Polonia Amerykańska
Wybory Prezydenta RP 2025 za granicą – ponowne głosowanie (druga tura głosowania)

Ponowne głosowanie (II tura głosowania) w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przeprowadzone w dniu 1 czerwca. Głosowanie na kontynentach amerykańskich (Ameryka Południowa i Ameryka Północna) odbędzie się w dniu 31 maja 2025r.
Wyborcy przebywający za granicą w dniu ponownego głosowania mogą oddać głos w tych samych obwodach głosowania i w tych samych lokalach wyborczych, w których przeprowadzono głosowanie w dniu 18 maja 2025 r.
Wyborcy ujęci (w I turze głosowania) w spisach wyborców sporządzanych przez konsulów nie muszą ponownie (do II tury głosowania) składać wniosku o ujęcie w spisach wyborców. Obowiązek ten dotyczy jedynie wyborców, którzy nie byli ujęci w I turze w spisie wyborców sporządzonym przez konsula. Zachęcamy do skorzystania z aplikacji eWybory.
W przypadku ponownego głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej, wyborca może zmienić miejsce głosowania na swój wniosek – do 27 maja 2025 r. gdy zamierza głosować w obwodzie utworzonym za granicą.
Wyborca, który złoży wniosek o zmianę miejsca głosowania , zostanie ujęty w spisie w obwodzie głosowania właściwym dla adresu jego przebywania w dniu ponownego głosowania. Jednocześnie zostanie skreślony ze spisu w obwodzie głosowania, w którym głosował w dniu 18 maja 2025 r.
Wyborca zmieniający miejsce pobytu po dniu pierwszego głosowania (I turze), a przed ponownym głosowaniem (II turą), może otrzymać na swoje żądanie zaświadczenie o prawie do głosowania z oznaczeniem prawa do głosowania w dniu ponownego głosowania.
Z takim zaświadczeniem wyborca może oddać głos w dowolnym obwodzie głosowania w Polsce, za granicą i na polskich statkach. Ważność zachowują również zaświadczenia o prawie do głosowania z oznaczeniem prawa do głosowania w dniu ponownego głosowania wydane wyborcom przed pierwszą turą głosowania.
Jak znaleźć najbliższy obwód głosowania?
Wyborcy przebywający poza Polską mogą oddać głosy w wyborach w jednym z ponad pół tysiąca obwodów głosowania za granicą.
Pobierz listę obwodów głosowania.
Pobierz listę dodatkowo utworzonych obwodów głosowania.
Formalności przed dniem wyborów
Aby oddać głos należy być ujętym w spisie wyborców (osoby zapisane do I tury głosowania nie muszą ponownie rejestrować się, żeby zagłosować w II turze w tym samym obwodzie głosowania; osoby, które chcą zmienić obwód głosowania muszą złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców do właściwego terytorialnie konsula) albo posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania z oznaczeniem prawa do głosowania w dniu ponownego głosowania.
Jak złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców?
Wnioski można składać do 27 maja 2025 r. na trzy sposoby:
- przez Internet przy użyciu usługi „eWybory” (sposób rekomendowany), albo
- osobiście lub korespondencyjnie poprzez złożenie papierowego wniosku z własnoręcznym podpisem, albo
- e-mailem poprzez przesłanie skanu/fotografii wniosku z własnoręcznym podpisem na adres poczty elektronicznej właściwego urzędu konsularnego.
Zwracamy uwagę na to, że jeden adres poczty elektronicznej podawany przy dopisywaniu się przez eWybory nie może być użyty przez więcej niż jedną osobę. Prosimy podczas dopisywania się online uważnie czytać pojawiające się komunikaty.
Pobierz formularz wniosku o ujęcie w spisie wyborców.
Jak otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania (z oznaczeniem prawa do głosowania w dniu ponownego głosowania)?
Do 29 maja 2025 r. należy złożyć do właściwego terytorialnie konsula papierowy wniosek z własnoręcznym podpisem.
Więcej informacji o tym, jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania
Uwaga: uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania wyłącza możliwość złożenia wniosku o ujęcie w spisie wyborców. Na jego podstawie można głosować w dowolnym obwodzie do głosowania w kraju i za granicą.
eWybory – zgłoś się do spisu wyborców za granicą
eWybory to usługa elektroniczna dzięki której wyborcy za granicą mogą zgłosić się do spisu wyborców bez wychodzenia z domu.
Aby zgłosić się do spisu wyborców przez eWybory nie trzeba posiadać podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego albo kwalifikowanego. Wystarczy wybrać dogodny ze względu na miejsce pobytu obwód głosowania, a następnie wprowadzić wymagane dane, które system zweryfikuje komunikując się z rejestrami państwowymi. W celu weryfikacji tożsamości wymagane będzie podanie nazwiska rodowego matki.
Zwracamy uwagę na to, że jeden adres poczty elektronicznej podawany przy dopisywaniu się przez eWybory nie może być użyty przez więcej niż jedną osobę. Prosimy podczas dopisywania się uważnie czytać pojawiające się komunikaty.
System eWybory nie służy do głosowania przez Internet. Głos w wyborach można oddać wyłącznie w lokalu wyborczym.
Korzystanie z usługi eWybory w celu zgłaszania się do spisu wyborców będzie możliwe do 27 maja 2025 r.
Kalendarium
- Do 27 maja br. możliwe jest składanie wniosku o ujęcie w spisie wyborców sporządzanym przez konsula (dot. osób nieujętych w spisie w I turze głosowania lub zmieniających miejsce głosowania).
- Do 29 maja 2025 r. możliwe będzie składanie przez wyborców wniosków (za granicą do konsula) o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów.
- 1 czerwca 2025 r. – dzień głosowania (w godzinach od 7.00 do 21.00 czasu lokalnego)
Uwaga: Głosowanie w obwodach utworzonych w państwach Ameryki Płn. i Ameryki Płd.) odbędzie się w dniu 31 maja 2025 r.
Źródło: gov.pl
Foto: istock/KangeStudio/djedzura/
News USA
Southwest Airlines wprowadza nowe zasady dotyczące ładowarek na pokładzie
Od 28 maja pasażerowie Southwest Airlines będą musieli stosować się do nowej, rygorystycznej polityki bezpieczeństwa dotyczącej przenośnych urządzeń ładujących i akumulatorów litowo-jonowych. Linia ogłosiła w środę, że wprowadza „pierwsze w branży” przepisy, mające na celu zapobieganie pożarom na pokładzie.
Podczas lotu używane power banki i inne przenośne ładowarki muszą znajdować się poza torbami i być widoczne dla załogi. Nie będzie można korzystać z urządzeń, które pozostają w bagażu podręcznym lub w schowku nad głową.
„Używanie przenośnych urządzeń ładujących przechowywanych w torbie lub schowku nad siedzeniem nie będzie już dozwolone” – poinformowała Southwest w oficjalnym komunikacie. „Bezpieczeństwo naszych klientów i pracowników to dla nas absolutny priorytet”.
Nowe zasady mają pomóc załodze szybko zidentyfikować i zareagować na potencjalne niebezpieczeństwo – zwłaszcza w sytuacji przegrzania się akumulatora.
Dlaczego to ważne?
Akumulatory litowo-jonowe, stosowane m.in. w smartfonach, laptopach, tabletach i urządzeniach medycznych, mogą w rzadkich przypadkach ulec przegrzaniu i zapłonowi. Z danych Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) wynika, że tylko w tym roku doszło już do ponad 20 incydentów związanych z bateriami litowymi na pokładach samolotów – niektóre z nich zakończyły się pożarami.
FAA już wcześniej zakazała przewożenia zapasowych akumulatorów w bagażu rejestrowanym, ale Southwest idzie o krok dalej, wprowadzając nakaz trzymania aktywnych urządzeń zasilających w pełni na widoku załogi podczas lotu.
Globalny trend
Southwest nie jest jedyną linią, która zaostrza przepisy. Nowe regulacje dotyczące używania power banków wprowadziły niedawno również władze Hongkongu i Korei Południowej, a także niektóre linie lotnicze w Chinach, Tajlandii, Malezji i innych krajach Azji.
Według BBC, pożar, który wybuchł w styczniu na pokładzie samolotu Air Busan i doprowadził do ewakuacji pasażerów, miał zostać wywołany przez przenośną ładowarkę.
Co powinien zrobić pasażer?
- Nie używaj power banków schowanych w torbie lub schowku.
- Trzymaj urządzenia na widoku, jeśli z nich korzystasz.
- Nie ładuj telefonów czy laptopów w schowkach nad głową.
Dzięki tej zmianie Southwest chce zwiększyć świadomość zagrożeń związanych z bateriami litowymi i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo na pokładzie.
Źródło: npr
Foto: istock/undrey/Debalina Ghosh/
Polonia Amerykańska
Wybory prezydenckie w Polsce: Karol Nawrocki zwyciężył wśród Polonii w USA
Na terytorium Stanów Zjednoczonych najwięcej głosów w I turze wyborów prezydenckich zdobył Karol Nawrocki, uzyskując 42,3% poparcia. Na drugim miejscu uplasował się Rafał Trzaskowski z wynikiem 30,0%, a podium zamknął Grzegorz Braun, zdobywając 12,4% głosów.
W głosowaniu wzięło udział ponad 38 tysięcy Polaków, spośród blisko 44 tysięcy zarejestrowanych wyborców.
Wyniki głosowania Polonii w USA:
- Karol Nawrocki – 42,3%
- Rafał Trzaskowski – 30,0%
- Grzegorz Braun – 12,4%
- Sławomir Mentzen – 7,2%
- Magdalena Biejat – 2,2%
- Adrian Zandberg – 2,1%
- Szymon Hołownia – 1,7%
Gdzie kto wygrywał?
- Nowy Jork i Chicago: zdecydowane zwycięstwo Karola Nawrockiego.
- Waszyngton DC i Los Angeles: przewagę zdobył Rafał Trzaskowski.
Druga tura już 31 maja
Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych będą mogli ponownie oddać głos w II turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się w sobotę, 31 maja.
O rejestracji do II tury wyborów informowaliśmy szczegółowo 20 maja. Osoby, które zarejestrowały się do głosowania w I turze, nie muszą ponownie tego robić. Czas na rejestrację jest do 27 maja.
Foto: Karol Nawrocki fb
News Chicago
Nadchodzą wyższe rachunki za prąd. Klienci ComEd zapłacą więcej już latem
Klienci ComEd muszą przygotować się na wzrost rachunków za energię elektryczną. Średni miesięczny koszt może wzrosnąć o 10,60 USD, głównie z powodu rosnącego zapotrzebowania na energię ze strony centrów danych oraz opóźnień w przyłączaniu odnawialnych źródeł energii do sieci. Większość klientów odczuje podwyżki w lipcu, kiedy otrzymają pierwsze rachunki z wyższymi stawkami. Nowe ceny mają obowiązywać co najmniej do maja przyszłego roku.
Co powoduje wzrost cen?
Rosnące zużycie energii w całym kraju to efekt ekspansji energochłonnych centrów danych, w tym tych obsługujących sztuczną inteligencję. Jednocześnie rozwój zielonej energii – wiatrowej i słonecznej – nie nadąża z podłączaniem się do sieci energetycznej.
Nowe źródła energii mogłyby pomóc obniżyć ceny prądu – problem w tym, że są wdrażane zbyt wolno, twierdzi Jim Chilsen, rzecznik Citizens Utility Board, organizacji broniącej praw konsumentów.
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na sytuację jest zamykanie elektrowni węglowych, zwłaszcza w Illinois, w ramach wdrażania ustawy klimatycznej z 2021 roku. Jej celem jest przejście na czystą, odnawialną energię, jednak rzeczywistość pokazuje, że transformacja nie nadąża za potrzebami rynku.
Spór o winnych: polityka czy technologia?
Chilsen winą za opóźnienia obarcza PJM Interconnection, operatora regionalnej sieci energetycznej, który nadzoruje dostawy prądu do północnego Illinois oraz kilkunastu innych stanów. Jego zdaniem to skomplikowane procedury i nieefektywna polityka blokują szybkie przyłączanie nowych źródeł energii.
„Centra danych są problemem, ale to polityka jest głównym winowajcą” – podkreśla Chilsen
Jednocześnie Jim Chilsen wezwał ustawodawców stanu Illinois do uchwalenia przepisów, które ułatwią rozwój projektów solarnych i wiatrowych.
PJM Interconnection odpiera zarzuty. Rzecznik organizacji Jeffrey Shields zapowiedział, że zmiany w zasadach organizowania aukcji, które miały miejsce po fali krytyki ze strony Gubernatora J.B. Pritzkera, mają poprawiać sytuację. Shields zaprzeczył też, jakoby polityka PJM stanowiła barierę dla energii odnawialnej w Illinois czy innych stanach.
Kto ustala ceny i dlaczego są tak wysokie?
ComEd, jako dystrybutor, nie ustala cen energii – kupuje ją od dużych firm energetycznych na aukcjach organizowanych przez PJM. Te ceny są następnie przenoszone bezpośrednio na klientów.
W ubiegłym roku aukcja przeprowadzona przez PJM wykazała, że mieszkańców północnego Illinois czekają jedne z najwyższych stawek w kraju, co wywołało publiczne niezadowolenie i presję polityczną. Mimo to, konsumenci już wkrótce zapłacą więcej – i to bez względu na to, ile energii zużyją.
Źródło: WBEZ
Foto: ComEd
-
News Chicago4 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago4 tygodnie temu
W piątkowym wypadku w La Grange zginęła para z Hinsdale, rodzice pięciorga dzieci
-
News Chicago4 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News USA4 tygodnie temu
Prezydent Donald Trump poważnie bierze się za miasta-sanktuaria
-
News Chicago1 tydzień temu
Illinois kończy program opieki zdrowotnej dla imigrantów
-
Zdrowie3 dni temu
Uwaga na szczepionki przeciw Covid19: mogą powodować zapalenie mięśnia sercowego