Połącz się z nami

News Chicago

Obchody trzeciomajowego święta w Chicago rozpoczęte. Polska flaga nad Daley Plaza

Opublikowano

dnia

30 kwietnia w południe nad Daley Plaza w centrum Wietrznego Miasta załopotała biało-czerwona. W uroczystym wciągnięciu na maszt polskiej flagi uczestniczyło ponad 100 osób. Uroczystość po raz pierwszy w historii trzeciomajowych obchodów w Chicago zorganizowała Dorothy Brown, sekretarz Sądu Okręgowego Powiatu Cook.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/flaga-na-dalezy-plaza” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Dotrothy Brown witając zgromadzonych w budynku sądu gości powiedziała: – Jestem zaszczycona, że mogę tu być z okazji podniesienia polskiej flagi dla uczczenia Dnia Polskiej Konstytucji i 124. rocznicy Parady Trzeciomajowej w Chicago. Inicjatorka czwartkowych uroczystości przekazała przewodniczącemu Komitetu Organizacyjnego obchodów Janowi Kopciowi i jego zastępczyni – Mary Anselmo okolicznościową proklamację ustanawiającą sobotę, drugiego maja Dniem Polskiej Konstytucji. Dziękując za pamięć o Polsce i Polakach goście zrewanżowali się gospodyni uroczystości wręczając jej okolicznościowy dyplom.

REKLAMA REKLAMA

Galeria zdjęć

Mówiąc o przypadającej w tym roku 224. rocznicy uchwalenia przez Sejm Czteroletni wolnościowej konstytucji, konsul generalna Paulina Kapuścińska przypomniała, że dokument był pierwszą w Europie pisaną ustawą zasadniczą, a drugą na świecie po amerykańskiej.

W czwartkowe południe rozpoczęliśmy obchody trzeciomajowego święta podniesieniem narodowej flagi na Daley Plaza. W sobotę od samego rana ciąg dalszy obchodów, które zakończymy w niedzielę, msza święta za ojczyznę, którą w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej o godzinie 10:30 rano odprawią dwaj biskupi: ordynariusz diecezji rzeszowskiej ks. biskup Jan Wątroba i polonijny duszpasterz biskup Andrzej Wypych. Zapraszam cała Polonię do licznego udziału w tych uroczystościach. Pokażmy naszą jedność i siłę – zaapelował Jan Kopeć.

Zgromadzeni w budynku sądu uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu fortepianowego młodego pianisty Daniela Szefera. W części artystycznej wystąpił również zespół Pieśni i Tańca Polonia prezentując siarczystego mazura i scenkę na krakowskim rynku. Tancerka zespołu Polonia Nina Romek zaśpiewała hymny narodowe. Po zakończeniu części oficjalnej w holu sądu powiatowego Dorothy Brown zaprosiła uczestników na okolicznościowe przyjęcie w swoim biurze.

 

Główne uroczystości trzeciomajowego święta rozpoczną się w sobotę o godzinie 9 rano ponownym wciągnięciem na maszt przy Daley Plaza polskiej flagi. Przemarsz rozpocznie się o 11:30 przed południem. Na miejsce zbiórki w samym centrum miasta najlepiej dojechać kolejką do przystanku zlokalizowanego w budynku stanowym przy 100 W. Randolph. Niech przy Daley Plaza nie zabraknie nikogo z naszych rodaków. Pogoda zapowiada się znakomita.

Andrzej Baraniak

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Dzisiaj w Chicago wspaniały Bal Ułański! Będą mundury i piękne stroje

Opublikowano

dnia

Autor:

Zaproszenie na Bal Ułański od Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki w Chicago.

Stowarzyszenie Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki w Chicago istnieje od 120 lat.

W 1997 r tj. 25 lat temu stowarzyszenie przeorganizowano zachowując jej ciągłość i najwartościowsze zasady.

Z tej okazji chcemy uczcić z Państwem; tą rocznicę społecznej działalności dla okazania miłości Ojczyzny – Polski, chwały oręża polskiego i przykładu patriotyzmu.

REKLAMA REKLAMA

Zapraszamy zatem na patriotyczną zabawę pt. „Bal Ułański”.

Do zobaczenia z Wami i Waszymi przyjaciółmi.

Edward Cyran – Prezes Honorowy SPUP im. T. Kościuszki.

 

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Zobacz wieczorne Navy Pier pełne dyniowych latarni! Od dzisiaj na molo Pier Pumpkin Lights!

Opublikowano

dnia

Autor:

Od dzisiaj Navy Pier w Chicago gości bardzo dyniowe wydarzenie – Pier Pumpkin Lights. Rozbłyśnie setkami lampionów typu jack-o’lantern i pokazów świetlnych, które zapewnią spektakularną jesienną atmosferę.

Goście będą mogli podziwiać pokaz codziennie od soboty 1 października do poniedziałku 31 października, chociaż spektakl najlepiej oglądać po zmierzchu, kiedy latarnie i instalacje oświetlają molo.

Według strony internetowej Navy Pier, „godnemu insta, empirycznemu jesiennemu spektaklowi” będą towarzyszyć inne uroczystości Halloween przez cały miesiąc.

Impreza Pier Pumpkin Lights po raz kolejny będzie całkowicie bezpłatna, bez dodatkowych opłat za wstęp, a wiele restauracji i barów na molo będzie oferować specjalne oferty.

REKLAMA REKLAMA

Pier Pumpkin Lights można będzie podziwiać od 11.00 a.m. do 9.00 wieczorem w piątki i soboty oraz od 11.00a.m. do 8.00 wieczorem przez pozostałe dni tygodnia.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie navypier.org.

 

 

Źródło: secretchicago
Foto: You Tube, navypier

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj nocny bieg i October Fest w Wheaton. Zabawy dla dzieci i piwo dla dorosłych!

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj w Wheaton dwie duże imprezy witające jesień – October Fest i nocny bieg Light the Torch 5K Night Run – zapewnią zabawę, wspólne świętowanie, pyszne jedzenie i piwo, w centrum miasta.

October Fest, rodzinny festiwal w niemieckim stylu, z zespołami na żywo, zajęciami dla dzieci i oczywiście dużą ilością piwa, zacznie się o 4:30 p.m. i potrwa do godziny 10:00 wieczorem w Central Athletic Complex, 500 S. Naperville Road, Wheaton.

Wystąpią Karla and the Phat Cats i Wurst Kase Scenario.

Wśród niemieckich przysmaków znajdą się kiełbaski, hot dogi, precle, hamburgery i dania z Food Trucków Pierogi Rig i Rainbow Cone.

REKLAMA REKLAMA

Dostępne piwo to Octoberfest i Revolution Octoberfest, a także Coors Light. W sprzedaży będzie również cydr Angry Orchard, seltzer White Claw oraz wino.

Atrakcje dla dzieci obejmą przejażdżki, tworzenie rękodzieła z pracownikami Muzeum Historycznego Powiatu DuPage, malowanie twarzy i dekorowanie dyni.

Wstęp na October Fest jest bezpłatny. Organizatorzy zachęcają do składania darowizn, które przyniosą korzyści Muzeum, gospodarzowi imprezy.

O 7:00 wieczorem wystartuje Light the Torch 5K Night Run na ulicach Reber i East Illinois.

Prezentowany przez Wheaton Park District we współpracy z Fundacją FT Cares, bieg na czas rozpoczyna się po zachodzie słońca i prowadzi biegaczy i spacerowiczów przez centrum Wheaton.

Organizatorzy zachęcają biegaczy do pozostania po ukończeniu biegu, aby cieszyć się obchodami October Fest i pokazem laserowym.

Będą świecące upominki, a każdy uczestnik otrzyma kolekcjonerską koszulkę biegową, medal oraz darmowy napój po biegu. Uczestnicy biegu powinni mieć świecące elementy, takie jak naszyjniki, reflektory i czołówki.

Wyścig można przeprowadzić osobiście lub wirtualnie. Opłaty rejestracyjne do wyścigu osobistego wynoszą od 35 do 40 USD; rejestracja do wirtualnego wyścigu kosztuje 30 USD.

Biegacze mogą również zarejestrować się w dniu zawodów.

Część wpływów z biegu zasili Fundację FT Cares.

Parking dla obu imprez będzie dostępny w garażach w Wesley i Hale oraz w Liberty and Cross.

Aby uzyskać więcej informacji na temat nocnego biegu Light the Torch 5K Night Run, odwiedź stronę wheatonparkdistrict.com lub skontaktuj się z dyrektorem wyścigu Carolyn Wilkin pod adresem cwilkin@wheatonparks.org lub Josephem Viso pod adresem jviso@wheatonparks.org.

Więcej informacji na temat October Fest można znaleźć na stronie dupagemuseum.org.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: Wheaton Park District, istock/:kzenon

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu