News Chicago
W jaśminowym świecie bajkowej zabawy. VII Bal Przebierańców Wspólnoty Integracyjnej „Jaśmin” z Chicago

VII Bal Przebierańców Wspólnoty Integracyjnej Jaśmin zgromadził blisko 500 dzieci. 18 stycznia sale bankietowe Jolly Inn w Chicago pełne były radosnych i uśmiechniętych dzieci, które przez trzy godziny pląsały w otoczeniu filmowych bohaterów i postaci z najróżniejszych bajek.
Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/bal-przebierancow-jasminu” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]
Było dużo muzyki, tańca, konkursów i sprawnościowych zabaw. Zadowolone były dzieci i rodzice. – Dzięki mojej siostrze, która nas tutaj zaprosiła spędziliśmy bardzo miłe popołudnie. Za rok też przyjdziemy – zadeklarowała Monika Ziemkiewicz. Zadowolenia z balu, który zyskał miano najlepszej imprezy dziecięcej polonii chicagowskiej nie krył obecny duszpasterz Jaśminu ojciec Paweł Witon.
Galeria zdjęć
– O tym, że jest to wspaniała impreza najlepiej widać po uśmiechach dzieci i po radosnych minach rodzicach, którzy uczestniczą w zabawach. Dla mnie największą radością jest to, że ten bal jaśminowy jest taką możliwością spotkania się ludzi we wspólnym gronie. Wspólna zabawa, która łączy i wspólna organizacja jest bardzo ważna. W tym miejscu pragnę podziękować wolontariuszom i osobom ze Wspólnoty Integracyjnej Jaśmin, którzy kawał serca w to wkładają i to co robią, najlepiej świadczy o ich sercu, zaangażowaniu i hojności – powiedział o. Paweł Witon.
Uczestnicy balu z zapartym tchem czekali na losowanie loterii fantowej. Między innymi z bardzo miłą wiadomością pojechała do domu mama Katarzyny Czyszczoń Kowalskiej, która miała najwięcej szczęścia i wylosowała główna nagrodę w postaci wycieczki śladem wielkich metropolii ufundowanej przez biuro podróży „Rek 5 Travel”.
Po raz pierwszy bal obserwował nowy superior ojców jezuitów o Tomasz Oleniacz, który powiedział, że jest szczęśliwy z faktu, że może uczestniczyć w takiej imprezie, gdzie jest bardzo dużo dzieci, gdyż tam gdzie są dzieci, jest życie.
Niezwykle udana impreza przeciągnęła się do godziny czwartej po południu. Gratulujemy wolontariuszom i życzymy podopiecznym Wspólnoty Integracyjnej Jaśmin udanego zimowego wypoczynku, na który zostanie przeznaczony dochód z niedzielnego balu.
Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP
News Chicago
Małe reaktory modułowe powrócą do Illinois w 2026 r. by produkować energię atomową

J.B. Pritzker podpisał w piątek ustawę znoszącą obowiązujące od ponad trzech dekad moratorium na rozwój reaktorów jądrowych w Illinois. Miesiąc temu Senat stanu przegłosował zniesienie zakazu, które następnie czekało na decyzję gubernatora. Dzięki ustawie Illinois będzie mogło spełnić obietnicę dotyczącą produkcji energii bezemisyjnej do 2045 roku.
Mniejsze reaktory jądrowe – wytwarzające mniej niż 300 megawatów mocy – zostaną dopuszczone do użytkowania od stycznia 2026 r.
Senatorka Partii Republikańskiej Morris Sue Rezin, zwolenniczka propozycji, argumentowała, że energia jądrowa stanowi kluczową część stanowego portfela energii odnawialnej.
„Illinois ma długą, pełną sukcesów i bezpieczną historię wytwarzania energii jądrowej” – stwierdziła Rezin w oświadczeniu wydanym po podpisaniu ustawy przez gubernatora J.B. Pritzkera. Jej zdaniem, ustawa zapewni, że stan pozostanie liderem w sektorze energetycznym, oferując możliwość wykorzystania nowej technologii energii jądrowej.
Rezin i sponsor ustawy, Demokrata Lance Yednock z Ottawy, liczą na przyszły sukces tak zwanych małych, modułowych reaktorów, które zasilają na przykład jeden duży zakład produkcyjny.
Propozycja stanu Illinois dotycząca energii atomowej uzyskała już zdecydowaną aprobatę legislacyjną, ale wiosną ubiegłego roku została zawetowana przez Pritzkera.
Nowa ustawa dodała badanie na temat zagrożeń związanych z nową technologią nuklearną i powierza Agencji Zarządzania Kryzysowego stanu Illinois nadzór nad kwestiami, których nie uwzględniono w pierwotnym planie.
Ekolodzy, którzy są jej przeciwni, twierdzą, że energia wiatrowa i słoneczna wystarczą, aby zastąpić wyczerpujące się paliwa kopalne.
Zwolennicy ustawy zwracają jednak uwagę, że stanowy plan zamknięcia elektrowni węglowych do 2045 r. opiera się częściowo na dotacjach państwowych, które pozwolą na utrzymanie dwóch nierentownych elektrowni jądrowych w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych.
Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock/typhoonski/
News Chicago
100 mln USD od rządu USA pomoże zmodernizować Union Station w Chicago

W zeszłym tygodniu firma Amtrak ogłosiła, że rząd federalny przekazał dotację na sfinansowanie modernizacji stacji Union Station w Chicago. Sumę o wysokości dokładnie 93,6 mln dolarów dostanie bezpośrednio przewoźnik w celu poprawy usług i innych udogodnień na stacji kolejowej. Ulepszenia mają ułatwić podróżowanie koleją zarówno lokalnie, jak i na całym Środkowym Zachodzie.
Według Amtraka pieniądze zostaną przeznaczone na szereg ulepszeń w związku z Chicago Hub Improvement Project – szeroko zakrojonym zestawem inicjatyw mających na celu modernizację Union Station i utorowanie drogi dla zwiększonej oferty usług na Środkowym Zachodzie.
Projekty te obejmują:
- Remont i rozbudowę peronów na Union Station. Udoskonalenia te ostatecznie umożliwią zwiększenie przepustowości i lepszy dostęp dla pasażerów, a także dostosują obiekty do wymogów amerykańskiej ustawy o osobach niepełnosprawnych ADA.
- Usprawnienie systemów wentylacji, które pomogą w odprowadzaniu spalin z lokomotyw poza obszary wsiadania do pociągów i poprawią jakość powietrza na stacji.
- Przywrócenie kilku peronów Union Station, z których pierwotnie korzystała poczta Stanów Zjednoczonych, do czynnej obsługi podróżnych i klientów. Według agencji perony te nie działają od 2005 roku. Dodatkowe perony zostaną ostatecznie wykorzystane do rozszerzenia oferty usług zarówno dla Amtrak, jak i dla Metra.
- Zbadanie potencjalnego wzrostu oferty usług pomiędzy Chicago a Nowym Jorkiem. Pociągi te kursują trzy razy w tygodniu i obejmują między innymi przystanki w Indianie, Ohio i Kentucky.
- Rozwój rozszerzonych usług kolejowych między Minneapolis, Milwaukee i Chicago.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Departamentu Transportu.
Źródło: nbc
Foto: istock/gnagel/
News Chicago
Poszukiwany przez FBI przestępca napadający na banki w biały dzień, znowu uderzył

FBI poinformowało, że w piątek rano mężczyzna z bronią okradł CitiBank w pobliżu Michigan Avenue i Grand Avenue. Śledczy uważają, że ten sam bandyta co około miesiąc, począwszy od września, rabował lub próbował okraść inne banki w tej okolicy. Agencja oferuje nagrodę w wysokości 1000 dolarów za informacje prowadzące do aresztowania zuchwałego bandyty.
Jak podaje FBI, 19 września mężczyzna próbował obrabować bank przy 100 S. Michigan Ave. 11 października próbował z kolei obrabować inny bank przy 180 N. Michigan Ave., po czym wrócił tu 7 listopada i faktycznie go obrabował.
Piątkowy napad był jego czwartym atakiem i miał miejsce o godzinie 10:10AM w oddziale Citibanku pod adresem 539 N. Michigan Ave. – pomiędzy Ohio Street a wiaduktem Grand Avenue na Magnificent Mile.
FBI twierdzi, że mężczyzna wydaje się szczególnie zainteresowany oddziałami Citibanku. Agencja spodziewa się, że uderzy znowu i istnieje ryzyko, że w końcu użyje broni.
Mężczyzna ma około 60 lat i jest opisywany jako osoba dobrze zbudowana, z czarno-szarą bródką. W czasie jednego z napadów ubrany był w czerwono-pomarańczową kurtkę z kapturem, niebiesko-żółtą bluzę zapinaną na zamek z napisem „Michigan”, czarne spodnie, niebieską czapkę typu beanie oraz czarno-białe buty Nike.
W piątek miał na sobie czarną puchową kurtkę z małym białym logo Reeboka na lewej piersi, ciemne spodnie i ciemną zimową czapkę typu beanie.
Władze podały, że w czasie co najmniej dwóch napadów przestępca miał przy sobie pistolet.
Każdy, kto posiada informacje na temat podejrzanego, proszony jest o kontakt z biurem terenowym FBI w Chicago pod numerem 312-421-6700. Mogą także przesłać wskazówkę na stronie Tips.fbi.gov.
Źródło: suntimes, cbs
Foto: FBI, YouTube
-
Ciekawostki1 tydzień temu
Wiek 70 lat nie musi oznaczać bezczynnej emerytury. Ewa Sumelka właśnie obroniła doktorat
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW7 dni temu
Sebastian Pazik, czyli Kiler, przebojowo wciska gaz w swojej nowej piosence
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Dobromir Makowski powie o ważnych sprawach w życiu młodzieży i roli ich rodziców
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
To wyjątkowy czas bycia razem. Agata Paleczny zaprasza całe rodziny na „Magiczne Święta”
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Zapewnij dzieciom sukces zamiast długu. Iwona Kulpa o planowaniu studiów
-
News Chicago6 dni temu
Na 62. Corocznej Gali Nagród dla funkcjonariuszy uhonorowano polską bohaterkę, Joannę Tys
-
News Chicago4 tygodnie temu
8600 USD miała zapłacić rodzina z Glenview za przejazd 5 mil karetką Superior Ambulance
-
News Chicago4 tygodnie temu
Strażak Andrew Price zginął w czasie gaszenia pożaru w Lincoln Park