Połącz się z nami

News USA

Najstarsza Polonijna Organizacja Bratniej Pomocy w USA ma nowe władze. 61. Sejm PRCUA

Opublikowano

dnia

W Toledo w stanie Ohio odbył się 61. Sejm najstarszej polonijnej organizacji bratniej pomocy w Stanach Zjednoczonych – Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce. W czasie obrad, w których uczestniczyli licznie zaproszeni goście wybrano nowe władze a także plany na najbliższe cztery lata.

Obrady rozpoczęły się mszą, która została odprawiona w kościele św. Jadwigi, najstarszej polskiej parafii w Toledo. Następnie delegaci udali się na pierwsze oficjalne posiedzenie na których swoje przemówienie wygłosili członkowie zarządu PRCUA.

Zwiastun zapowiadający 61. Sejm w Toledo 
[youtube id=”I1gnxfX30xM” width=”620″ height=”360″]

Tego samego dnia w ciepłych słowach o organizacji wypowiadali się również zaproszeni goście – prezes Związku Narodowego w Ameryce oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula oraz prezes Związku Polek w Ameryce Delphine Huneycutt. Swoje przemówienia mieli również prezes Sokolstwa Polskiego w Ameryce Tomothy L. Kuzma oraz prezes Muzeum Polskiego w Ameryce Maria Cieśla.

Obrady trwały w sumie trzy dni i zakończyły się wtorkowymi wyborami nowego zarządu oraz dyrekcji Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce. 201 zatwierdzonych i zaprzysiężonych delegatów głosowało na wiceprezesa, sekretarza-skarbnika oraz dyrektorów kilku Dystryktów. Kandydaci na pozostałe stanowiska niemieli opozycji i automatycznie zostali wygrani na urzędu o które się ubiegali.

Galeria zdjęć z Sejmu

Prezesem na drugą kadencję został Joseph A. Drobot Jr. a wiceprezesem Micheline Jaminski. Sekretarzem-skarbnikiem na drugą kadencję został wybrany James Robaczewski.

Zaprzysiężenie nowego zarządu i dyrekcji PRCUA  odbędzie się w niedzielę, 14 września 2014 r. o godz. 4 p.m. w kościele św. Ferdynanda w Chicago.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: PRCUA
Foto: PRCUA

News USA

Tylko biologiczne dziewczęta mogą rywalizować w żeńskim sporcie – nowa ustawa Wyoming

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 1 lipca tylko biologiczne dziewczęta będą mogły brać udział w zawodach lekkoatletycznych dziewcząt w wieku od siódmej do dwunastej klasy w Wyoming, zgodnie z nowym prawem przyjętym w stanie. Ta ustawa przywraca zdrowe myślenie o tego typu sytuacjach mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Ustawodawstwo wymaga, aby szkoły uczestniczące w międzyszkolnych zawodach sportowych wyraźnie określały programy jako męskie, żeńskie lub koedukacyjne. Oznaczenia te będą oparte na płci biologicznej ucznia, nawet jeśli uczeń identyfikuje się z inną płcią.

Prawo definiuje płeć jako „biologiczny, fizyczny stan bycia mężczyzną lub kobietą, określony przez genetykę i anatomię jednostki w chwili urodzenia”.

Kiedy przepisy wejdą w życie, biologiczni studenci płci męskiej, którzy identyfikują się jako dziewczęta, nie będą mogli brać udziału w zawodach lekkoatletycznych płci żeńskiej. Biologiczni chłopcy będą mogły brać udział tylko w lekkoatletyce męskiej lub koedukacyjnej.

Natomiast dziewczęta biologiczne nie będą miały takich samych ograniczeń i będą mogły brać udział w dowolnych zawodach lekkoatletycznych.

Ustawa przytłaczającą większością przeszła przez obie izby ustawodawcze, które są silnie kontrolowane przez Republikanów.

Gubernator Mark Gordon wprawdzie nie podpisał ustawy, ale zezwolił by zaczęła obowiązywać. Wg niego ustawa jest dobrym sposobem na ochronę uczciwości w sporcie kobiet, ale sam uważa, że lepiej byłoby rozpatrywać każdy przypadek indywidualnie.

Wyoming będzie dziewiętnastym stanem, który ograniczy zawody lekkoatletyczne kobiet tylko do zawodniczek biologicznych.

 

Źródło: cna
Foto: istock/RiceWithSugar
Czytaj dalej

News USA

Nastolatek zmarł, ponieważ defibrylator w samolocie nie działał. Matka pozywa American Airlines

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkanka Nowego Jorku twierdzi, że jej syn zmarł po zatrzymaniu akcji serca podczas lotu American Airlines na Florydę. Kevin Greenidge był pasażerem podróżującym z San Pedro Sula w Hondurasie do Miami w dniu 4 czerwca 2022 r., kiedy stracił przytomność a akcja ratowania nie powiodła się. Jego matka oskarża linie lotnicze o to, że automatyczny defibrylator na pokładzie samolotu nie został naładowany.

Melissa Arzu złożyła pozew w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku.

W pozwie stwierdzono, że śmierć nastolatka była spowodowana zaniedbaniem i lekkomyślnością linii American Airlines, jego agentów i pracowników, którzy nie upewnili się, że automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) znajdujący się na pokładzie samolotu jest naładowany i działa.

Oskarża również American Airlines o nieprzeszkolenie swoich pracowników w zakresie podstawowych technik resuscytacji oraz pozwolenie na wyczerpanie mobilnego zestawu baterii, używanego w przypadku braku zasilania, co spowodowało, że defibrylator przestał działać.

Pozew domaga się odszkodowania i zapłaty honorariów adwokackich.

Odwołuje się do ustawy o pomocy medycznej w lotnictwie z 1998 r. Prawo wymaga od linii lotniczych posiadania defibrylatorów na pokładzie każdego samolotu a urządzenia te muszą być regularnie sprawdzane, aby zapewnić ich ciągłą przydatność do użytku i natychmiastową gotowość użycia.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Ceri Breeze
Czytaj dalej

News USA

Chłopcy pozostaną chłopcami a dziewczynki dziewczynkami. Georgia przeciwko zmianie płci u dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Republikańscy senatorowie stanu Georgia zatwierdzili we wtorek ustawę, która ogranicza nieletnim dostęp do procedur zmiany płci a także grozi lekarzom, którzy wykonują takie działania, odpowiedzialnością cywilną i karną. Prawo zmierza teraz na biurko gubernatora Briana Kempa, który ma je podpisać.

Ustawa zakazywałaby większości operacji zmiany płci i terapii hormonalnych dla osób transpłciowych w wieku poniżej 18 lat w Georgii, chociaż lekarze nadal mogliby wydawać recepty na blokery dojrzewania.

Jeden z głównych sponsorów ustawy, republikański senator stanu Ben Watson, zabrał głos w jej sprawie, zanim senat głosował nad jej zatwierdzeniem.

Powiedział, że zapobiegnie ona nieodwracalnym zmianom w życiu nieletnich poniżej 18 roku życia.

Demokratyczna senator Kim Jackson poprosiła jednak swoich kolegów z partii o głosowanie przeciwko ustawie z powodu zmiany dokonanej przez przedstawicieli Izby Reprezentantów.

Wg niej ustawa miała zapewnić immunitet lekarzom i personelowi medycznemu, którzy dali dostęp do leczenia hormonalnego osobom z dysforią płciową. Ale Izba usunęła ten zapis, a ustawa pociąga teraz lekarzy i pracowników służby zdrowia do odpowiedzialności karnej i cywilnej.

Poparła ją inna demokratyczna senator stanowa, Elena Parent, twierdząca, że lekarze nie powinni być pociągani do odpowiedzialności za wykonywanie swojej pracy.

Sprzeciw Demokratów został pokonany przez republikańską większość.

Uchwalenie ustawy wywołało sprzeciw środowisk LGBTQ, takich jak Georgia Equality.

 

Źródło: foxnews
Foto: istock/rarrarorro/ monkeybusinessimages
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu