Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Warszawa świętuje 234. rocznicę Konstytucji 3 Maja – tłumy w Łazienkach Królewskich

Opublikowano

dnia

Tłumy warszawiaków i turystów zgromadziły się w sobotę w Łazienkach Królewskich, by uczcić 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej. Główna atrakcja obchodów – wystawa wiernej kopii Konstytucji z 1791 roku – przyciągnęła długie kolejki odwiedzających.

Zwiedzający ustawiali się w ogonku do Sali Salomona w Pałacu na Wyspie, gdzie prezentowano dokument wypożyczony z Archiwum Głównego Akt Dawnych. Edukatorzy muzealni opowiadali o kulisach uchwalenia konstytucji oraz reformach, które miały naprawić ustrój Rzeczypospolitej.

Wśród nich – zniesienie wolnej elekcji na rzecz monarchii dziedzicznej, rozszerzenie praw mieszczan i chłopów, a także wprowadzenie trójpodziału władzy oraz zasady suwerenności narodu.

„W ówczesnej Europie zdominowanej przez monarchie absolutne, taka ustawa była rewolucyjna. Polska wyprzedziła swój czas” – zauważa prof. Dariusz Dudek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, specjalista prawa konstytucyjnego.

Konstytucja 3 maja była nowatorskim projektem politycznym – wyprzedzającym epokę i stawiającym Rzeczpospolitą w jednym szeregu z najbardziej rozwiniętymi państwami świata.

Opierając się na idei suwerenności narodu, ustanawiała trójpodział władzy, znosiła nieefektywne mechanizmy dawnej demokracji szlacheckiej i dawała podstawy do budowy nowoczesnego, sprawnego państwa prawa. Jej treść – zwięzła, ale doniosła – czerpała z najlepszych wzorców Oświecenia, a przy tym wyznaczała własny, oryginalny kierunek reform ustrojowych.

Jedną z atrakcji dnia było również „spotkanie z królem” – rekonstruktor w stroju z epoki opowiadał w ogrodach o królu Stanisławie Auguście Poniatowskim, który odegrał kluczową rolę w procesie uchwalenia konstytucji. Zwiedzający chętnie robili sobie z nim zdjęcia.

„To dzięki królowi i reformatorom z obozu patriotycznego możliwe było przyjęcie ustawy, która – choć obowiązywała krótko – na trwałe zapisała się w historii europejskiego konstytucjonalizmu” – podkreśla prof. Dudek.

Po raz pierwszy oficjalne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Polsce Ludowej odbyły się dopiero po 1989 roku. Obecnie jest to święto państwowe i jeden z najważniejszych dni w kalendarzu narodowym.

Family News Service

 

Foto:  s. Amata J. Nowaszewska CSFN / Family News Service

Polonia Amerykańska

Dzisiaj w Lemont modlimy się za Polskę. Msza Św. w intencji Ojczyzny o godz. 11.00AM

Opublikowano

dnia

Autor:

Przypominamy, że tradycyjna uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona dzisiaj, o godzinie 11.00AM, w Kościele pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego. Kościół mieści się przy 608 Sobieski St, Lemont, IL 60439, a organizatorem wydarzenia jest Polish National Alliance.

 

Foto: Roman Piekosz
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Dzisiaj nasze święto: Cała Polonia idzie na Paradę Dnia Konstytucji 3-Maja!

Opublikowano

dnia

Autor:

134. Parada Dnia Konstytucji 3-Maja wyrusza już dzisiaj o godz. 11:30AM w centrum Chicago, na skrzyżowaniu Columbus Dr i Balbo. Tego dnia powinniśmy być razem – pokazać swoją dumę z bycia Polakami, miłość do naszej Ojczyzny oraz siłę jaką jesteśmy w rejonie Chicago.

Hasło tegorocznej Parady Dnia Konstytucji 3-Maja to “1000-lecie Królestwa Polskiego”. Wielkim Marszałkiem Parady jest Prof. Jim Mazurkiewicz z Teksasu, Honorowym Marszałkiem – Jego Ekscelencja Ks. Bp. Artur Ważny z Diecezji Sosnowieckiej, a Friend of Polonia – Susana A. Mendoza, Illinois State Comptroller.

Kalendarz organizacyjny wydarzeń towarzyszących:

4 maja

  • 11:00 Uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny, Kościół pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego 608 Sobieski St, Lemont, IL 60439, organizator: Polish National Alliance

10 maja 

  • 15.00 Wystawa prac, wręczenie wyróżnień oraz dyplomów za uczestnictwo w Konkursie Plastycznym z okazji Parady 3-go Maja w ZKP przy ulicy 5835 W Diversey Ave., Chicago, IL 60639

 

Foto: Michael Ariola
Czytaj dalej

News USA

Kandydat na prezydenta RP, Karol Nawrocki spotkał się z Trumpem w Białym Domu

Opublikowano

dnia

Autor:

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta Polski wspierany przez opozycyjną partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS), został przyjęty przez Prezydenta USA Donalda Trumpa w Białym Domu. Spotkanie miało miejsce w czwartek, przy okazji obchodów amerykańskiego Narodowego Dnia Modlitwy, w których Nawrocki uczestniczył jako gość specjalny.

PiS określił wizytę jako dowód na silną pozycję Karola Nawrockiego na arenie międzynarodowej oraz na jego zdolność do utrzymania strategicznych relacji z Waszyngtonem. Jednak politycy z rządzącej koalicji zareagowali krytycznie, zarzucając Donaldowi Trumpowi próbę ingerencji w polską kampanię wyborczą.

Zaskakujące ogłoszenie i kulisy spotkania

Informacja o wizycie Nawrockiego w Białym Domu została ogłoszona przez jego sztab niespodziewanie, w czwartek. Kandydat wziął udział w oficjalnej uroczystości w Ogrodzie Różanym, gdzie przemawiał Donald Trump. Na zdjęciach opublikowanych przez amerykańskie media widać Nawrockiego rozmawiającego m.in. z sekretarzem stanu Marco Rubio.

Początkowo nie było jasne, czy dojdzie do bezpośredniego spotkania z prezydentem USA. Jednak w nocy z czwartku na piątek, po godzinie 2:00 czasu polskiego, Biały Dom opublikował oficjalny komunikat i zdjęcia ze spotkania w Gabinecie Owalnym.

“Trump powiedział mi „you will win” — uznałem to za wyraz życzenia sukcesu” — relacjonował Nawrocki na antenie TV Republika. Dodał, że rozmowa z amerykańskim prezydentem dowodzi, jak ważne dla USA są relacje z Polską.

PiS chwali, rząd krytykuje

Wizyta spotkała się z entuzjastyczną reakcją polityków Prawa i Sprawiedliwości. “Karol Nawrocki to jedyny kandydat, który zagwarantuje bezpieczeństwo Polski i silny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi w trudnych czasach” — napisała była marszałek Sejmu Elżbieta Witek w serwisie X.

Wielu przedstawicieli PiS zwracało uwagę, że politycy obecnej władzy nie zostali zaproszeni do Białego Domu, co — ich zdaniem — kontrastuje z przyjęciem Nawrockiego.

Zupełnie inaczej ocenili wizytę przedstawiciele koalicji rządzącej. “Trumpowska ingerencja w polską kampanię prezydencką pokazuje ich kolonialne podejście do Polski i sympatie prorosyjskie” — napisał poseł Roman Giertych.

“Zamiast świętować rocznicę wejścia Polski do UE i 1 maja z obywatelami, Nawrocki pojechał do USA, by obmawiać swój kraj i prosić o błogosławieństwo najbardziej prorosyjskiego prezydenta USA” — skomentował Tomasz Trela. “Trump nie wybierze nam prezydenta, tak samo jak nie wybrał premiera Kanady” — dodał, nawiązując do niedawnych wyborów w tym kraju.

Średnia tygodniowa poparcia w sondażach dla głównych kandydatów na prezydenta Polski, opracowana przez eWybory.eu

Kampania prezydencka wkracza w decydującą fazę

Według średnich sondażowych, Karol Nawrocki plasuje się obecnie na drugim miejscu, tracąc do lidera – Rafała Trzaskowskiego z Platformy Obywatelskiej – od czterech do sześciu punktów procentowych. Jednak jego poparcie systematycznie rośnie, zwłaszcza w ostatnich tygodniach.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja. Jeśli żaden z trzynastu kandydatów nie zdobędzie ponad 50% głosów, dwóch najlepszych zmierzy się w drugiej turze zaplanowanej na 1 czerwca.

Relacje Polska–USA w cieniu podziałów

PiS od dawna pielęgnuje bliskie relacje z Donaldem Trumpem — jeszcze w 2020 roku, tuż przed wyborami prezydenckimi w USA, Prezydent Andrzej Duda został zaproszony do Białego Domu. Obecny rząd, kierowany przez Premiera Donalda Tuska, choć krytyczny wobec Trumpa, stara się utrzymać stabilne relacje z USA.

W styczniu br. amerykański sekretarz obrony Pete Hegseth określił Polskę mianem „modelowego sojusznika”, a w tym tygodniu Sekretarz ds. Energii Chris Wright chwalił polsko-amerykańską współpracę podczas swojej wizyty w Warszawie.

Źródło: NFP
Foto: YouTube, The White House, e-Wybory
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

maj 2025
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu