Połącz się z nami

News Chicago

„Wspólnie stworzymy most między Polonią” – nowa dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce Małgorzata Kot [wideo]

Opublikowano

dnia

Po 18 latach Muzeum Polskie w Ameryce zmieniło dyrektora. Od pierwszego września tę organizację poprowadzi Małgorzata Kot – długoletnia pracownik Muzeum. O emocjach związanych z wyborem, o planach a także o współpracownikach opowiada Sławkowi Budzikowi.

Posłuchaj wywiadu Sławka Budzika z Małgorzatą Kot
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/wywiad-malgorzata-kot” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„Bardzo mamy wielkie plany, to jest ogromna odpowiedzialność za którą serdecznie dziękuję. Dziękuję (…) za przyznanie tego honoru naszemu komitetowi poszukującemu osoby odpowiedniej na to miejsce, jak i Zarządowi Muzeum Polskiemu w Ameryce” – tak w pierwszych słowach po wyborze na dyrektora Muzeum mówi Małgorzata Kot.

Mimo tego, że obowiązki dyrektora Małgorzata Kot przejmie dopiero od 1 września to jednak już teraz ma ona plany związane z tą placówką – „Na pewno zacznę od swojej strony, to znaczy zacznę od inwentaryzacji zbiorów, od zrobienia odpowiednich spisów. Muszę sprawdzić co w zbiorach posiadamy, aby przejąć odpowiedzialność na te zbiory. Planujemy także zrobić długoterminowy plan i pięcioletni, i dziesięcioletni”.

Dyrektor elekt mówi również o swoich współpracownikach – „Wiem, że będę mogła liczyć na wszystkich, łącznie z panem Janem Lorysiem, który wczoraj mi pogratulował. Mogę liczyć na niego jeżeli chodzi o wszystkie sprawy dotyczące militariów, wojskowości, czy też spraw historycznych. Będę mogła również polegać na tym wspaniałym zespole ludzi, bo i na archiwistach, jak i na bibliotekarzach, jak i na zarządzie. Bardzo się cieszę, że powierzono mi tę funkcję, chociaż u nas w zarządzie większość osób włada przede wszystkim angielskim, a język polski jest dla nich drugim językiem. Oni wierzą w to, że coś się uda nam wspólnie stworzyć. Może nam się uda stworzyć taki most pomiędzy starą Polonią a nową Polonią i wspólnie zbudujemy nową wartość – bardzo na to liczę” – podkreśla Małgorzata Kot.

Zobacz program „Oblicza Ameryki” o bibliotece Muzeum Polskiego w Ameryce
[youtube id=”kc1qEl5HzLg” width=”620″ height=”360″]

Małgorzata Kot będzie drugą w historii kobietą, która pokieruje pracami muzeum. W latach 90. dyrektorem była Joanna Janowska, która w roku 1995 przyjęła do pracy Małgorzatę Kot. Nowa dyrektor urodziła się w Bogorii 40 mil od Kielc. Jest mężatką. Ma dwoje dzieci. Mieszka na przedmieściach Chicago.

Galeria zdjęć Małgorzaty Kot

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Julita Siegel, zdjęcia archiwalne

 

News Chicago

Studio Jump nie zwalnia tempa! Na SHOW 11 czerwca zapraszają Ewa i Wacek Barnakowie

Opublikowano

dnia

Autor:

Dopiero zapraszaliśmy na Jubileuszową Galę 25-lecia, która miała miejsce w lutym, a już nadszedł czas na kolejne wspaniałe wydarzenie tanecznego Studia Jump. W studiu Radia Deon Chicago Ewa i Wacek Barnak serdecznie zapraszają na niezwykłe widowisko, które odbędzie się już 11 czerwca.

Studio Jump jest jedną z niewielu grup polonijnych, która nie jest związana z polskim folklorem. Szkoła tańca powstała jeszcze w Polsce, w 1987 roku. Po przyjeździe do Chicago Ewa i Wacek Barnakowie kontynuowali swój plan studia tańca nowoczesnego, rozpoczynając go z małą grupką dzieci w szkole św. Ferdynanda.

Przez lata działalności przez Studio Jump przewinęło się bardzo dużo osób, a szkoła wychowała całe pokolenia młodych ludzi. Dla wielu z nich, którzy urodzili się już w Stanach Zjednoczonych grupa była ważnym miejscem gdzie mieli kontakt z polskością.

Cały czas jest wielka liczba chętnych dzieci, które chcą tańczyć w Studiu Jump. Większa niż liczba miejsc. Dobrą wiadomością jest to, że na początku wakacji powstaje nowa grupa, na miejsce młodzieży, która odchodzi bo np. wyjeżdża na studia do innego miasta, mówi Ewa Barnak.

Jest to jednak niewiele miejsc i dzieci są przyjmowane na zasadzie pierwszeństwa zgłoszenia. „Właściwie nigdy nigdzie nie ogłaszamy zapisów” zaznacza Ewa Barnak – o tym, że pojawia się możliwość przyjęcia do studia, ludzie dowiadują się zazwyczaj „pocztą pantoflową” od znajomych osób.

„Po występie dzieją się cuda – telefon nie milknie, wręcz trzeba wyłączać” dodaje Wacek Barnak.

Najmłodsza grupa – Mini Jump jest przeznaczona dla dzieci, które ukończyły 4 lata. W tej grupie dzieci tańczą przez 3-4 lata, w zależności od umiejętności i dostępności miejsc w wyższych grupach. Pozostałe grupy obejmują dzieci i młodzież aż do pełnoletności.

Najbliższe wydarzenie Studia Jump, które mamy okazję zobaczyć już 11 czerwca, będzie dwuczęściowym koncertem.

W pierwszej jego części wystąpią maluszki, które przygotowały minispektakl pt. „Let’s Get to Work”. Dzieci wystąpią w rolach różnych zawodów, m.in. kucharek, kierowców, marynarzy czy listonoszy.

Druga część koncertu to z kolei „Dreamland”, czyli widowisko obejmujące wszystko co związane ze snami, które od wieków inspirują, chociażby artystów, zapowiada Ewa Barnak.

Na publiczność jak zawsze czeka znakomite nagłośnienie oraz kapitalna oprawa sceniczna i oświetlenie a przedstawienie łączy elementy teatru, baletu i musicalu.

Koncert Studia Jump odbędzie się w Hinsdale South High School, przy 7401 Clarendon Hills Rd., Darien. IL 60561, 11 czerwca o godzinie 5.00PM.

Bilety w cenie 35 dolarów dla dorosłych i 15 dolarów dla dzieci można kupić na miejscu przed występem lub w Studio Jump. Więcej informacji na stronie internetowej http://www.dancestudiojump.com i pod numerem telefonu pod numerem telefonu 773 – 895-3251. 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Weź tatę na rejs z kolacją po jeziorze Michigan by świętować Dzień Ojca

Opublikowano

dnia

Autor:

Spędź Dzień Ojca w wyjątkowy sposób – rodzinne wspomnienia pozostaną na zawsze dzięki rejsowi z kolacją z okazji tego święta po jeziorze Michigan. Weź udział w Signature Chicago Father’s Day Dinner Cruise 18 czerwca.

W Chicago możesz spędzić Dzień Ojca dzień na wodzie, delektując się przygotowaną przez szefa kuchni kolacją w formie bufetu, klasycznymi koktajlami i niesamowitymi widokami na Wietrzne Miasto.

Goście świętują przy posiłku i muzyce na żywo granej przez DJ-a, w klimatyzowanych wnętrzach lub rozkoszują się malowniczym tłem korzystając z zewnętrznych pokładów na świeżym powietrzu.

Pasażerowie statku podziwiają słynne zabytki miasta, takie jak Willis Tower i Adler Planetarium.

Wydarzenie obejmuje:

  • 2,5-godzinny rejs z kolacją po jeziorze Michigan
  • Pyszny bufet obiadowy ze świeżo przygotowanymi przystawkami, sałatkami i deserami
  • Spektakularne widoki na panoramę miasta i lokalne atrakcje
  • Gwarantowany stół dla wielkości imprezy
  • Rozrywka DJ-a na żywo
  • Nielimitowana kawa, gorąca herbata i mrożona herbata

Goście muszą przybyć na Navy Pier o 5:30pm. Rejs trwa w godzinach 6:00pm – 8:30pm.

Szczegóły Signature Chicago Father’s Day Dinner Cruise, łącznie z serwowanym menu, dostępne są tutaj. Na stronie wydarzenia kupisz także bilety w cenie od 99 dolarów.

Oferowane są również rejsy połączone z brnchem.

Źródło: cityexperiences
Foto: cityexperiences

 

Czytaj dalej

News Chicago

Co dalej z Lori Lightfoot? Była burmistrz Chicago będzie wykładała na Uniwersytecie Harvarda

Opublikowano

dnia

Autor:

Była burmistrz Chicago ogłosiła swoje kolejne przedsięwzięcie po odejściu ze swojego stanowiska w zeszłym miesiącu. Lori Lightfoot będzie wykładała na Harvard T.H. Chan School of Public Health.

Lori Lightfoot została mianowana starszym członkiem kadry kierowniczej w Harvard T.H. Chan School of Public Health na nadchodzący semestr jesienny. Poprowadzi na uczelni kurs skupiający się na tym, jak przeprowadziła Chicago przez pandemię COVID-19.

„Zawsze uwielbiałam uczyć, a możliwość powrotu do tego jest czymś, z czego naprawdę się cieszę” powiedziała Lightfoot w oświadczeniu.

Była burmistrz Chicago uważa, że wiele się nauczyła w czasie pandemii i chce podzielić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat zarządzania sprawami publicznymi miasta w tym okresie.

Kurs będzie dotyczył decyzji dotyczących porządku publicznego, które podjęła, a które nakreśliły drogę przejścia Chicago przez pandemię. Lightfoot ma doświadczenie w edukacji, wykłada prawo na Northwestern University i University of Chicago.

Dwóch innych byłych burmistrzów dużych miast przyjęło stypendium na Harvardzie, w tym burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio i była burmistrz Bostonu Kim Janey.

Ostatnim dniem urzędowania Lori Lightfoot jako burmistrz Chicago był 15 maja, po nieudanej próbie reelekcji.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2014
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu