Połącz się z nami

News USA

Hałdy trującego koksu na południu Chicago. Pomimo regulacji, nikt nic nie robi w tej sprawie [dźwięk]

Opublikowano

dnia

Przez wiele miesięcy, firma składująca hałdy koksu ponaftowego, utrzymywała, że nie ma nic wspólnego z gryzącymi chmurami pyłu oraz czarnym osadem, akumulującym się na ścianach pobliskich domostw. Jednak dochodzenie przeprowadzone przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA) wykazało, że zanieczyszczenie pochodzi ze składowisk koksu i węgla, należących do firmy KCBX Terminals.

Trujące składowiska znajdują się na południowo-wschodniej stronie Chicago, w pobliżu rzeki Calumet. EPA postawiła KCBX zarzuty łamania jednej z ustaw chroniącej środowisko, Clean Air Act. Urządzenia pomiarowe, zainstalowane w pobliżu hałd, odnotowały wysoki poziom szkodliwych dla płuc cząstek, 12 kwietnia i 8 maja. Dodatkowo, EPA pobrała próbki osadu z pobliskich budynków. Po ich przebadaniu, okazało się, że pochodzą ze składowisk KCBX.

Relacja Rafała Muskały
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/haldy” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

KCBX Terminals należy do finansowego imperium braci Charlesa i Davida Kocha. Zarząd firmy właśnie analizuje zarzuty postawione przez EPA. KCBX twierdzi, że zainwestowało 30 milionów dolarów z modernizację składowisk, włączając w to system zraszaczy, mający ograniczać ilość pyłu, dostającego się do atmosfery. Firma zatrudniła własnego specjalistę od ochrony środowiska, który nie wykrył żadnych nieprawidłowości. KCBX poinformowało EPA o zawartości metali, wanadu oraz niklu, w koksie oraz w okolicznej glebie. EPA odpowiedziało, że ich próbki zawierają dokładnie taką samą ilość metali, więc pochodzą ze składowisk KCBX.

Ustawa Clean Air Act dopuszcza 150 mikrogramów szkodliwych cząstek na metr sześcienny powietrza. Urządzenia pomiarowe EPA zarejestrowały 155 mikrogramów 12 kwietnia oraz 156 mikrogramów 8 maja. Rozporządzenie burmistrza Rahma Emanuela nakazuje KCBX obudować i zabezpieczyć swoje składowiska. Dodatkowo, na terenie miasta nie mogą powstać nowe obiekty tego typu. Jednak hałdy prędko nie znikną i będą dalej truć okolicznych mieszkańców.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

Źródło: chicagotribune.com
Foto: en.wikipedia.org

News USA

Najbogatsi Amerykanie mają rekordowe 44,6 biliona dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

Według nowych danych Rezerwy Federalnej, majątek 1% najbogatszych Amerykanów osiągnął rekordową kwotę 44,6 biliona dolarów na koniec czwartego kwartału. Wzrost cen akcji na koniec roku spowodował, że sporo zarobili.

Całkowita wartość majątku netto 1% najbogatszych Amerykanów, zdefiniowanych przez Fed jako osoby posiadające majątek przekraczający 11 milionów dolarów, wzrosła w czwartym kwartale o 2 biliony dolarów. Całość zysków pochodziła z posiadanych przez nich akcji.

Wartość akcji przedsiębiorstw i udziałów w funduszach wspólnego inwestowania, będących w posiadaniu 1% najbogatszych wzrosła do 19,7 biliona dolarów z 17,65 biliona dolarów w poprzednim kwartale.

Podczas gdy wartość nieruchomości superbogaczy nieznacznie wzrosła, wartość ich prywatnych przedsiębiorstw spadła, zasadniczo niwelując wszystkie inne zyski, poza zyskiem z akcji.

Bezprecedensowy boom majątkowy rozpoczął się w 2020 r. wraz ze wzrostem rynku w związku z pandemią Covid-19. Od 2020 r. majątek 1% najbogatszych mieszkańców USA wzrósł o prawie 15 bilionów dolarów, czyli o 49%.

Średnio 50–90% Amerykanów z klasy średniej także się bogaciło, odnotowując wzrost majątku o 50%.

Ekonomiści twierdzą, że wzrost na giełdzie dodatkowo zwiększa wydatki konsumentów poprzez tzw. „efekt bogactwa”. Kiedy konsumenci i inwestorzy widzą, że ich akcje rosną, czują się pewniej, wydając pieniądze i podejmując większe ryzyko.

Efekt bogactwa powoduje wzrost gospodarczy, ale to zjawisko podkreśla także wrażliwość gospodarki na wypadek załamania się giełdy.

Według ekspertów, nie jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz obecnie, ale krach na giełdzie nie jest niemożliwy, biorąc pod uwagę, że ceny akcji wydają się być zawyżone.

Źródło: U.S. Federal Reserve

Najnowszy raport podkreśla również, że w USA utrzymuje się największa liczba akcji.

Według raportu Fed, 10% najbogatszych Amerykanów posiada 87% indywidualnie posiadanych akcji i funduszy inwestycyjnych, a 1% superbogaczy w USA posiada połowę wszystkich akcji posiadanych indywidualnie.

Ekonomiści twierdzą, że rosnąca giełda przynosi ogromne korzyści bogatym, natomiast bogactwo Amerykanów z klasy średniej i Amerykanów o niższych dochodach zależy bardziej od wynagrodzeń i wartości domów niż od akcji.

Indeks giełdowy S&P 500 wzrósł już o 10% w tym roku i prawdopodobne jest, że zamożność wyższych sfer osiągnęła rekordowy poziom już pod koniec 2023 r.

Chociaż w latach 2021 i 2022 nierówności w zamożności społeczeństwa nieznacznie spadły wraz ze wzrostem wynagrodzeń i gwałtownym wzrostem cen mieszkań, od tego czasu różnica w zamożności powróciła do poziomu sprzed pandemii.

Na koniec czwartego kwartału 1% najbogatszych Amerykanów posiadał 30% bogactwa kraju, podczas gdy 10% najbogatszych Amerykanów miało 67% całego majątku Stanów Zjednoczonych.

 

Źródło: cnbc
Foto: istock/Darren415/Nattakorn Maneerat/jacoblund/
Czytaj dalej

News USA

Jedna ze słynnych bliźniaczek syjamskich z Minnesoty ujawniła, że wyszła za mąż

Opublikowano

dnia

Autor:

Połączone bliźniaczki syjamskie Abby i Brittany Hensel po raz pierwszy zwróciły na siebie uwagę całego kraju, gdy pojawiły się w „The Oprah Winfrey Show” w 1996 roku. Teraz 34-letnie siostry osiągnęły ważny kamień milowy w swoim wspólnym życiu: Abby wyszła za mąż.

Bliźniaczki Hensel wystąpiły także w optymistycznym reality show TLC „Abby i Brittany”, w którym pokazywały, jak prowadzą samochód, podróżują do Europy, a nawet jeżdżą na motorowerze. Kiedy serial zakończył się po jednym sezonie, Abby i Brittany właśnie ukończyły college i uzyskały dyplom z edukacji.

Wiele wydarzyło się w ciągu ostatniej dekady w ich życiu.

Abby, pracująca jako nauczycielka, jest obecnie mężatką. Jej mężem w 2021 roku został Josh Bowling, pielęgniarz i weteran armii Stanów Zjednoczonych. Siostry udostępniły zdjęcia ze ślubu w mediach społecznościowych. Mieszkają w Minnesocie, gdzie bliźniaczki Hensel urodziły się i wychowały.

Według relacji zamieszczanych na Facebooku rodzina lubi wędrówki na łonie natury, lody i jazdę na nartach.

Abby i Brittany są bliźniaczkami syjamskimi typu dicephalus, mają wspólny krwiobieg i wszystkie narządy poniżej klatki piersiowej, serca i płuca mają oddzielne. Abby kontroluje ich prawą rękę i nogę, Brittany kończyny z lewej strony.

Kiedy urodziły się w 1990 roku, ich rodzice, Patty i Mike Hensel, zdecydowali się nie przeprowadzać operacji separacji, uznając ją za zbyt ryzykowną. Lekarze byli zdania, że szanse na przeżycie obu dziewczynek są znikome, a rodzice nie wyobrażali sobie, że mają wybrać, która córka ma przeżyć.

Bliźnięta syjamskie rodzą się z częstości 1 na 200 000 żywych urodzeń. Według Szpitala Dziecięcego w Filadelfii około 70% bliźniąt syjamskich to kobiety, a większość rodzi się martwa.

W filmie dokumentalnym „Joined for Life” z 2003 roku Patty Hensel powiedziała, że jej córki chciały kiedyś mieć dzieci.

„Tak, będziemy mamami” – powiedziała wtedy Brittany. „Nie zastanawiałyśmy się jeszcze nad tym, jak będzie wyglądać bycie mamą. Ale mamy dopiero 16 lat, nie musimy teraz o tym myśleć.

Obecnie Abby jest przybraną mamą dla córki Josha Bowlinga z poprzedniego związku.

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Kalifornijski Patrol Autostradowy ścigał ..9-latka spieszącego się na lekcje

Opublikowano

dnia

Autor:

Policja w Północnej Kalifornii ruszyła w pościg za Volkswagenem, który w środę odjechał z dużą prędkością z miejsca wypadku drogowego. Funkcjonariusze byli w szoku, gdy za kierownicą znaleźli 9-letniego chłopca.

Kalifornijski Patrol Autostradowy podał, że nikt nie odniósł obrażeń w wyniku zdarzenia w Oroville, liczącym około 20 000 mieszkańców mieście położonym w dolinie w pobliżu gór Sierra Nevada, około 60 mil na północ od Sacramento.

Do zdarzenia doszło około godziny 9:20AM, kiedy stwierdzono, że Volkswagen sedan „dziwnie zatrzymał się na środku skrzyżowania” – podała California Highway Patrol w oświadczeniu.

„Kiedy polecono mu ruszyć, pojazd nieoczekiwanie przyspieszył, co doprowadziło do krótkiego i chaotycznego pościgu, który zakończył się na parkingu na wschód od szkoły podstawowej Plumas Avenue” – poinformowali funkcjonariusze patrolu.

Po zatrzymaniu się, pojazd cofnął i uderzył w radiowóz, powodując jego niewielkie uszkodzenie. Kierowcą okazał się być 9-letni chłopiec, który wziął samochód, próbując dostać się do szkoły.

„Z ulgą informujemy, że w tym zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń. Po zaalarmowaniu odpowiednich służb i udokumentowaniu sytuacji dziecko bezpiecznie wysłano do szkoły” – przekazał patrol.

Funkcjonariusz CHP Terry Dunn, który zatrzymał dziecko, powiedział, że był w prawdziwym szoku. W czasie zatrzymania chłopiec wystawił głowę przez okno i powiedział „Przepraszam, próbuję dostać się do szkoły”.

Dunn przypomniał rodzicom, aby trzymali kluczyki do samochodu w bezpiecznym miejscu i rozmawiali z dziećmi, aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.

 

Źródło: nbc
Foto: CHP – Oroville, istock/Ralf Geithe/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2014
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu