Połącz się z nami

News USA

Kristi Noem – twarz konserwatyzmu i symbol walki o bezpieczeństwo USA odwiedzi Polskę w ten weekend

Opublikowano

dnia

Kristi-Noem-CPAC sekretarz bezpieczeństwa USA

Charyzmatyczna, odważna i konsekwentna w działaniu — Kristi Noem, Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA, uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci w administracji Prezydenta Donalda Trumpa. W dniach 26–27 maja 2025 roku odwiedzi Rzeszów jako gość specjalny CPAC Poland — pierwszej w historii polskiej edycji jednej z najważniejszych konserwatywnych konferencji świata.

CPAC Poland 2025 – pierwszy raz w Polsce

Conservative Political Action Conference (CPAC) to od 1973 roku najważniejsze forum idei konserwatywnych, gromadzące liderów opinii, decydentów politycznych, dziennikarzy, ekspertów i aktywistów z całego świata. Wydarzenie to, wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych, od lat wyznacza kierunki debaty publicznej na prawicy.

CPAC Poland jest współorganizowane przez stację TV Republika oraz American Conservative Union. Odbędzie się w prestiżowym ZEN.COM Expo Center w stolicy Podkarpacia.

Tematyka konferencji w Rzeszowie będzie obejmować m.in. bezpieczeństwo narodowe, suwerenność państwową, ochronę tożsamości kulturowej oraz wolność obywatelską. Obecność Kristi Noem — kluczowej postaci administracji Trumpa — nadaje wydarzeniu wymiar symboliczny i polityczny.

Kim jest Kristi Noem?

Kristi Noem urodziła się 30 listopada 1971 roku w Watertown, w Dakocie Południowej. Dorastała na farmie bydła w rodzinie głęboko zakorzenionej w wartościach chrześcijańskich i patriotycznych. Po śmierci ojca w tragicznym wypadku rolniczym w 1994 roku, Kristi przerwała studia, by przejąć prowadzenie rodzinnego gospodarstwa.

W późniejszych latach, po oddaniu farmy pod opiekę rodzeństwa, wróciła na uczelnię i rozpoczęła aktywną karierę polityczną. W 2006 roku została wybrana do legislatury stanowej, a w 2010 — do Izby Reprezentantów USA. W 2018 roku została pierwszą kobietą-gubernatorem Dakoty Południowej, uzyskując reelekcję cztery lata później.

W 2023 roku poparła kandydaturę Donalda Trumpa w prawyborach prezydenckich, co zaowocowało jej nominacją na stanowisko Sekretarza Bezpieczeństwa Wewnętrznego w jego administracji.

kristi noem DHS

Działania na granicy – polityka bez kompromisów

Kristi Noem zasłynęła z bezpośredniego i stanowczego podejścia do kwestii ochrony granic. W sieci krążą nagrania, na których w kamizelce kuloodpornej i z bronią w ręku uczestniczy w patrolach granicznych w Teksasie i Arizonie. Inicjowała budowę fizycznych barier, wspierała operacje przeciwko kartelom narkotykowym i aktywnie promowała reformę systemu imigracyjnego USA.

W marcu br. odwiedziła kontrowersyjny ośrodek detencyjny w Salwadorze, gdzie przetrzymywani są deportowani przestępcy i członkowie gangów. Jej obecność miała podkreślić determinację administracji Trumpa w walce z nielegalną migracją i przestępczością transnarodową.

kristi noem dhs

Bezkompromisowa liderka

Noem stanowczo sprzeciwia się wszelkim formom relatywizmu moralnego w polityce bezpieczeństwa. W czasie swojej kadencji jako gubernator odmówiła ułaskawienia skazanego za brutalne morderstwo, uznając, że prawo musi być nie tylko sprawiedliwe, ale i surowe wobec najcięższych przestępstw. Jako sekretarz DHS opowiada się za zwiększeniem nakładów na cyberbezpieczeństwo oraz zaostrzeniem środków antyterrorystycznych.

Prywatnie Kristi Noem jest żoną Bryona Noema, matką trojga dzieci i babcią. Z dumą podkreśla swoje przywiązanie do wartości rodzinnych i chrześcijańskich.

W stronę Rzeszowa

Wizyta Kristi Noem w Polsce to nie tylko ważny sygnał dla polsko-amerykańskich relacji, ale także potwierdzenie rosnącej roli Europy Środkowo-Wschodniej w globalnym ruchu konserwatywnym. Jej obecność w Rzeszowie ma symboliczny wymiar: Podkarpacie, region o silnej tożsamości i przywiązaniu do tradycji, staje się miejscem wymiany myśli, które kształtują przyszłość światowej prawicy.

CPAC Poland 2025 zapowiada się jako wydarzenie, które może na trwałe wpisać Polskę na mapę globalnego konserwatyzmu. Ma również znaczenie dla zbliżającej się II tury wyborów prezydenckich, zaplanowanych na 1 czerwca.

Udział w konferencji CPAC zapowiedział Prezydent Andrzej Duda.

Źródło: Poland Daily, KPRP
Foto: DHS, CPAC

News USA

Rosjanka winna: Pasażerka na gapę lotu do Paryża pójdzie do więzienia?

Opublikowano

dnia

Autor:

swietłana dali aresztowana pasażerka na gapę

W czwartek ława przysięgłych federalnego sądu w Brooklynie uznała 57-letnią Swietłanę Dali, obywatelkę Rosji posiadającą prawo stałego pobytu w USA, za winną nielegalnego wejścia na pokład samolotu z Nowego Jorku do Paryża bez biletu i karty pokładowej. Proces Dali rozpoczął się we wtorek i zakończył już dwa dni później.

Mieszkanka Filadelfii została oskarżona o podróż jako tzw. „pasażerka na gapę”, po tym jak 26 listopada 2024 roku zdołała ominąć zabezpieczenia na lotnisku JFK i dostać się na międzynarodowy lot do Paryża. O tym incydencie informowaliśmy tutaj. W środę Dali złożyła zeznania przed sądem.

Choć sędzia nie wyznaczył jeszcze daty ogłoszenia wyroku, za zarzucany czyn grozi jej do sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Do tej pory spędziła już ponad pięć miesięcy w areszcie. Jej obrońca, Michael Schneider, odmówił komentarza po ogłoszeniu werdyktu.

Jak doszło do incydentu?

Z monitoringu lotniskowego wynika, że kobieta wślizgnęła się na pokład samolotu lecącego do Paryża, podążając za grupą pasażerów z ważnymi biletami. Przemknęła obok dwóch pracowników Delta Air Lines sprawdzających karty pokładowe, którzy najwyraźniej jej nie zauważyli. Następnie udała się z grupą na pomost prowadzący bezpośrednio do samolotu.

Swietłana Dali przyznała w sądzie, że nie posiadała karty pokładowej i nie próbowała jej zdobyć. Prokuratorzy wyjaśnili, że kobieta została wcześniej zatrzymana przy punkcie kontroli TSA, ponieważ nie potrafiła okazać odpowiednich dokumentów. Mimo to udało jej się przejść przez specjalny pas bezpieczeństwa przeznaczony dla personelu lotniczego, korzystając z zamieszania wywołanego obecnością załogi innego samolotu.

Po wejściu na pokład ukryła się w toalecie i nie została wykryta aż do momentu, gdy samolot zbliżał się do lądowania w Paryżu. Kobieta tłumaczyła, że schowała się w łazience, bo źle się czuła.

Aresztowanie w Paryżu i powrót do USA

Załoga powiadomiła francuskie służby, które zatrzymały Dali po przylocie na lotnisko Charles de Gaulle. Nie zdążyła przejść przez odprawę celną – została zawrócona do USA, gdzie podczas przesłuchania przez FBI oświadczyła, że musiała opuścić kraj, ponieważ – według niej – amerykańska policja odmówiła jej ochrony przed osobami, które miały ją rzekomo truć.

Swietłana Dali na pokładzie lotu do Paryża, pasażerka na gapę

Swietłana Dali na pokładzie lotu do Paryża

To nie był pierwszy raz

Według prokuratorów, Swietłana Dali ma na koncie więcej prób nielegalnych podróży lotniczych. Dwa dni przed incydentem na JFK, na lotnisku Bradley International Airport w Connecticut, zdołała przejść przez punkty kontroli TSA i identyfikacji, wtopiona w tłum pasażerów. Choć nie udało jej się wtedy dostać na pokład samolotu, bez przeszkód opuściła lotnisko.

W lutym 2024 roku została znaleziona przez agentów federalnych w łazience na międzynarodowym lotnisku w Miami. Twierdziła, że właśnie przyleciała z Europy i czeka na męża, jednak nie była w stanie potwierdzić tej wersji wydarzeń. Nie znaleziono żadnych zapisów o jej powrocie do USA w ostatnich pięciu latach.

Choć nie udało się jednoznacznie ustalić, czy do Miami również przyleciała nielegalnie, śledczy podejrzewają, że mogła już wcześniej podróżować jako pasażerka na gapę.

swietłana dali aresztowana pasażerka na gapę delta air lines

Sprawa Swietłany Dali postawiła poważne pytania o luki w systemie bezpieczeństwa lotniczego w Stanach Zjednoczonych. Federalni prokuratorzy twierdzą, że kobieta zdołała niejednokrotnie ominąć procedury i dotrzeć do stref zarezerwowanych wyłącznie dla podróżnych i pracowników linii lotniczych – i to bez dokumentów.

Obecnie Dali oczekuje na ogłoszenie wyroku.

Źródło: AP
Foto: YouTube, Police Department
Czytaj dalej

News USA

W katastrofie lotniczej w San Diego zginęli członkowie znanej agencji talentów

Opublikowano

dnia

Autor:

Wczesnym rankiem w czwartek prywatny odrzutowiec rozbił się w dzielnicy mieszkalnej Murphy Canyon, powodując eksplozję i pożar, który uszkodził szereg domów i pojazdów. W katastrofie zginęło sześć osób, w tym trzech pracowników znanej agencji muzycznej Sound Talent Group — poinformowały władze i przedstawiciele agencji.

Do zdarzenia doszło tuż przed godziną 4:00 rano. Samolot Cessna 550 Citation, lecący z New Jersey do San Diego, uderzył w linie energetyczne, po czym spadł na jeden z domów w największej w kraju dzielnicy mieszkaniowej należącej do marynarki wojennej USA.

Katastrofa spowodowała wybuch i rozlew paliwa lotniczego, który zainicjował pożary przynajmniej sześciu pojazdów oraz poważnie uszkodził co najmniej dziesięć domów.

“Widoczność była minimalna z powodu gęstej mgły. W momencie katastrofy ledwo dało się cokolwiek zobaczyć” — relacjonował zastępca szefa straży pożarnej w San Diego, Dan Eddy.

Wielu poszkodowanych

Na pokładzie samolotu znajdowało się sześć osób, z których żadna nie przeżyła katastrofy — poinformowała Federalna Administracja Lotnictwa (FAA). Śledztwo w sprawie przyczyn wypadku prowadzi Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB).

Władze lokalne potwierdziły, że mimo rozległych zniszczeń żadna osoba znajdująca się na ziemi nie zginęła. Osiem osób trafiło do szpitala z obrażeniami niezagrażającymi życiu — głównie w wyniku wdychania dymu i oparzeń. Jedna osoba została ranna podczas ucieczki przez okno.

Wśród ofiar potwierdzono śmierć Dave’a Shapiro, współzałożyciela Sound Talent Group, oraz właściciela niezależnej wytwórni Velocity Records. a także dwóch jego współpracowników. Agencja, reprezentująca m.in. Hansona, Vanessę Carlton i Sum 41, wydała oświadczenie:

“Jesteśmy zdruzgotani stratą naszego współzałożyciela, przyjaciół i kolegów. Nasze serca są z ich rodzinami i wszystkimi, których dotknęła ta tragedia.”

Eksplozja, panika i ucieczka mieszkańców

Katastrofa wywołała chaos w spokojnej na co dzień dzielnicy wojskowej. Jeden z domów został doszczętnie zniszczony, a dach częściowo się zawalił. Ogień rozprzestrzenił się błyskawicznie na kolejne pojazdy i budynki.

“Nie potrafię opisać słowami, jak wyglądała ta scena. Wszędzie ogień, zapach paliwa lotniczego, ludzie w panice” — mówił szef policji San Diego, Scott Wahl. “To był obraz absolutnego zniszczenia.”

Ponad 100 osób zostało ewakuowanych do pobliskiej szkoły podstawowej. Zapach spalonego paliwa utrzymywał się w powietrzu przez wiele godzin, podczas gdy strażacy kontynuowali dogaszanie ognia i zabezpieczanie terenu.

Dave Shapiro zginął w katastrofie lotniczej w san diego

Dave Shapiro

Szczegóły lotu

Według NTSB, samolot wystartował z Teterboro w stanie New Jersey około godziny 11:15PM czasu lokalnego. Po międzylądowaniu na tankowanie w Wichita (Kansas), kontynuował lot w kierunku lotniska Montgomery-Gibbs Executive w San Diego. Rozbił się około dwóch mil od pasa, tuż przed planowanym lądowaniem.

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Co wiemy o dwojgu zastrzelonych w środę pracownikach ambasady Izraela?

Opublikowano

dnia

Autor:

Yaron Lischinsky i Sarah Lynn Milgrim zamordowani w waszyngtonie

Dwoje młodych pracowników ambasady Izraela w USA — para, która wkrótce miała się zaręczyć — zostało zastrzelonych w środowy wieczór przed wydarzeniem organizowanym w Capital Jewish Museum. Sprawca, który został zatrzymany przez służby ochrony, miał krzyczeć „Wolna Palestyna!” podczas aresztowania.

Do tragedii, o której informowaliśmy wczoraj, doszło około godziny 9:00PM czasu lokalnego, podczas spotkania zorganizowanego przez American Jewish Committee (AJC) dla młodych dyplomatów. Według szefowej policji metropolitalnej Pameli Smith, uzbrojony mężczyzna krążył przed muzeum, po czym podszedł do grupy czterech osób i otworzył ogień.

Zginęli 30-letni Yaron Lischinsky i 26-letnia Sarah Lynn Milgrim — para, która pracowała w ambasadzie Izraela w Waszyngtonie. Sprawca wszedł następnie do muzeum i został obezwładniony przez ochronę.

Podejrzany został zidentyfikowany jako Elias Rodriguez, 31-letni mieszkaniec Chicago. W chwili zatrzymania miał skandować hasła polityczne związane z konfliktem w Strefie Gazy. Nie był wcześniej notowany przez policję. Motyw ataku pozostaje przedmiotem dochodzenia FBI i policji — badane są wątki przestępstwa z nienawiści oraz potencjalnego aktu terroru.

Ofiary: życie przerwane brutalnie i nagle

Zamordowani dyplomaci byli zaangażowani w działalność publiczną i pracę na rzecz dialogu międzykulturowego. Sarah Milgrim pochodziła z Overland Park w stanie Kansas. Pracowała w dziale dyplomacji publicznej. W oświadczeniu jej rodzinna synagoga B’nai Jehudah określiła ją jako „oddaną syjonistkę i promienną obecność w każdej przestrzeni, do której wchodziła”.

Yaron Lischinsky urodził się w Niemczech, ale jako nastolatek wyemigrował do Izraela, gdzie służył w armii i studiował stosunki międzynarodowe. Pracował jako analityk ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, a na swoim profilu na LinkedIn pisał, że był „orędownikiem dialogu międzyreligijnego”.

Ambasador Izraela w USA Yechiel Leiter ujawnił, że Lischinsky planował w przyszłym tygodniu oświadczyć się Sarah.

„Yaron właśnie kupił pierścionek. Mieli udać się do Jerozolimy, by rozpocząć nowy rozdział życia” – powiedział ze łzami w oczach.

Reakcje społeczności międzynarodowej

Dyrektor American Jewish Committee AJC Ted Deutch powiedział, że para została zamordowana „tuż po tym, jak się śmiali i rozmawiali z przyjaciółmi podczas wydarzenia”. „Jesteśmy zdruzgotani. To niewyobrażalna tragedia” – dodał.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu rozmawiał z rodzinami ofiar i przekazał kondolencje w imieniu całego narodu. Głos zabrali również politycy amerykańscy. Burmistrz Kansas City Quinton Lucas napisał na platformie X, że „ludzie w naszej społeczności znają ból przemocy na tle religijnym” i wyraził nadzieję na zakończenie spirali nienawiści.

Kim jest podejrzany?

Elias Rodriguez mieszkał samotnie w dzielnicy Albany Park w Chicago. Na oknach jego mieszkania widniały transparenty wzywające do zawieszenia broni w Gazie i domagające się „Wolnej Palestyny”. Jeden z plakatów upamiętniał także sześcioletniego Wadeę Al-Fayoume, Palestyńczyka-Amerykanina, który zginął w 2023 r. w zbrodni motywowanej nienawiścią.

Rodriguez był zatrudniony przez American Osteopathic Association, która w oświadczeniu potępiła atak i wyraziła „szok oraz głęboki smutek” z powodu aresztowania swojego pracownika.

Napięcia i antysemityzm

Atak w Waszyngtonie wpisuje się w rosnącą liczbę incydentów o charakterze antysemickim w USA i na świecie. Dzieje się to w momencie, gdy Izrael nasila działania wojskowe w Strefie Gazy, gdzie międzynarodowe organizacje ostrzegają przed katastrofą humanitarną i głodem.

Jak podano w tym tygodniu, całkowita liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych w Gazie od początku wojny wzrosła do 53 573, a liczba rannych wynosi obecnie 121 688.

FBI prowadzi dochodzenie w sprawie motywu sprawcy, nie wykluczając żadnego scenariusza. „To była ohydna zbrodnia” – powiedział agent FBI Steve Jensen. – „Naszym priorytetem jest ustalenie, czy był to akt terroryzmu lub przestępstwo z nienawiści”.

Źródło: npr
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

maj 2025
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu