Połącz się z nami

Ciekawostki

Nielegalni imigranci wracają do domu. Nagłe zainteresowanie lokalnych władz ich losem [dźwięk]

Opublikowano

dnia

Służby imigracyjne rozpoczęły odsyłanie do domu nielegalnych imigrantów z Salwadoru, Hondurasu i Gwatemali. W ciągu ostatnich miesięcy ponad 57 tysięcy nieletnich nielegalnie przekroczyło granicę USA.

Trzydzieści osiem osób, obywateli Hondurasu, w tym osiemnaście matek, trzynaście dziewczynek i dziewięciu chłopców odleciało ze Stanów Zjednoczonych do Hondurasu, na pokładzie samolotu przymusowo odwożącego osoby nielegalnie przybyłe do USA.

Relacja Agnieszki Warzechy
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/imigracja-honduras” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Matki z dziećmi przebywały w centrum zatrzymań w miejscowości Artesia w stanie Nowy Meksyk. Na lotnisku w San Pedro Sula, które nazywane jest niekiedy światową stolicą morderstw, na przybyłych oczekiwała już pierwsza dama Hondurasu, oficjele, ekipy telewizyjne i pracownicy gotowi do rozdawania dzieciom balonów i lizaków.

„To wszystko na pokaz”, powiedziała Angelica Galvez, która przyleciała wspomnianym samolotem z sześcioletnią córką. „Nie pomogli mi wcześniej. Dlaczego teraz miałabym im uwierzyć?”, pytała 31-letnia kobieta komentując obietnice honduraskiego rządu.

Oficjalna rządowa wersja pomocy zawróconym do kraju kobietom i ich dzieciom głosi, że dostaną pracę, pięćset dolarów stypendium, pomoc psychologa i szanse na edukację. Władze amerykańskie zapowiadają, że podobnych samolotów odwożących nielegalnych imigrantów będzie więcej.

Agnieszka Warzecha
awarzecha@radiodeon.com

Źródło: chicagotribune.com
Foto: CNS/Reuters

Ciekawostki

Marsjański łazik ma części wyprodukowane w naszym stanie Illinolis

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykański łazik ,,Perseverance” – po pół rocznym locie – szczęśliwie dotarł na Marsa. To lądowanie oglądał cały świat. Misja szukania życia na Marsie dopiero się rozpoczyna, a NASA już zbiera same gratulacje.

Nie każdy jednak jest świadomy tego, że części potrzebne do zbudowania tej inteligentnej maszyny, zostały wyprodukowane w naszym stanie – w Illinois.

,,Świadomość tego, że części wyprodukowane w naszym stanie są teraz 127 milionów mil od nas jest absolutnie nierealnym uczuciem”– powiedział Jared Lyford z firmy Forrest City Gear.

Firma znajduje się 90 minut drogi na północny zachód od Chicago, blisko Rockford. To tutaj wyprodukowano wszystkie części, które dziś pomagają łazikowi o trafnej nazwie ,,Wytrwałość” poruszać się po nieodkrytych zakamarkach Czerwonej Planety.

 

źródło:nbc.chicago
foto: Flickr/Billy Brown, youtube

 

Czytaj dalej

Ciekawostki

Zamiast taksówki z centrum Chicago na lotnisko O’hare polecimy helikopterem

Opublikowano

dnia

Już wkrótce może zmienić się sposób w jaki będziemy podróżować w Chicago z centrum na lotnisko O’Hare.

Firma lotnicza ,,Blade” z Nowego Jorku podpisała umowę z lądowiskiem Vertiport w Chicago. Już latem rozpocznie regularne przeloty helikopterem z centrum miasta na lotnisko O’Hare.

Jeżeli wszystkie plany się powiodą pasażerowie już wkrótce będą mogli korzystać z tych przelotów. Połączenia te w najbliższej przyszłości mają powoli zastąpić taksówki.

Kolejnymi planowanymi trasami są loty z lotniska O’Hare do malowniczego miasteczka Lake Geneva w stanie Wisconsin, do Uniwersytetu Notre Dame w South Bend w stanie Indiana oraz do Uniwersytetu Illinois w Urbana – Champaign dwie godziny na południe od Chicago.

Źródło: Chicago Tribune
Foto: Flickr/Lee Cannon, Flickr/Benedikt Lang

Czytaj dalej

Ciekawostki

Wszystkie cząsteczki koronowirus z całego świata mieszczą się w tej oto puszcze

Opublikowano

dnia

Wszystkie cząsteczki koronawirusa, z którym świat zmaga się od niemal roku, zmieściłyby się w jednej, standardowej puszcze coli. Tak wynika z wyliczeń profesora Christiana Yatesa, biomatematyka z uniwersytetu w Bath.

Rezultaty obliczeń przedstawiono w popularnym programie BBC poświęconym analizie danych statystycznych. Nie było się bez szacowania, choćby dlatego, że nie wszystkie państwa przeprowadzają masowe testowanie mieszkańców.

Ale Yeates wylicza, że na świecie jest około dwóch milionów miliardów cząsteczek wirusa – mniej więcej tyle, ile drobinek piasku na całej kuli ziemskiej. To liczba abstrakcyjnie duża, ale rozmiar każdej cząsteczki określa z kolei liczba abstrakcyjnie mała. Średnica wynosi około stu nanomentrów. Nanometr to jedna miliardowa metra. Promień drobinki wirusa jest więc tysiąc razy cieńszy od ludzkiego włosa.

„To niesamowite, że można zamknąć cały świat przez szklankę wirusa. Wirusy to świetnie działające maszyny służące replikacji” – powiedział radiu BBC Christian Yates.

Źródło: IAR
Foto: Flickr.com/ Alexey Ivanov

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Popularne