Połącz się z nami

News USA

Posłowie PiS Adam Kwiatkowski i Andrzej Duda w Chicago. Stypendia dla podhalańskiej młodzieży [galeria zdjęć]

Opublikowano

dnia

Już po raz 29 działający przy Związku Podhalan w Amercye Północnej Komitet Edukcji ogłosił laureatów dorocznej akcji pomocy finansowej dla studentów ze środowiska podhalańskiego. Stypendia w kwocie 500 dolarów otrzymali: Magdalena Bryja, Piotr Bzdyk, Ewelina i Józef Janik, Elżebieta Kalata, Małgorzata Marusarz, Paulina Perhon, Jan Zaliński i Jan Marusarz.

W niedzielę (9 marca) posłowie Prawa i Sprawiedliwości Adam Kwiatkowski i Andrzej Duda uczestniczyli w rozdaniu stypendiów dla polonijnej młodzieży z Chicago. Wcześniej złożyli kwiaty pod Tablicą Smoleńską koło Domu Podhalan oraz spotkali się z Polonią. W poniedziałek (10 marca) o godzinie 19.00 goście z Polski wezmą udział w Mszy Świetej za Ojczyznę w parafi św. Ferdynanda w Chicago.

O stypendia mogą ubiegać się studenci drugiego roku uczelni wyższych, którzy uczestniczą w życiu społeczności podhalańskiej w Wietrznym Mieście – mówi wiceprzewodnicząca Komitetu Anna Zalińska. —Obok dobrych wyników nauczania młodzi ludzie muszą umieć śpiewać, tańczyć lub grać na instrumentach i uczestniczyć w promocji góralskiego folkloru i krzewienia kultury podhalańskiej na obczyźnie – podkreśla Anna Zalińska.

Posłuchaj relacji Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/komitet-sttypendiaab” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

W ciągu blisko trzydziestu lat działalności Komitetu Edukacji stypednia otrzymało 216 studentów na sumę 119,500 dolarów. Wręczenie stypedndiów odbyło się podczas uroczystego posiedzenia Komitetu, który w minioną niedzielę odbył się w Domu Podhalan w Chicago. Gratulacje laureatom złożył zastępca konsula generalnego, konsul Robert Rusiecki oraz goście honorowi uroczystości posłowie na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Adam Kwiatkowski i Andrzej Duda.

Poseł Andrzej Duda z uznaniem mówił o staraniach społeczności podhalańskiej w kultywowaniu obrzedów, zwyczajów i kultury podhalańskiej. – To jest takie ognisko kultury polskiej na obczyźnie, co do tego nie ma żadnych wątpliwości – powiedział poseł podkreślając, że taka akcja jak zbieranie środków i przyznawanie stypendiów jest bardzo potrzebną dla polonijnej społeczności inicjatywą.

O potrzebie kształecenia się, jako warunku rozwoju jednostki i całego spoełeczeństwa mówił znakomity kardiochirurg prof. Ferdynad Leya oraz przewodniczący Komitetu Jan Skupień. Imprezę zakończył występ taneczny laureatów stypendialnej akcji.

 

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

źródło: inf. własn.
foto: Andrzej Baraniak/ Newsrp

News USA

Rząd daje pieniądze Ukrainie i Izraelowi, a zakazuje TikToka

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Senat większością głosów przyjął pakiet o wartości 95 miliardów dolarów, który ma zapewnić pomoc Ukrainie, Izraelowi i humanitarne wsparcie strefy Gazy. Uchwalił także przepis, który może doprowadzić do ogólnokrajowego zakazu dla aplikacji TikTok.

Głosowanie 79-18 wysyła pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela, Gazy i Tajwanu do Białego Domu. Przeciwko ustawie głosowało 15 Republikanów i 3 Demokratów. Izba przyjęła pakiet w sobotę.

Joe Biden za powiedział we wtorek wieczorem, że szybko wprowadzi w życie to rozporządzenie.

„Jutro podpiszę tę ustawę i zwrócę się do narodu amerykańskiego, gdy tylko dotrze ona do mojego biurka, abyśmy mogli w tym tygodniu rozpocząć wysyłanie broni i sprzętu na Ukrainę” – oznajmił Prezydent w oświadczeniu. „To krytyczne ustawodawstwo uczyni nasz naród i świat bezpieczniejszym, ponieważ będziemy wspierać naszych przyjaciół, którzy bronią się przed terrorystami takimi jak Hamas i tyranami takimi jak Putin”.

Pakiet obejmuje pomoc o wartości 60 miliardów dolarów dla Ukrainy, która według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego da jego krajowi „szansę na zwycięstwo” nad Rosją.

Obejmuje także pomoc w wysokości 26 miliardów dolarów dla Izraela i pomoc humanitarną w Gazie, a także 8 miliardów dolarów na rzecz bezpieczeństwa na Tajwanie i w regionie Indo-Pacyfiku.

Nowa ustawa da też spółce-matce TikToka z siedzibą w Chinach 9 miesięcy (z możliwością przedłużenia do roku) na sprzedaż popularnej platformy mediów społecznościowych pod groźbą zakazu w USA. Przedstawiciele platformy zapowiedzieli, że po podpisaniu ustawy będzie walczyć z prawem w sądzie.

Przywódca mniejszości w Senacie, Mitch McConnell, ze stanu Kentucky ogłosił wtorek „ważnym dniem dla Ameryki” po miesiącach konfliktów wewnętrznych Partii Republikańskiej o to, czy nadal finansować Ukrainę.

McConnell przypisał opóźnienie dwóm osobom: byłemu prezenterowi Fox News Tuckerowi Carlsonowi za „demonizację Ukrainy” i byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi za „mieszane poglądy” i wcześniejszy opór wobec pomaganie krajowi.

Dwa miesiące temu Senat zagłosował 70 do 29 za przyjęciem podobnego pakietu pomocy zagranicznej o wartości 95 miliardów dolarów – ale bez zabezpieczenia związanego z TikTokiem.

Zwolennicy zakazu aplikacji w USA wyrażają obawy dotyczące powiązań TikToka z ByteDance, spółką z siedzibą w Pekinie, twierdząc, że zgodnie z chińskim prawem rząd Chin może uzyskać dostęp do danych Amerykanów i manipulować algorytmem w celu propagandy.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

4 dni nauki i 3 dni wolnego. Taki harmonogram wprowadziła szkoła w Indianie

Opublikowano

dnia

Autor:

Szkoła na przedmieściach Indianapolis jako pierwsza w stanie Indiana ogłosiła plany przejścia na czterodniowy tydzień szkolny. W zeszłym tygodniu Lafayette School Corporation ogłosiła, że Rada Nadzorcza zatwierdziła ta zmianę dla szkoły podstawowej Vinton, od roku szkolnego 2024–25.

Zmiana oznacza, że szkoła podstawowa będzie czynna od 8:00AM do 3:45PM od poniedziałku do czwartku, z sześcioma „dniami rozwoju zawodowego” zaplanowanymi na piątki przez cały rok szkolny.

W sumie szkoła będzie czynna przez 151 dni, co obejmuje ponad 64 000 minut zajęć, czyli o ponad 10 000 minut więcej niż minimalne wymagania stanu Indiana.

Oświadczenie spotkało się zarówno z pochwałami, jak i krytyką, przy czym niektórzy wspierają decyzję o zapewnieniu rodzicom „wyboru”, a inni kwestionują potencjalny wpływ na dzieci, które w dni szkolne korzystają z podstawowych usług, takich jak wyżywienie.

Debata na temat czterodniowego tygodnia szkolnego nie jest niczym nowym. W 2010 roku prawodawcy stanu Illinois nalegali, aby dać lokalnym władzom szkół możliwość skrócenia tygodnia szkolnego do czterech dni, ale projekt nie uzyskał poparcia.

W 2018 r. okręg szkolny w Kolorado wprowadził czterodniowy tydzień szkolny, odwołując zajęcia w poniedziałki, aby zaoszczędzić pieniądze. Ale podczas gdy dzieci cieszyły się trzydniowymi weekendami, rodzice martwili się o opiekę nad młodszymi uczniami i nieustrukturyzowany czas wolny dla starszych.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/jacoblund/
Czytaj dalej

News USA

Kontrolerzy ruchu lotniczego dostaną więcej czasu na odpoczynek. Błędy mogą spowodować katastrofę

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek szef Federalnej Administracji Lotnictwa zapowiedział, że agencja zwiększy wymaganą ilość czasu odpoczynku dla kontrolerów ruchu lotniczego w odpowiedzi na obawy dotyczące możliwości popełniania przez nich błędów. Zmęczenie pracowników jest spowodowane przepracowaniem związanym z niedoborami kadrowymi.

Zmiany, które miałyby wejść w życie w ciągu 90 dni, wymagałyby od kontrolerów co najmniej 10 godzin odpoczynku między zmianami (w porównaniu z 9 godzinami) i 12 godzin odpoczynku przed nocną zmianą.

Nowe zasady pojawiają się w miarę rosnącej presji na Federalną Administrację Lotnictwa FAA, aby poprawiła bezpieczeństwo podróży lotniczych. Powodem jest fala niebezpiecznych zdarzeń na lotniskach, gdzie dochodzi do zbyt bliskich spotkań między samolotami, a także problemy mechaniczne w niektórych liniach lotniczych i problemy produkcyjne Boeinga.

Niedobór kontrolerów ruchu lotniczego, pogłębiony przez przerwę w zatrudnianiu podczas pandemii Covid-19, doprowadził do wymuszania pracy w nadgodzinach i napiętego grafiku pracowników w niektórych obiektach.

W zeszłym roku agencja zatrudniła 1500 kontrolerów, a w tym roku planuje zatrudnić kolejnych 1800 osób. Kontrolerzy ruchu lotniczego w USA mają obowiązek przejść na emeryturę w wieku 56 lat.

Ogłoszeniu FAA towarzyszyła publikacja zamówionego przez agencję raportu na temat zmęczenia kontrolerów ruchu lotniczego, w którym zalecono nowe wymagania dotyczące odpoczynku dla nich.

O specyfice i wymaganiach tego zawodu pisaliśmy tutaj.

 

Źródło: cnbc
Foto: istock/gorodenkoff/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu