Połącz się z nami

Nasza UNIA

Stypendia Naszej Unii wręczone po raz czternasty. Unia dała młodzieży już ponad trzy miliony dolarów [galeria zdjęć]

Opublikowano

dnia

Już po raz czternasty Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa wręczyła stypendia dla wyróżniających się uczniów szkół średnich oraz studentów szkół wyższych. Od początku programu w 2001 r., Nasza Unia przeznaczyła na Program Stypendialny już ponad trzy miliony dolarów, nagradzając 2,5 tys. osób.

W tym roku Komitet Stypendialny P-SFUK nagrodził 231 osoby a łączna suma stypendiów wyniosła 208 tys. dolarów. Wśród stypendystów jest 139 maturzystów, którzy we wrześniu tego roku  rozpoczną naukę w szkołach wyższych. To dla nich przeznaczony był administrowany przez CUANY – Credit Union Association of New York (Zrzeszenie Unii Kredytowych w Stanie Nowy Jork). Stypendiami nagrodzono także 85 studentów szkół wyższych oraz sześcioro uczniów szkół podstawowych i średnich, uczestniczących w programie „Astronomiczna Przygoda z Kopernikiem”.

W tym roku uroczyste wręczenie stypendiów odbyło się oddzielnie w trzech stanach, gdzie obecna jest Nasza Unia. Stypendyści z New Jersey odebrali nagrody 10 czerwca w Centrum Operacyjnym P-SFUK w Fairfield a gościem honorowym była aktorka Dagmara Domińczyk. Uroczystość wręczenia stypendiów dla stanu Nowy 11 czerwca, w siedzibie Naszej Unii na Greenpoincie (gościem specjalnym aktor Olek Krupa). Stypendyści z Illinois odebrali  nagrody 14 czerwca podczas uroczystości w oddziale P-SFUK w Mt. Prospect (gość specjalny – Członek Rady Dyrektorów NCUA Michael Fryzel).

Prowadząca od lat program stypendialny Unii, członkini Rady Dyrektorów P-SFUK Bożena Krajewska-Pielarz przemawiając do zgromadzonych powiedziała, że polonijna młodzież jest coraz zdolniejsza i coraz ambitniejsza. – Prawie trzydzieści lat pracowałam w polskich szkołach na Brooklynie, kolejny rok jestem w komisji stypendialnej, spotykam tę młodzież i widzę jak się uczy i studiuje.  Ma ambicję, aby kimś zostać. Im nie wystarcza już podrzędna praca czy podrzędny biznes – powiedziała dyrektor Kajewska-Pielarz.

Przywiązanie do polskich korzeni było także motywem przewodnim nagrodzonego gorącymi oklaskami wystąpienia aktorki Dagmary Domińczyk. Mówiąc na przemian po polsku i po angielsku pani Dagmara, która przyjechała do Stanów w wieku siedmiu lat wraz z rodzicami zmuszonymi do emigracji z Polski w związku z działalnością niepodległościową jej ojca, podkreślała, że nigdy nie wstydziła się swojego pochodzenia i nie zgodziła się zmienić nazwiska by ułatwić sobie karierę aktorską. – Skoro Schwarzenegger mógł występować pod swoim nazwiskiem to ja też mogę” – mówiła. Dagmara Domińczyk podkreślała także, że przysłowiowy „amerykański sen” jest możliwy w USA dla każdego, ale o jego realizację trzeba się postarać. – Nie wszyscy będą was lubić, nie wszyscy będą chcieli was zatrudnić, musicie zadać sobie pytanie: czego chcecie od życia i realizować swoje marzenia, bez względu na przeszkody. I nie zapominajcie skąd pochodzicie  –  przekonywała aktorka.Amerykański sen jest możliwy. Nie jest zagwarantowany, ale mój się spełnił. Musicie dążyć do tego, by spełnił się także i wasz – mówiła we wtorek do stypendystów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej aktorka

– Łącznie od początku Programu Stypendialnego w 2001 r., środki przeznaczone na stypendia przez P-SFUK przekroczyły już 3 miliony dolarów. Przez wszystkie te lata ze stypendiów skorzystało już 2,5 tysiąca uczniów i studentów. Dzięki temu wsparciu, młodzi członkowie Naszej Unii mogli studiować na takich prestiżowych uczelniach jak Harvard, Yale, Columbia, Stanford, New York University czy Massachusetts Institute of Technology. Program Stypendialny Naszej Unii jest tylko jednym z przykładów pomocy polskim imigrantom w realizacji ich „amerykańskich marzeń” – powiedział dyrektor wykonawczy P-SFUK, Bogdan Chmielewski.

 

Nasza UNIA

Akcja „Świąteczny Uśmiech Dziecka” Naszej Unii znowu pomoże wielu dzieciom

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponad 150 tys. dolarów zebrano w ramach akcji „Świąteczny Uśmiech Dziecka” zorganizowanej wspólnie przez Children’s Smile Foundation i Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową. Fundusze te, prócz nowojorskiej fundacji, trafią do wybranych hospicjów w Polsce i zostaną wykorzystane na pomoc chorym dzieciom. Od 2014 roku na ten cel udało się już zebrać 1,277,474 dolarów.

Ostatnia edycja „Świątecznego Uśmiechu Dziecka” była wyjątkowa ponieważ została zorganizowana już po raz dziesiąty, a więc miała jubileuszowy charakter. Rozpoczęła się 24 listopada ubiegłego roku, i mimo że oficjalnie trwała do końca 31 grudnia, to jeszcze w styczniu br. na jej konta wpływały donacje.

Tradycyjnie została przeprowadzona wśród członków Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU), będącej największą polską instytucją finansową poza granicami kraju i zarazem największą etniczną unią kredytową w Stanach Zjednoczonych.

Donacje można było składać we wszystkich oddziałach PSFCU znajdujących się w czterech stanach (Nowy Jork, New Jersey, Illinois i Pensylwania) oraz poprzez bankowość internetową. W dodatku darczyńcy mogli osobiście wybrać beneficjenta, którego chcieli wesprzeć. W sumie w ramach jej ostatniej edycji udało się zebrać prawie 150 174 dolary, które trafiły na konta wszystkich hospicjów oraz fundacji biorących udział w charytatywnej akcji.

W związku z tym, że Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa nie pobierała żadnych opłat – ani za utrzymanie kont, ani też za przelewy – wszystkie podmioty, na które były zbierane fundusze mają do dyspozycji całość zebranych środków.

Wśród beneficjentów dziesiątej edycji „Świątecznego Uśmiechu Dziecka” są:

  • Alma Spei Hospicjum dla Dzieci w Krakowie – zebrano dla nich 51 358 dolarów;
  • Via Spei Hospicjum w Tarnowie – zebrano dla nich 40 300 dolarów;
  • Betania Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze w Przemyślu – zebrano dla nich 39 519 dolarów;
  • Children’s Smile Foundation w Nowym Jorku – zebrano dla nich 18 995 dolarów;

Akcję „Świąteczny Uśmiech Dziecka” Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa i Children’s Smile Foundation organizują wspólnie od 2014 roku. Jak dotychczas największą kwotę – prawie 175 tysięcy dolarów – udało się zebrać w czasie ósmej edycji akcji w 2021 roku.

Łącznie w dziesięciu edycjach tej inicjatywy członkowie PSFCU przekazali 1,277,474 dolarów, które trafiły do 25 hospicjów w Polsce, hospicjum w Wilnie oraz do nowojorskiej Children’s Smile Foundation, która zebrane fundusze w całości przeznacza dla ciężko chorych i potrzebujących polonijnych dzieci.

Źródło: Children’s Smile Foundation
Foto: Children’s Smile Foundation, istock/monkeybusinessimages/
Czytaj dalej

Nasza UNIA

Rozpoczęła się doroczna akcja “Świąteczny Uśmiech Dziecka” 2023

Opublikowano

dnia

Autor:

Już po raz dziesiąty została zorganizowana wspólna dobroczynna akcja Children’s Smile Foundation i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej – “Świąteczny Uśmiech Dziecka”. Tegoroczna, jubileuszowa edycja rozpoczęła się 24 listopada i potrwa do końca roku.

Beneficjentami organizowanej od dziesięciu lat akcji “Świąteczny Uśmiech Dziecka” tym razem są trzy polskie hospicja: Alma Spei Hospicjum dla Dzieci w Krakowie, Via Spei Hospicjum w Tarnowie, Betania Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze w Przemyślu oraz nowojorska Children’s Smile Foundation.

Celem tej świątecznej, charytatywnej zbiorki jest zgromadzenie funduszy na pomoc potrzebującym dzieciom zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych.

Okres zbliżających się świąt Bożego Narodzenia jest idealnym czasem do niesienia pomocy i przekazywania podarunków. Dzięki hojności członków Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej – bowiem wśród nich jest przeprowadzana zbiórka – można w bardzo prosty i łatwy sposób wywołać, a nawet przywrócić uśmiech na wielu dziecięcych twarzach.

Żeby to zrobić wystarczy dokonać wpłaty na wybrane przez siebie konto. W sumie Children’s Smile Foundation założyła w tym celu, w Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, cztery niezależne konta, z których po zakończeniu akcji wszystkie zebrane fundusze – bez jakichkolwiek opłat i potrąceń – zostaną przekazane poszczególnym beneficjentom.

Donacje można przelać bezpośrednio ze swojego konta na wybrane hospicjum lub polonijną fundację pomagającą chorym i potrzebującym dzieciom. W tym celu podczas dokonywania transakcji w jednym z oddziałów PSFCU znajdującym się w czterech stanach (Nowy Jork, New Jersey, Illinois i Pensylwania) należy wskazać nazwę danej organizacji lub instytucji, albo odpowiadający im numer konta:

  • Alma Spei Hospicjum dla Dzieci w Krakowie, nr konta: 1524663
  • Via Spei Hospicjum w Tarnowie, nr konta: 1524669
  • Betania Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze w Przemyślu, nr konta: 1524684
  • Children’s Smile Foundation w Nowym Jorku, nr konta: 1524798

Donacje mogą też być przekazywane poprzez bankowość internetową oraz mobilną aplikację Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Wówczas w rubryce, w której podaje się nazwisko odbiorcy należy wpisać “CSF”.

W związku z tym, że Children’s Smile Foundation jest organizacją charytatywną (not-for-profit) zarejestrowaną zgodnie z paragrafem 501(c)(3) Kodeksu Podatkowego USA wszystkie donacje można sobie odliczyć od podatków. W tym celu prosimy o kontakt z polonijną fundacją (tel.: (718) 894 6443) lub ze swoim doradcą podatkowym.

Wspólna akcja Children’s Smile Foundation oraz Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej“Świąteczny Uśmiech Dziecka” organizowana jest od 2014 roku.

W sumie podczas jej dziewięciu dotychczasowych edycji, członkowie PSFCU wpłacili 1,132,518 dolarów, które trafiły do 22 hospicjów w Polsce, hospicjum w Wilnie oraz do nowojorskiej Children’s Smile Foundation, która zebrane fundusze w całości przeznacza dla ciężko chorych i potrzebujących polonijnych dzieci.

Zachęcamy do składania donacji i serdeczne dziękujemy za dotychczasowe wsparcie.

Autor: Monika Adamski/ Radio Rampa
Źródło: PR Children’s Smile Foundation
Foto: YouTube, PSFCU
Czytaj dalej

Nasza UNIA

Nasza Unia ma siódmy oddział w Illinois. Uroczyste otwarcie było prawdziwie polonijnym świętem

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę, 21 października, miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej PSFCU. Siódmy oddział w stanie Illinois znajduje się w Algonquin – w miejscu, gdzie znajdują się inne polonijne biznesy. Nowa lokalizacja placówki Naszej Unii pokazuje, że największa etniczna Unia kredytowa w USA niezmiennie i imponująco się rozwija.

PSFCU jest obecna w Chicago od prawie 14 lat i rozwija się niezwykle dynamicznie. W tej chwili nasz region jest drugim po Nowym Jorku najliczniejszym oddziałem Naszej Unii. W kwietniu oddział w Glendale Heights obchodził swoje 5-lecie.

Nowa siedziba w Algonquin jest siódmą placówką PSFCU w Illinois i 22. w całym kraju. Jako pierwsza w stanie została wybudowana na własnej działce zakupionej przez Naszą Unię. Jej adres to 2371 County Line Rd., Algonquin IL 60102.

Gośćmi uroczystego otwarcia był Konsul Generalny RP Paweł Zyzak i przedstawiciele lokalnych władz.

Godziny pracy siedziby Naszej Unii w Algonquin to: od poniedziałku do piątku 11:00AM-7:00PM, sobota 9:00AM-2:00PM. Telefon do oddziału: 847-582-3961. Placówka oferuje obsługę osób zmotoryzowanych, które przy załatwianiu swoich spraw nie muszą opuszczać samochodu.

Bogdan Chmielewski, Dyrektor wykonawczy PSFCU, podkreślił to jak dobrze Nasza Unia została przyjęta w Illinois, serdecznie dziękując wszystkim mieszkańcom stanu, tutejszym członkom PSFCU i chicagowskiej Polonii.

„Przez te 14 prawie lat na stałe wpisaliśmy się w ten krajobraz polonijny, jesteśmy jego integralną częścią, a może nawet w niektórych dziedzinach, liderami tej Polonii i o to nam chodzi”, powiedział Bogdan Chmielewski, zapraszając do korzystania z usług Naszej Unii.

Ceremonia wkopania kamienia węgielnego pod nową placówkę miała miejsce rok temu, o czym wspomniał Robert Radkowski.

„Cieszymy się, że cała ta procedura razem z budową zajęła niecały rok i możemy otworzyć oficjalnie drzwi dla tych wszystkich tutaj w Algonquin i miejscowościach położonych koło tej właśnie wioski” powiedział menager Naszej Unii w regionie Chicago.

„Wybraliśmy Algonquin z prostych powodów (…) – widzimy gdzie się Polonia przeprowadza, gdzie by chcieli, żebyśmy ten oddział otworzyli” wyjaśnił Zbigniew Rogalski, dyrektor d/s strategicznych PSFCU. 

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji i z tego oddziału, oddział jest piękny jak widać i mamy z czego być dumni”.

Krzysztof Matyszczyk, przewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU, wspomniał, że gdy pierwsze dwa oddziały Naszej Unii powstały w Illinois okres gospodarczy nie był łatwy. Dlatego tym bardziej można się cieszyć z odniesionego sukcesu.

„Dzisiaj to jest święto Polonii” powiedział o uroczystym otwarciu placówki w Algonquin Krzysztof Matyszczyk. „Jesteśmy z tego dumni, że potrafimy w ten sposób łączyć Polonię i pracować dla Polonii” dodał, nawiązując do obecności przedstawicieli organizacji polonijnych w czasie wydarzenia.

Swoją wdzięczność dla Polonii za tak dobre przyjęcie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej wyraził także Bogdan Ogórek, jedyny członek Rady Dyrektorów PSFCU pochodzący z aglomeracji Chicago.

„Jesteśmy tam gdzie jest Polonia” podkreśli Bogdan Ogórek. „Służymy naszymi usługami, tym co możemy zrobić, a to wszystko, to całe służenie przeradza się na pewne finansowe zyski, którymi później możemy się dzielić z cała Polonią”.

Rafał Matusiak, prezes Krajowej Kasy w Polsce, zwrócił uwagę, że PSFCU osiąga ogromne sukcesy, czego dowodem jest właśnie powstawanie nowych placówek w odpowiedzi na istniejące potrzeby.

„Musimy pamiętać o tym, że unie kredytowe świadczą z jednej strony usługi finansowe, ale z drugiej strony nie są komercyjną instytucją finansową – nie są nastawione na maksymalizowanie zysków, tylko na pomaganie drugiemu człowiekowi” zaznaczył Rafał Matusiak.

Mariusz Śniarowski, członek Rady Dyrektorów PSFCU, podkreślił, że Illinois jest najszybciej rozwijającym się rynkiem w całych Stanach Zjednoczonych.

„To sukces dla nas i dla całej Polonii” powiedział, wyrażając nadzieję, że siódmy oddział tutaj to będzie naprawdę „szczęśliwa siódemka”.

„Jesteśmy w pełni operującym oddziałem”, zaznaczyła Magdalena Degórski, manager placówki PSFCU w Algonquin, zapraszając do korzystania z jej usług.

Oddział rozpoczął pracę 3 tygodnie przed oficjalnym otwarciem, oferując wszystkie usługi świadczone przez Naszą Unię, a także możliwość obsługi typu drive-through.

„Od 2012 roku Unia jest z nami, wspiera nas w każdym projekcie” wyraziła swoją wdzięczność Kinga Modjeska, dyrektor Teatru „Scena Polonia” w Chicago.

Animatorka kultury serdecznie pogratulowała dalszego rozwoju i otworzenia kolejnej placówki PSFCU, życząc Naszej Unii następnych sukcesów.

Stanisław Sarna, prezes Związku Podhalan Północnej Ameryki gorąco zachęcał do zostania członkiem Naszej Unii i powierzeniu jej swoich „dutków”:To jest odpowiednie miejsce, gdzie możecie ulokować na lokaty, na konta, pożyczki, bo przez to Polsko Słowiańska Unia Kredytowa, jej dyrektor (…) mogą wspierać naszą cała Polonię”.

„Wspierają organizacje, wspierają szkoły, przyznają stypendia” podkreślił Stanisław Sarna.

Swoje gratulacje, serdeczne życzenia dla Naszej Unii oraz podziękowania za całą działalność, którą wykonuje PSFCU dla Polonii, złożyły także Karolina Woźniczka, tegoroczna Pierwsza Dama Dworu oraz Wiktoria Czarnik, Druga Dama Dworu.

Królowe Parady Dnia Konstytucji 3 Maja uświetniły swoją obecnością sobotnią uroczystość.

W roku fiskalnym 2022 aktywa P-SFUK osiągnęły poziom 2,54 mld USD, depozyty wzrosły do 2,44 mld USD, a łączna wartość udzielonych pożyczek wzrosła do 1,47 mld USD.

W wyniku działań Naszej Unii zysk netto osiągnął sumę 14,37 mln USD, a  9 492 nowych członków P-SFUK otworzyło swoje konta w roku fiskalnym 2022.

Polsko–Słowiańska Federalna Unia Kredytowa została utworzona w 1976 przez założycieli Centrum Polsko-Słowiańskiego skupionych wokół księdza Longina Tołczyka.

Celem działalności PSFCU była pomoc emigrantom, którzy po przyjeździe do Nowego Jorku nie mieli jeszcze historii kredytowej i którym amerykańskie banki nie chciały udzielać pożyczek na kupno i remonty nieruchomości w zaniedbanej wówczas dzielnicy Greenpoint.

27 grudnia 1976 r. władze federalne National Credit Union Administration zarejestrowały „Przemysłowo-Handlową Federalną Unię Kredytową” (Industrial and Commercial Federal Credit Union). Dokument założycielski został podpisany przez ks. Emila Altmajera, Marka Luniewskiego, Jana Raczkowskiego, ks. Longina Tołczyka, Józefa Waltosia, Jerzego Wolińskiego i Halinę Żołnierowicz.

Szczegółowe informacje o usługach Naszej Unii można znaleźć na stronie internetowej PSFCU.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Andrzej Baraniak
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2014
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu