Połącz się z nami

News USA

Metalowe druty w wołowinie. Amerykańska firma wycofuje mięso z półek sklepów w Illinois

Opublikowano

dnia

Jak poinformował amerykański Departament Rolnictwa firma Unibright Foods of Bell Gardens wycofuje z półek sklepowych paczki zamrożonej wołowiny, które mogą zawierać metalowe części. Restauracja w Illinois podała do wiadomości, że znalazła w mięsie części metalowego drutu.

2.2 funtowe paczki nazwane „Mishima Sukiyaki Beef”  oraz 1.7 funtowe paczki „Mishima Gingered Pork” zostają wycofane ze sklepowych półek. Są one oznaczone numerem EST.1163. W sumie to ponad 48 tysięcy funtów mięsa.

Producent poinformował, że produkty zostały rozesłane do Arizony, Californii, Colorado, Hawajów, New Jersey, Nowego Jorku i stanu Illinois. Mimo znalezienia części metalowego drutu w restauracji w naszym stanie, nie ma informacji o obrażeniach spowodowanych zjedzeniem mięsa.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: chicagotribune.com
Foto: Flickr.com/ US Department of Agriculture

News USA

„Potępiamy wszelkie formy przemocy politycznej”. Światowi przywódcy o zamachu na Trumpa

Opublikowano

dnia

Autor:

Przywódcy z całego świata wypowiadali się przeciwko przemocy politycznej i wyrazili swoje poparcie dla idei demokracji, po postrzeleniu Donalda Trumpa podczas wiecu w zachodniej Pensylwanii, które miało miejsce w sobotni wieczór. O szoku i reakcji na zamach na byłego prezydenta mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W oświadczeniu opublikowanym 13 lipca w Truth Social Donald Trump powiedział, że kula przebiła górną część jego prawego ucha. Po leczeniu w pobliskim szpitalu były prezydent poleciał późnym wieczorem w sobotę do New Jersey pod ochroną Secret Service.

FBI zidentyfikowało zamachowca jako 20-letniego Thomasa Matthew Crooksa z Bethel Park w Pensylwanii.

Agencja stwierdziła, że wydarzenie „pozostaje aktywnym i trwającym dochodzeniem” i zachęciła każdego, kto posiada w związku z nim przydatne informacje, aby zadzwonił lub przesłał zdjęcia lub filmy online.

Kevin Rojek, agent specjalny FBI w Pittsburghu, powiedział podczas sobotniej wieczornej odprawy, że nie ustalono jeszcze motywu strzelaniny, w wyniku której jedna osoba nie żyje, a dwie osoby są w stanie krytycznym. Policja podała, że ​​wszystkie trzy ofiary to mężczyźni.

Przewodniczący Izby Reprezentantów, James Comer, ogłosił, że Kongres zorganizuje przesłuchanie w sprawie zamachu, na które zaproszona zostanie dyrektor Secret Service, Kimberly Cheatle.

Justin Trudeau, premier Kanady, powiedział, że „brzydzi” się tym zamachem. „Nie można tego przecenić – przemoc polityczna nigdy nie jest akceptowalna. Moje myśli są z byłym prezydentem Trumpem, uczestnikami tego wydarzenia i wszystkimi Amerykanami” – powiedział.

W poście na stronie X japoński premier Fumio Kishida oświadczył: „Musimy stanowczo sprzeciwić się wszelkim formom przemocy, które zagrażają demokracji”, a prezydent Tajwanu Lai Ching-te powiedział: „Przemoc polityczna w jakiejkolwiek formie nie jest akceptowana w naszych demokracjach. ”

Premier Włoch, Giorgia Meloni, życzyła Donaldowi Trumpowi szybkiego powrotu do zdrowia „z nadzieją, że w nadchodzących miesiącach kampanii dialog i odpowiedzialność zwyciężą nad nienawiścią i przemocą”. Rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ, António Guterresa, potępił strzelaninę i nazwał ją „aktem przemocy politycznej”.

Brytyjski premier, Keir Starmer, powiedział, że jest „przerażony szokującymi scenami” na wiecu. „W naszych społeczeństwach nie może być miejsca na przemoc polityczną w jakiejkolwiek formie, a moje myśli są ze wszystkimi ofiarami tego ataku”.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Thomas Matthew Crooks – kim był człowiek, który celował w Donalda Trumpa?

Opublikowano

dnia

Autor:

W listopadzie Thomas Matthew Crooks miał po raz pierwszy głosować w wyborach prezydenckich. Zamiast tego w sobotni wieczór 20-latek wspiął się na dach budynku w Butler w Pensylwanii i podczas wiecu wyborczego otworzył ogień do byłego prezydenta Donalda Trumpa. Chybił tylko kilka centymetrów by go zabić. Co nim powodowało?

Thomas Matthew Crooks wykazywał potencjalne oznaki zainteresowania polityką, przekazując niewielkie datki na cele polityczne jeszcze jako nastolatek i rejestrując się jako wyborca ​​zaledwie tydzień po ukończeniu 18 -tego roku życia.

Atak Crooksa, w wyniku którego zginął jeden widz – 50-letni były strażak, a dwóch innych mężczyzn zostało poważnie rannych, wstrząsnął amerykańską polityką do głębi, a wybrani urzędnicy po obu stronach konfliktu potępili przemoc i ostrzegli przed niebezpieczeństwami wynikającymi z głębokiej polaryzacji kraju.

Jak dotąd śledczy nie znaleźli w mediach społecznościowych ani innych pismach Crooksa żadnych dowodów, które mogłyby pomóc w ustaleniu motywu zamachu – twierdzą funkcjonariusze organów ścigania.

Jednak wywiady CNN przeprowadzone z byłymi kolegami z klasy i sąsiadami zamachowca pokazały, że był cichym młodym człowiekiem i dobrym uczniem, choć w szkole średniej nieco nieprzystosowanym. Nie miał kolegów i był nękany przez rówieśników.

Według Marcie Grimm, administratorki ośrodka, Crooks pracował jako dietetyk w Bethel Park Skilled Nursing and Rehabilitation Center, domu opieki położonym niecałą milę od domu jego rodziny. Jego współpracownicy określili go jako bardzo opiekuńczego wobec mieszkańców placówki.

Przegląd rejestrów publicznych sugeruje, że mógł mieć rozbieżne poglądy polityczne – Crooks zarejestrował się, aby głosować jako Republikanin, ale przekazał niewielką darowiznę na rzecz grupy o poglądach Demokratycznych.

Crooks mieszkał na przedmieściach Pittsburgha, w Bethel Park, około godziny jazdy samochodem na południe od wiecu Trumpa. Jak wynika z doniesienia lokalnych mediów i nagrania wideo z ceremonii ukończenia szkoły, ukończył Bethel Park High School w 2022 roku.

Kevin Rojek, agent specjalny odpowiedzialny za biuro terenowe FBI w Pittsburghu, powiedział, że FBI pracuje nad uzyskaniem dostępu do telefonu Crooksa. Śledczy uważają, że zamachowiec działał sam oraz, że nie ma żadnych przesłanek wskazujących, że Crooks miał problemy psychiczne.

Śledczy pracują nad sekwencją zdarzeń związanych z zamachowcem oraz tym gdzie przebywał i co robił w dniach i godzinach poprzedzających strzelaninę.

Rojek potwierdził, że broń, której użył Crooks, była legalnie zakupioną bronią typu AR. Według funkcjonariuszy organów ścigania broń należała do ojca Crooksa, co pomogło ustalić tożsamość zabójcy, ponieważ nie miał on przy sobie dokumentu tożsamości.

Z akt Federalnej Komisji Wyborczej wynika, że ​​darczyńca wymieniony jako Thomas Crooks, o zgadzającym się adresie, przekazał 15 dolarów na rzecz Progressive Turnout Project, komitetu akcji politycznej z ramienia Demokratów, w dniu inauguracji w styczniu 2021 r., kiedy miał 17 lat.

Później tego samego roku, tydzień po ukończeniu 18 lat, Crooks zarejestrował się jako wyborca ​​republikański – wynika z wpisu w bazie danych wyborców w Pensylwanii. Jak powiedział CNN rzecznik powiatu Allegheny, Crooks oddał głos tylko raz – w śródokresowych wyborach powszechnych w 2022 r.

Z danych dotyczących licencji stanowych wynika, że ​​oboje rodzice zamachowca pracowali jako pracownicy socjalni. Jak wynika ze stanowych rejestrów wyborców, jego ojciec jest zarejestrowanym wyborcą jako Libertarianin, a matka jako Demokratka.

W sobotę wieczorem organy ścigania wkroczyły do ​​domu rodzinnego Crooksów przy cichej ulicy w Bethel Park. W jego mieszkaniu i samochodzie znaleziono materiały wybuchowe – przekazali CNN funkcjonariusze organów ścigania zaznajomieni ze śledztwem.

Krótki film opublikowany na Facebooku przez okręg szkolny w 2022 r. pokazuje, jak Crooks uczestniczy w kursie programowania komputerowego i wyjaśnia koledze z pracy koncepcję kodowania. Można go także zobaczyć siedzącego na czele zajęć z ekonomii w reklamie telewizyjnej firmy inwestycyjnej BlackRock, nakręconej w jego szkole średniej. Nauczyciele występujący w obu filmach odmówili komentarza.

Bethel Park to przedmieście zamieszkałe głównie przez osoby białe, bogatsze niż otaczające je obszary metra w Pittsburghu. Dan Grzybek, przedstawiciel rady powiatu, którego okręg obejmuje Bethel Park, określił je jako politycznie mieszane – według protokołów wyborów, prezydent Joe Biden wygrał w okręgu obejmującym dom Crooksów, zdobywając 52% głosów.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Narodowa Konwencja GOP w Milwaukee rozpocznie się w cieniu zamachu na Trumpa

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek rozpoczyna się czterodniowa Narodowa Konwencja Republikanów w Milwaukee. Delegaci, których jest prawie 2400, muszą formalnie wyznaczyć mandat prezydencki dla Donalda Trumpa i jego jeszcze nieokreślonego kandydata na wiceprezydenta. Wydarzeniu będą jednak towarzyszyć obawy związane z bezpieczeństwem w związku z sobotnim zamachem na byłego prezydenta.

W niedzielę popołudniu Prezydent Joe Biden nakazał dokonanie przeglądu środków bezpieczeństwa na Narodowej Konwencji Republikanów, po zamachu na Donalda Trumpa, o którym informowaliśmy wczoraj.

Biden zwrócił się do narodu przemawiając w Roosevelt Room w Białym Dom i nazywając zamach na Trumpa „sprzecznym ze wszystkim, za czym stoimy jako naród”. Obiecał przeprowadzenie dokładnej analizy ataku, a także kontrolę protokołów bezpieczeństwa wokół Trumpa w związku z konwencją w Milwaukee.

Pierwotnie Prezydent miał udać się do Austin w poniedziałek, a wiceprezydent Kamala Harris na Florydę we wtorek. Obydwa wystąpienia zostały odwołane w związku z sobotnią strzelaniną na wiecu Donalda Trumpa w Pensylwanii. Natomiast Trump potwierdził swój udział w Narodowej Konwencji Republikanów w Milwaukee.

Donald Trump pogrzebał swoich przeciwników i zyskał poparcie partii. Według pierwszych doniesień najbliższa główna rywalka Trumpa, Nikki Haley, miała nie być obecna w Milwaukee, jednak pojawi się na scenie konwencji we wtorek.

Delegaci wysłuchają także gubernatora Florydy Rona DeSantisa, który po wyborach w Iowa zakończył kampanię prezydencką i natychmiast poparł Trumpa.

Donald Trump jest na tyle pewny siebie, że jego kampania obiecała w zapowiedzi konwencji, że „Prezydent Donald J. Trump zapoczątkuje nowy złoty wiek dla Ameryki”.

Najczęściej wymienianymi kandydatami na wiceprezydenta Donalda Trumpa są gubernator Północnej Dakoty, Doug Burgum, senator Florydy Marco Rubio i senator Ohio J.D. Vance. Oczekuje się, że wszyscy trzej mężczyźni, a także inni kandydaci rozważani przez Trumpa, w pewnym momencie będą przemawiać do delegatów.

Tematem poniedziałkowego spotkania zatytułowanego „Uczyń Amerykę ponownie bogatą” (Make America Wealthy Once Again) będzie ekonomia. Donald Trump nakreślił program radykalnych ceł i zwiększonej produkcji ropy i gazu, mimo że osiągnął on już rekord za czasów Bidena.

Twierdzi, że jego plany deportacji milionów nielegalnych imigrantów z USA obniżą inflację, która osiągnęła wysoki poziom za prezydentury Bidena.

We wtorek tematem przemówień będzie imigracja i przestępczość, w czasie spotkania pod hasłem: „Uczyń Amerykę znów bezpieczną” (Make America Safe Once Again). Trump i Republikanie uważają, że debata dotycząca granicy jest ich najważniejszym tematem. Głos zabiorą m.in. członkowie rodzin osób zamordowanych przez nielegalnych imigrantów w USA, którym postawiono zarzuty karne.

Środa będzie dniem bezpieczeństwa narodowego a spotkaniu będzie przewodzić hasło „Uczyń Amerykę znów silną”(Make America Strong Once Again). Delegaci i widzowie mogą spodziewać się argumentów mówiących, że Joe Biden jest „słabym” i „nieudanym” naczelnym wodzem i głową państwa. Jest to zazwyczaj dzień, w którym kandydaci na wiceprezydentów przemawiają na konwencji.

Czwartek zakończy Narodową Konwencję Republikanów wystąpieniem samego Donalda Trumpa, zatytułowanym „Uczyń Amerykę znów wielką” (Make America Great Once Again).

Sporna kwestia aborcji

Donald Trump chce pozostawić kwestię prawa do aborcji poszczególnym stanom, z których wiele wprowadziło nowe ograniczenia od czasu mianowania przez niego sędziów Sądu Najwyższego, którzy głosowali za uchyleniem federalnych zabezpieczeń procedury na mocy decyzji Roe przeciwko Wade.

Natomiast działacze antyaborcyjni – i były wiceprezydent Trumpa, Mike Pence – chcą, aby Republikanie wezwali do wprowadzenia federalnych ograniczeń aborcji.

W zeszłym tygodniu Republikański Komitet Narodowy przyjął program partii odzwierciedlający stanowisko Trumpa, po raz pierwszy od 40 lat pomijając kwestię ogólnokrajowego zakazu przeprowadzania aborcji.

Analitycy uważają to za klasyczne posunięcie polityczne w kwestii, która wciąż wywołuje spór wśród Amerykanów.

Uchylenie decyzji w sprawie Roe przeciwko Wade pomogło wzmocnić pozycję kandydatów Demokratów podczas wyborów w listopadzie 2022 r. Po nich Donald Trump obarczył winą Republikanów zajmujących rygorystyczne stanowiska antyaborcyjne za niepowodzenie partii w zdobyciu większej liczby osób w Izbie Reprezentantów.

Według obecnego programu politycznego Partii Republikańskiej, niezmienionego od 2016 r., GOP popiera „poprawkę dotyczącą życia ludzkiego” w konstytucji USA. Proponowane w tym roku zmiany mówią, że 14. Poprawka ze swej natury zapewnia ochronę życia w chwili poczęcia i że „w związku z tym stany mogą swobodnie uchwalać przepisy chroniące te prawa”.

Na zewnątrz zaplanowane są protesty

Grupy protestacyjne nie będą wpuszczane do strefy bezpieczeństwa ustanowionej wokół areny konwencji przez Tajne Służby. Ale podejdą tak blisko, jak to możliwe i przyciągną przynajmniej część uwagi mediów.

Jedną z nich będzie Principles First, organizacja która określa siebie jako ogólnokrajowy, oddolny ruch prodemokratycznych i przeciwnych Trumpowi konserwatystów. Na ulice wyjdzie w środę. Wśród prelegentów znajdzie się były przewodniczący Partii Republikańskiej Michael Steele.

Narodowy Komitet Demokratów również organizuje wydarzenia w Milwaukee w czasie narodowej Konwencji Republikanów, zapowiadając codzienne konferencje prasowe, kontrprogramy i docieranie do wyborców w zdominowanym przez Demokratów mieście.

Demokraci zamierzają podkreślić osiągnięcia Joe Bidena w dziedzinie gospodarki i zestawić poparcie prezydenta dla demokracji i sojuszy międzynarodowych z krytyką Donalda Trumpa pod adresem NATO, pochwałami autorytarnych przywódców i żartami na temat bycia dyktatorem „od pierwszego dnia”.

 

Źródło: dailyherald, nbc
Foto: YouTube, GOP Convention
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2015
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu