Połącz się z nami

News USA

Wolność na Ukrainie ma najwyższą cenę

Opublikowano

dnia

Na Ukrainie są już pierwsze ofiary śmiertelne zaostrzenia przepisów dotyczących demonstracji. Pięć osób straciło życie w starciach z milicją. Obecny na Majdanie lekarz stwierdził rany postrzałowe klatki piersiowej, szyi i głowy u czterech z nich. Jego zdaniem dwie osoby można było uratować, niestety przeszkodziła w tym milicja.

Od dzisiaj, 22 stycznia, na Ukrainie obowiązują nowe przepisy ograniczające prawa demonstrantów. Według nich nie wolno już ustawiać scen i namiotów bez pozwolenia. Demonstranci nie mogą także nosić masek i kasków a kolumny samochodów nie mogą byc większe niż pięć pojazdów. Zaostrzono także kary za przewinienia, a do tłumienia demonstracji milicja ma prawo używac bardziej brutalnych środków niż dotychczas. Nowe uprawnienia milicji obejmują użycie ostrej amunicji, granatów ogłuszających i grożniejszych gazów bojowych. Stany Zjednoczone ostro skrytykowały takie postępowania i nie wykluczają nałożenia na Ukraine sankcji do czasu złagodzenia surowego prawa.

Przedstawiciele opozycji Arsenij Jaceniuk, Witalij Kliczko i Ołeh Tiahnybok spotkali się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Przebieg rozmów nie jest znany, ale ma być ujawniony przez opozycję podczas nadchodzącego wiecu na Majdanie. Po powrocie na barykady, Kliczko wezwał prezydenta do ustąpienia ze stanowiska i groził przeprowadzeniem ataku na siły rządowe. Strona rządowa skomentowała spotkanie jako pierwszy krok do rozwiązania konfliktu, ale jednocześnie ściąga do Kijowa wojsko w celu pacyfikacji sił opozycyjnych.

Na Ukrainie od listopada zeszłego roku jest bardzo niespokojnie. Odmowa podpisania ustawy przez prezydenta Janukowycza, zbliżającej Ukrainę do Unii Europejskiej oburzyła społeczeństwo. Początkowo spokojne manifestacje z czasem nasiliły się do tego stopnia, że przerodziły się w regularną wojnę z milicją. Opozycja twierdzi, że rząd Ukrainy sprzedał Rosji obligacje za 15 miliardów dolarów. Zastrzyk gotówki ma pomóc w reelekcji obecnych władz.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

Żródło: CNN, IAR
Foto: CNS photo/Gleb Garanich, Reuters

News USA

Trump odwiedził „Alligator Alcatraz” na dzień przed otwarciem ośrodka dla deportowanych

Opublikowano

dnia

Autor:

trump-aligator-alcatraz2

We wtorek Prezydent Donald Trump odwiedził południową Florydę, by osobiście obejrzeć nowy ośrodek zatrzymań dla migrantów, zlokalizowany w samym sercu mokradeł Everglades. Znany nieoficjalnie jako „Alligator Alcatraz”, kompleks budzi kontrowersje zarówno wśród obrońców praw człowieka, jak i środowiska naturalnego.

Trumpowi podczas wizyty towarzyszyli m.in. Gubernator Florydy Ron DeSantis, Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego Kristi Noem oraz inni wysocy rangą urzędnicy federalni i stanowi.

“To bardzo profesjonalnie przygotowany ośrodek – powiedział Trump, przemierzając rzędy przenośnych baraków, otoczonych drutem kolczastym. “Prawdziwy przykład współpracy rządu.”

Obóz pośrodku dziczy

Nowy ośrodek powstał w ekspresowym tempie – stan Floryda uruchomił go zaledwie kilka dni po uzyskaniu zgody władz federalnych. Mieści się na terenie Dade-Collier Training and Transition Airport – opuszczonego lotniska szkoleniowego w Big Cypress National Preserve, tuż obok Parku Narodowego Everglades.

Obszar ten to 39 mil kwadratowych odizolowanego terenu otoczonego dziką przyrodą, w tym pytonami, aligatorami i chmarami komarów.

