Połącz się z nami

News USA

Posłowie PiS Adam Kwiatkowski i Andrzej Duda w Chicago. Stypendia dla podhalańskiej młodzieży [galeria zdjęć]

Opublikowano

dnia

Już po raz 29 działający przy Związku Podhalan w Amercye Północnej Komitet Edukcji ogłosił laureatów dorocznej akcji pomocy finansowej dla studentów ze środowiska podhalańskiego. Stypendia w kwocie 500 dolarów otrzymali: Magdalena Bryja, Piotr Bzdyk, Ewelina i Józef Janik, Elżebieta Kalata, Małgorzata Marusarz, Paulina Perhon, Jan Zaliński i Jan Marusarz.

W niedzielę (9 marca) posłowie Prawa i Sprawiedliwości Adam Kwiatkowski i Andrzej Duda uczestniczyli w rozdaniu stypendiów dla polonijnej młodzieży z Chicago. Wcześniej złożyli kwiaty pod Tablicą Smoleńską koło Domu Podhalan oraz spotkali się z Polonią. W poniedziałek (10 marca) o godzinie 19.00 goście z Polski wezmą udział w Mszy Świetej za Ojczyznę w parafi św. Ferdynanda w Chicago.

O stypendia mogą ubiegać się studenci drugiego roku uczelni wyższych, którzy uczestniczą w życiu społeczności podhalańskiej w Wietrznym Mieście – mówi wiceprzewodnicząca Komitetu Anna Zalińska. —Obok dobrych wyników nauczania młodzi ludzie muszą umieć śpiewać, tańczyć lub grać na instrumentach i uczestniczyć w promocji góralskiego folkloru i krzewienia kultury podhalańskiej na obczyźnie – podkreśla Anna Zalińska.

Posłuchaj relacji Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/komitet-sttypendiaab” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

W ciągu blisko trzydziestu lat działalności Komitetu Edukacji stypednia otrzymało 216 studentów na sumę 119,500 dolarów. Wręczenie stypedndiów odbyło się podczas uroczystego posiedzenia Komitetu, który w minioną niedzielę odbył się w Domu Podhalan w Chicago. Gratulacje laureatom złożył zastępca konsula generalnego, konsul Robert Rusiecki oraz goście honorowi uroczystości posłowie na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Adam Kwiatkowski i Andrzej Duda.

Poseł Andrzej Duda z uznaniem mówił o staraniach społeczności podhalańskiej w kultywowaniu obrzedów, zwyczajów i kultury podhalańskiej. – To jest takie ognisko kultury polskiej na obczyźnie, co do tego nie ma żadnych wątpliwości – powiedział poseł podkreślając, że taka akcja jak zbieranie środków i przyznawanie stypendiów jest bardzo potrzebną dla polonijnej społeczności inicjatywą.

O potrzebie kształecenia się, jako warunku rozwoju jednostki i całego spoełeczeństwa mówił znakomity kardiochirurg prof. Ferdynad Leya oraz przewodniczący Komitetu Jan Skupień. Imprezę zakończył występ taneczny laureatów stypendialnej akcji.

 

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

źródło: inf. własn.
foto: Andrzej Baraniak/ Newsrp

News USA

Frontier Airlines eliminują opłaty za zmiany w rezerwacji lotów

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek przedstawiciele Frontier Airlines zapowiedzieli, że eliminują opłaty za zmiany w rezerwacji lotu i obiecali większą przejrzystość w zakresie cen. Linie będą działać zgodnie z nowym przepisem administracji Bidena, zgodnie z którym amerykańscy przewoźnicy muszą ujawniać wszystkie opłaty. To dobra wiadomość na początku sezonu wakacyjnych podróży.

Według piątkowego ogłoszenia, Frontier Airlines nie będą pobierały żadnych opłat za zmianę ani anulowanie lotu w żadnej klasie, w tym w klasie ekonomicznej, premium i biznes.

To jedna z kilku zmian wprowadzonych przez przewoźnika, w ramach „nowej ery dla Frontier – takiej, w której zapewniona jest przejrzystość cen, brak opłat za zmianę i najniższa cena łączna”, jak zapowiedział dyrektor generalny linii, Barry Biffle.

Biffle zapewnił, że Frontier Airlines oferuje najlepsze ceny na wszystkie opcje oraz najlepszą obsługę klienta.

Frontier Airlines oferują cztery różne opcje lotów – klasę: podstawową, ekonomiczną, premium i biznesową. Każda opcja będzie miała przejrzyste ceny dotyczące bagażu podręcznego i rejestrowanego, a także wyboru miejsc w samolocie. Przewoźnik zapowiedział także wydłużenie terminów ważności środków na bilety lotnicze do roku.

Jeśli klienci znajdą niższą cenę gdzie indziej, otrzymają również 2500 mil od Frontier.

Szereg zmian następuje po ogłoszeniu 24 kwietnia przez Sekretarza Transportu, Pete’a Buttigiega, dwóch przepisów, które zapewnią pasażerom linii lotniczych automatyczny zwrot gotówki i chronią konsumentów przed niespodziewanymi opłatami za śmieci w liniach lotniczych. O nowej ustawie regulującej działalność linii lotniczych informowaliśmy tutaj.

Aby walczyć z opłatami śmieciowymi, linie lotnicze będą zobowiązane do wykazywania z góry kosztów takich rzeczy jak bagaż rejestrowany, bagaż podręczny, opłaty za zmianę i opłaty za anulowanie, tak aby podróżni mieli wszystkie informacje, których potrzebują, aby zdecydować, która opcja podróży jest najlepsza, jeszcze zanim zdecyduję się na zakup biletu.

Amerykański Departament Transportu DOT oszacował, że zmiana ta pozwoli Amerykanom zaoszczędzić łącznie ponad pół miliarda dolarów rocznie.

Airlines for America, organizacja branżowa, prognozuje, że amerykańskie linie lotnicze przewiozą 271 milionów pasażerów w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia. To wzrost o ponad 6% w porównaniu z 2023 r., który był rekordowym rokiem.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Kar-Tr/sboice/
Czytaj dalej

News USA

Dobra wiadomość: Target obniża ceny 5000 artykułów. Tańsze będzie mleko, mięso i chleb

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek Target zapowiedział, że obniża ceny 5000 popularnych artykułów, aby pomóc konsumentom zaoszczędzić pieniądze. Obniżki cen obejmują między innymi: mleko, mięso, chleb, napoje gazowane, świeże owoce i warzywa, przekąski, jogurt, masło orzechowe, kawę, pieluchy, ręczniki papierowe, karmę dla zwierząt domowych i nie tylko.

Przedstawiciele Target twierdzą, że regularnie aktualizują swoje ceny, aby zachować konkurencyjność na swoich rynkach. Firma obniżyła już wcześniej ceny na około 1500 artykułów i będzie to robić przez całe lato, w tym z okazji Dnia Pamięci, powrotu do szkoły i 4 lipca.

Na przykład obniży cenę 20-uncjowego opakowania zwykłych bajgli Thomasa kosztującego 4,19 USD do 3,79 USD; cenę 75 chusteczek zapachowych Clorox z 5,79 USD do 4,99 USD; a 1-funtowe opakowanie niesolonego masła Good & Gather, z 3,99 USD do 3,79 USD.

Według Biura Analiz Ekonomicznych wskaźnik cen wydatków (PCE), stosowany przez Rezerwę Federalną do pomiaru inflacji, wzrósł w marcu o 2,7% w porównaniu z tym okresem w roku ubiegłym. Fed zazwyczaj dąży utrzymywać tę wartość na poziomie 2%.

 

Źródło: npr
Foto: istock/MDoculus/
Czytaj dalej

News USA

W środę można dostać całkowicie darmowe nuggetsy od McDonald’s

Opublikowano

dnia

Autor:

McDonald’s zaoferuje bezpłatny posiłek składający się z sześciu Chicken McNuggets klientom, którzy złożą zamówienie za pośrednictwem aplikacji McDonald’s w środę, 22 maja. Ta jednodniowa promocja jest dostępna w uczestniczących restauracjach w całych Stanach Zjednoczonych.

Aby skorzystać z tej jednodniowej oferty, klienci muszą pobrać aplikację McDonald’s i dołączyć do programu MyMcDonald’s Rewards.

Aby odebrać darmowe nuggetsy, nie trzeba dokonywać żadnych zakupów, wystarczy złożyć zamówienie za pośrednictwem aplikacji. Klienci mogą również wybrać preferowany sos do maczania, który będzie towarzyszył nuggetsom.

Przedstawiciele firmy oświadczyli, że ​​ta promocja jest częścią strategii McDonald’s mającej na celu zapewnienie klientom korzystnych opcji w sezonie letnim. To dopiero pierwsza z wielu ofert zaplanowanych na nadchodzące miesiące, których celem jest przyciągnięcie większej liczby użytkowników aplikacji i nagrodzenie lojalnych klientów.

Niedawno gigant fast foodów ogłosił swoją promocję obejmującą posiłki za 5 dolarów w USA, aby przyciągnąć klientów zniechęconych rosnącymi cenami. Oferta, którą zapowiadaliśmy 14 maja będzie zawierać McChicken lub McDouble, 4 nuggetsy z kurczaka, frytki i napój do wyboru.

Oferta ma być dostępna od 25 czerwca przez około miesiąc.

Klienci mogą odwiedzić witrynę McDonald’s lub pobrać aplikację z preferowanego sklepu z aplikacjami, aby uzyskać więcej informacji na temat tej i przyszłych promocji.

 

Źródło: fox32
Foto: istock/Lolkaphoto/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu