Połącz się z nami

News USA

Przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania. Nowa trasa pomiędzy śródmieściem i Chińską Dzielnicą

Opublikowano

dnia

Najnowszy plan administracji burmistrza Chicago, Rahma Emanuela, ma za zadanie usprawnić ruch uliczny pomiędzy śródmieściem i dzielnicami, położonymi wzdłuż południowego dopływu rzeki Chicago River, w tym sławnej chicagowskiej Chińskiej Dzielnicy. Koszty projektu szacuje się na 62 miliony dolarów, a jednym z założeń jest przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania ulic Wentworth i Cermak.

Skrzyżowanie ulic Wentworth i Cermak jest bardzo niebezpieczne z powodu niezbiegających się razem ulic i corocznie powoduje dużą ilość wypadków samochodowych. Jego przebudowa jest częścią projektu Wells-Wentworth Connector, mającego poprawić bezpieczeństwo kierowców i przechodniów, przemierzających południową stronę miasta. Nowa arteria komunikacyjna ma ułatwić dotarcie z Chińskiej Dzielnicy do autostrady I-90/94, na południowej stronie miasta. Nowe połączenie ułatwi przemieszczanie się pomiędzy nową kolebką chińskich imigrantów New Chinatown Square i starszą Chińską Dzielnicą, znajdującą się na południe od ulicy Cermak.

Przebudowa ma nastąpić w trzech fazach. Miasto będzie musiało odkupić od właścicieli, co najmniej cztery posesje, aby prace nad projektem mogły się zacząć w ogóle. Oryginalne plany przebudowy zostały stworzone jeszcze w latach 60-tych, ubiegłego wieku. Administracja Emanuela dopiero teraz podjęła się prac nad projektem, omijanym szerokim łukiem przez poprzednich burmistrzów. W 2002 roku, planowano rozpoczęcie prac nad projektem, jednak przeszkodziły temu inwestycje budowlane, które i tak nie stały się rzeczywistością. Projekt ma zostać sfinansowany z podatków w dystryktach River South i 24th/Michigan.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

Źródło: chicagotribune.com
Foto: Flickr.com/ Lordcolus

News USA

Dlaczego kobiety nie chcą mieć dzieci? Bezdzietność z wyboru w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 2007 r. wskaźnik urodzeń w Stanach Zjednoczonych spada średnio o około 2% rocznie. Pomimo wczesnych spekulacji na temat pandemicznego wyżu demograficznego, kryzys związany z koronawirusem jeszcze bardziej przyspieszył ten spadek, a liczba urodzeń spadła w ubiegłym roku o 4%. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom był to największy roczny spadek liczby urodzeń od 1973 roku.

Demografowie wskazują na szereg czynników napędzających to zjawisko: brak bezpieczeństwa ekonomicznego, niepewność polityczna, zmieniające się normy dotyczące płci i zmniejszające się piętno wokół decyzji o pozostaniu bezdzietnym.

Choć pandemia pokazała, jak niewielkie wsparcie rodziny w USA otrzymują od rządu w zakresie opieki nad dziećmi i innych obowiązków, niektóre kobiety już wcześniej zdecydowały o tym, aby nie mieć dzieci.

Oto kilka powodów, dla których niektóre kobiety decydują się nie mieć dzieci.

Nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za bycie rodzicem

Cecilia Sanders, 32-letnia kierownik projektu w Chicago, od początku była pewna, że nie chce mieć dzieci. Wydawało jej się to zbyt wielką odpowiedzialnością, a myśl o ciąży ją przerażała.

Mimo to twierdzi, że odczuwała presję, by czuć się inaczej, jakby chciała rozczarować innych, nie mając dzieci. Przez około rok próbowała zmusić się do zmiany zdania, rozmawiając ze znajomymi, którzy byli rodzicami, o swoich doświadczeniach i tym, jak znaleźli czas dla siebie.

Jak się okazało, jej przyjaciele często nie mieli czasu dla siebie. Mówili, że na pierwszym miejscu są ich dzieci.

Sanders zdała sobie sprawę, że poświęcenie własnych potrzeb na rzecz wypełnienia obowiązków rodzicielskich byłoby dla niej szczególnie obciążające. Zmaga się z lękiem i depresją, a kiedy te stany się pogłębiają, nawet dbanie o siebie staje się wyzwaniem.

Myśl o wychowywaniu dzieci przy jednoczesnym zachowaniu zdrowia psychicznego wydawała się prawie niemożliwa.

Dla Sanders brak dzieci daje jej też czas na realizację wszystkich swoich zainteresowań: pisanie, gra na gitarze, wędrówki, podróżowanie i ratowanie zwierząt. Oznacza to także, że może bardziej skoncentrować się na karierze, która dla niej jest „najważniejsza”.

Obawiają się braku wsparcia

Dla niektórych sposób, to w jaki Stany Zjednoczone traktują matki, jest wystarczającym powodem, aby nie mieć dzieci.

Amy Blackstone, socjolog z Uniwersytetu w Maine i autorka książki „Childfree by Choice: The Movement Redefining Family and Making a New Age of Independence”, twierdzi, że brak polityki przyjaznej rodzinie w USA jest jednym z wyjaśnień spadającego wskaźnika urodzeń w ostatnich latach – co pandemia jeszcze bardziej uwidoczniła.

W szczytowym momencie kryzysu związanego z koronawirusem rodzice musieli kontynuować pracę, często bez zapewnionej opieki nad dziećmi lub musząc pomagać swoim dzieciom w nauce zdalnej. Sytuacja ta spowodowała, że ludzie byli zestresowani i wyczerpani, i być może częściej opóźniali lub ponownie rozważali posiadanie większej liczby dzieci.

„Pandemia naprawdę pokazała nam, jak słabo wspieramy rodziców w USA” – stwierdziła Blackstone.

„Dotarliśmy do prawdy, którą zawsze znaliśmy, ale nigdy nie wypowiadaliśmy na głos, a mianowicie, że rodzicielstwo jest naprawdę trudne. I tak naprawdę nie wspieramy rodziców w tej roli.” dodaje autorka.

W USA nie ma ogólnokrajowego programu płatnego urlopu rodzicielskiego. Opieka nad dziećmi może być droga lub trudna do znalezienia. Kobiety nadal częściej dźwigają na swoich barkach ciężar obowiązków rodzicielskich i domowych.

Yana Grant, 24-latka z Tulsa w stanie Oklahoma, w zeszłym roku podjęła decyzję o pozostaniu bezdzietnym właśnie z tego powodu.

„Gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży, musisz najpierw zostać matką, a potem kobietą” – mówi Grant.

„Wygląda na to, że mężczyźni stają się mężczyznami, a potem ojcami”, dodaje.

Jako czarna kobieta Grant ma też inne zmartwienia. Czarne kobiety częściej niż kobiety jakiejkolwiek innej rasy umierają z powodu problemów związanych z ciążą. Jest również bardziej prawdopodobne, że ich obawy zostaną odrzucone, ból nieleczony, a ich doświadczeniom lekarze nie dowierzają.

Yana Grant doświadczyła tego osobiście.

Kilka lat temu poczuła szybkie bicie serca i obrzęk gardła, więc udała się do lekarza. Lekarz zalecił jej picie wody i odesłał ją do domu bez sprawdzania tarczycy. Kiedy około rok później zgłosiła się do innego lekarza z powodu tych samych objawów, zdiagnozowano u niej chorobę Gravesa-Basedowa – chorobę autoimmunologiczną powodującą nadczynność tarczycy.

Grant obawia się, że gdyby zaszła w ciążę i coś poszłoby nie tak, jej objawy i skargi mogłyby zostać w podobny sposób odrzucone.

Lubią swoje życie takim, jakie jest

Jordan Levey skupiła się na studiach prawniczych i budowaniu swojej kariery, zakładając, że „instynkt macierzyński” w końcu się odezwie. Pomyślała, że kiedy znajdzie partnera, ustatkują się i być może zdecydują się na dzieci.

Levey ma 35 lat i jest po ślubie od czterech lat. Wraz z mężem zdali sobie sprawę, że wolą swój obecny styl życia. Mają mieszkanie i kochanego psa. I chociaż oboje zarabiają na wygodne życie, wolą wydawać pieniądze na rzeczy, które kochają, niż na dzieci.

„Jesteśmy naprawdę szczęśliwi w swoim życiu. Uwielbiamy podróżować, uwielbiamy gotować, oboje naprawdę cenimy czas spędzony w samotności i troskę o siebie” – mówi Levey.

Kobiety nadal są sądzone za to, że nie mają dzieci

W przeszłości kobiety, które chciały pozostać bezdzietne, zazwyczaj i tak rodziły, ponieważ tego oczekiwało od nich społeczeństwo. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach te normy i postawy uległy zmianie.

Być może bardziej niż kiedykolwiek społecznie akceptowalne jest to, że kobiety nie mają dzieci. Mimo to kobiety, które decydują się pozostać bezdzietne, twierdzą, że nadal czują, że muszą nieustannie wyjaśniać innym swoje wybory.

Nazywano ich samolubnymi, oskarżano o nienawiść do dzieci i mówiono, że w późniejszym życiu, gdy zostaną same, będą żałować swojej decyzji.

Amy Blackstone, która przeprowadziła wywiady z niezliczonymi osobami na temat ich decyzji o pozostaniu bezdzietnym, mówi, że osoby, z którymi rozmawiała, przyznają, że możliwe jest, że pewnego dnia pożałują dokonanego wyboru. Jednak wolą żałować tego wyboru niż odwrotnego.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, Cecylia Sanders, Yana Grant, Jordan Levey, istock/Paul Bradbury/
Czytaj dalej

News USA

Planujesz podróż na Święto Dziękczynienia? Rezerwuj bilety na samolot już teraz

Opublikowano

dnia

Autor:

Letni sezon podróżniczy oficjalnie dobiegł końca i nadszedł czas, aby zacząć myśleć o rezerwacji wycieczek świątecznych, zwłaszcza jeśli planujesz lot w okolicach Święta Dziękczynienia. Właśnie teraz jest najlepszy moment by zdobyć bilety w najkorzystniejszej cenie.

Podróżujący w Święto Dziękczynienia 2023 odczują pewną ulgę. Według prognozy aplikacji do rezerwacji podróży Hopper, średnie ceny biletów lotniczych oscylują wokół 268 dolarów za bilet, co oznacza spadek o 14% w porównaniu z tym okresem w zeszłym roku i o 7% w porównaniu z cenami przed pandemią w 2019 r.

Wynajem samochodu kosztuje średnio 42 dolary dziennie, czyli o 17% taniej niż rok temu.

Jeśli jednak chcesz skorzystać z ofert podróży na Święto Dziękczynienia w 2023 r., to teraz jest czas na rezerwację lotu, mówią eksperci.

Zazwyczaj najlepszym momentem na rezerwację lotów świątecznych jest lato, radzi Phil Dengler, współwłaściciel witryny podróżniczej The Vacationer. Jednak pod koniec września nadal można znaleźć dobre oferty podróży zarówno na Święto Dziękczynienia, jak i Boże Narodzenie.

„Uważam Halloween za ostateczny termin, w którym można uzyskać rozsądną cenę za lot na Święto Dziękczynienia, ale staram się zarezerwować lot do końca września” – mówi Dengler. „Po Halloween ceny znacznie wzrosną w miarę zbliżania się Święta Dziękczynienia”.

Analitycy ds. podróży Hoppera twierdzą, że koszty biletów lotniczych od teraz do 14 października prawdopodobnie pozostaną niskie, ale będą zmienne, co oznacza, że ceny będą się zmieniać z dnia na dzień.

Święto Dziękczynienia w tym roku przypada 23 listopada.

Historycznie rzecz biorąc, według danych Agencji Bezpieczeństwa Transportu, niektóre z najbardziej ruchliwych dni na lotniskach w USA to wtorki i środy przed Świętem Dziękczynienia oraz niedziela po nim.

Kiedy najlepiej latać w Święto Dziękczynienia 2023?

Google Flights może pomóc w monitorowaniu ofert lotów i posiada opcje filtrowania, dzięki czemu można znaleźć najtańsze ceny lotów różnych linii lotniczych i lotnisk.

Jeśli masz elastyczność, dzięki której możesz pracować zdalnie lub masz dni wolne do wykorzystania przed końcem roku, nie tylko pokonasz tłumy na lotnisku, ale także będziesz mieć najlepszą szansę przy rozsądnych kosztach lotu, jeśli uda Ci się wylecieć przed tygodniem Święta Dziękczynienia.

Według Hoppera podróżni zaoszczędzą około 20% na lotach, jeśli wylecą w czwartek, tydzień przed Świętem Dziękczynienia, czyli 16 listopada.

Według The Vacationer najlepsze dni na loty w okolicach Święta Dziękczynienia w 2023 r. to:

 • niedziela, 19 listopada
 • poniedziałek, 20 listopada
 • wtorek, 21 listopada
 • czwartek, 23 listopada (Święto Dziękczynienia)
 • piątek, 24 listopada (Czarny Piątek)
 • poniedziałek, 27 listopada
 • wtorek, 28 listopada

Zazwyczaj najlepsze oferty lotów można znaleźć wcześnie rano, mówi Phil Dengler. Dodatkową zaletą jest to, że im wcześniej polecisz, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz mieć do czynienia z opóźnieniami i odwołaniami. Dlatego zaleca rezerwację lotów w godzinach od 5:00AM do 8:00AM.

Najlepsze miejsca podróży na Święto Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia może być idealnym momentem na wybranie się w podróż do Europy. Ponieważ kraje poza Stanami Zjednoczonymi nie obchodzą tego święta, można tu znaleźć świetne oferty europejskich atrakcji, takich jak Włochy i Francja, mówi Dengler.

Ceny biletów lotniczych do Meksyku i na Karaiby, do których Amerykanie chętnie uciekają podczas Święta Dziękczynienia, pozostają wyższe niż przed pandemią.

Wg Hoppera, oto kilka najlepszych miejsc na Święto Dziękczynienia w 2023 r. wraz ze średnim kosztem biletu:

 • Kanada: 337 dolarów
 • Antyle: 425 dolarów
 • Meksyk i Ameryka Środkowa: 499 dolarów
 • Europa: 591 dolarów
 • Ameryka Południowa: 630 dolarów

 

Źródło: Forbes
Foto: YouTube, istock/Geetarism/TennesseePhotographer/:YakobchukOlena/
Czytaj dalej

News USA

Już 925 milionów dolarów czeka na szczęśliwego zwycięzcę Powerball w sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

Kumulacja Powerball wzrosła z 850 milionów dolarów do 925 milionów dolarów po tym, jak nikt nie trafił wszystkich sześciu liczb w środowym losowaniu. To dziewiąta co do wielkości nagroda w historii loterii w USA i czwarta kwota w 2023 r., którą można zgarnąć już jutro.

Większe nagrody – i mniejsza liczba zwycięzców jackpotów – stały się normą w ciągu ostatnich kilku lat w amerykańskich loteriach, po tym jak dwie loterie sprawiły, że wygranie gier stało się trudniejsze, a gra bardziej kusząca.

Opcja gotówkowa na losowanie, które odbędzie się w sobotę 30 września, wynosi obecnie 432,4 miliona dolarów.

Środowe losowanie było 30. z rzędu losowaniem w tej puli nagród. Zwycięskie liczby to 1, 7, 46, 47 i 63, i czerwona kula Powerball 7. Jak wynika z komunikatu prasowego loterii, ostatnia główna wygrana w Powerball została zdobyta 19 lipca.

Chociaż w środę nie wyłoniono zwycięzcy głównej wygranej, w całym kraju rozlosowano ponad 1,8 miliona zwycięskich losów. Po 1 milionie wygrały kupony ze stanów: Kalifornia, Maryland, Kansas i Nowy Jork.

Loteria Powerball utrudniła możliwość wygranej w październiku 2015 r., kiedy dodano więcej białych kul do losowania. Podobnie, w 2017 roku, Mega Millions także zmieniła swoje zasady a tym samym szanse na główną wygraną.

Zmiany w obu loteriach miały na celu stworzenie większej liczby możliwych kombinacji liczb, dzięki czemu szanse na wygraną stały się niższe a rosnące jackpoty zaczęły wywoływać wśród graczy coraz większe emocje.

Jak grać w loterię Powerball

Gracze na loterii muszą wybrać sześć liczb z dwóch oddzielnych pul — pięć różnych liczb od 1 do 69 (białe kule) i jedną liczbę od 1 do 26 w przypadku czerwonej Powerball.

Losy Powerball kosztują 2 USD za grę, ale za dodatkowego 1 USD możesz dodać funkcję Power Play, aby „pomnożyć nagrody inne niż jackpot przez 2, 3, 4, 5 lub 10 razy”.

Liczba mnożnika jest wybierana losowo tuż przed każdym losowaniem. Według Powerball Match 5 w Power Play wynosi zawsze 2 miliony dolarów. Mnożnik 10X ma zastosowanie tylko wtedy, gdy jackpot wynosi 150 milionów dolarów lub mniej.

Termin zakupu losów na losowanie różni się w zależności od stanu, ponieważ bilety Powerball sprzedawane są w ramach poszczególnych loterii. Ostateczny czas to zazwyczaj od jednej do dwóch godzin przed losowaniem.

Bilety na Powerball są sprzedawane w 45 stanach, Waszyngtonie, Portoryko i na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. Alabama, Alaska, Hawaje, Nevada i Utah nie biorą udziału w loterii.

Szansa na wygranie jackpota w Powerball wynosi 1 do 292,2 miliona, podczas gdy szanse na wygranie jakiejkolwiek nagrody wynoszą 1 do 24,9.

Szansa na wygraną w Mega Millions jest mniejsza i wynosi 1 do 303 milionów. Według danych Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom ryzyko, że zostaniesz uderzony piorunem w ciągu roku, jest mniejsze niż jeden na milion.

Następne losowanie Powerball odbędzie się w sobotę o 10:59PM ET i będzie transmitowane na stronie internetowej Powerball oraz w stacjach telewizyjnych w całym kraju ze studia losowania Florida Lottery w Tallahassee.

 

Źródło: axios
Foto: YouTube, istock/Inside Creative House/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu