchodów w Chicago zorganizowała Dorothy Brown, sekretarz Sądu Okręgowego Powiatu Cook.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/flaga-na-dalezy-plaza” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Dotrothy Brown witając zgromadzonych w budynku sądu gości powiedziała: – Jestem zaszczycona, że mogę tu być z okazji podniesienia polskiej flagi dla uczczenia Dnia Polskiej Konstytucji i 124. rocznicy Parady Trzeciomajowej w Chicago. Inicjatorka czwartkowych uroczystości przekazała przewodniczącemu Komitetu Organizacyjnego obchodów Janowi Kopciowi i jego zastępczyni – Mary Anselmo okolicznościową proklamację ustanawiającą sobotę, drugiego maja Dniem Polskiej Konstytucji. Dziękując za pamięć o Polsce i Polakach goście zrewanżowali się gospodyni uroczystości wręczając jej okolicznościowy dyplom.

Galeria zdjęć

Mówiąc o przypadającej w tym roku 224. rocznicy uchwalenia przez Sejm Czteroletni wolnościowej konstytucji, konsul generalna Paulina Kapuścińska przypomniała, że dokument był pierwszą w Europie pisaną ustawą zasadniczą, a drugą na świecie po amerykańskiej.

W czwartkowe południe rozpoczęliśmy obchody trzeciomajowego święta podniesieniem narodowej flagi na Daley Plaza. W sobotę od samego rana ciąg dalszy obchodów, które zakończymy w niedzielę, msza święta za ojczyznę, którą w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej o godzinie 10:30 rano odprawią dwaj biskupi: ordynariusz diecezji rzeszowskiej ks. biskup Jan Wątroba i polonijny duszpasterz biskup Andrzej Wypych. Zapraszam cała Polonię do licznego udziału w tych uroczystościach. Pokażmy naszą jedność i siłę – zaapelował Jan Kopeć.

Zgromadzeni w budynku sądu uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu fortepianowego młodego pianisty Daniela Szefera. W części artystycznej wystąpił również zespół Pieśni i Tańca Polonia prezentując siarczystego mazura i scenkę na krakowskim rynku. Tancerka zespołu Polonia Nina Romek zaśpiewała hymny narodowe. Po zakończeniu części oficjalnej w holu sądu powiatowego Dorothy Brown zaprosiła uczestników na okolicznościowe przyjęcie w swoim biurze.

 

Główne uroczystości trzeciomajowego święta rozpoczną się w sobotę o godzinie 9 rano ponownym wciągnięciem na maszt przy Daley Plaza polskiej flagi. Przemarsz rozpocznie się o 11:30 przed południem. Na miejsce zbiórki w samym centrum miasta najlepiej dojechać kolejką do przystanku zlokalizowanego w budynku stanowym przy 100 W. Randolph. Niech przy Daley Plaza nie zabraknie nikogo z naszych rodaków. Pogoda zapowiada się znakomita.

Andrzej Baraniak

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

News Chicago

Lotnisko O’Hare najlepsze wg magazynu Global Traveller już 20-ty raz z rzędu

Opublikowano

dnia

Autor:

Co roku, od 20 już lat, Międzynarodowy Port Lotniczy O’Hare zdobywa najwyższe wyróżnienie w kategorii Najlepszego Portu Lotniczego w Ameryce Północnej według magazynu Global Traveller. W 2023 r. także nas nie zawiódł.

To był znaczący rok dla potężnego Międzynarodowego Lotniska O’Hare w Chicago. Podczas uroczystego otwarcia na początku 2023 r. odsłonięto rozbudowany i odnowiony Terminal 5, o poprawionej przepustowości i z dodanymi udogodnieniami dla pasażerów. Jego budowa trwała 4 lata i kosztowała 1,3 miliarda dolarów.

Komisja ds. sztuki publicznej kierowana przez Departament Spraw Kulturalnych i Wydarzeń Specjalnych Chicago (DCASE) oraz Departament Lotnictwa Chicago (CDA), nadała terminalowi nową, kolorową tożsamość. Znajduje się tu szereg publicznych instalacji autorstwa ponad 20 artystów z Chicago, o wartości 3,5 miliona dolarów.

Międzynarodowy Port Lotniczy O’Hare jest jednym z najlepiej skomunikowanych megawęzłowych portów lotniczych na świecie i jednym z niewielu lotnisk oferujących loty na wszystkie zamieszkałe kontynenty.

Dlatego fakt, że po raz kolejny został uznany za najlepszy port lotniczy w kraju w ankiecie czytelników GT Tested Magazine magazynu Global Traveller, nie jest zaskoczeniem

Badanie magazynu skierowanego do dobrze sytuowanych podróżnych — GT Tested Reader Survey, nagradza doskonałość w 104 kategoriach związanych z podróżami, w tym linie lotnicze, hotele, programy lojalnościowe i produkty związane z podróżami, w oparciu o opinie ponad 20 000 czytelników.

„Otrzymywanie tej nagrody od czytelników Global Traveler przez 20 lat z rzędu to zaszczyt i po raz kolejny udowadnia, że Chicago nie ma sobie równych, jeśli chodzi o uprzejmość i obsługę, jaką zapewniamy mieszkańcom i gościom”– powiedział burmistrz Chicago Brandon Johnson.

Wydawca i dyrektor generalny Global Traveller, Francis X. Gallagher, pochwalił O’Hare za oferowanie opcji i wygody, których brakuje wielu dużym portom lotniczym, jednocześnie gratulując konsekwentnego zdobywania tytułu przez 20 lat.

Międzynarodowe Lotnisko O’Hare zajęło także drugie miejsce na świecie w kategorii Najlepsza restauracja na lotnisku, za lotniskiem iGA Istanbul Airport, które zwyciężyło w kategoriach Najlepsze zakupy na lotnisku, Najlepsze lotnisko w Europie i Najlepsze ogólne lotnisko na świecie.

United Airlines, których siedziba mieści się w Willis Tower w Chicago, a największy węzeł przesiadkowy znajduje się na O’Hare, zajęło pierwsze miejsce w kategorii Najlepszych Transatlantyckich Linii Lotniczych, ale zostało pokonane przez Air Canada, które zdobyły tytuł Najlepszej Linii Lotniczej w Ameryce Północnej.

 

Źródło: secretchicago
Foto: YouTube, Międzynarodowe Lotnisko O’Hare
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago Park District poszukuje ratowników na sezon letni. Oferuje również szkolenie

Opublikowano

dnia

Autor:

Do lata pozostały jeszcze długie miesiące, ale dzielnica Chicago Park District przyjmuje zgłoszenia na sezonowych ratowników na miejskich plażach i basenach. Letni sezon pracy ratowników rozpoczyna się w maju i trwa do początków września. Pod koniec lata ratownicy sezonowi mogą otrzymać możliwość podjęcia pracy na pełen etat.

Aby złożyć wniosek, chętne osoby muszą mieć ukończone 16 lat do lipca przyszłego roku i zdać test umiejętności, aby uzyskać certyfikat. Po raz pierwszy w ramach aplikacji można zapisać się na test umiejętności.

Kandydaci muszą pomyślnie przepłynąć 200 jardów na czas, przepłynąć pod wodą 20 jardów i odzyskać przedmiot z dna basenu. Bezpłatne testy umiejętności zaplanowano na 22 grudnia, 3 lutego i 9 marca na różnych basenach w Park District.

Chicago Park District uruchamia także program dla osób chętnych do pracy ratownika, którego celem jest zapewnienie szkolenia w zakresie umiejętności niezbędnych do zdania egzaminu.

Zajęcia szkoleniowe będą odbywać się w ramach 15 sesji dwa razy w tygodniu od 8 stycznia do 1 marca w następujących lokalizacjach:

Austin Town Hall Park, 5610 W. Lake St.
Wtorki i czwartki, 5:00PM-7:00PM

Nash Park, 1833 E. 71
Poniedziałki i środy, 4:00PM-6:00PM

Park Centrum Społeczności Homan Square, 3559 W. Arthington
Poniedziałki i środy, 5:00PM-7:00PM

Park LaFollette, 1333 N. Laramie Ave.
czwartki 5:00PM-7:00PM i soboty 12.00PM-2.00PM

Każdy, kto weźmie udział w programie szkoleniowym, za ukończenie programu otrzyma stypendium w wysokości 475 dolarów. Rejestracja jest dostępna na stronie www.chicagoparkdistrict.com/lifeguard-explorers.

Więcej informacji o tym, jak zostać ratownikiem w Park District, można znaleźć na stronie www.chicagoparkdistrict.com/lifeguards.

Chicago Park District oferuje również podstawowe lekcje pływania, począwszy od 18 miesiąca życia, w ramach zimowego programu zajęć.

Zapisy na zimowe lekcje pływania rozpoczęły się w poniedziałek, a większość zajęć rozpoczyna się w tygodniu rozpoczynającym się 8 stycznia.

 

Źródło: cbs
Foto: YouTube, Chicago Park District
Czytaj dalej

News Chicago

2 miliony dolarów wygrał mieszkaniec Illinois dzięki zdrapce kupionej w Tinley Park

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkaniec Illinois zobaczy dodatkowe zera na swoim koncie bankowym po tym, jak zdobył główną nagrodę w jednej ze zdrapek loterii Illinois. Kto jest szczęśliwcem bogatszym o 2 miliony dolarów?

Jak wynika z komunikatu prasowego, sklep w Tinley Park sprzedał niedawno los o wartości 2 milionów dolarów w loterii „64 000 000 $ Cash Blast”. Cena kuponu to 20 dolarów.

Według urzędników loterii sklep 1st Stop Tobacco pod adresem 8000 West 183rd Street otrzyma premię w wysokości 20 000 dolarów za sprzedaż zwycięskiego losu.

Illinois Lottery podaje, że w tym roku w zdrapkach rozdano nagrody o wartości ponad 1,3 miliarda dolarów.

Loteria właśnie wypuściła nową grę o nazwie „10 milionów dolarów”, o której pisaliśmy wczoraj.

Cena kuponu, który może przynieść natychmiastową wygraną w wysokości aż 100 milionów dolarów, wynosi 50 dolarów. Według urzędników zdrapka daje największe szanse na wygranie nagród o wartości 500 dolarów w porównaniu z dowolną grą dostępną w Illinois.

W ramach inauguracji nowej gry loteria stanu Illinois zorganizuje dzisiaj na Navy Pier wyzwanie „Spin the Wheel”. Wydarzenie jest zaplanowane na godziny od 11:00AM do 1:00PM i będzie miało miejsce w pawilonie rodzinnym Fifth Third Bank, zlokalizowanym pod adresem 600 E. Grand Ave.

Według urzędników loterii istnieje ponad 50 różnych gier Illinois Lottery Instant Ticket sprzedawanych w ponad 7000 punktach w całym stanie Illinois.

 

Źródło: nbc
Foto: Illinois Lottery, Google Maps
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

Popularne w tym miesiącu