Połącz się z nami

News Chicago

Szczęśliwiec z Illinois wygrywa ponad 1,3 miliona dolarów w loterii FastPlay

Opublikowano

dnia

Jeden z mieszkańców Illinois ma powody do świętowania – w najnowszej grze Cash Castle od Illinois Lottery padł jackpot w wysokości 1 348 786 dolarów. Zwycięski kupon został zakupiony online, co sprawia, że wygrana jest jedną z największych w historii tej gry.

To już drugi najwyższy jackpot w Cash Castle, zaraz po rekordowej wygranej 1,4 miliona dolarów w kwietniu. W marcu natomiast zwycięzca zgarnął 462 000 dolarów, co czyni ostatnie miesiące wyjątkowo szczęśliwymi dla fanów tej progresywnej gry.

Cash Castle to gra typu FastPlay, kosztująca 30 dolarów za kupon, której jackpot zaczyna się od 100 000 dolarów — to najwyższa początkowa nagroda główna w całej ofercie FastPlay od Illinois Lottery. Kwota jackpota rośnie z każdym sprzedanym kuponem, aż ktoś trafi zwycięską kombinację.

Od debiutu gry 27 lutego, sprzedano już ponad 303 000 zwycięskich kuponów, a gracze wygrali łącznie ponad 24,4 miliona dolarów.

Dlaczego warto spróbować FastPlay?

Gry FastPlay to szybka i wygodna forma zabawy — bez wybierania liczb, bez zdrapek, bez czekania na losowanie. Wynik jest znany od razu po zakupie kuponu. W ofercie Illinois Lottery znajduje się obecnie 35 różnych gier FastPlay w zróżnicowanych cenach i stylach, dostępnych zarówno w punktach sprzedaży, jak i online na IllinoisLottery.com czy w aplikacji mobilnej.

Źródło: Illinois Lottery
Foto: Illinois Lottery

News Chicago

Węże, aligatory i jaszczurki w Field Museum: Zobacz wystawę „Reptiles Alive”

Opublikowano

dnia

Autor:

Field Museum w Chicago zaprasza na wystawę, która rozgrzewa emocje i mrozi krew w żyłach jednocześnie. „Reptiles Alive” to fascynujące spotkanie z 20 żywymi gadami z całego świata — w tym z okazami, których nie zobaczymy nigdzie indziej w USA. Oglądać je możemy do 5 kwietnia 2026 r.

Wystawa “Reptiles Alive” została opracowana we współpracy z renomowanym ośrodkiem Clyde Peeling’s Reptiland i oferuje odwiedzającym możliwość zbliżenia się do takich gatunków jak:

  • plująca kobra,
  • kubańska iguana skalna,
  • młody aligator,
  • imponujący, długi na 14 stóp pyton,
  • oraz absolutna rzadkość – jedyny w USA okaz żmii rogatej, eksponowany w specjalnym terrarium.

„To niesamowita okazja, by spotkać te zwierzęta z bliska, szczególnie dla osób, które się ich boją. Gady są w rzeczywistości niezwykle nieśmiałe i płochliwe” – mówi Ben Miller, twórca wystawy z Field Museum.

kameleon

Nie tylko oglądanie – interaktywne doświadczenie

Oprócz żywych zwierząt wystawa oferuje również zaawansowane technologicznie eksponaty i interaktywne modele, które w przystępny sposób wyjaśniają, jak gady przystosowują się do środowiska i potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach.

Odwiedzający mogą spojrzeć na gady nie tylko jako na „straszne stworzenia”, ale jako fascynujące, inteligentne organizmy, które od milionów lat doskonale radzą sobie w naturze.

Informacje praktyczne:

  • Field Museum
    1400 S. DuSable Lake Shore Dr., Chicago
  • Czas trwania wystawy:
    20 czerwca 2025 r. – 5 kwietnia 2026 r.
  • Godziny otwarcia:
    Codziennie od 9:00 do 5:00PM (ostatnie wejście o 4:00PM)
  • Wymagany bilet All-Access
    Wstęp na „Reptiles Alive” wymaga dodatkowego biletu oprócz biletu ogólnego. Szczegóły i rezerwacja: fieldmuseum.org
Źródło: nbc
Foto: Field Museum,
Czytaj dalej

News Chicago

Wybitna polska skrzypaczka Patrycja Piekutowska wystąpi w Chicago 17 sierpnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny RP w Chicago oraz Akademia Muzyki PaSO zapraszają na niezwykłe wydarzenie artystyczne „On Top of My World”- muzyczna podróż przez miasta pięciu kontynentów! Koncert wybitnej polskiej skrzypaczki Patrycji Piekutowskiej.

Niedziela, 17 sierpnia 2025, godz. 6 pm,
Akademia Muzyki PaSO, 5400 N. Lawler Ave., Chicago.
Bilety: Mojbilet.com / 773 467 9000

Koncert „On Top of My World”, jest prezentacją utworów rozrywkowych powstałych z inspiracji atmosferą wielkich miast z pięciu kontynentów. Każda kompozycja w oryginalny sposób ilustruje klimat, specyfikę oraz niepowtarzalność miejsca – od rytmicznego Madrytu, przez pełen blasku Mediolan i słoneczną Marbellę, po wielobarwne, blusowe Chicago, egzotyczny Hong Kong, tętniące Sao Paulo, zurbanizowane Perth, tajemnicze Abu Dhabi, romantyczny Bukareszt, aż po rodzinne Wrocław, Warszawę, Kraków, czy Katowice.

Specjalnie na zamówienie Patrycji Piekutowskiej muzykę do tego niezwykłego projektu skomponował Marcin Nierubiec, mistrz nastroju i barwy, autor muzyki filmowej i popularnej, w tym wielu przebojów największych gwiazd polskiej sceny rozrywkowej.

Podczas koncertu Artystka wprowadzi publiczność w świat emocji, barw i rytmów, łącząc tradycyjną grę z nowoczesnym brzmieniem muzyki rozrywkowej. Skrzypce zabrzmią w niezwykłych klimatach, takich jak bossa nova, pop, latino, blues, dance oraz ballady.

Dodatkową atrakcją wieczoru będą niewątpliwie intrygujące, pełne humoru i anegdot komentarze artystki oraz fascynujące wizualizacje, stworzone osobno dla każdego miasta.

PATRYCJA PIEKUTOWSKA – wybitna skrzypaczka, solistka, doktor habilitowany sztuki muzycznej, odnosząca sukcesy mówczyni motywacyjna, promotorka kultury polskiej na świecie. W ciągu 25 lat kariery solowej zagrała ponad 1200 koncertów w 41 krajach, występując w prestiżowych salach koncertowych od Teatro Colón w Buenos Aires, Sala São Paulo i Teatro Guaíra w Brazylii, Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku po National Center for the Performing Arts w Pekinie.

Przez 15 lat wykładała na uniwersytetach jako profesor nadzwyczajny.

Projekt „On Top of My World” jest jej 13-tą płytą CD

 

Źródło: Konsulat Generalny RP w Chicago
Foto: Patrycja Piekutowska FB
Czytaj dalej

News Chicago

Morton Arboretum zaprasza z psimi przyjaciółmi w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Kilka razy w roku Morton Arboretum w Lisle otwiera swoje malownicze tereny dla czworonożnych gości podczas Dog Admission Days oraz wyjątkowej imprezy Tails on the Trails. To jedyne okazje, kiedy psy inne niż asystujące mogą spacerować po ogrodzie. Psy asystujące są oczywiście mile widziane codziennie, bezpłatnie, po uprzednim zgłoszeniu w portierni.

Spacer wśród natury – razem z psem

Podczas tych wyjątkowych dni właściciele psów mogą przemierzać z pupilem ponad 16 mil szlaków Arboretum, podziwiając lasy, ogrody i rozległe tereny naturalne.

  • W Dniach Wstępu dla Psów czworonogi mogą przebywać na terenie od godz. 9:00AM do zachodu słońca.
  • Członkowie Arboretum mają dodatkowy przywilej – dostęp od 7:00 do 9:00AM zarówno w Dniach Wstępu dla Psów, jak i podczas wydarzenia Tails on the Trails.

Ceny biletów

  • Bilet dla psa: 5 USD – obowiązuje we wszystkie wyznaczone dni, także dla członków Arboretum.
  • Bilet wstępu dla osób: według standardowego cennika (członkowie wchodzą bezpłatnie).
  • Zakup online pozwala zaoszczędzić 2 USD na bilecie wstępu dla osób – warto zaplanować wizytę wcześniej.
    Przy wejściu należy mieć przygotowaną kartę członkowską lub bilet(y).

Najbliższe terminy

  • Niedziela, 10 sierpnia 2025 – Dzień Wstępu dla Psów
  • Niedziela, 7 września 2025 – Tails on the Trails
  • Niedziela, 9 listopada 2025 – Dzień Wstępu dla Psów
  • Niedziela, 14 grudnia 2025 – Dzień Wstępu dla Psów

Zasady uczestnictwa

  • Psy muszą być prowadzone na smyczy i pozostawać pod pełną kontrolą opiekuna.
  • Można poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach.
  • W niektórych częściach Arboretum obecność psów jest zabroniona – prosimy o przestrzeganie oznaczeń.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu