Kościół
Arcybiskup Blase Cupich w parafii W Evanston. Zaskoczył wszystkich przyjazdem własnym samochodem

Arcybiskup Cupich, jeden z wielkich zwolenników papieża Franciszka idzie w ślady jego nauk. Nowy chicagowski hierarcha pojawił się w niedzielę w jednej z parafii w Evanston na północy Chicago. Na mszę przyjechał… własnym samochodem.
„Czułem się zablokowany, kiedy byłem wożony. Dzięki temu, że prowadzę sam, mogę lepiej poznać miejsca należące do Archidiecezji” – powiedział Blase Cupich.
Niedzielna msza w kościele Saint Joan of Arc była też okazją, aby zapytać o stan zdrowia kardynała Georga, który zmaga się z chorobą nowotworową – „jego wytrzymałość jest niesamowita. Wciąż otrzymuje lekarstwa na swój ból i prosi o modlitwę za swoje zdrowie”.
Arcybiskup Cupich już za dwa tygodnie będzie po raz pierwszy przewodniczył obchodom Świąt Wielkanocnych. Jak sam podkreśla nie może się tego doczekać.
Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Źródło: nbcchicago.com
Foto: CNS photo/Karen Callaway, Catholic New World
Kościół
W Watykanie jest szopka z bł. rodziną Ulmów

Od piątku w ekspozycji pod kolumnadą Placu św. Piotra można podziwiać m.in. szopkę z błogosławioną rodziną Ulmów z Markowej. Dzieło tamtejszych artystów Jana i Bożeny Szajerów stanowi element dużej ekspozycji „Sto szopek w Watykanie”. „Niedawna beatyfikacja rodziny Ulmów zobowiązuje nas do określonych działań, wśród nich jest ta szopka. Także w ten sposób czcimy Ulmów” – mówi Radiu Watykańskiemu Maria Ryznar-Fołta, prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej i przewodnicząca tamtejszej Rady Gminy.
To właśnie Towarzystwo Przyjaciół Markowej współpracowało z Muzeum Ulmów przy realizacji wyjątkowego, drewniano-słomianego żłóbka. W jego przestrzeń wpisano bowiem trzy rodziny – Świętą Rodzinę z Nazaretu, błogosławionych Ulmów oraz żydowski ród Goldmanów, ukrywających się w domu Ulmów i razem z nimi zamordowanych przez Niemców w 1944 roku.
„W naszej polskiej tradycji szopki zajmowały od lat bardzo ważne miejsce. Mieliśmy taki zamysł, żeby do tej szopki włączyć błogosławioną rodzinę Ulmów” – opowiada Maria Ryznar-Fołta. Jak dodaje, pomysł stworzenia szopki był inicjatywą ambasadora RP w Watykanie Adama Kwiatkowskiego oraz marszałka Podkarpacia Władysława Ortyla.
Szopka ma formę chałupy przysłupowej, stanowiącej element tradycyjnej architektury markowskiej. „Centralnie, w głównej nawie znajduje się Święta Rodzina, bo wiemy, że jak w naszych rodzinach Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu. I każdy przechodzień najpierw spotyka się z tą rodziną. Patrząc na to oczami wiary, Święta Rodzina błogosławi wszystkich, którzy przychodzą i odwiedzają szopki w Watykanie. W przestrzeni tej chałupy znajduje się również błogosławiona rodzina Ulmów. Nas wszystkich zadziwia heroizm tej rodziny, bo oddali życie za swoich bliźnich” – podkreśla Maria Ryznar-Fołta.
Jak wyjaśnia, symboliczne jest również umiejscowienie na zewnątrz domu-żłóbka rodziny Goldmanów. Z tego rodu wywodziła się cała grupa ośmiorga Żydów, którzy ukrywając się u Ulmów, zginęli z rąk Niemców 24 marca 1944 roku.
Na zewnątrz chałupy umieszczono macewy z imionami Goldmanów. Oprócz Saula Goldmana i jego czterech synów, w domu Józefa i Wiktorii Ulmów schronienie znalazły również córki i wnuczka Chaima Hersza Goldmana – Lea Didner z córką Reszlą oraz Gołda Grünfeld.
„W przestrzeni świętości mamy trzy rodziny – Świętą Rodzinę centralnie, beatyfikowaną rodzinę Ulmów i rodzinę Goldmanów. A wszystko to stało się za sprawą naszej rodziny z Markowej – Jana i Bożeny Szajerów oraz ich dzieci – którzy zaangażowali się, wykorzystali swoje talenty i z wielką pasją wykonali tę szopkę” – mówi prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej.
Maria Ryznar-Fołta zaznacza, że inicjatywa pokazania markowskiej szopki w Watykanie to kolejne ze zobowiązań wynikających z beatyfikacji rodziny Ulmów.
„To taka duma dla Markowej, że w Watykanie powtarza się ten akcent markowski, markowskiej kultury, tradycji – bo budownictwo, bo architektura, ale nade wszystko akcent tradycji szopki i rodzącego się Boga, jako dowodu wielowiekowej kultury chrześcijańskiej” – zauważa rozmówczyni Radia Watykańskiego.
Szopkę z błogosławioną rodziną Ulmów można było najpierw zobaczyć w polskim kościele świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie. Do 7 stycznia markowski żłóbek można podziwiać w skrzydle kolumnady Berniniego na placu Świętego Piotra w Watykanie.
Wystawa „Sto szopek w Watykanie” jest organizowana przez tamtejszą Dykasterię do spraw Ewangelizacji.
Autor: Karol Darmoros, vaticannews.va/pl
Foto: vatican media
Polonia Amerykańska
Msza Św. za Naszą Ojczyznę i ofiary stanu wojennego zostanie odprawiona w niedzielę

Komunikat Koła „Solidarność” dotyczący zbliżającej się rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
„Uprzejmie informujemy że w tym roku przypada 42 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przez „sprawujący władzę” reżim komunistyczny.
Z tej okazji dnia 10-go Grudnia o godzinie 9:00 rano w kościele Św. Trójcy zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Naszej Ojczyzny Polski i ofiar stanu wojennego oraz wszystkich którzy oddali życie za WOLNOŚĆ naszej Ojczyzny Polski.
Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkie Organizacje Polonijne, Młodzież, Harcerzy oraz całą Polonię.
Kościół Św. Trójcy znajduje się pod adresem 1118 N Noble St. w Chicago IL 60642
Po szczegółowe informacje prosimy dzwonić: tel. 708-254-2355.
W imieniu organizatorów
Prezes Koła „Solidarność”
BOGDAN STRUMINSKI
President
struminskib@yahoo.com
Źródło: informacja własna
Foto: ipn
Kościół
Ks. Maciej Gierula, prezes Fundacji Pro Spe: „Dom Pokoju” w Betlejem potrzebuje naszej pomocy

Do wsparcia finansowego „Domu Pokoju” w Betlejem zachęca w rozmowie z Family News Service ks. Maciej Gierula, prezes Fundacji Pro Spe. Jak wskazuje, prowadzony przez siostry elżbietanki sierociniec jest oazą pokoju w tym regionie świata. Fundacja razem z siostrami w Betlejem, zachęca do włączenia się do zbiórki funduszy, aby zapewnić żywność i niezbędne produkty, w szczególnie trudnym czasie, gdy Bliski Wschód targany jest wojną.
„Dzieci są tam na stałe, ten sierociniec funkcjonuje jak dom dziecka, jest znakiem pokoju w tej części świata” – podkreśla ksiądz Gierula.
Symbolem tego miejsca jest zmarła w 2019 roku Siostra Maria Rafała Włodarczak. Właśnie z jej inicjatywy na Górze Oliwnej w Jerozolimie 8 grudnia 1967 roku powstał „Home of Peace”. Następnie siostry wybudowały drugi dom w Betlejem.
Jak piszą: „choć dzieci różnią się pochodzeniem, narodowością, językiem, kulturą czy religią w naszym Domu uczą się, że możemy żyć razem, w zgodzie, niezależnie od tego jak bardzo jesteśmy różni. Pragniemy wychowywać je w duchu miłości do Boga i drugiego człowieka. Pragniemy pokazać im inny świat, świat bez przemocy i nienawiści, świat pełen miłości, dobra, pokoju i nadziei na lepszą przyszłość”.
Dokonania siostry zauważył papież Franciszek, w 2017 roku odznaczył polską Siostrę M. Rafałę Włodarczak krzyżem „Pro Ecclesia et Pontifice”.
Obecnie sierociniec w Betlejem daje schronienie ponad 40 dzieciom, jednak wojenna rzeczywistość spowodowała, że dachu nad głową szukają tam też nie tylko następne dzieci, ale też całe rodziny.
Ksiądz Maciej Gierula podkreśla, że siostry najlepiej wiedzą, jak rozdysponować środki ze zbiórki. Fundacja Pro Spe ściśle z nimi współpracuje.
Więcej informacji jak wspomóc dzieci i ubogich w „Domu Pokoju” jest na stronie Fundacji Pro Spe: https://prospe.org/pomoc-dla-dzieci-i-rodzin-dotknietych-wojna-w-ziemi-swietej/
Family News Service
Foto: dom pokoju
-
Ciekawostki1 tydzień temu
Wiek 70 lat nie musi oznaczać bezczynnej emerytury. Ewa Sumelka właśnie obroniła doktorat
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW7 dni temu
Sebastian Pazik, czyli Kiler, przebojowo wciska gaz w swojej nowej piosence
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Dobromir Makowski powie o ważnych sprawach w życiu młodzieży i roli ich rodziców
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
To wyjątkowy czas bycia razem. Agata Paleczny zaprasza całe rodziny na „Magiczne Święta”
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Zapewnij dzieciom sukces zamiast długu. Iwona Kulpa o planowaniu studiów
-
News Chicago6 dni temu
Na 62. Corocznej Gali Nagród dla funkcjonariuszy uhonorowano polską bohaterkę, Joannę Tys
-
News Chicago4 tygodnie temu
8600 USD miała zapłacić rodzina z Glenview za przejazd 5 mil karetką Superior Ambulance
-
News Chicago4 tygodnie temu
Strażak Andrew Price zginął w czasie gaszenia pożaru w Lincoln Park