Połącz się z nami

Ciekawostki

Nie trzeba jechać do Hiszpanii. Pędzenie byków oraz bitwa na pomidory w miasteczku Cicero pod Chicago

Opublikowano

dnia

Osiemnaście 1,500 funtowych byków, 90 tysięcy pomidorów i cały dzień dobrej zabawy oraz jedzenia. Wszyscy poszukujący mocnych wrażeń znajdą je na torze wyścigowym Hawthorne w podchicagowskim Cicero już w tą sobotę.

Ponad trzy tysiące osób zarejestrowało się aby uczestniczyć w gonitwie byków oraz 45 minutowej bitwie na pomidory. Tradycja jest zapożyczona z hiszpańskiego miasta Pampeluna, gdzie jest kultywowana od wieków. Całodniowa impreza pod nazwą Wielka Gonitwa Byków jest już siódmą w tym roku na terenie Stanów Zjednoczonych.

„Pędzenie byków jest legendarne w Europie. Jest jedną z rzeczy, które trzeba zobaczyć za życia” – powiedział rzecznik imprezy Rob Dickens – „Koszty udania się do Pampeluny to około cztery tysiące dolarów. My przynosimy ją tutaj”. Uczestnicy zapłacą 75 dolarów za wstęp na całodniowy festiwal, gonitwę byków oraz uczestnictwo w pomidorowej bitwie.

REKLAMA REKLAMA

Pędzenie byków zostanie rozłożone na sześć gonitw. W każdej będzie uczestniczyć sześć byków oraz 600 do 800 biegaczy. Nie będzie to bieg długodystansowy lecz raczej krótkie serie sprintów. Byki potrafią rozpędzić się do 35 mil na godzinę. Uczestnicy wybiorą miejsce startowe wzdłuż ćwierć milowej trasy i zaczną gonić pędzące byki. Kiedy byk ich przegoni będą mogli czekać aż zawróci i zacząć zabawę od nowa, nawet kilka razy.

Do wykorzystania w bitwie, organizatorzy zakupili przeważnie przejrzałe pomidory z okolicznych sklepów. Od czterech dni, 30 tysięcy funtów pomidorów leżakuje na słońcu, aby dodatkowo podgniły.

Gonitwy byków nigdy nie są bezpieczne. W przeciągu stu lat, w Pampelunie byki zabiły 15 osób. W ciasnych uliczkach miasta rozzłoszczone byki wielokrotnie zapędziły biegaczy w ślepe zaułki gdzie często dochodziło do tragedii. W Cicero będzie bezpieczniej. Na torze wyścigowym nie będzie ostrych zakrętów, a biegacze, czując zagrożenie, będą mogli szybko wspiąć się na porozstawiane ogrodzenia.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

Źródło: chicagotribune.com
Foto: EPA/EFE

REKLAMA REKLAMA

News USA

100 dolarów za kurs powietrzną taksówką United Airlines. Coraz bliższa przyszłość

Opublikowano

dnia

Autor:

Małe samoloty pionowego startu i lądowania są niecierpliwie oczekiwanym rozwiązaniem dla szybkiego przemieszczania się w terenie zabudowanym. Ruch na drogach, zwłaszcza w zatłoczonych miastach, często może stać się nie do zniesienia i utrudniać życie. Kiedy wsiądziemy do powietrznej taksówki?

Oczekuje się, że rozwiązanie tego problemu przyniosą za kilka lat linie United Airlines, już podejmujące kroki w kierunku przecierania szlaków.

Linia lotnicza z siedzibą w Chicago inwestuje kilka milionów w przyszłość elektrycznych taksówek powietrznych, wierząc, że może to pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, gdy samoloty te zastąpią podróże samochodowe.

Firma zainwestowała 15 milionów dolarów, podpisując umowę na zakup 200 tych małych samolotów z opcją na 200 kolejnych i spodziewa się, że w 2026 r. otrzyma pierwszą taksówkę od Eve Air Mobility. Samolot nie dostał jednak jeszcze certyfikatu od organów regulacyjnych.

REKLAMA REKLAMA

Taksówki powietrzne to elektryczne, małe samoloty pionowego startu i lądowania, podobne do helikopterów, idealne szczególnie na krótkie podróże, takie jak transfery na lotnisko.

Prognozowany koszt przelotu na lotnisko wyniesie około 100 do 150 USD na osobę, a każda taksówka może pomieścić czterech pasażerów.

Początkowo taksówki powietrzne będą uruchamiane w miastach o dużym natężeniu ruchu, takich jak Chicago i Nowy Jork. Jeśli wejdą na rynek zdecydowanie zmienią krajobraz miejskiego, codziennego transportu.

Zobacz taksówki na eveairmobility.com.

 

 

Źródło: traveler365
Foto: You Tube, Eve Air Mobility

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Na niebie tylko biała smuga. Rakieta wystrzelona – czworo astronautów poleciało w kosmos

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę przed południem z portu kosmicznego na Florydzie NASA i SpaceX wystrzelili w kosmos członków amerykańskiej, japońskiej i rosyjskiej załogi astronautów. Wszyscy lecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W misji Crew-5 , która wystartowała z Centrum Kosmicznego Kennedy uczestniczą astronauci NASA Nicole Mann i Josh Cassada, astronauta Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA) Koichi Wakata i kosmonautka Roscosmos Anna Kikina.

Rosjanka po raz pierwszy poleciała ze SpaceX.

Wystrzelenie astronautów w misji Crew-5 przesuwano kilka razy, w tym przez huragan Ian, który w środę uderzył w południowo-zachodnią część Florydy.

Pierwotna data wystrzelenia Crew-5 we wrześniu została opóźniona po tym, jak rakieta Falcon 9 została uszkodzona podczas transportu do Kennedy Space Center.

REKLAMA REKLAMA

Start 5 października jest piątą misją operacyjną w ramach programu Commercial Crew NASA, w której agencja kosmiczna płaciSpaceX,za transport astronautów do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Nicole Aunapu Mann została tym samym pierwszą rdzenną Amerykanką w kosmosie.

Pułkownik Mann, członek plemienia Wailacki z plemion Indian Round Valley w Kalifornii, została astronautką w 2013 roku i ukończyła szkolenie kandydatów na astronautów w 2015 roku.

Natomiast plany NASA dotyczące wystrzelenia rakiety księżycowej SLS, także opóźniają się już od września. Kolejna próba odbędzie się dopiero w listopadzie.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, NASA

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Znaleźliście tą jedyną, najwspanialszą choinkę dla Chicago? Zgłoszenia kandydatek tylko do jutra

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago jak co roku poszukuje „idealnej” choinki, która będzie ozdobą Parku Millennium przez cały sezon świąteczny, lśniąc tysiącami światełek w pobliżu skrzyżowania Michigan Avenue i Washington Street.

Nominacje ma oficjalne bożonarodzeniowe drzewko miasta zostały otwarte 18 września, a mieszkańcy Chicago mogą przesyłać swoje propozycje na adres dcase@cityofchicago.org do 7 października.

Drzewko kandydujące na miejską choinkę musi spełniać kilka warunków; mieć co najmniej 45 stóp wysokości i rosnąć się w odległości mniejszej niż 50 mil od pętli.

Władze miasta stwierdziły również, że preferują mocne świerki norweskie lub jodły, sosny nie będą brane pod uwagę.

Zgłoszenia powinny również zawierać następujące informacje:

REKLAMA REKLAMA
  • Imię i nazwisko właściciela, adres, telefon i adres e-mail
  • Krótki opis, dlaczego choinka powinna być oficjalną choinką Chicago, w tym wszelkie specjalne informacje na temat choinki
  • Co najmniej dwie fotografie drzewa, w tym zbliżenie i szerokie ujęcie

Jeden iglasty zwycięzca stanie się centralnym punktem Wietrznego Miasta i zabłyśnie światełkami 18 listopada. Drzewko pozostanie oświetlone do 8 stycznia.

To długoletnia bożonarodzeniowa tradycja Chicago. Tegoroczne drzewko będzie 109. choinką miasta.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2014
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu