Połącz się z nami

Wiara i życie

Czy to jest pycha?

Opublikowano

dnia

Sprawia mi radość, kiedy udaje mi się zrobić coś dobrego i kiedy ludzie to dostrzegają i chwalą. Czy to jest pycha?

Tadeusz

Jest rzeczą normalną, że tam gdzie jest dobro, tam pojawia się również radość. Tak właśnie być powinno! Dobro w sposób naturalny wywołuje radość. Trzeba się umieć cieszyć zarówno tym dobrem, które otrzymujemy od innych, jak i tym, którym my możemy ich obdarować.  Radość jest pierwszym wyrazem wdzięczności za otrzymane dobro i radość jest też wyrazem zadowolenia z dobra dokonanego. Te dwie postawy czynią pięknym nasze życie społeczne. To co je niszczy, to nieumiejętność cieszenia się z dobra, które jest dziełem kogoś innego, innej ekipy czy partii. Tam gdzie brak radości z dostrzeganego dobra, tam rodzą się takie złe uczucia jak zawiść, zazdrość, a nawet nienawiść. Opanowany takimi uczuciami ludzie są naprawdę smutni i ciągle niezadowoleni, narzekający i ziejący goryczą. Tacy ludzie nie mają przyjaciół, od nich inni uciekają jak od zarazy. W końcu pozostają sami ze swoim smutnym patrzeniem na siebie, na świat i innych ludzi.

REKLAMA REKLAMA

Trzeba być jednak czujnym, bo rzeczywiście tam, gdzie jest radość z czynionego dobra, tam też może się pojawić pokusa pychy. Jest ona tym trudniej dostrzegalna, że wkrada się pomiędzy dwie bardzo pozytywne postawy, a nawet więcej, pycha się nimi karmi i na nich buduje swoje zwycięstwo. Trzeba więc być bardzo uważnym, broniąc się przed radosnym zachwytem nad samym sobą i swoimi dobrymi dziełami. Jak to robić? Przede wszystkim, ożywiając w sobie świadomość, że zawsze żyję w jakiejś wspólnocie, w której każdy ma coś do ofiarowania innym, tworząc w ten sposób piękną mozaikę wspólnego dobra. Mój wkład w tę mozaikę, może być nawet bardzo wielki, ale to nie może prowadzić do przekonania, że właściwie to tylko ja coś dobrego robię i wobec tego należy mi się ze strony innych uznanie i wdzięczność. Prawdziwe dobro jest pokorne. Owszem, jest radością z tego, że mogę nim ubogacić innych, ale musi iść w parze ze świadomością, że inni też mają coś dobrego do zaofiarowania, nie tylko całej wspólnocie, ale i mnie osobiście. Tak więc w wymiarze społecznym, a od tego przecież nikt nie ucieknie, pycha pojawia się tam, gdzie ktoś widzi tylko swoje dobro, nim się chlubi i wynosi nad innych, nie dostrzegając i nie szanując tego dobra, jakie od ludzi otrzymuje.

Pokora w spojrzeniu na siebie każe nam także stanąć ze swoimi dobrymi dziełami przed Bogiem i uznać, że ostatecznym źródłem i sprawcą wszelkiego dobra na świecie jest właśnie Bóg. Najpełniej wyraża to opisane w Księdze Rodzaju dzieło stworzenia. Bóg przygotowuje świat dla człowieka, stwarzając w kolejnym dniu coraz wspanialsze dary na przyjęcie tego, który ma być „koroną wszystkich stworzeń”. Każdy kolejny dzień stwarzania świata podsumowany jest stwierdzeniem: A widział Bóg, że były dobre. Grzechem byłoby więc patrzeć na świat tak, jakby był on tylko naszym, ludzkim dziełem. Zapominanie o tym, że dobro jakie tworzymy jest naszą odpowiedzią na zaproszenie Boga do współpracy w udoskonalaniu świata, byłoby najbardziej perfidnym wyrazem pychy. Byłoby zabieraniem Bogu chwały, która Jemu się należy, bo nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg (cfr. Mk 10,18). Jesteśmy w stanie stać się dobrymi i zbudować dobro tylko we współpracy z Bogiem, Stwórcą wszelkiego dobra. Pięknie o tym pisze św. Paweł. Ma świadomość ludzkiej współpracy w budowaniu dobra, ale przed wszystkim podkreśla to, co czyni Bóg, bez którego ludzie nic dobrego nie byliby w stanie stworzyć: Ja siałem, Apollos podlewał, lecz Bóg dawał wzrost. Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost – Bóg (1 Kor 3, 7).

Unikniemy pokusy pychy, jeśli radością z czynionego dobra będzie nasza pokorna świadomość, że jest ono przede wszystkim darem Boga dla nas i Jego oczekiwaniem, aby tym dobrem dzielić się z bliźnimi.

jerzy-sermak-fotoKs. Jerzy Sermak SJ urodził się 7 stycznia 1950 roku w Czechowicach Dziedzicach. W 1969 roku wstąpił do zakonu oo. jezuitów. W 1992 roku wyjechał do Chicago, by przez sześć lat pracować tutaj wśród Polonii. Był dyrektorem religijnych programów radiowych, kapelanem harcerzy i kilku zgromadzeń sióstr zakonnych, należał do redakcji wychodzącego w Chicago dwutygodnika “Nowe Życie”. Od 2013 roku jest przełożonym polskich jezuitów w Chicago. Jest autorem dwunastu pozycji książkowych m.in.: Zamyślenia (1992), Słowa jak ziarno (2000), Kim On jest? (2001), Odnaleziony skarb (2007) Różaniec ze służebnicą Bożą, Rozalią Celakówną (2010), Drogi wiary (2012) i Mądry z wiary żyje (2012).

Źródło: inf. własna
Foto: Flickr.com/ David Goehring

REKLAMA REKLAMA
Reklama

Świeta i Nowy Rok

Maryja i Józef też byli emigrantami. W Chicago rusza „Las Posadas”. Jezuita o. Paweł Kosiński tłumaczy o co w tym chodzi

Opublikowano

dnia

Autor:

Las Posadas to adwentowa tradycja ludności latynoskiej. Jezuita ojciec Paweł Kosiński wyjaśnia jakie przesłanie i znaczenie ma ono dzisiaj w Chicago.

Las Posadas to święto obchodzone zwykle między 16 a 24 grudnia w państwach Ameryki Łacińskiej, wywodzące się z Meksyku. W różnych krajach uroczystości z nim związane są nieco odmienne, zależnie od lokalnych tradycji.

Jest częścią przygotowani do Świąt Bożego Narodzenia9 dni przygotowań symbolizuje 9 miesięcy gdy matka Boska była w ciąży i oczekiwała przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.

W Chicago święto Las Posadas jest związane z procesją, która odtwarza zmagania Józefa i Maryi, jakich doświadczyli próbując znaleźć dla siebie miejsce w Betlejem. Wydarzenie ma znaczenie także w wymiarze społecznym. Parada ma wspomóc czynność polityczną, zwłaszcza reformę imigracyjną, poprzez przypomnienie, że Józef i Maryja też byli emigrantami, szukającymi dla siebie bezpiecznego schronienia.

REKLAMA REKLAMA

 

Meksykańska tradycja Las Posadas ma ponad 400 lat, jej początek datuje się na 1586 rok. Dwie osoby przebrane za Maryję i Józefa podróżują co noc do innego domu, przez dziewięć nocy. W każdym domu odbywają się modlitwy. Marii i Józefowi mogą towarzyszyć aniołowie i pasterze, lub pielgrzymi, którzy niosą wizerunki świętych postaci. Dzieci niosą poinsecje, a za procesją podążają muzycy. Pod koniec każdej nocy śpiewane są kolędy, a dzieci rozbijają piniaty w kształcie gwiazdy i wszyscy siadają do uczty.

16ta już procesja Las Posadas w Chicago „w intencji” sprawiedliwej reformy imigracyjnej, dla ludzi przybywających do Stanów Zjednoczonych odbędzie się już dzisiaj.

 

Źródło:wikipedia

Foto:YouTube

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News USA

W stanie Kentucky Kościół Katolicki w pełni zaangażował się i niesie pomoc ofiarom tornada

Opublikowano

dnia

Autor:

Od momentu uderzenia tornada w Kentucky w USA, wspólnota katolicka w regionie jednoczy się w modlitwie i oferuje wsparcie dla poszkodowanych. W niedzielę wszystkie parafie diecezji włączyły się w specjalną zbiórkę. O sytuacji w miejscach katastrofy opowiedział papieskiej rozgłośni biskup Owensboro, William F. Medley.

„Kościół parafii św. Józefa nadal stoi, choć jest poważnie uszkodzony. W niedzielę, członkowie sąsiadującej parafii św. Hieronima przyjęli ich do siebie by wspólnie się modlić. Uczestniczyłem w popołudniowej Mszy, podczas której zwracano się także do Matki Bożej z Guadalupe, bo parafianie św. Józefa to w dużej części hiszpańskojęzyczni imigranci.

Zniszczony jest niestety kościół w Dawson’s Springs, trzeba zbudować go na nowo” – stwierdził bp Medley. Duchowny opowiedział także o sytuacji katolików w mieście Mayfield, które zostało „niemal starte z powierzchni ziemi”.

„Wiele parafii jest zaangażowanych w pomoc. Po takich zdarzeniach jak to, panuje jeden wielki chaos. Ludzie często nie wiedzą, gdzie się udać. W Mayfield wielu ludziom, których domy przetrwały, brakuje wody, ogrzewania i elektryczności. Nasze serca są złamane, ale wciąż mamy nadzieję. Ludzie w kraju i nawet z całego świata, starają się nam teraz pomóc. Wielkim pocieszeniem jest też dla nas osobista bliskość Papieża, który zwrócił się do nas w niedzielę. Powtarzamy sobie jego słowa, bo przynoszą nam prawdziwą pociechę.

REKLAMA REKLAMA

Jesteśmy wdzięczni za pomoc, którą otrzymujemy od tak wielu ludzi, od innych wspólnot w całym kraju, to dla nas pokrzepiające, że modlą się za nas i dla nas się poświęcają.“

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi dzisiaj Kentucky, aby zobaczyć zniszczenia spowodowane przez tornada. Polecił również swojej administracji udostępnić wszelkie konieczne zasoby lokalnym i stanowym urzędnikom w Kentucky i innych stanach dotkniętych przez kataklizm.

 

Autor: Marek Krzysztofiak SJ

Źródło: RV

Foto: YouTube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Adwent

Pod Chicago tłumy pielgrzymów oddało hołd Patronce Obu Ameryk. Wielkie świętowanie w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobotę i niedzielę w Des Plaines w stanie Illinois wypełniły uroczystości związane ze świętem Naszej Pani. Po rocznej przerwie związanej z pandemią, tysiące pielgrzymów wzięło w nich udział.

Obchody, które  rozpoczęły się w sobotę, przyciągnęły setki tysięcy pielgrzymów, w większości pochodzenia meksykańskiego, nie tylko z okolic Chicago. Wielu z nich przyszło pieszo. Wierni poza modlitwami ofiarowali Matce Bożej z Guadalupe kwiaty.

„Juan Diego nauczył się dzięki zaufaniu do Boga, także tego, żeby mieć bardziej pozytywne spojrzenie na przyszłość” – powiedział ojciec Esequiel Sanchez, z Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.

Uroczystości odbyły się w związku z liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Kościele Katolickim, które przypada 12 grudnia. Jest to największa tego typu uroczystość poza miastem Meksyk.

REKLAMA REKLAMA

Matka Boża z Guadalupe to katolicki tytuł Maryi, która miała objawić się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe.

Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki.

Niedzielne uroczystości zakończyły się inscenizacją objawień Juanowi Diego.

Obraz misyjny Matki Bożej z Guadalupe został przywieziony z Meksyku w 1986 roku do stałej ekspozycji na terenie Akademii Maryville.

 

Źródło:abc7,wgn, wikipedia
Foto: YT, wikipedia

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

kwiecień 2014
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu