News Chicago
Nowy stadion piłkarski w The 78 coraz bliżej realizacji. Kiedy pierwszy mecz?
Plan budowy nowego stadionu dla Chicago Fire pokonał w czwartek kolejną przeszkodę. Miejska komisja planowania zatwierdziła propozycję wartą 650 mln dolarów, przygotowaną przez klub i dewelopera Related Midwest. Zgodnie z projektem, na terenie 62-akrowej niezagospodarowanej przestrzeni nad rzeką Chicago powstanie stadion na 22 tys. miejsc, finansowany wyłącznie ze środków prywatnych.
Obiekt ma stać się główną atrakcją The 78 – megaprojektu o wartości 8 mld dolarów, obejmującego mieszkania, biura, hotele i przestrzenie handlowe. Jeśli dalsze etapy przebiegną zgodnie z harmonogramem, marzenie właściciela klubu Joe Mansueto o otwarciu stadionu wiosną 2028 roku stanie się rzeczywistością.
Wspólna wizja Fire i Related Midwest
Porozumienie zakłada, że klub kupi prawie 10 akrów ziemi pod budowę stadionu, podczas gdy Related Midwest zagospodaruje tereny wokół obiektu. Planowana zabudowa ma przypominać atmosferą Wrigleyville – z mieszkaniami, usługami i przestrzeniami publicznymi.
Według najnowszych założeń w The 78 ma powstać 7840 mieszkań (zamiast pierwotnie proponowanych 10 tys.) oraz rozległy kampus z:
- 11 mln stóp kwadratowych powierzchni użytkowej,
- 2 mln stóp kwadratowych biur,
- 720 pokojami hotelowymi,
- 46 tys. m² powierzchni handlowej.
W maju inwestycja przyjęła pierwszego najemcę – Bridge Sports.
Zmiany w infrastrukturze
Choć pierwotnie planowano budowę przystanku linii czerwonej przy 15th Street i Clark Street, pomysł został porzucony. W zamian deweloperzy proponują wydzieloną trasę autobusową i postój taksówek wodnych.
Niektóre kwestie – m.in. budowa mostu przy 13th Street czy koordynacja wydarzeń z obiektami takimi jak Soldier Field czy Northerly Island – wciąż wymagają doprecyzowania.

Obawy mieszkańców
Choć inwestycja budzi entuzjazm, część mieszkańców South Loop zwraca uwagę na problemy z ruchem drogowym.
Badanie przeprowadzone na zlecenie dewelopera wykazało, że korki można ograniczyć dzięki transportowi publicznemu i przejazdom współdzielonym. Jednak – jak zauważyła Marj Halperin z grupy One Community Near South – analiza jest „niewystarczająca” i brakuje jej niezależnej weryfikacji.
Halperin podkreśliła, że społeczność popiera stadion i sam projekt The 78, ale oczekuje większej przejrzystości i konkretnych planów dotyczących infrastruktury.

Poparcie radnych
Projekt poparła Radna Nicole Lee (11. Okręg) nazywając stadion „szansą dla naszej społeczności”. Podkreśliła jednak, że kwestie związane z ruchem w dni meczowe muszą być dokładnie rozwiązane. Dodała też, że miasto współpracuje z CDOT, aby złagodzić wpływ inwestycji na ruch w Chinatown.
Radna Pat Dowell (3. Okręg) również popiera budowę stadionu, wskazując, że będzie on mniejszy niż Soldier Field, a więc mniej uciążliwy. Jednocześnie zwróciła uwagę na potrzebę budowy nowego liceum dla South Loop, co od dawna pozostaje oczekiwaniem mieszkańców.

Kolejne kroki
Teraz projekt trafi pod obrady miejskiej komisji planowania przestrzennego, a następnie do Rady Miasta Chicago. Jeśli uzyska wszystkie zgody, nowy stadion piłkarski stanie się symbolem transformacji The 78 i jednym z kluczowych punktów na mapie sportowej i urbanistycznej Chicago.
Szczegółowo o nowym projekcie stadionu do piłki nożnej pisaliśmy 17 czerwca.
Źródło: blockclubchicago
Foto: Related Midwest/Gensler
News USA
Departament Energii podpisuje umowy z 24 organizacjami – w tym Microsoft, Google, Nvidią i OpenAI – w ramach „Genesis Mission”
Amerykański Departament Energii (DOE) ogłosił w czwartek zawarcie porozumień z 24 podmiotami — od gigantów technologicznych, takich jak Microsoft, Google, Nvidia, Amazon Web Services i IBM, po startupy i instytuty badawcze — aby wspólnie rozwijać Genesis Mission, ogólnokrajowy program wykorzystujący sztuczną inteligencję do przyspieszania badań naukowych oraz wzmacniania zdolności energetycznych i bezpieczeństwa narodowego USA.
Resort podkreśla, że inicjatywa ma zwiększyć produktywność naukową i zmniejszyć zależność od zagranicznych technologii. Wśród partnerów znalazły się również Intel, Oracle i OpenAI.
Współpraca koncentrować się będzie na rozwoju modeli AI do zastosowań w takich obszarach jak energetyka jądrowa, komputery kwantowe, robotyka czy optymalizacja łańcuchów dostaw. Program realizuje cele zapisane w niedawnym rozporządzeniu wykonawczym, które nakazuje szersze wykorzystanie sztucznej inteligencji w innowacjach energetycznych, zaawansowanej produkcji i obronności.
Genesis Mission bazuje na wcześniejszych partnerstwach DOE z sektorem technologicznym, m.in. przy wdrażaniu systemów superkomputerowych w laboratoriach narodowych Argonne i Los Alamos. Departament zapowiada dalsze rozszerzanie współpracy z uczelniami i organizacjami non-profit, licząc na znaczące przyspieszenie tempa odkryć naukowych.
Foto: istock
News USA
Ford ogranicza plany elektryfikacji. Nie będzie elektrycznego F-150 Lightning
Ford Motor Co. ogłosił w poniedziałek znaczącą korektę swojej strategii elektryfikacji, rezygnując z produkcji w pełni elektrycznego pick-upa F-150 Lightning na rzecz jego wersji o wydłużonym zasięgu, łączącej napęd elektryczny z silnikiem spalinowym. Decyzja zapadła po rosnących stratach finansowych oraz słabnącym popycie na auta elektryczne w USA.
Koncern, który od 2023 r. stracił na działalności związanej z EV już 13 mld dolarów, zapowiedział, że w czwartym kwartale odnotuje dodatkowy 19,5-miliardowy koszt związany z segmentem elektryków.
W ramach zmian Ford przekształci Tennessee Electric Vehicle Center – dotąd kluczowy element kompleksu BlueOval City – w Tennessee Truck Plant, gdzie produkowane będą tańsze, spalinowe ciężarówki. W zakładzie w Ohio powstanie natomiast nowy van w wersji benzynowej i hybrydowej.
„To zmiana wymuszona przez klientów, która ma stworzyć silniejszy, bardziej odporny i rentowny Ford” – oświadczył prezes Jim Farley. Podkreślił, że firma przesuwa kapitał w stronę segmentów o wyższej stopie zwrotu, takich jak pojazdy użytkowe, hybrydy i nowy biznes magazynowania energii.
Ford przewiduje, że do 2030 r. połowa globalnej sprzedaży koncernu będzie pochodzić z hybryd, pojazdów o przedłużonym zasięgu oraz pełnych EV – wobec 17 proc. udziału w tym roku.
Eksperci oceniają, że rezygnacja z elektrycznego F-150 nie jest zaskoczeniem po tym, jak model nie wypełnił założonych mocy produkcyjnych. „To decyzja przesądzająca o przyszłości BlueOval City” – komentował Sam Fiorani z AutoForecast Solutions.
Ford nie jest jedynym producentem modyfikującym plany. Sprzedaż EV w USA wciąż rośnie wolniej, niż oczekiwano – w 2024 r. stanowiły one ok. 8 proc. nowych rejestracji, a potencjalnych nabywców zniechęcają wysoka cena (średnio 58,6 tys. dolarów) i ograniczenia infrastruktury ładowania.

BlueOval_City
Od czasu powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu administracja federalna wycofuje wsparcie dla elektromobilności, znosi ulgi podatkowe na EV i luzuje normy emisji oraz zużycia paliwa. Zdaniem analityków połączenie słabszego popytu i bardziej liberalnej polityki klimatycznej skłania producentów do rewizji strategii.
„Elektryki wciąż są przyszłością, ale przejście na nie potrwa dłużej, niż obiecywali producenci” – podkreślił Fiorani.
Foto: Matti Blume, Arctyx creative
News USA
Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła o 13 tys., choć rynek pracy słabnie
Z danych Departamentu Pracy wynika, że liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła w minionym tygodniu o 13 tys., utrzymując się wciąż w historycznie korzystnym przedziale. Jednocześnie rosną obawy o kondycję amerykańskiego rynku pracy.
Tempo zatrudnienia wyraźnie osłabło — od marca średni miesięczny przyrost etatów wynosi zaledwie 35 tys. Ekonomiści wskazują, że wpływ na to mają niepewność związana z taryfami wprowadzonymi przez Prezydenta Donalda Trumpa oraz utrzymujące się skutki wysokich stóp procentowych.
Rezerwa Federalna obniżyła niedawno główną stopę procentową o 0,25 pkt proc., po raz trzeci z rzędu. Szef Fed Jerome Powell podkreślił, że decyzja wynikała z obaw, iż rynek pracy jest słabszy, niż sugerują oficjalne dane — a ostatnie statystyki mogą zostać skorygowane w dół.
W ostatnich tygodniach o planowanych redukcjach zatrudnienia informowały m.in. UPS, General Motors, Amazon i Verizon. Eksperci przypominają, że skutki takich decyzji mogą pojawić się w danych rządowych dopiero po kilku miesiącach.
Foto: istock/Jovanmandic/
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temuPielęgnujemy świąteczne tradycje. Patrycja Niżnik zaprasza na Mikołajki i Wigilię
-
News Chicago4 tygodnie temuCeny gazu nie wzrosną w przyszłym roku w Illinois tak bardzo jak chciał Nicor Gas i Ameren
-
News USA3 tygodnie temuRząd wstrzymuje rozpatrywanie wszystkich wniosków imigracyjnych z 19 państw
-
News USA2 tygodnie temuHistoryczne wystąpienie prezydenta: Trump o uroczystości Niepokalanego Poczęcia
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temuTomasz Potaczek z Chicago ponownie na podium Mistrzostw Świata w Kettlebell
-
News USA3 tygodnie temuUniwersytet Kolorado zapłaci 10,3 mln USD za przymus szczepień przeciw COVID-19
-
NEWS Florida3 tygodnie temuKlientów Florida Power & Light czeka rekordowa podwyżka cen energii elektrycznej
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temuMsza Św. w intencji ofiar stanu wojennego zostanie odprawiona 14 grudnia w Kościele Św. Trójcy










