Połącz się z nami

News Chicago

Zaprzysiężenie władz Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego. Chwile wzruszeń na bankiecie w Chicago

Opublikowano

dnia

W salach bankietowych Rosewood odbył się uroczysty bankiet z okazji instalacji nowych władz Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce. Najstarsza polonijna organizacja bratniej pomocy w Stanach Zjednoczonych wybrała nowy zarząd i dyrekcję. Najważniejszą zmianą w zarządzie było wybranie nowej wiceprezes– odchodzącą na emeryturę Annę Sokołowski zastąpiła Micheline „Misia” Jaminski.

Micheline Jaminski jest założycielką zespołu polskich tańców ludowych „Wesoły Lud”, który oprócz zespołu „Polonia” obecny był na bankiecie. Nowa wiceprezes, chciałaby zjednoczyć nie tylko Polaków, ale również Amerykanów polskiego pochodzenia.

Relacja Rafała Muskały
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/prcua” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Anna Sokołowki od wielu lat pracowała w PRUCA. Przez ostatnie 12 lat była wiceprezesem Zjednoczenia. Ostatni dzień był bardzo wzruszający. Łzy i kwiaty to dowód na to, że po tak długim czasie nie można z dnia na dzień po prostu odejść.

Anna Sokołowski wcale jednak nie zamierza spędzać swojej emerytury w domu. Jak sama podkreśla będzie się udzielać choć „Może na mniejszym tempie. Zaoferowałam się również pomagać Polskiemu Muzeum, będę wolontariuszką. Tak samo wciągam mojego męża, który też przeszedł na emeryturę i chcemy pomóc pani Małgosi Kot (dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce przyp. red.). To jest bardzo nasza dobra znajoma i Muzeum dla nas blisko sercu jest, tak samo jak Zjednoczenie. Chcemy pomóc coś robić”.

Galeria zdjęć z bankietu

Na drugą kadencję jako prezydent Zjednoczenia został wybrany Joseph Drobot Jr. Prezydent po raz kolejny zaskoczył wszystkich gości bankietu, kiedy wyszedł na scenę i zaśpiewał po polsku. Gorące brawa za występ przeznaczone były nie tylko dla niego, ale również dla towarzyszącej mu piosenkarki Marleny Dziś.

Na 61. Sejmie, który odbył się w sierpniu w Toledo oprócz prezesa i wiceprezesa wybrano również sekretarza skarbnika. Został nim na drugą kadencję James Robaczewski. Ponadto 201 delegatów głosowało na dyrektorów kilku dystryktów. Zaprzysiężenie nowego zarządu i dyrekcji PRCUA miało miejsce w kościele Świętego Ferdynanda w Chicago.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Radio Deon

News Chicago

Październikowy koncert w Arlington Heights uczci legendy muzyki z okolic Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 15 października, The Arlington Heights Community Concert Band pod batutą dyrygenta i dyrektora artystycznego Pietro Pisello zaprezentuje koncert „Local Legends”. Program ma na celu uczczenie naszych rodzimych muzyków i kompozytorów, a także muzyki, która definiuje obszar Chicago i Illinois.

Scott Ostrander, który mieszka w Mount Prospect, komponuje muzykę na fortepian, instrumenty dęte blaszane, zespoły smyczkowe i zespoły koncertowe. Zespół zagra jego autorską kompozycję pt. „Maverick March”, którą napisał w tradycji utworu „March King” Johna Philipa Sousy.

Z kolei Keith Miller to lokalna legenda z Wheeling w stanie Illinois – posiadający ponad 50-letnie doświadczenie muzyk, pianista i pedagog. Będzie gościnnym pianistą wykonującym „Warsaw Concerto for Piano”.

Zespół wykona także „Uwerturę Dublin” Holiday Forresta L. Buchtela (1899-1996), który był profesorem kompozycji, instrumentów dętych, chóru i języka angielskiego w VanderCook College of Music przez 53 lata oraz kierownikiem chóru, wielokrotnie nagradzanego zespołu i orkiestry w Amundsen High School w latch 1940-60. Jego syn, o tym samym imieniu, gra w zespole na eufonium.

The Arlington Heights Community Concert Band może poszczycić się obecnością dwóch ważnych członków i lokalnych legend w swoim zespole.

Kayman Klaas jest kompozytorem. Zespół zagra jego oryginalny utwór, „Two American Melodies.” Ponadto Russell Puetz jest członkiem zespołu od jego powstania w 1979 roku. Orkiestra wykona „Glory of the Trumpets” na cześć jego wieloletniego zaangażowania w jej działalność.

Koncert „Local Legends” przeznaczony jest dla wszystkich grup wiekowych i szykuje wiele innych muzycznych niespodzianek.

Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Bilety można rezerwować pisząc na adres ahccbtickets@gmail.com. Ewentualne pozostałe bilety będą dostępne przy wejściu.

The Arlington Heights Community Concert Band rozpoczął działalność z trzema muzykami w listopadzie 1979 roku a obecnie liczy ponad 80 członków. Większość członków zespołu nie jest zawodowymi muzykami i przychodzi na próby po normalnych godzinach pracy, aby przygotować się do następnego występu.

Grają z miłości do muzyki i dla przyjemności jej wykonywania dla swojej społeczności.

Koncert „Local Legends” rozpocznie się o godzinie 3:00PM w teatrze Forest View Educational Center, mieszczącym się pod adresem 2121 S. Goebbert Road, Arlington Heights.

Informacje o zespole można znaleźć na stronie www.arlingtonheightsband.org.

 

Źródło: dailyherald
Foto: The Arlington Heights Community Concert Band
Czytaj dalej

News Chicago

Rekordowe 24 miliony dolarów wygrał w Lotto los zakupiony w Roseland

Opublikowano

dnia

Autor:

Według urzędników loterii, w ubiegłym tygodniu gracz z Illinois Lottery stał się bogatszy o prawie 24 miliony dolarów po wygraniu drugiej co do wielkości kumulacji w Lotto w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Zwycięski los o wartości 23,75 miliona dolarów został sprzedany na stacji benzynowej BP zlokalizowanej pod adresem 400 East 95th Street w dzielnicy Roseland w Chicago.

Za sprzedaż zwycięskiego losu stacja benzynowa otrzyma premię w wysokości 237 500 dolarów, co stanowi przepisowy 1% całkowitej wygranej.

Czwartkowa wygrana była największą nagrodą Lotto w tym roku i drugą co do wielkości w grze od siedmiu lat.

Jackpot zaczął rosnąć ponad 11 miesięcy temu, 17 października 2022 r., a przed sprzedażą czwartkowego zwycięskiego kuponu loteria wyłoniła siedmiu milionerów.

Lotto to gra dostępna wyłącznie w Illinois, w której losowania odbywają się trzy razy w tygodniu, w poniedziałki, czwartki i soboty.

 

Źródło: nbc
Foto: Google Maps, wikipedia
Czytaj dalej

News Chicago

Sieć restauracji Portillo’s zapowiada wielką ekspansję na całe Stany Zjednoczone

Opublikowano

dnia

Autor:

Portillo’s, słynna sieć restauracji typu fast casual z siedzibą w Chicago, znana z włoskiej wołowiny, hot dogów i koktajli z ciastami czekoladowymi, może w nadchodzących dziesięcioleciach radykalnie zwiększyć swoją rosnącą obecność na amerykańskim rynku gastronomicznym. Planuje dodanie 920 restauracji w całym kraju w ciągu najbliższych 20 lat.

Agresywną strategię ekspansji sieci restauracji ogłosił Michael Osanloo, prezes i dyrektor generalny firmy. Spośród planowanych 920 nowych lokalizacji 800 ma być pełnowymiarowymi restauracjami, a 120 to lokalami z możliwością odbioru osobistego lub typu drive-thru – ale bez jadalni.

Portillo’s prowadzi obecnie około 70 restauracji, z których dziesiątki znajduje się w rejonie Chicago, a inne w Michigan, Wisconsin, Kalifornii, Arizonie, Teksasie i na Florydzie.

Sieć w dalszym ciągu koncentruje się na ekspansji w całym regionie Sunbelt, budując dodatkowe lokalizacje w Arizonie, Florydzie i Teksasie. Następnie uwaga Portillo’s skupi się na Atlancie w stanie Georgia, Denver w Kolorado i Las Vegas w stanie Nevada, czyli na trzech obszarach, w których sieć odnotowała duży popyt, na podstawie danych z zamówień internetowych.

Zdaniem kadry kierowniczej, w przeciwieństwie do swojej poprzedniej strategii polegającej na wejściu na rynki sąsiadujące z Chicago, obecnie firma „kieruje się tam, gdzie następuje wzrost”.

Założona w 1963 r. jako małe stoisko z hotdogami w podmiejskim Villa Park, Portillo’s prowadzi obecnie głównie restauracje pełnowymiarowe, ale swoją pierwszą lokalizację wyłącznie z odbiorem osobistym otworzyła w lutym 2022 r. w Joliet.

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Portillo’s
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu