Połącz się z nami

News USA

Uniwersyteckie laboratorium kryminalistyki w CHICAGO dostało MILION DOLARÓW [dźwięk]

Opublikowano

dnia

W 2008 roku, Uniwersytet Chicagowski założył niedochodową organizację pod nazwą Laboratorium Kryminalistyki. Mała placówka zajmuje się wieloma zagadnieniami związanymi z walką z przestępczością.

Szersze uznanie Laboratorium zdobyło dopiero poprzez badania nad uczniami szkół średnich. Według prac organizacji, uczniowie którzy wzięli udział w zajęciach na temat prawa i konsekwencjach jego łamania, byli mniej skłonni do używania przemocy. Przełożyło się to również na wzrost ilości uczniów kończących szkoły z pozytywnym wynikiem.

Relacja Emilki Sadaj

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/laboratorium-kryminalne” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Naukowa metoda i wysiłki Laboratorium szybko zdobyły uznanie szanowanych organizacji, które wspomagają podobne przedsięwzięcia. Fundacja MacArthur corocznie przekazuje po milionie dolarów siedmiu organizacjom, które pozytywnie wpłynęły na zgłębiane przez nie zagadnienia. Jedną z nich jest właśnie chicagowskie Laboratorium Kryminalistyki. Otrzymany milion dolarów pozwoli na kontynuację badań nad prewencyjną edukacją uczniów szkół średnich. „Jesteśmy zmotywowani faktem, że to nie brak wysiłku czy dobrych chęci nie pozwala na obniżenie poziomu przemocy wśród uczniów. Tym czymś jest brak naukowej metody i podejścia” – tłumaczył dyrektor Laboratorium, Jens Ludwig – „Otrzymane pieniądze pozwolą nam podjąć się jeszcze większych wyzwań, które wymagają natychmiastowej uwagi”.

Laboratorium Kryminalistyki blisko współpracuje z lokalnymi i krajowymi organizacjami rządowymi, walczącymi z rosnącą ilością przestępstw i przemocy. Jednym z głównych zadań organizacji jest tworzenie, koordynacja i testowanie programów do walki z przemocą. Laboratorium oszacowuje efektywność i ciężar finansowy swoich programów. Wnioski przekazuje ustawodawcom aby ci tworzyli strategie do walki z przemocą i przestępczością już na poziome legislacyjnym.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

Źródło: news.Uchicago.edu
Foto: Flickr/_AllanCurran

News USA

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Prezydent Andrzej Duda z Małżonką udali się z wizytą do Stanów Zjednoczonych i Kanady. W planie pobytu w Nowym Jorku są spotkania w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Natomiast w Kanadzie m.in. rozmowa z Premierem Justinem Trudeau, oraz udział w Konwencji Wodorowej, a także spotkania z Polonią. Duda nie wykluczył spotkania z Donaldem Trumpem.

„Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jakie znaczenie mają nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi. USA są gwarantem bezpieczeństwa Europy, są gwarantem bezpieczeństwa NATO, a z naszego punktu widzenia przede wszystkim gwarantem bezpieczeństwa Polski” – podkreślił Andrzej Duda podczas briefingu przed wylotem.

Prezydent dodał, że dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają fundamentalne znaczenie. Przypomniał swoją wizytę w Waszyngtonie przed miesiącem i rozmowy z Prezydentem USA Joe Bidenem oraz kongresmenami.

„Pilnie potrzebujemy umacniać nasze bezpieczeństwo i robimy to we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi” – zaznaczył.

Nowy Jork

W środę, w siedzibie ONZ, polski przywódca spotka się z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem, z Przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Dennisem Francisem i Przewodniczącą Rady Gospodarczej i Społecznej ECOSOC Paulą Narváez.

W czwartek Prezydent weźmie udział w sesji otwarcia wydarzenia na temat budowania globalnej odporności i promowania zrównoważonego rozwoju przez powiązania infrastrukturalne Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, gdzie planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

Na briefingu przed wylotem Prezydent był pytany, czy ma w planach spotkanie z byłym Prezydentem USA Donaldem Trumpem.

„Dobrze się znamy; nie jest dla mnie żadną nową sytuacją spotykanie się z moimi przyjaciółmi, którzy pełnili urzędy prezydenta i z którymi prowadziłem polskie sprawy na arenie międzynarodowej – mówił.

„Jeżeli będzie taka możliwość – bo to zależy też od kalendarza – spotkam się także towarzysko z Prezydentem Donaldem Trumpem. Wstępne takie ustalenie w Nowym Jorku rzeczywiście było, ale to wszystko zależy od możliwości, jakie będą w danym momencie” – dodał Andrzej Duda.

Kanada

W kolejnych dniach wizyty polski przywódca będzie przebywał w Kanadzie, gdzie odwiedzi Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej oraz Edmonton w Albercie. W sobotę Prezydent RP spotka się w Bazie marynarki wojennej Canadian Forces Base Esquimalt z Premierem Kanady Justinem Trudeau.

„Będziemy rozmawiali o zbliżającym się szczycie NATO, o bezpieczeństwie Europy, o tym, w jaki sposób wspierać wydajniej Ukrainę, ale przede wszystkim chcę też z Panem Premierem Justinem Trudeau omówić ideę podniesienia wydatków na obronność z 2 proc. do 3 proc. PKB w państwach NATO” – zapowiedział Prezydent.

W Vancouver zaplanowany jest m.in. udział Prezydenta RP w seminarium „Transatlantic Security in the Shadow of Russia’s Long War”, a także spotkania z Porucznik Gubernator Kolumbii Brytyjskiej Janet Austin i Premierem prowincji Kolumbia Brytyjska Davidem Eby.

Para Prezydencka będzie uczestniczyła również w obchodach 80. rocznicy powstania Kongresu Polonii Kanadyjskiej oddział Kolumbia Brytyjska. Andrzej Duda złoży też kwiaty przy Pomniku Pamięci o Holokauście w Kolumbii Brytyjskiej oraz na grobie założyciela Kongresu Polonii Kanadyjskiej oddział Kolumbia Brytyjska Jakuba Chaima Kaliskiego w 81. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

W niedzielę Andrzej Duda z Małżonką spotkają się z Polonią z Prowincji Alberta.

A w poniedziałek Prezydent będzie uczestniczył w seminarium gospodarczym z elementami networkingowymi dla firm polskich i kanadyjskich „Polish–Canadian Hydrogen – collaboration and seeking opportunities”.

Andrzej Duda będzie brał udział w uroczystej sesji Zgromadzenia Legislacyjnego Prowincji Alberta oraz spotka się z Przewodniczącym Zgromadzenia Nathanem Cooperem. Zaplanowane są także rozmowy z Porucznik Gubernator Prowincji Alberta Salmą Lakhani i Premier Prowincji Alberta Danielle Smith.

We wtorek przewidziane jest wystąpienie polskiego przywódcy podczas Canadian Hydrogen Convention. Prezydent spotka się też z przedstawicielami firm wodorowych w Kanadzie oraz odwiedzi polski pawilon (PAIH) na Konwencji Wodorowej „Made in Poland”, gdzie spotka się z polskimi firmami.

 

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP
Foto: YouTube, Kancelaria Prezydenta
Czytaj dalej

News USA

Słoń biegał po ulicy Butte w Montanie, a kierowcy przecierali oczy

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek wystraszony słoń indyjski biegał luzem po ruchliwej ulicy miasta Butte w Montanie, po tym jak uciekł z objazdowego cyrku, spłoszony strzałem. Świadkowie niecodziennego zdarzenia przeżyli chwilę grozy i zdumienia.

Menedżer Butte Civic Center, Bill Melvin, potwierdził, że słoń uciekł z Jordan World Circus, stacjonującego w centrum miasta. Do zdarzenia doszło gdy opiekunowie słoni myli samicę o imieniu Viola poza centrum miejskim, a z przejeżdżającego obok pojazdu ktoś oddał strzał i wystraszył zwierzę.

Słoń przebiegł ruchliwą Harrison Avenue, zatrzymując ruch i wprawiając kierowców w zdumienie, a przewodnik biegł za nim.

Według informacji przekazanych przez Melvina, przestraszone zwierzę wkrótce bezpiecznie i bez obrażeń przewieziono z powrotem do cyrku. W całym chaotycznym zdarzeniu, nikomu na szczęście nic się nie stało.

Film nagrany telefonem komórkowym przez Brittany McGinnis pokazuje słonia biegnącego przez Harrison Avenue oraz przez parking stacji benzynowej Town Pump, z opiekunem biegnącym obok niego i próbującym opanować wystraszone zwierzę.

Miasto Butte leży w południowo-zachodniej Montanie, pomiędzy parkami narodowymi Yellowstone i Glacier. Liczy 35 tys. mieszkańców.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

“Paczkomaty” testowane w NYC

Opublikowano

dnia

Autor:

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams i komisarz Departamentu Transportu Nowego Jorku (DOT) Ydanis Rodriguez uruchomili LockerNYC – bezpłatny program pilotażowy, w ramach którego nowojorczycy będą mogli wykorzystywać “szafki” instalowane na chodnikach w wielu dzielnicach miasta, do otrzymywania dostaw paczek. Przypominać to będzie znane Polakom w Polsce – paczkomaty.

Statystyki pokazują, że 80 procent gospodarstw domowych w Nowym Jorku otrzymuje co najmniej jedną dostawę tygodniowo, a 20 procent cztery lub więcej dostaw. Natomiast, każdego dnia zgłaszane jest, że 90 000 paczek zostało skradzionych lub zagubionych podczas transportu w Nowym Jorku. Jak podaje miasto, jednym z powodów jest to, że w wielu budynkach brakuje obszaru gdzie można by bezpiecznie pozostawić paczki.

Jak podaje miasto, program pilotażowy zakłada stworzenie takich “paczkomatów” na razie w siedmiu lokalizacjach: 5 na Brooklynie, 1 na Manhattanie i 1 na Queensie. Obsługa szafek możliwa będzie 24/7 przy użyciu oprogramowania GoLocker.

Program jest otwarty dla wszystkich, a program LockerNYC będzie dostępny dla wielu firm dostawczych. Mieszkańcy Nowego Jorku mogą zarejestrować się bezpłatnie i zarządzać zamówieniami online.

Pierwsze LockerNYC’s są zlokalizowane w dzielnicach SunnySide na Queensie; Bedford-Stuyvesant, Canarsie, East Flatbush i Prospect/Lefferts Gardens na Brooklynie. W najbliższym czasie powstaną kolejne w dzielnicach Hells Kitchen na Manhattanie oraz Bushwick na Brooklynie.

Autor: Artur Adamski/ Radio Rampa
Foto: NYC Mayor
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Popularne w tym miesiącu