Gubernator DeSantis, mówiąc o lokalizacji, podkreślał jej „naturalne zabezpieczenia”: “Jeśli nie chcesz, żeby ktoś uciekł, to tu nie ucieknie. Życzę powodzenia w dotarciu do cywilizacji” – stwierdził.

Prezydent Donald Trump, w rozmowie z dziennikarzami, nie krył, że izolacja ośrodka jest celowa. Na pytanie, czy w razie ucieczki migranci mogą paść ofiarą aligatorów, odpowiedział: “Myślę, że to część koncepcji.”

Szybkie tempo, szybkie kontrowersje

Władze stanu planują rozpocząć przyjmowanie migrantów jeszcze w tym tygodniu. Docelowo ośrodek ma pomieścić nawet 10 tysięcy osób – w pierwszej fazie dostępnych będzie 5 tysięcy łóżek, umieszczonych w namiotach i kontenerach mieszkalnych.

trump aligator alcatraz

Ron DeSantis zapowiedział, że stanowi sędziowie, wyznaczeni z Gwardii Narodowej, będą przyspieszać procedury deportacyjne. Sam ośrodek ma również pełnić funkcję portu deportacyjnego – zatrzymani będą transportowani na lotnisko i bezpośrednio odlatywać z Florydy.

Koszt rocznej operacji szacuje się na ok. 450 milionów dolarów, z czego większość pokryje FEMA – federalna agencja zarządzania kryzysowego.

Polaryzacja nastrojów

Projekt spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem wśród republikańskich władz Florydy. Partia stanowa rozpoczęła nawet sprzedaż gadżetów z logo „Alligator Alcatraz” – od czapek po podstawki pod kufle.

Ale równie szybko pojawiła się fala krytyki. Koalicje aktywistów imigracyjnych, przedstawiciele rdzennych plemion Miccosukee i Seminole, dl których to tradycyjna ziemia przodków, oraz organizacje ekologiczne wyrażają sprzeciw wobec lokalizacji ośrodka i braku konsultacji społecznych.

Ekolodzy zwracają uwagę na delikatny ekosystem Everglades – dom wielu zagrożonych gatunków, takich jak pantera florydzka czy manat karaibski. Dwie organizacje ekologiczne – Friends of the Everglades i Center for Biological Diversity – złożyły pozew, domagając się wstrzymania prac do czasu przeprowadzenia pełnej oceny środowiskowej.

Władze Florydy odpierają zarzuty, twierdząc, że ośrodek jest tymczasowy i nie wywiera „żadnego wpływu na środowisko”.

Polityka i symbolika

Podczas wtorkowego objazdu, Donald Trump wraz z Kristi Noem, Ronem DeSantisem i Prokuratorem stanowym Jamesem Uthmeierem odbył dyskusję przy okrągłym stole o przyszłości polityki imigracyjnej. Spotkanie zakończyło się owacją, gdy zebrani usłyszeli, że Senat przyjął nowy projekt ustawy imigracyjnej wspierany przez Trumpa.

Źródło: npr
Foto: Official White House Photo by Daniel Torok
Czytaj dalej

News USA

Kennedy zapowiada reformę programu odszkodowań za skutki uboczne szczepionek

Opublikowano

dnia

Autor:

kennedy

Sekretarz Zdrowia Robert F. Kennedy Jr. ogłosił, że rząd federalny pracuje nad gruntowną reformą programu odszkodowań dla osób, które doznały uszczerbku na zdrowiu w wyniku szczepień. Celem zmian ma być uczynienie procesu bardziej sprawiedliwym i przejrzystym, zwłaszcza dla osób poszkodowanych po przyjęciu szczepionek przeciw COVID-19. Deklaracja padła w czasie wywiadu z Tuckerem Carlsonem.

Narodowy Program Odszkodowań za Urazy Poszczepienne (VICP) został utworzony na mocy ustawy z 1986 roku, która jednocześnie przyznała producentom szczepionek immunitet przed pozwami cywilnymi. Zgodnie z zasadami programu, roszczenia są rozpatrywane przez specjalnych sędziów, którzy wysłuchują zarówno wnioskodawców, jak i przedstawicieli rządu.

Od 2006 roku program wypłacił rekompensaty ponad 13 tysiącom osób, finansując je z opłat dołączanych do każdej dawki szczepionki.

COVID-19 i osobny program odszkodowań

Roszczenia dotyczące szczepionek przeciw COVID-19 są obecnie kierowane do odrębnego Countermeasures Injury Compensation Program (CICP), utworzonego na mocy ustawy z 2005 roku. W przeciwieństwie do VICP, ten program nie przewiduje jawnych rozpraw – decyzje podejmowane są wewnętrznie przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej, co – jak wskazali eksperci w 2022 roku – może prowadzić do konfliktu interesów.

Do 1 czerwca 2025 r. jedynie 39 roszczeń związanych ze szczepionkami przeciw COVID-19 zostało rozpatrzonych pozytywnie, z czego większość poszkodowanych otrzymała mniej niż 9 tys. dolarów.

W odpowiedzi na rosnącą krytykę wielu prawników i ustawodawców wzywa do przeniesienia tych roszczeń do VICP – programu oferującego wyższe odszkodowania i bardziej przejrzyste procedury.

“Rozważamy sposoby rozszerzenia programu tak, aby osoby poszkodowane przez szczepionki przeciw COVID-19 miały szansę na sprawiedliwe odszkodowanie” – potwierdził Kennedy. Dodał również, że jednym z priorytetów jest wydłużenie terminu przedawnienia roszczeń, który obecnie wynosi zaledwie trzy lata.

“Wiele osób nie uświadamia sobie związku między urazem a szczepieniem aż do upływu tego terminu” – wyjaśnił.

Bezpieczeństwo szczepionek mRNA pod lupą

W trakcie wywiadu Tucker Carlson zapytał również Kennedy’ego o jego stanowisko w sprawie technologii mRNA, stosowanej m.in. w szczepionkach firm Pfizer i Moderna. Sekretarz Zdrowia wyraził obawy co do ich bezpieczeństwa.

Chociaż badania kliniczne zatwierdzone przez FDA wykazały skuteczność szczepionek w zapobieganiu COVID-19, uczestnicy często zgłaszali łagodne skutki uboczne, jak bóle głowy. Późniejsze raporty wskazały na rzadsze, ale poważniejsze powikłania – m.in. przypadki zapalenia mięśnia sercowego.

” Te badania po prostu nie zostały przeprowadzone w sposób wystarczająco szeroki” – powiedział Kennedy. “Jest wiele relacji ludzi, którzy doznali poważnych urazów, i zamierzamy to zbadać.”

W maju rzecznik Departamentu Zdrowia przyznał, że technologia mRNA pozostaje „niedostatecznie przebadana” i wiąże się z „uzasadnionymi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa”. Producenci szczepionek utrzymują jednak, że ich preparaty są bezpieczne i skuteczne.

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Policja uratowała niemowlę pozostawione samo po śmierci matki w Phoenix

Opublikowano

dnia

Autor:

niemowlę phoenix

Policjanci z Phoenix uratowali niemowlę, które przez kilka dni pozostawało bez opieki w mieszkaniu po nagłej śmierci swojej matki — poinformowały władze w piątek. Do zdarzenia doszło 14 maja, kiedy sąsiad zaniepokojony brakiem kontaktu z kobietą, która niedawno urodziła dziecko, zawiadomił służby.

Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce, zajrzeli przez uchylone okno i zauważyli kobietę leżącą nieruchomo na podłodze mieszkania.

Po włamaniu się do środka, policjanci odnaleźli niemowlę samotnie leżące na łóżku — wyraźnie odwodnione i wychudzone. Jak pokazuje nagranie z kamer ciała, jeden z funkcjonariuszy delikatnie przeniósł dziecko do wózka i przekazał ratownikom.

Straż pożarna z Phoenix przewiozła niemowlę do szpitala, gdzie otrzymało niezbędną pomoc medyczną. Według policji dziecko, choć było w stanie krytycznym, powinno w pełni powrócić do zdrowia.

Przyczyna śmierci matki jest obecnie badana przez biuro koronera powiatu Maricopa. Jej tożsamość nie została podana do publicznej wiadomości. Władze nie udzieliły także dodatkowych informacji na temat stanu zdrowia dziecka ani jego dalszego losu.

Źródło: cbs
Foto: Phoenix Police Department
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2014
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu