Połącz się z nami

Ciekawostki

Boeing musi zmienić kokpity w swoich samolotach. Sieć Wi-Fi zakłóca działanie urządzeń pokładowych

Opublikowano

dnia

Federalna Administracja Bezpieczeństwa Lotnictwa nakazała firmie Boeing zmianę kokpitów w samolotach typu 737 i 777 ze względu na interferencję fal z bezprzewodową siecią Wi-Fi.

Zmiany będą dotyczyć ponad 1300 samolotów i kosztować co najmniej 14 milionów dolarów. Wszystko dlatego, fale bezprzewodowego internetu Wi-Fi mogą zakłócać prawidłową pracę takich urządzeń jak – prędkościomierz, GPS i wskaźnik wysokości.

Jak tłumaczy zarząd Federalnej Administracji Bezpieczeństwa Lotnictwa – „Chcemy zapobiec zgubieniu cennych informacji dla członków załogi, szczególnie w trakcie tak krytycznych dla lotu manewrach jak start i lądowanie”.

Administracja rozpatrywała wprowadzenie dyrektywy od ponad roku. Część linii lotniczych nie widzi jednak sprzeczności między działaniem sieci Wi-Fi, a urządzaniami pokładowymi. Southwest Airlines donosi, ze w przeciągu ponad dwóch milionów godzin, jakie wylatały jej samoloty nie zanotowano problemów z interferencją urządzeń.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: usatoday.com
Foto: Flickr.com

Ciekawostki

Marsjański łazik ma części wyprodukowane w naszym stanie Illinolis

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykański łazik ,,Perseverance” – po pół rocznym locie – szczęśliwie dotarł na Marsa. To lądowanie oglądał cały świat. Misja szukania życia na Marsie dopiero się rozpoczyna, a NASA już zbiera same gratulacje.

Nie każdy jednak jest świadomy tego, że części potrzebne do zbudowania tej inteligentnej maszyny, zostały wyprodukowane w naszym stanie – w Illinois.

,,Świadomość tego, że części wyprodukowane w naszym stanie są teraz 127 milionów mil od nas jest absolutnie nierealnym uczuciem”– powiedział Jared Lyford z firmy Forrest City Gear.

Firma znajduje się 90 minut drogi na północny zachód od Chicago, blisko Rockford. To tutaj wyprodukowano wszystkie części, które dziś pomagają łazikowi o trafnej nazwie ,,Wytrwałość” poruszać się po nieodkrytych zakamarkach Czerwonej Planety.

 

źródło:nbc.chicago
foto: Flickr/Billy Brown, youtube

 

Czytaj dalej

Ciekawostki

Zamiast taksówki z centrum Chicago na lotnisko O’hare polecimy helikopterem

Opublikowano

dnia

Już wkrótce może zmienić się sposób w jaki będziemy podróżować w Chicago z centrum na lotnisko O’Hare.

Firma lotnicza ,,Blade” z Nowego Jorku podpisała umowę z lądowiskiem Vertiport w Chicago. Już latem rozpocznie regularne przeloty helikopterem z centrum miasta na lotnisko O’Hare.

Jeżeli wszystkie plany się powiodą pasażerowie już wkrótce będą mogli korzystać z tych przelotów. Połączenia te w najbliższej przyszłości mają powoli zastąpić taksówki.

Kolejnymi planowanymi trasami są loty z lotniska O’Hare do malowniczego miasteczka Lake Geneva w stanie Wisconsin, do Uniwersytetu Notre Dame w South Bend w stanie Indiana oraz do Uniwersytetu Illinois w Urbana – Champaign dwie godziny na południe od Chicago.

Źródło: Chicago Tribune
Foto: Flickr/Lee Cannon, Flickr/Benedikt Lang

Czytaj dalej

Ciekawostki

Wszystkie cząsteczki koronowirus z całego świata mieszczą się w tej oto puszcze

Opublikowano

dnia

Wszystkie cząsteczki koronawirusa, z którym świat zmaga się od niemal roku, zmieściłyby się w jednej, standardowej puszcze coli. Tak wynika z wyliczeń profesora Christiana Yatesa, biomatematyka z uniwersytetu w Bath.

Rezultaty obliczeń przedstawiono w popularnym programie BBC poświęconym analizie danych statystycznych. Nie było się bez szacowania, choćby dlatego, że nie wszystkie państwa przeprowadzają masowe testowanie mieszkańców.

Ale Yeates wylicza, że na świecie jest około dwóch milionów miliardów cząsteczek wirusa – mniej więcej tyle, ile drobinek piasku na całej kuli ziemskiej. To liczba abstrakcyjnie duża, ale rozmiar każdej cząsteczki określa z kolei liczba abstrakcyjnie mała. Średnica wynosi około stu nanomentrów. Nanometr to jedna miliardowa metra. Promień drobinki wirusa jest więc tysiąc razy cieńszy od ludzkiego włosa.

„To niesamowite, że można zamknąć cały świat przez szklankę wirusa. Wirusy to świetnie działające maszyny służące replikacji” – powiedział radiu BBC Christian Yates.

Źródło: IAR
Foto: Flickr.com/ Alexey Ivanov

Czytaj dalej
Reklama

Facebook

Październik 2014
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne