Połącz się z nami

News USA

Polski jezuita z Południowego Sudanu BŁAGA o pomoc. Tutaj jest STRASZNIE. Liczę na Polonię z Chicago [wywiad]

Opublikowano

dnia

W południowym Sudanie jest wciąż bardzo niebezpiecznie. Wojska rebeliantów atakują poszczególne miasta, które są bogatę w ropę. Ludzie uciekają z zagrożonych terenów na wszystkie możliwe sposoby. Niedawno podczas przeprawy przez Biały Nil utonęła barka z 200 osobami na pokładzie. Do tego nękanego walkami kraju dotarł polski misjonarz z którym kontakt ma Marek Janowski, jezuita i  proboszcz parafii im. Św Władysława w Chicago.

Ojciec Tomasz to nie tylko współbrat ojca Janowskiego, ale również jego przyjeciel. Już od samego początku, kiedy wstąpił do Towarzystwa Jezusowego chciał on jechać na misję do Afryki. Nie dane jednak mu to było przez dlugi czas formacji zakonnej, aż wreszcie kilka miesięcy temu prowincjał Jezuitów wysłał go na misję do południowego Sudanu.

Audycja Kościół pod Lupą – Sławomir Budzik i Marek Janowski proboszcz parafii im Św. Władysława w Chicago

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ko-ci-pod-lup-sudan” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Niedawno ojciec Janowski otrzymał list z Sudanu od ojca Tomasza, który pisze o kolejnych konfliktach. Ludzie po ulicach chodzą z bronią, często tą broń mają również dzieci. Karabin Kałasznikowa można kupić za jedną krowę co świadczy o tym jak powszechny jest dostęp do broni.

Czego więc potrzeba aby wesprzeć tych, którzy cierpią w Sudanie? Jezuici obecni w tym kraju wprowadzają w życie projekt Magis, który ma za zadanie zbudowanie gospodarstwa agroturystycznego na ziemi jaką duchowni otrzymali od miejscowych. Być w może w przyszłości będzie to również centrum edukacyjne.

Pomysł powstał dlatego, aby nauczyć tubylców jak korzystać z ziemi. Marek Janowski opowiada historię o tym jak ojciec Tomasz posadził im pomidory a zebrany tłum, który obserwował kopiącego ziemię pukał się w czoło.

Aby ten projekt stał się rzeczywistością potrzeba narzędzi do pracy. Niedawno prowincja irlandzka zakupiła koparkę, którą należy teraz dostarczyć do Sudanu. Na transport z Kenii do Sudanu potrzeba 12 tysięcy dolarów. Kwota wydaje się astronomiczna, jednak ten koszt usprawiedliwiony jest tym, że po drodze trzeba zapłacić wszytkim – policjantom, celnikom – wszystkim osobom, które będą zaangażowane w przewiezienie tego niezbędnego narzędzia do Sudanu.

Czasu jest niewiele ponieważ przewóz można dokonać tylko do końca kwietnia gdyż potem w Sudanie będzie już pora deszczowa Ona ograniczy nie tylko sposób transportu, ale również posianie ziemi.

Wszystkim, którzy chcieliby pomóc prosimy o kontakt z Markiem Janowskim z parafii Św. Władysława w Chicago pod numerem telefonu 773 725 2300.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

źródło: inf. własn.
oto: CNS/Hakim George, Reuters

 

 

 

News USA

Rząd daje pieniądze Ukrainie i Izraelowi, a zakazuje TikToka

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Senat większością głosów przyjął pakiet o wartości 95 miliardów dolarów, który ma zapewnić pomoc Ukrainie, Izraelowi i humanitarne wsparcie strefy Gazy. Uchwalił także przepis, który może doprowadzić do ogólnokrajowego zakazu dla aplikacji TikTok.

Głosowanie 79-18 wysyła pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela, Gazy i Tajwanu do Białego Domu. Przeciwko ustawie głosowało 15 Republikanów i 3 Demokratów. Izba przyjęła pakiet w sobotę.

Joe Biden za powiedział we wtorek wieczorem, że szybko wprowadzi w życie to rozporządzenie.

„Jutro podpiszę tę ustawę i zwrócę się do narodu amerykańskiego, gdy tylko dotrze ona do mojego biurka, abyśmy mogli w tym tygodniu rozpocząć wysyłanie broni i sprzętu na Ukrainę” – oznajmił Prezydent w oświadczeniu. „To krytyczne ustawodawstwo uczyni nasz naród i świat bezpieczniejszym, ponieważ będziemy wspierać naszych przyjaciół, którzy bronią się przed terrorystami takimi jak Hamas i tyranami takimi jak Putin”.

Pakiet obejmuje pomoc o wartości 60 miliardów dolarów dla Ukrainy, która według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego da jego krajowi „szansę na zwycięstwo” nad Rosją.

Obejmuje także pomoc w wysokości 26 miliardów dolarów dla Izraela i pomoc humanitarną w Gazie, a także 8 miliardów dolarów na rzecz bezpieczeństwa na Tajwanie i w regionie Indo-Pacyfiku.

Nowa ustawa da też spółce-matce TikToka z siedzibą w Chinach 9 miesięcy (z możliwością przedłużenia do roku) na sprzedaż popularnej platformy mediów społecznościowych pod groźbą zakazu w USA. Przedstawiciele platformy zapowiedzieli, że po podpisaniu ustawy będzie walczyć z prawem w sądzie.

Przywódca mniejszości w Senacie, Mitch McConnell, ze stanu Kentucky ogłosił wtorek „ważnym dniem dla Ameryki” po miesiącach konfliktów wewnętrznych Partii Republikańskiej o to, czy nadal finansować Ukrainę.

McConnell przypisał opóźnienie dwóm osobom: byłemu prezenterowi Fox News Tuckerowi Carlsonowi za „demonizację Ukrainy” i byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi za „mieszane poglądy” i wcześniejszy opór wobec pomaganie krajowi.

Dwa miesiące temu Senat zagłosował 70 do 29 za przyjęciem podobnego pakietu pomocy zagranicznej o wartości 95 miliardów dolarów – ale bez zabezpieczenia związanego z TikTokiem.

Zwolennicy zakazu aplikacji w USA wyrażają obawy dotyczące powiązań TikToka z ByteDance, spółką z siedzibą w Pekinie, twierdząc, że zgodnie z chińskim prawem rząd Chin może uzyskać dostęp do danych Amerykanów i manipulować algorytmem w celu propagandy.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

4 dni nauki i 3 dni wolnego. Taki harmonogram wprowadziła szkoła w Indianie

Opublikowano

dnia

Autor:

Szkoła na przedmieściach Indianapolis jako pierwsza w stanie Indiana ogłosiła plany przejścia na czterodniowy tydzień szkolny. W zeszłym tygodniu Lafayette School Corporation ogłosiła, że Rada Nadzorcza zatwierdziła ta zmianę dla szkoły podstawowej Vinton, od roku szkolnego 2024–25.

Zmiana oznacza, że szkoła podstawowa będzie czynna od 8:00AM do 3:45PM od poniedziałku do czwartku, z sześcioma „dniami rozwoju zawodowego” zaplanowanymi na piątki przez cały rok szkolny.

W sumie szkoła będzie czynna przez 151 dni, co obejmuje ponad 64 000 minut zajęć, czyli o ponad 10 000 minut więcej niż minimalne wymagania stanu Indiana.

Oświadczenie spotkało się zarówno z pochwałami, jak i krytyką, przy czym niektórzy wspierają decyzję o zapewnieniu rodzicom „wyboru”, a inni kwestionują potencjalny wpływ na dzieci, które w dni szkolne korzystają z podstawowych usług, takich jak wyżywienie.

Debata na temat czterodniowego tygodnia szkolnego nie jest niczym nowym. W 2010 roku prawodawcy stanu Illinois nalegali, aby dać lokalnym władzom szkół możliwość skrócenia tygodnia szkolnego do czterech dni, ale projekt nie uzyskał poparcia.

W 2018 r. okręg szkolny w Kolorado wprowadził czterodniowy tydzień szkolny, odwołując zajęcia w poniedziałki, aby zaoszczędzić pieniądze. Ale podczas gdy dzieci cieszyły się trzydniowymi weekendami, rodzice martwili się o opiekę nad młodszymi uczniami i nieustrukturyzowany czas wolny dla starszych.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/jacoblund/
Czytaj dalej

News USA

Kontrolerzy ruchu lotniczego dostaną więcej czasu na odpoczynek. Błędy mogą spowodować katastrofę

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek szef Federalnej Administracji Lotnictwa zapowiedział, że agencja zwiększy wymaganą ilość czasu odpoczynku dla kontrolerów ruchu lotniczego w odpowiedzi na obawy dotyczące możliwości popełniania przez nich błędów. Zmęczenie pracowników jest spowodowane przepracowaniem związanym z niedoborami kadrowymi.

Zmiany, które miałyby wejść w życie w ciągu 90 dni, wymagałyby od kontrolerów co najmniej 10 godzin odpoczynku między zmianami (w porównaniu z 9 godzinami) i 12 godzin odpoczynku przed nocną zmianą.

Nowe zasady pojawiają się w miarę rosnącej presji na Federalną Administrację Lotnictwa FAA, aby poprawiła bezpieczeństwo podróży lotniczych. Powodem jest fala niebezpiecznych zdarzeń na lotniskach, gdzie dochodzi do zbyt bliskich spotkań między samolotami, a także problemy mechaniczne w niektórych liniach lotniczych i problemy produkcyjne Boeinga.

Niedobór kontrolerów ruchu lotniczego, pogłębiony przez przerwę w zatrudnianiu podczas pandemii Covid-19, doprowadził do wymuszania pracy w nadgodzinach i napiętego grafiku pracowników w niektórych obiektach.

W zeszłym roku agencja zatrudniła 1500 kontrolerów, a w tym roku planuje zatrudnić kolejnych 1800 osób. Kontrolerzy ruchu lotniczego w USA mają obowiązek przejść na emeryturę w wieku 56 lat.

Ogłoszeniu FAA towarzyszyła publikacja zamówionego przez agencję raportu na temat zmęczenia kontrolerów ruchu lotniczego, w którym zalecono nowe wymagania dotyczące odpoczynku dla nich.

O specyfice i wymaganiach tego zawodu pisaliśmy tutaj.

 

Źródło: cnbc
Foto: istock/gorodenkoff/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Popularne w tym miesiącu