Kościół
Już w niedzielę MARSZ PAPIESKI ulicami Chicago. Z Trójcowa na Jackowo to będzie WIELKIE wydarzenie [wywiad]
Niedziela kanonizacyjna już tuż tuż. Polacy na całym świecie przygotowują się, aby tego dnia świętować kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II. Ulicami Chicago tego dnia przejdzie „Marsz Papieski”. O tym właśnie marszu mówią goście w studio Radia Deon – Anna Dudek z biura misyjnego Archidiecezji Chicago, ks. Stanisław Jankowski – proboszcz bazyliki św. Jacka oraz ks. Józef Siedlarz, duszpasterz w kościele św. Trójcy.
„Myślę, że wyjątkowym wspomnieniem dla nas wszystkich był <Biały Marsz> 9 lat temu – w dzień pogrzebu Jana Pawła II. Dzisiaj, kiedy ten charakter jest inny, taki niesmutny, ale bardziej weselszy, to chcieliśmy powtórzyć ten gest, chcieliśmy powtórzyć ten marsz” – tak o inicjatywie „Marszu Papieskiego” mówi ksiądz Stanisław Jankowski.
Posłuchaj wywiadu Sławomira Budzika z Anną Dudek i ks. Stanisławem Jankowskim
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/anna-dudek-i-ks-stanislaw-jankowski” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]
Marsz przejdzie od kościoła św. Trójcy do Bazyliki św. Jacka – „Spotykamy się przy parafii św. Trójcy o 9.30. Zapraszam wszystkich z Państwa, którzy należą do jakieś organizacji polonijnych i nie tylko. Rodziny z dziećmi. Wszystkie osoby, które mają takie pragnienie, aby zamanifestować i uczestniczyć w tym marszu. Bardzo proszę zabrać ze sobą flagi papieskie, koszulki z wizerunkiem Jana Pawła II i Jana XXIII. Również na parkingu przy parafii św. Trójcy będzie możliwość, aby zakupić takie koszulki. Pragniemy, aby Polonia pokazała się z jak najlepszej strony” – mówi Anna Dudek z biura misyjnego Archidiecezji Chicago.
Na marsz zaprasza również duszpasterz kościoła św. Trójcy – ks. Józef Siedlarz „Moim zdaniem [ten marsz] jest takim też uwieńczeniem naszego podziękowania, ale również tego, do czego zachęcał nas Jan Paweł II – dawania świadectwa w tym trudnym dzisiaj świecie.
Posłuchaj wywiadu Sławomira Budzika z ks. Józefem Siedlarzem
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/marsz-zaproszenie-ks-jozef-siedlarz” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]
Program Marszu Papieskiego:
Sobota 26 kwietnia – 8:00 PM – Rozpoczęcie czuwania.
Bazylika Św. Jacka – 3636 W. Wolfram St, Chicago, IL 60618
Niedziela 27 kwietnia – 12:00 AM (północ) – Pasterka Papieska
1:00 AM – 2:45 AM – Adoracja Naświętszego Sakramentu
3:00 AM – Transmisja z Watykanu
Marsz Papieski – 9:30 AM – Rozpoczęcie Marszu
Kościół Św. Trójcy, 1118 N Noble St, Chicago, IL 60642
10:00 AM – Wymarsz
12:30 PM – Przywitanie pielgrzymów i rozpoczęcie Uroczystej Mszy Świętej
2:00 PM – Godzina Miłosierdzia Bożego
Więcej informacji na temat marszu można dowiedzieć się dzwoniąc do Anny Dudek pod numer telefonu 312 534 8107 lub pisząc email na adudek@archchicago.org
Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Piotr Batorowicz
News USA
Trump zwyciężył wśród wyborców katolickich, uzyskując znaczące poparcie w kluczowych stanach
Według wyników exit poll opublikowanych przez The Washington Post, Associated Press i NBC News, w wyborach prezydenckich w 2024 roku Donald Trump zyskał znaczące poparcie wśród katolików, zarówno na poziomie ogólnokrajowym, jak i w kluczowych stanach wahających się. Było to większe poparcie niż miał 4 lata temu, zaznacza Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Według danych The Washington Post, Donald Trump uzyskał poparcie 56% wyborców katolickich, podczas gdy jego rywalka Kamala Harris, 41%. Oznacza to 15-punktową przewagę Trumpa nad Harris, co stanowi znaczne wzmocnienie jego pozycji w tej grupie – w wyborach w 2020 roku Trump prowadził wśród katolików zaledwie o 5 punktów (52% do 47%) nad prezydentem Joe Bidenem.
Exit poll Washington Post wykazały, też że chociaż 69% katolików popierających legalizację aborcji opowiedziało się za Harris, to Trump zdołał zdobyć 28% głosów nawet wśród tej grupy. Wyniki te pokazują, że kwestie światopoglądowe, takie jak aborcja, wciąż odgrywają istotną rolę w mobilizacji wyborców katolickich.
Z kolei sondaż Associated Press VoteCast potwierdził przewagę Donalda Trumpa wśród wyborców katolickich, choć w nieco mniejszej skali, szacując jego poparcie na poziomie 52% w stosunku do 45% Kamali Harris. Pomimo tego, aż 46% katolików bardziej ufało Harris w kwestii aborcji, podczas gdy Trump zdobył poparcie 36% w tej kwestii.
Sondaże wykazały także dużą przewagę Donalda Trumpa w kwestiach takich jak gospodarka i imigracja. Aż 57% katolików uznało, że bardziej ufa Trumpowi niż Harris w kwestii imigracji, a przewaga ta wynosiła 25 punktów procentowych. W kwestiach gospodarczych były prezydent zdobył zaufanie 55% katolików, co również przewyższyło Harris o 19 punktów.
Katoliccy wyborcy w kluczowych stanach wahających się poparli Trumpa
Badanie NBC News w kluczowych stanach wahających się, takich jak Arizona, Floryda, Michigan, Nevada, Karolina Północna czy Pensylwania, wskazuje na 15-punktową przewagę Donalda Trumpa wśród katolików – 56% do 41%.
W szczególności wśród białych wyborców katolickich jego poparcie wyniosło aż 60%, podczas gdy Harris zdobyła 37%. Katolicy stanowili 22% elektoratu w tych stanach, co dodatkowo podkreśla znaczenie tej grupy w rozstrzyganiu o wyniku wyborów.
Źródło: cna
Foto: Donald Trump fb
Kościół
Jeffrey S. Grob nowym Arcybiskupem Milwaukee. Zastąpi Jerome’a Listeckiego
W poniedziałek Watykan ogłosił mianowanie biskupa pomocniczego Chicago, Jeffreya S. Groba, na 12. arcybiskupa Archidiecezji Milwaukee. Urodzony i wychowany w Cross Plains, niedaleko Madison, 63-letni Grob obejmie stanowisko po arcybiskupie Jerome’ie E. Listeckim, który przeszedł na emeryturę zgodnie z przepisami kanonicznymi, osiągnąwszy wiek 75 lat.
Biskup James Grob, który swoją posługę rozpoczął na parafiach w Chicago i zdobył uznanie jako ekspert od prawa kanonicznego oraz egzorcyzmów, 14 stycznia zostanie uroczyście zainstalowany na nowym stanowisku.
W poniedziałek, podczas spotkania z dziennikarzami i seminarzystami w Milwaukee, bp Grob podkreślił, że pragnie być blisko ludzi, słuchać ich potrzeb i aktywnie uczestniczyć w lokalnym życiu społecznym. „Nie boję się stanąć obok kogokolwiek, zakasać rękawy i pracować” — powiedział, nawiązując do swojego pochodzenia i dzieciństwa spędzonego na farmie mleczarskiej.
Nominacja do Milwaukee stanowi dla bp Groba powrót do rodzinnego stanu Wisconsin. Duchowny, który święcenia kapłańskie przyjął w 1992 roku, przyznał, że propozycja od nuncjusza papieskiego, kardynała Christophe’a Pierre’a, była dla niego zaskoczeniem, lecz jednocześnie wzbudziła w nim wdzięczność za możliwość ponownej pracy w rodzinnych stronach.
Bp James Grob zapowiedział, że zamierza realizować ducha niedawno zakończonego Synodu Watykanu, który kładł nacisk na dialog i otwartość Kościoła.
Przed nowym arcybiskupem Milwaukee stoi wiele wyzwań. Archidiecezja zmaga się z problemem kurczącej się liczby wiernych, co skutkuje zamykaniem niektórych parafii i niewykorzystanymi budynkami kościelnymi. Kościół w Milwaukee, tradycyjnie zakorzeniony w życiu społeczności, szczególnie dotkliwie odczuwa odpływ wiernych.
W ciągu ostatnich 60 lat liczba parafii w archidiecezji spadła o 30%, a liczba katolików zmniejszyła się o 23%.
Kolejnym zadaniem będzie zwiększenie liczby księży oraz skuteczne zarządzanie kontrowersyjnymi kwestiami społecznymi, które dzielą katolików, takimi jak stanowisko Kościoła wobec aborcji, antykoncepcji, zapłodnienia in vitro czy akceptacji osób LGBTQ+.
Bp Grob stanie również przed wyzwaniem utrzymania liczby uczniów w szkołach katolickich oraz niesienia pomocy ubogim i potrzebującym mieszkańcom Milwaukee. Jednym z jego głównych celów będzie kontynuacja inicjatyw poprzednika na rzecz edukacji, która w ostatnich latach notowała wzrost liczby uczniów, jak również troska o aktywne wsparcie dla lokalnych społeczności.
Życie i posługa nowego arcybiskupa
Urodzony w 1961 roku bp Grob dorastał w małej, bliskiej sobie rodzinie, jako jedynak mieszkający z rodzicami i dziadkami. Wspomina codzienną pracę na farmie, gdzie wraz z ojcem doił krowy. Na jego drodze kapłańskiej tragiczny był moment, gdy trzy lata po święceniach stracił ojca w wypadku lotniczym. Mimo trudnych doświadczeń Grob kontynuował rozwój naukowy, zdobywając tytuły magistra teologii oraz dwa doktoraty: z prawa kanonicznego i filozofii.
Przez lata pełnił różnorodne funkcje w archidiecezji chicagowskiej, angażując się nie tylko w pracę duszpasterską, ale i administracyjną, jako kanclerz i wikariusz sądowy. W 2020 roku został mianowany biskupem pomocniczym Chicago. Dewizą jego posługi stały się słowa: „Jezus jest krzewem winnym”, co odnosi się do biblijnego wersetu „Ja jestem krzewem winnym, wy jesteście latoroślami”.
Koniec kadencji abp Listeckiego i nadzieje na przyszłość
W styczniu bp Grob przejmie obowiązki po arcybiskupie Listeckim, który zarządzał archidiecezją Milwaukee od 2010 roku. Abp Jerome Listecki, znany z konserwatywnego stanowiska i bezpośredniego stylu komunikacji, prowadził archidiecezję przez trudne lata, w tym przez zawiły proces rekompensat dla ofiar nadużyć seksualnych.
Osiągnięciem jego kadencji była stabilizacja archidiecezji po wyjściu z bankructwa oraz zwiększenie liczby seminarzystów.
Źródło: Milwaukee Journal Sentinel
Foto: YouTube, Achidiecezja Milwaukee
Kościół
Komitet Biskupów ds. Wolności Religijnej zaprasza do modlitwy nowenną przed Świętem Chrystusa Króla
Komitet Biskupów ds. Wolności Religijnej, działający w ramach Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB), zachęca wiernych do aktywnego uczestnictwa w nowennie przed nadchodzącym Świętem Chrystusa Króla, które w tym roku odbędzie się 24 listopada. Nowenna, która stanowi wyjątkową okazję do duchowego przygotowania, rozpocznie się 15 listopada i potrwa do 23 listopada, jak informuje Ojciec Paweł Kosiński SJ.
Biskupi apelują do wiernych, aby w czasie tej nowenny modlili się do Chrystusa Króla „o wolność Kościoła”.
Intencje modlitewne, które będą towarzyszyć wiernym w każdym dniu nowenny, obejmują prośby o to, by ludzie wiary mogli gromadzić się w domach modlitwy bez obaw, aby Bóg dał nadzieję i odwagę tym, którzy żyją w lęku przed prześladowaniami, oraz aby chronił migrantów i uchodźców. Ponadto do Boga będą kierowane modlitwy, aby liderzy biznesu mogli promować kulturę życia w swoich miejscach pracy.
Warto przypomnieć, że w 2012 roku biskupi wydali dokument zatytułowany „Nasza pierwsza, najbardziej ceniona wolność: Oświadczenie w sprawie wolności religijnej”. W dokumencie tym zalecają, aby uroczystość Chrystusa Króla była dniem, w którym biskupi i kapłani szczególnie poruszają temat wolności religijnej w swoich kazaniach, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.
Uroczystość Chrystusa Króla ma swoje korzenie w oporze przeciwko totalitarnym naruszeniom wolności religijnej.
Święto Chrystusa Króla zostało ustanowione przez papieża Piusa XI w 1925 roku w encyklice Quas Primas („Na początku”) w odpowiedzi na rosnącą świeckość i ateizm na świecie. Papież uznał, że próby wyparcia Boga z życia publicznego prowadzą do niezgody wśród ludzi i narodów.
Nowenna do Chrystusa Króla będzie dostępna online, a szczegóły można znaleźć na stronie USCCB. Warto skorzystać z tej duchowej okazji, aby wzmocnić swoją wiarę i zaangażowanie w obronę wolności religijnej.
Źródło: cna
Foto: istock/PeopleImages/
-
News USA4 tygodnie temu
UWAGA: Zagrożenie dla zdrowia publicznego. Jaja Milo’s Poultry Farms mogą zawierać salmonellę
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Tragiczna wiadomość z Polski: Nie żyje Agnieszka Szafrański
-
News USA4 tygodnie temu
W Georgii wstrzymano orzeczenie ws. zakazu aborcji podczas rozpatrywania apelacji
-
News USA2 tygodnie temu
Biden o Trumpie: „Musimy go zamknąć” – polityczna metafora czy dosłowna groźba?
-
News Chicago2 tygodnie temu
Johnson powołał siódmego członka nowej Rady Edukacji, która spotka się już jutro
-
News Chicago2 tygodnie temu
Ronnie Reese, szef ds. komunikacji burmistrza Chicago, odchodzi w trybie natychmiastowym
-
News USA1 tydzień temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News Chicago2 tygodnie temu
Będziemy jeździć wolniej o 5 mph po ulicach Chicago? Burmistrz Johnson jest za