Połącz się z nami

Kościół

Już w niedzielę MARSZ PAPIESKI ulicami Chicago. Z Trójcowa na Jackowo to będzie WIELKIE wydarzenie [wywiad]

Opublikowano

dnia

Niedziela kanonizacyjna już tuż tuż. Polacy na całym świecie przygotowują się, aby tego dnia świętować kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II. Ulicami Chicago tego dnia przejdzie „Marsz Papieski”. O tym właśnie marszu mówią goście w studio Radia Deon – Anna Dudek z biura misyjnego Archidiecezji Chicago, ks. Stanisław Jankowski – proboszcz bazyliki św. Jacka oraz ks. Józef Siedlarz, duszpasterz w kościele św. Trójcy.

„Myślę, że wyjątkowym wspomnieniem dla nas wszystkich był <Biały Marsz> 9 lat temu – w dzień pogrzebu Jana Pawła II. Dzisiaj, kiedy ten charakter jest inny, taki niesmutny, ale bardziej weselszy, to chcieliśmy powtórzyć ten gest, chcieliśmy powtórzyć ten marsz” – tak o inicjatywie „Marszu Papieskiego” mówi ksiądz Stanisław Jankowski.

Posłuchaj wywiadu Sławomira Budzika z Anną Dudek i ks. Stanisławem Jankowskim
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/anna-dudek-i-ks-stanislaw-jankowski” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Marsz przejdzie od kościoła św. Trójcy do Bazyliki św. Jacka – „Spotykamy się przy parafii św. Trójcy o 9.30. Zapraszam wszystkich z Państwa, którzy należą do jakieś organizacji polonijnych i nie tylko. Rodziny z dziećmi. Wszystkie osoby, które mają takie pragnienie, aby zamanifestować i uczestniczyć w tym marszu. Bardzo proszę zabrać ze sobą flagi papieskie, koszulki z wizerunkiem Jana Pawła II i Jana XXIII. Również na parkingu przy parafii św. Trójcy będzie możliwość, aby zakupić takie koszulki. Pragniemy, aby Polonia pokazała się z jak najlepszej strony” – mówi Anna Dudek z biura misyjnego Archidiecezji Chicago.

Na marsz zaprasza również duszpasterz kościoła św. Trójcy – ks. Józef Siedlarz „Moim zdaniem [ten marsz] jest takim też uwieńczeniem naszego podziękowania, ale również tego, do czego zachęcał nas Jan Paweł II – dawania świadectwa w tym trudnym dzisiaj świecie.

Posłuchaj wywiadu Sławomira Budzika z ks. Józefem Siedlarzem
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/marsz-zaproszenie-ks-jozef-siedlarz” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Program Marszu Papieskiego:

Sobota 26 kwietnia – 8:00 PM – Rozpoczęcie czuwania.
Bazylika Św. Jacka – 3636 W. Wolfram St, Chicago, IL 60618

Niedziela 27 kwietnia – 12:00 AM (północ) – Pasterka Papieska
1:00 AM – 2:45 AM – Adoracja Naświętszego Sakramentu
3:00 AM – Transmisja z Watykanu

Marsz Papieski – 9:30 AM – Rozpoczęcie Marszu
Kościół Św. Trójcy, 1118 N Noble St, Chicago, IL 60642
10:00 AM – Wymarsz
12:30 PM – Przywitanie pielgrzymów i rozpoczęcie Uroczystej Mszy Świętej
2:00 PM – Godzina Miłosierdzia Bożego

Więcej informacji na temat marszu można dowiedzieć się dzwoniąc do Anny Dudek pod numer telefonu 312 534 8107 lub pisząc email na adudek@archchicago.org

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Piotr Batorowicz

News Chicago

Setki tysięcy pielgrzymów pokłoni się dzisiaj Matce Bożej z Guadalupe w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponad 400 000 katolików zgromadzi się dzisiaj w Des Plaines na corocznych uroczystościach w Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe. Nabożeństwa związane z pielgrzymką odbędą się w poniedziałek i wtorek w sanktuarium na terenie kampusu Maryville Academy, 1170 N. River Road. Wydarzenie upamiętnia objawienie się Maryi, w Meksyku w 1531 roku.

Tematem tegorocznej pielgrzymki jest „pokój i jedność”.  Jak co roku tysiące osób odda hołd Maryi Dziewicy, która objawiła się św. Juanowi Diego w Meksyku w 1531 roku.

„Modlimy się o pokój dla naszego świata i modlimy się o pokój w naszych domach” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej ks. Esequiel Sanchez, rektor sanktuarium.

Pierwsza z kilku Mszy Św. w sanktuarium zaplanowana jest na godz. 8.00PM w poniedziałek. Nabożeństwo będzie obejmowało poświęcenie kaplicy w sanktuarium, która została zniszczona podczas podpalenia w maju a następnie odnowiona.

Msze święte i inne uroczystości będą odprawiane wieczorem w poniedziałek i następnego dnia. O godzinie 9:30PM w poniedziałek odbędzie się także pokaz sztucznych ogni.

Parking przy sanktuarium kosztuje 15 dolarów. Bezpłatne parkingi poza terenem obiektu z usługą autobusu wahadłowego będą dostępne w następujących miejscach:

  • Parafia Św. Emilii 1400 E. Central Rd, Mt. Prospect, IL 60056
  • Plac Palwaukee 664 Milwaukee Ave, Prospect Heights, IL 60070
  • Oakton Community College, 1600 East Golf Rd, Des Plaines, IL 60016

Central Road w pobliżu kampusu Maryville będzie zamknięta dla wszystkich pojazdów z wyjątkiem autobusów wahadłowych od godziny 5:00PM w poniedziałek do około 9:00 wieczorem we wtorek. Osoby udające się do sanktuarium pieszo powinny korzystać z oznaczonego pasa dla pieszych wzdłuż River Road, wg komendanta policji w Des Plaines, Matta Bowlera.

Świątynia w Des Plaines jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla katolików pochodzenia latynoskiego w obrębie Stanów Zjednoczonych. Wierni przybywają z wielu różnych miejscowości w rejonie Środkowego Zachodu.

Pełny harmonogram wydarzeń i zasady dla odwiedzających można znaleźć na stronie solg.org.

Więcej informacji związanych z organizacją wydarzenia będzie dostępnych na stronie facebook.com/desplainespolice.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe
Czytaj dalej

Kościół

W Watykanie jest szopka z bł. rodziną Ulmów

Opublikowano

dnia

Autor:

Od piątku w ekspozycji pod kolumnadą Placu św. Piotra można podziwiać m.in. szopkę z błogosławioną rodziną Ulmów z Markowej. Dzieło tamtejszych artystów Jana i Bożeny Szajerów stanowi element dużej ekspozycji „Sto szopek w Watykanie”. „Niedawna beatyfikacja rodziny Ulmów zobowiązuje nas do określonych działań, wśród nich jest ta szopka. Także w ten sposób czcimy Ulmów” – mówi Radiu Watykańskiemu Maria Ryznar-Fołta, prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej i przewodnicząca tamtejszej Rady Gminy.

To właśnie Towarzystwo Przyjaciół Markowej współpracowało z Muzeum Ulmów przy realizacji wyjątkowego, drewniano-słomianego żłóbka. W jego przestrzeń wpisano bowiem trzy rodziny – Świętą Rodzinę z Nazaretu, błogosławionych Ulmów oraz żydowski ród Goldmanów, ukrywających się w domu Ulmów i razem z nimi zamordowanych przez Niemców w 1944 roku.

„W naszej polskiej tradycji szopki zajmowały od lat bardzo ważne miejsce. Mieliśmy taki zamysł, żeby do tej szopki włączyć błogosławioną rodzinę Ulmów” – opowiada Maria Ryznar-Fołta. Jak dodaje, pomysł stworzenia szopki był inicjatywą ambasadora RP w Watykanie Adama Kwiatkowskiego oraz marszałka Podkarpacia Władysława Ortyla.

Szopka ma formę chałupy przysłupowej, stanowiącej element tradycyjnej architektury markowskiej. „Centralnie, w głównej nawie znajduje się Święta Rodzina, bo wiemy, że jak w naszych rodzinach Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu. I każdy przechodzień najpierw spotyka się z tą rodziną. Patrząc na to oczami wiary, Święta Rodzina błogosławi wszystkich, którzy przychodzą i odwiedzają szopki w Watykanie. W przestrzeni tej chałupy znajduje się również błogosławiona rodzina Ulmów. Nas wszystkich zadziwia heroizm tej rodziny, bo oddali życie za swoich bliźnich” – podkreśla Maria Ryznar-Fołta.

Jak wyjaśnia, symboliczne jest również umiejscowienie na zewnątrz domu-żłóbka rodziny Goldmanów. Z tego rodu wywodziła się cała grupa ośmiorga Żydów, którzy ukrywając się u Ulmów, zginęli z rąk Niemców 24 marca 1944 roku.

Na zewnątrz chałupy umieszczono macewy z imionami Goldmanów. Oprócz Saula Goldmana i jego czterech synów, w domu Józefa i Wiktorii Ulmów schronienie znalazły również córki i wnuczka Chaima Hersza Goldmana – Lea Didner z córką Reszlą oraz Gołda Grünfeld.

„W przestrzeni świętości mamy trzy rodziny – Świętą Rodzinę centralnie, beatyfikowaną rodzinę Ulmów i rodzinę Goldmanów. A wszystko to stało się za sprawą naszej rodziny z Markowej – Jana i Bożeny Szajerów oraz ich dzieci – którzy zaangażowali się, wykorzystali swoje talenty i z wielką pasją wykonali tę szopkę” – mówi prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej.

Maria Ryznar-Fołta zaznacza, że inicjatywa pokazania markowskiej szopki w Watykanie to kolejne ze zobowiązań wynikających z beatyfikacji rodziny Ulmów.

„To taka duma dla Markowej, że w Watykanie powtarza się ten akcent markowski, markowskiej kultury, tradycji – bo budownictwo, bo architektura, ale nade wszystko akcent tradycji szopki i rodzącego się Boga, jako dowodu wielowiekowej kultury chrześcijańskiej” – zauważa rozmówczyni Radia Watykańskiego.

Szopkę z błogosławioną rodziną Ulmów można było najpierw zobaczyć w polskim kościele świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie. Do 7 stycznia markowski żłóbek można podziwiać w skrzydle kolumnady Berniniego na placu Świętego Piotra w Watykanie.

Wystawa „Sto szopek w Watykanie” jest organizowana przez tamtejszą Dykasterię do spraw Ewangelizacji.

Autor: Karol Darmoros, vaticannews.va/pl
Foto: vatican media
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Msza Św. za Naszą Ojczyznę i ofiary stanu wojennego zostanie odprawiona w niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Komunikat Koła „Solidarność” dotyczący zbliżającej się rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

„Uprzejmie informujemy że w tym roku przypada 42 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przez „sprawujący władzę” reżim komunistyczny.

Z tej okazji dnia 10-go Grudnia o godzinie 9:00 rano w kościele Św. Trójcy zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Naszej Ojczyzny Polski i ofiar stanu wojennego oraz wszystkich którzy oddali życie za WOLNOŚĆ naszej Ojczyzny Polski.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkie Organizacje Polonijne, Młodzież, Harcerzy oraz całą Polonię.

Kościół Św. Trójcy znajduje się pod adresem 1118 N Noble St. w Chicago IL 60642

Po szczegółowe informacje prosimy dzwonić: tel. 708-254-2355.

W imieniu organizatorów

Prezes Koła „Solidarność”

BOGDAN STRUMINSKI
President
struminskib@yahoo.com

 

Źródło: informacja własna
Foto: ipn
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2014
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu