Połącz się z nami

News USA

Liam i Olivia nie mają sobie równych. Najpopularniejsze imiona dzieci w USA w 2024 roku

Opublikowano

dnia

Liam i Olivia ponownie zdominowali zestawienie najpopularniejszych imion dzieci w Stanach Zjednoczonych. To już szósty rok z rzędu, gdy te dwa imiona królują na liście opracowywanej corocznie przez Administrację Ubezpieczeń Społecznych (SSA). Liam nieprzerwanie prowadzi wśród chłopców od ośmiu lat, a Olivia pozostaje numerem jeden wśród dziewczynek od lat sześciu.

Zestawienie, opublikowane w piątek — tuż przed Dniem Matki — powstaje na podstawie danych z wniosków o wydanie numeru ubezpieczenia społecznego dla noworodków. Administracja Ubezpieczeń Społecznych SSA prowadzi te statystyki od 1880 roku.

W czołówce zestawienia nie zaszły większe zmiany: drugie miejsce dla dziewczynek ponownie zajęła Emma, a dla chłopców — Noah. Jedyną nowością w pierwszej dziesiątce jest powrót imienia Sofia, które wyparło Lunę.

Top 10 imion dla chłopców w 2024 r.:

  1. Liam
  2. Noah
  3. Oliver
  4. Theodore
  5. James
  6. Henry
  7. Mateo
  8. Elijah
  9. Lucas
  10. William

Top 10 imion dla dziewczynek w 2024 r.:

  1. Olivia
  2. Emma
  3. Amelia
  4. Charlotte
  5. Mia
  6. Sophia
  7. Isabella
  8. Evelyn
  9. Ava
  10. Sofia

Sophie Kihm, redaktor naczelna serwisu Nameberry, zauważa, że rosnącą popularnością cieszą się imiona o międzynarodowym i wielokulturowym brzmieniu. Jej zdaniem amerykańscy rodzice coraz częściej wybierają imiona uniwersalne, które sprawdzą się w różnych językach i kulturach, zwłaszcza, że mają zróżnicowane pochodzenie etniczne i kulturowe.

Dane SSA pokazują również, że liczba narodzin nieznacznie wzrosła. W 2024 r. w USA urodziło się 3,61 miliona dzieci, w porównaniu do 3,59 miliona w roku poprzednim.

Popularność niektórych imion może mieć związek z popkulturą — od mediów społecznościowych po seriale i filmy.

Przykładem jest Ailany, hawajskie imię oznaczające „wódz”, które znalazło się wśród najszybciej zyskujących popularność imion żeńskich. Wśród chłopców ogromny skok zanotowało imię Truce (starodawne angielskie słowo oznaczające „pokój”), które przesunęło się o ponad 11 tysięcy miejsc, lądując na 991. pozycji.

Pełną, interaktywną listę imion SSA opublikowała na swojej stronie internetowej. Tam można sprawdzić najpopularniejsze imiona w skali całego kraju, ale także w poszczególnych stanach.

Źródło: nbc
Foto: istock/PeopleImages/Artfoliophoto/

News USA

Tajemnicza pasażerka na gapę: Swietłana Dali, nie raz omijała lotniskowe zabezpieczenia

Opublikowano

dnia

Autor:

Swietłana Dali, 57-letnia kobieta z Nowego Jorku, oskarżona o nielegalne wejście na pokład samolotu Delta lecącego do Paryża bez biletu i dokumentów, miała już wcześniej podobne incydenty — wynika z nowych dokumentów sądowych przedstawionych przez prokuraturę federalną w Brooklynie.

Jak twierdzą prokuratorzy, Swietłana Dali już dwa dni przed incydentem na lotnisku JFK zdołała nielegalnie dostać się do strefy zastrzeżonej na lotnisku Bradley International w Connecticut. Tam również próbowała przejść przez kontrolę bezpieczeństwa bez karty pokładowej — raz bezskutecznie, ale za drugim razem udało jej się pokonać punkt kontroli, mając na sobie te same buty i plecak, które nosiła później na JFK.

Choć nie ma dowodów, że poleciała z Bradley, prokuratorzy zauważają „uderzające podobieństwo” do jej późniejszego zachowania na JFK, gdzie wmieszała się w tłum pasażerów i ominęła sprawdzenie tożsamości.

Nie pierwszy raz

To nie jedyny przypadek. Na początku 2024 roku funkcjonariusze znaleźli Dali ukrywającą się w łazience w strefie międzynarodowych przylotów na lotnisku w Miami. Twierdziła, że przyleciała Air France i czeka na męża, lecz śledczy nie znaleźli jej nazwiska na żadnym locie, ani śladów jej wyjazdu z USA w ciągu ostatnich pięciu lat. Ostatecznie została wyprowadzona z terminalu bez dalszych konsekwencji.

26 listopada – lot Delta 264 do Paryża

Kulminacja nastąpiła 26 listopada 2024 r., kiedy  Swietłana Dali, nie posiadając biletu ani dokumentów, przedostała się przez zabezpieczenia lotniska JFK i weszła na pokład samolotu Delta do Paryża. Przez kilka godzin ukrywała się w toalecie, udając chorobę, by nie wzbudzać podejrzeń załogi.

Kiedy samolot rozpoczął zniżanie do lądowania, stewardesa zauważyła, że kobieta nadal przebywa w toalecie i wezwała ją do zajęcia miejsca. Dali wciąż udawała wymioty, ale w końcu wyszła, nie potrafiąc wskazać swojego miejsca ani okazać dokumentów. Podała dwa fałszywe nazwiska. Zaniepokojona załoga nakazała jej usiąść w miejscu dla personelu i ustawiła się między nią a innymi pasażerami w obawie o ich bezpieczeństwo.

O jej nielegalnym locie informowaliśmy tutaj.

Po wylądowaniu w Paryżu Swietłana Dali została zatrzymana przez francuską policję i miała zostać odesłana do USA, jednak odmówiła wejścia na pokład samolotu powrotnego. Ostatecznie została przewieziona do Nowego Jorku w ramach ekstradycji.

Ucieczka i ponowne zatrzymanie

Po zwolnieniu za kaucją Dali zerwała urządzenie monitorujące z kostki i uciekła do Buffalo, gdzie – jak ustalono – planowała przekroczyć Most Pokoju do Kanady. Została zatrzymana zanim udało się jej opuścić terytorium USA.

Proces i zarzuty

Dali nie przyznała się do zarzutu federalnego pasażera na gapę. Prokuratura dąży do przedstawienia przed sądem pełnej sekwencji jej działań na różnych lotniskach jako dowodu wzoru zachowania. Proces ma rozpocząć się pod koniec maja.

Źródło: ruralradio
Foto: YouTube, Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj Dzień Bekonu w Illinois – święto smaku i lokalnej gospodarki

Opublikowano

dnia

Autor:

Choć ogólnokrajowy Narodowy Dzień Bekonu przypada dopiero w grudniu, mieszkańcy Illinois mają teraz własny, oficjalny dzień, by celebrować jedno z ulubionych dań Amerykanów. Dzięki nowej rezolucji stanowej, 7 maja został ogłoszony Dniem Bekonu w Illinois.

Wspólna rezolucja Senatu nr 24 została przyjęta z poparciem szerokiego grona ustawodawców. W Senacie jej sponsorami są Chris Balkema, Doris Turner, Sally Turner, Craig Wilcox i Li Arellano Jr., natomiast w Izbie Reprezentantów – Kelly Cassidy i Katie Stuart.

Nowe święto to nie tylko ukłon w stronę kulinarnej miłości do bekonu, ale też podkreślenie roli, jaką odgrywa branża wieprzowa w gospodarce stanu. Illinois zajmuje 4. miejsce w USA pod względem produkcji wieprzowiny.

Branża ta tworzy ponad 30 000 miejsc pracy i generuje 13,8 miliarda dolarów dla gospodarki stanowej.

Świętowanie w sercu Springfield

Z okazji Dnia Bekonu, Illinois Pork Producers Association (IPPA) organizuje wydarzenie w środę na Kapitolu Illinois. W ramach obchodów rolnicy, pracownicy IPPA i młodzież Future Farmers of America FFA będą rozdawać ustawodawcom kanapki BLT. Przedstawiciele branży będą rozmawiać z legislatorami o znaczeniu produkcji wieprzowiny dla Illinois

Święto smaku, tradycji i pracy

Dzień Bekonu to nie tylko pretekst do zjedzenia chrupiącego przysmaku, ale też okazja, by docenić ciężką pracę rolników i wpływ rolnictwa na lokalne społeczności. Jak powiedział jeden z organizatorów wydarzenia: „Bekon to smak, który łączy ludzi – a przy tym wspiera tysiące miejsc pracy w naszym stanie.”

Źródło: nbc
Foto: istock/LumenSt/
Czytaj dalej

News USA

16-letni geniusz Mike Wimmer kończy doktorat i prezentuje przełomowy wynalazek

Opublikowano

dnia

Autor:

Mike Wimmer nie przestaje zadziwiać świata. Ten niezwykle utalentowany nastolatek właśnie uzyskał tytuł doktora nauk w wieku zaledwie 16 lat, stając się najmłodszym doktorem w historii Stanów Zjednoczonych – poinformowały władze Carolina University.

Na tym jednak nie koniec jego osiągnięć. W ciągu ostatnich dwóch lat Mike Wimmer zdobył także dwa tytuły magistra, a wcześniej – w wieku 14 lat – ukończył studia licencjackie. Co jeszcze bardziej imponujące, dyplomy szkoły średniej i tytuł associate degree zdobył jednocześnie… mając zaledwie 12 lat.

Rozprawa doktorska Wimmera koncentrowała się na temacie innowacji technologicznej – dziedzinie, którą sam praktykuje od lat. Jako przykład badawczy posłużył mu jego własny wynalazek: Reef Sweeper – zdalnie sterowany podwodny pojazd przeznaczony do walki z inwazyjną populacją ryb skorpenokształtnych w Oceanie Atlantyckim.

Urządzenie identyfikuje, neutralizuje i zbiera te ryby, a po napełnieniu wraca na powierzchnię, rozładowuje się i kontynuuje pracę.

Całością operacji zarządza opracowany przez Wimmera system sztucznej inteligencji ALFREDD. „Chciałem stworzyć coś, co będzie miało realny wpływ na środowisko. Reef Sweeper to nie tylko projekt naukowy – to praktyczne rozwiązanie ekologicznego problemu” – wyjaśnił 16-latek.

Innowator i przedsiębiorca

W trakcie intensywnych studiów, Wimmer nie porzucił również swojej pasji do przedsiębiorczości. Aktualnie prowadzi trzy firmy technologiczne: Next Era Innovations, InstaGrade AI, oraz Reflect Social.

Współpracuje też z firmą Atlantic Lionshare Ltd., by wprowadzić Reef Sweeper na szeroką skalę i wspomóc walkę z degradacją ekosystemów morskich.

Plany na przyszłość – i chwila oddechu

Choć harmonogram Mike’a Wimmera jest napięty jak na dorosłego profesjonalistę, młody doktor nie zapomina, że nadal ma… 16 lat.

„Szkoła się skończyła, mam prawo jazdy i planuję trochę odpocząć tego lata. Na pewno będzie basen, może rejs Disneya, no i będę jeździł moim Corvette” – powiedział z uśmiechem.

Źródło: fox32
Foto: Melissa Wimmer, YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

maj 2025
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu