Połącz się z nami

Zdrowie

Samotność może sprzyjać zdrowiu naszego mózgu? Zaskakujące wyniki badania

Opublikowano

dnia

Nowe badanie rzuca światło na powszechnie przyjęte przekonania o wpływie małżeństwa na zdrowie. Okazuje się, że osoby starsze pozostające singlami mogą mieć mniejsze ryzyko rozwoju demencji niż ich rówieśnicy w związkach małżeńskich.

Przez 18 lat naukowcy śledzili stan zdrowia ponad 24 000 dorosłych (średnia wieku na początku badania wynosiła 71 lat). Wyniki opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association wykazały, że osoby niepozostające w związku małżeńskim – w tym wdowy, rozwiedzeni i nigdy niezamężni – miały o 50% niższe ryzyko demencji w porównaniu z osobami żyjącymi w małżeństwie.

Miłość kontra mózg: gdzie leży ryzyko?

Choć związki romantyczne kojarzą się z bezpieczeństwem i wsparciem emocjonalnym, eksperci wskazują, że małżeństwo może również wiązać się z długofalowym stresem, który negatywnie wpływa na kondycję psychiczną.

“Małżeństwo często niesie ze sobą stres finansowy, emocjonalny czy interpersonalny” – tłumaczy dr Nava Silton, psycholożka z Marymount Manhattan College. “A przewlekły stres to wróg numer jeden zdrowia poznawczego.”

Więzi społeczne: ukryta siła singli

Kolejnym ważnym czynnikiem jest aktywność społeczna. Osoby samotne, według badaczy, często pielęgnują szersze grono znajomych, angażują się w różnorodne zajęcia i częściej poszukują nowych doświadczeń – co pozytywnie wpływa na ich mózg.

“Single zwykle mają bardziej zróżnicowane sieci społeczne” – zauważa Silton. “Często podejmują nowe wyzwania, dbają o zdrowie i nie zamykają się w rutynie.”

Czego badanie NIE mówi?

Eksperci podkreślają, że wyniki badania nie oznaczają, że małżeństwo wywołuje demencję. Wręcz przeciwnie – osoby w związkach małżeńskich mogą częściej trafiać do lekarza dzięki czujności partnera, co zwiększa szanse na wcześniejsze wykrycie problemów poznawczych.

Badanie skupia się na statystycznych zależnościach, a nie na bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym. Kluczowe znaczenie mają też czynniki takie jak jakość życia, poczucie szczęścia i zadowolenia z relacji, a nie sam fakt bycia w związku.

“Szczęście i dobre samopoczucie emocjonalne to fundament zdrowia psychicznego” – mówi Silton. “Chodzi o to, żeby czuć się spełnionym, niezależnie od statusu związku.”

Jak zadbać o mózg – bez względu na status?

Bez względu na to, czy jesteś w związku, czy nie, eksperci radzą, by z wiekiem dbać o trzy obszary: zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne. Oto kilka wskazówek:

  • Codzienna dawka ruchu – spacer, joga, gimnastyka
  • Regularne spotkania z przyjaciółmi lub rodziną
  • Ćwiczenie umysłu – krzyżówki, gry logiczne, nauka nowych rzeczy
  • Angażowanie się w pasje i aktywności społeczne

“Warto być aktywnym fizycznie i mentalnie, nawet jeśli to tylko 20 minut dziennie w domu” – podkreśla Silton.

Złoty środek? Partnerstwo i autonomia

Wnioski z badania nie przekreślają wartości relacji, ale sugerują, że najzdrowsza recepta na starość to równowaga między wsparciem a niezależnością. Dobrze funkcjonujący związek, oparty na wzajemnym szacunku i autonomii, może być równie korzystny jak aktywne życie w pojedynkę.

Wniosek: Szczęśliwi ludzie – samotni lub zakochani – to często ci, którzy żyją aktywnie, mają pasje i dbają o zdrowie w każdej formie.

Źródło: fox32
Foto: istock/ yacobchuk/Paperkites/ViktorCap/

News USA

Poznań. Obchody 107. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Fot. KPRP

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

News USA

Rozmowa Prezydenta RP z Prezydentem USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj odbyła się kolejna rozmowa telefoniczna Prezydenta RP Karola Nawrockiego z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.

Na początku Prezydenci złożyli sobie życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W dalszej części rozmowy Karol Nawrocki i Donald Trump podjęli temat stanu relacji transatlantyckich, oraz bezpieczeństwa w regionie w związku z toczącą się wojną na Ukrainie wywołaną przez Federację Rosyjską – w szczególności dyskutowano o postępach uzgodnień pokojowych.

Rozmawiano także o udziale Polski w pracach grupy G20, polsko–amerykańskiej współpracy gospodarczej i sprawach energetyki. Rozmowa odbyła się w ciepłej i serdecznej atmosferze.

 

KPRP
Czytaj dalej

News USA

Świąteczne bombardowanie w Nigerii: Trump ogłosił atak na ISIS

Opublikowano

dnia

Autor:

25 grudnia Prezydent Donald Trump ogłosił przeprowadzenie „potężnego i śmiertelnego uderzenia” wymierzonego w struktury organizacji ISIS działające w północno-zachodniej Nigerii. Jak podkreślił, była to odpowiedź na eskalację brutalnych ataków na chrześcijan w tym regionie.

„Ostrzegaliśmy ich – tej nocy zapłacili cenę”

W oświadczeniu opublikowanym na Truth Social Donald Trump napisał, że celem były grupy terrorystyczne, które „od wielu lat, a nawet stuleci, dokonują brutalnych mordów na niewinnych chrześcijanach”. Prezydent dodał, że terroryści zignorowali wcześniejsze ostrzeżenia.

„Wcześniej ostrzegałem tych terrorystów, że jeśli nie przestaną dokonywać rzezi chrześcijan, zapłacą za to. I tej nocy zapłacili” – napisał.

Trump podkreślił, że Departament Wojny przeprowadził „liczne perfekcyjne uderzenia”, a Stany Zjednoczone „nie pozwolą, by radykalny islamistyczny terroryzm prosperował”. Zakończył słowami:

“Niech Bóg błogosławi naszą armię i Wesołych Świąt dla wszystkich – również dla martwych terrorystów, których będzie jeszcze więcej, jeśli masakry chrześcijan się nie zakończą”.

Nigeria w centrum międzynarodowej presji

Już 5 listopada Donald Trump publicznie zwracał uwagę na dramatyczną sytuację chrześcijan w Nigerii, sygnalizując, że USA mogą rozważyć działania militarne. Administracja w ostatnich miesiącach przyjęła szereg sankcji, m.in. wizowych, wobec Nigeryjczyków zaangażowanych w „masowe zabójstwa i przemoc” wymierzoną w chrześcijan.

Stany Zjednoczone ponownie rozważają także uznanie Nigerii za tzw. Kraj Budzący Szczególną Troskę (CPC) w ramach ustawy o wolności religijnej, co umożliwia nakładanie sankcji. Taki status został nadany Nigerii po raz pierwszy w 2020 r., choć później został cofnięty.

Nigeria zaprzecza prześladowaniom chrześcijan

Władze Nigerii konsekwentnie odrzucają oskarżenia o systematyczne prześladowania chrześcijan, podkreślając, że organizacje takie jak Boko Haram i ISIS działają przeciwko osobom „bez względu na wyznanie”. Jednocześnie rząd miał – jak potwierdził Pentagon – zaakceptować amerykańskie uderzenia.

„Departament Wojny współpracował z rządem Nigerii przy realizacji tych ataków. Zostały one zatwierdzone przez rząd Nigerii” – podał rzecznik.

Rosnąca przemoc w regionie

Nigeria – najludniejszy kraj Afryki, liczący ok. 214 mln mieszkańców – od lat zmaga się z eskalacją przemocy na tle religijnym i etnicznym. Według Pew Research ok. 56% mieszkańców to muzułmanie, a 43% chrześcijanie. To również jedno z zaledwie siedmiu państw na świecie z „bardzo wysokim” poziomem społecznych napięć religijnych.

Raporty USCIRF (U.S. Commission on International Religious Freedom) wskazują na szczególnie dramatyczną sytuację w rejonie Middle Belt, gdzie uzbrojone grupy dokonują pacyfikacji chrześcijańskich wiosek, palenia kościołów i porwań, próbując „islamizować region i eliminować chrześcijan”.

Organizacje praw człowieka poinformowały, że w pierwszej połowie 2025 r. liczba ataków na chrześcijan gwałtownie wzrosła, co ponownie uruchomiło naciski, aby Waszyngton przywrócił Nigerii status CPC.

Co dalej?

Amerykańskie uderzenia w ISIS w Nigerii mogą oznaczać nowy etap współpracy wojskowej między oboma państwami – choć nigeryjski rząd oficjalnie odrzuca tezę o prześladowaniach religijnych, przyjmuje natomiast pomoc w zwalczaniu ugrupowań terrorystycznych.

Administracja Trumpa zapowiada, że kolejne działania militarne są możliwe, jeśli przemoc wobec chrześcijan nie ustanie.

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube, The White House
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

kwiecień 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu