Połącz się z nami

Kościół

Chłopiec z Mediolanu – jaki naprawdę był Carlo Acutis?

Opublikowano

dnia

Przed kanonizacją bł. Carlo Acutisa, zaplanowaną na 27 kwietnia w Rymie, powstał film „Chłopiec z Mediolanu”, który przedstawia przyszłego świętego oczami jego matki, nauczyciela oraz lekarza. Film opowiada o głębokiej duchowości chłopca, okazuje się również, że powszechny obraz „bożego influencera” wykracza znacznie poza powszechną wiedzę o nim.

„Święty w trampkach”, „boży influencer”, to tytuły, jakie często pojawiają się w przekazach medialnych na temat błogosławionego Carlo Acutisa. Historia chłopca, który zmarł w wieku 15 lat i został pochowany w swojej bluzie i trampkach w Asyżu, pociąga współczesnych, jest zarazem bardziej niezwykłą i głęboką niż jego obraz zapisany w powszechnej świadomości.

Od jego codziennego wyglądu po stronę internetową poświęconą cudom eucharystycznym, ludzie starali się znaleźć coś, z czym mogliby się utożsamić. Nowy film dokumentalny stara się przełamać stereotypy dotyczące młodego Carlo Acutisa i rzucić światło na jego życie z trzech różnych perspektyw.

Święci też byli ludźmi

W wywiadzie dla Vatican News, Edmundo Reyes, producent wykonawczy filmu dokumentalnego „Chłopiec z Mediolanu” ujawnia kilka nowych faktów o życiu przyszłego świętego, jakie wyłoniły się podczas nagrywania filmu.

Reyes mówi też, że to w czasie, kiedy nagrywano rozmowę z jego matką Antonią, otrzymała ona telefon ze Stolicy Apostolskiej, z którego dowiedziała się o planowanej kanonizacji swego syna.

„Nieczęsto ma się okazję rozmawiać z matką świętego”, mówi Reyes.

Twórcy filmu o bł. Carlo Acutisie nie chcieli pójść tradycyjną drogą i przedstawić go jako superbohatera, ale pragnęli pokazać świętego jako człowieka podobnego do każdego z nas. Nie po to, by go umniejszać, ale by pokazać go jako człowieka, którzy żył, marzyli, śmiał się, płakał, jak inni – człowieka, z którym można się utożsamić.

W ten sposób widzowie mogą zobaczyć, że świętość nie jest czymś tylko dla nielicznych, ale dla wszystkich.

Matka, nauczyciel i lekarz

Podczas gdy o włoskim nastolatku powstały książki i co najmniej jeden film, nowy film opowiada jego historię z trzech różnych perspektyw: matki, nauczyciela i lekarza. Każda z tych osób została wybrana, ponieważ oferuje spojrzenie na pewien aspekt życia Carlo.

Jego matka była naturalnym wyborem, aby podzielić się wglądem w codzienne życie młodego nastolatka mieszkającego w domu. Druga osoba w dokumencie opowiedziała o relacjach Carlo z przyjaciółmi i zachowaniu z dala od opieki rodzicielskiej. To Fabrizio Zaggia, który był nauczycielem religii Carlo w liceum.

Reyes wskazuje, że „wszystkie rzeczy, które wiemy o Carlo, Zaggia widział inaczej” i przypomniał momenty, które malują Carlo jako zwykłego nastolatka.

Nauczyciel wspomina, że chłopak czasami nie odrabiał zadań, a kiedy Zaggia pytał dlaczego, Carlo odpowiadał, że miał ważniejsze rzeczy do zrobienia. Dopiero po śmierci nastolatka i jego zaangażowaniu w opiekę nad ubogimi Zaggia zrozumiał, co oznaczała odpowiedź Carlo.

Ekipa chciała rozmawiać z kimś, kto był świadkiem ostatnich dni jego życia, aby „zobaczyć, jak Carlo coraz bardziej zbliża się do Boga”.

Wybrano więc doktor Mercedes. Opowiadała ona o życiu Carlo po zdiagnozowaniu białaczki i przeżyciu chemioterapii. Doktor Mercedes widziała „jak cierpiał i jak ofiarował to wszystko Panu, i była świadkiem pokoju, który pochodził z jego relacji z Bogiem” w tym trudnym czasie.

Poza trampkami i internetem

Dokument „Chłopiec z Mediolanu”, będący czymś więcej niż zwykłą opowieścią o życiu Carlo Acutisa, przełamuje stereotypy, które stały się częścią jego historii. Na przykład, jak mówi Reyes, „ludzie stworzyli obraz Carlo jako maniaka komputerowego i osoby bardzo zaangażowanej w technologię”. Ale to nie jest to, co widział Reyes.


Reżyser odkrył, że Carlo nie jest tylko miłośnikiem technologii i nastolatkiem noszącym trampki.

„Piękną rzeczą w tym dokumencie jest to, że przedstawia Carlo bliżej jego istoty: jego miłości do Eucharystii, jego miłości do ubogich i dostrzegania Chrystusa we wszystkich potrzebujących” – opowiada.

Reyes przyznaje, że przed rozpoczęciem tego projektu nie miał zbyt silnej więzi z Carlo. Ale praca nad dokumentem zbliżyła go do przyszłego świętego, z którym ludzie mogą się utożsamiać, ponieważ „żył w naszych czasach… i widzimy, że my również możemy zostać powołani do świętości, patrząc na życie Carlo i pozwalając Bogu inspirować nas przez to”.

Kielce Gussie – Watykan

 

Foto: Vatican Media

News Chicago

Leon XIV przemówi do Rodaków z Chicago na telebimach stadionu White Sox

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy Chicago a także wierni z całego świata będą mieli okazję usłyszeć specjalne przesłanie od nowo wybranego papieża Leona XIV podczas wyjątkowego wydarzenia na stadionie Guaranteed Rate Field, domowym obiekcie drużyny baseballowej Chicago White Sox. Uroczystości zaplanowano na 14 czerwca.

Archidiecezja Chicago ogłosiła, że papież Leon XIV – pierwszy papież urodzony i wychowany w Chicago, a konkretnie na South Side – przygotował specjalne przesłanie wideo, które zostanie zaprezentowane podczas obchodów „Uroczystości wyboru papieża Leona XIV”.

Msza, muzyka i przesłanie do młodzieży

Wydarzenie, które odbędzie się 14 czerwca, będzie miało charakter zarówno religijny, jak i wspólnotowy. W programie przewidziano mszę świętą, występy muzyczne, projekcję filmu oraz osobiste świadectwa związane z duchową drogą papieża Leona XIV. Wydarzenie ma na celu zainspirowanie młodzieży oraz ukazanie papieża jako postaci bliskiej, szczególnie dla mieszkańców Chicago.

“To historyczny moment – pierwszy raz w dziejach papiestwa papież pochodzi z naszej lokalnej społeczności. Chcemy, by ludzie czuli, że to również ich święto” – podkreślili organizatorzy.

Brama stadionu zostanie otwarta o godzinie 12:30PM, początek wydarzenia zaplanowano na 2:30PM, a msza św. rozpocznie się o 4:00PM. Szczegóły dotyczące biletów mają zostać ogłoszone wkrótce.

Papież i White Sox: historia pełna emocji

Papież Leon XIV jest znany ze swojej długoletniej sympatii do drużyny White Sox. W zeszłym tygodniu klub uhonorował go, odsłaniając specjalną instalację graficzną na niższym poziomie trybun – tuż obok miejsca, z którego przyszły papież oglądał pierwszy mecz World Series w 2005 roku przeciwko Houston Astros.

Mural, zaprojektowany przez wewnętrzny zespół White Sox, celebruje jego związek z drużyną i wspólnotą.

mural z leonem XIV na stadionie white sox w chicago

Mural przedstawiający Roberta Prevosta na trybunach stadionu oraz jako papieża Leona XIV

Brooks Boyer, wiceprezes wykonawczy klubu i dyrektor ds. marketingu, zdradził w rozmowie z MLB.com, że Leon XIV ma „otwarte zaproszenie do rzucenia pierwszego piłki” na każdym meczu White Sox. “To zaszczyt mieć papieża jako kibica. Jego historia to inspiracja dla tysięcy ludzi, nie tylko fanów baseballu” – powiedział Boyer.

Wiara, tradycja i sport spotykają się w sercu Chicago

Uroczystość wyboru papieża Leona XIV na jednym z najbardziej charakterystycznych stadionów miasta będzie nie tylko świętem religijnym, ale również wyrazem dumy lokalnej społeczności. Organizatorzy spodziewają się tłumów, a wydarzenie ma szansę przejść do historii jako symboliczne spotkanie wiary, wspólnoty i lokalnej tożsamości.

Źródło: cna
Foto: Vatican Media, White Sox
Czytaj dalej

News Chicago

Papież Leon XIV na tablicach rejestracyjnych Illinois i pomniku w Springfield

Opublikowano

dnia

Autor:

papiez-leon-XIV-blogoslawi-Rzymowi

W Illinois zaproponowano nową inicjatywę mającą na celu uhonorowanie papieża Leona XIV, pochodzącego z miejscowości Dolton. Projekt ustawy zakłada wprowadzenie pamiątkowych tablic rejestracyjnych z jego wizerunkiem oraz budowę pomnika w pobliżu gmachu Kapitolu Stanowego.

Autorem projektu jest republikański Kongresmen stanowy Martin McLaughlin. Zgodnie z jego propozycją, biuro Sekretarza Stanu Illinois otrzymałoby uprawnienia do wydawania specjalnych tablic rejestracyjnych poświęconych papieżowi Leonowi XIV. Dodatkowe wpływy z ich sprzedaży miałyby wspierać finansowanie planowanego monumentu.

Tablice pamiątkowe kosztowałyby 27 dolarów ponad standardową opłatę rejestracyjną.

Z tej kwoty 15 dolarów trafiłoby do specjalnego funduszu Sekretarza Stanu na produkcję i dystrybucję tablic, natomiast pozostałe 12 dolarów zasiliłoby nowo utworzony Fundusz Upamiętnienia Papieża Leona XIV.

Fundusz ten funkcjonowałby jako odrębne konto w ramach Capitol Restoration Trust Fund i byłby przeznaczony wyłącznie na pokrycie kosztów związanych z budową posągu papieża w pobliżu Kapitolu. Projekt ustawy przewiduje również możliwość przyjmowania darowizn z dowolnych źródeł, które zostaną przeznaczone wyłącznie na ten cel.

Jeśli propozycja zostanie zatwierdzona, stanie się ona jednym z bardziej nietypowych sposobów uhonorowania postaci historycznej w Illinois, łącząc symbolikę religijną z elementami codziennego życia kierowców.

Źródło: nbc
Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

Kościół

Rzym: kard. Wyszyński wzorem jedności, budowanej na prawdzie i pokorze

Opublikowano

dnia

Autor:

Msza-sw.-w-intencji-kanonizacji-bl.-Prymasa-Tysiaclecia

W dniu liturgicznego wspomnienia bł. Prymasa Tysiąclecia, w Bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu odprawiono Mszę św. w intencji jego kanonizacji. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. W homilii przypomniał, że kard. Wyszyński pozostaje wzorem budowania jedności, opartej na prawdzie i pokorze.

Uroczystość, która odbyła się w kościele tytularnym Prymasa Tysiąclecia z inicjatywy ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej, Adama Kwiatkowskiego, zgromadziła przedstawicieli Polonii i kapłanów, posługujących w Rzymie i w Watykanie, a także polskich dyplomatów we Włoszech.

Była okazją zarówno do dziękczynienia za życie i wzór, jaki pozostawił społeczeństwu polskiemu bł. kardynał Stefan Wyszyński, jak też do wspólnej modlitwy o jego kanonizację.

Jedność Kościoła i społeczeństwa muszą iść w parze

W homilii abp Antonio Guido Filipazzi przypomniał o tym, że poprzez ofiarę z własnego życia i niestrudzone podejmowanie dialogu, kard. Wyszyński działał na rzecz jedności w Kościele i społeczeństwie.

„Bo jedność Kościoła i społeczeństwa idą w parze – nie są tym samym, ale jedność Kościoła wspiera jedność społeczeństwa, a pragnienie jedności w społeczeństwie domaga się jedności Kościoła, aby jego misja była bardziej skuteczna” – mówił papieski przedstawiciel w Polsce.

W gronie męczenników komunizmu

Abp Filipazzi przypomniał, że bł. kard. Wyszyński, był i jest znany także poza granicami Polski.

„Był częścią tej grupy wielkich biskupów i kardynałów, którzy cierpieli w czasie prześladowań komunistycznych – mówił – Pomyślmy o kardynale Mindszentym, o kardynale Stepinacu, o kardynale Beranie – wszyscy ci wielcy ludzie byli dla nas, katolików Zachodu, jak żywi męczennicy, jak wzór tego Kościoła, który jest wierny Chrystusowi usque ad effusionem sanguinis, jak mówi się o kardynałach – czyli aż do przelania krwi”.

Msza-sw.-w-intencji-kanonizacji-bl.-Prymasa-Tysiaclecia1

Włoski hierarcha wspomniał, że on sam słyszał o nim w dzieciństwie, a po latach miał okazję poznać przyjaciela i świadka świętości Prymasa Tysiąclecia – kard. Giuseppe Siriego. Choć obaj zostali kreowani kardynałami podczas tego samego konsystorza w 1953 r., po raz pierwszy spotkali się osobiście dopiero konklawe w 1958 r., kiedy wybrano papieża Jana XXIII.

I to właśnie z przemówienia kard. Siriego, wygłoszonego po śmierci Prymasa Tysiąclecia, abp Filipazzi zaczerpnął trzy słowa, opisujące jego posługę i drogę do świętości.

Prawda, pokora i jedność

Za włoskim purpuratem nuncjusz apostolski przypomniał, że kard. Wyszyński mówił zawsze jedynie o Bogu i Jego prawdzie, co powinno stać się wzorem także w dzisiejszych czasach.

Msza-sw.-w-intencji-kanonizacji-bl.-Prymasa-Tysiaclecia2

„My często goniąc za tematami aktualnymi – mówimy o polityce, psychologii (…) myśląc, że w ten sposób jesteśmy bardziej na czasie, ciekawi, a może i skuteczniejsi. A tymczasem tacy ludzie jak kardynał Wyszyński przypominają nam, że mówiąc o Bogu i Jego prawdzie – mówi się wszystko, co trzeba”.

Mówiąc o pokorze Prymasa Tysiąclecia, abp Filipazzi zilustrował ją słowami, które przywołał Leon XIV, podczas Mszy św. w dzień po swoim wyborze: „zniknąć, aby pozostał tylko Chrystus”. „Wiele problemów osobistych, rodzinnych, kościelnych i społecznych można rozwiązać tylko przez pokorę” – przekonywał nuncjusz.

Z kolei mówiąc o jedności, arcybiskup przypomniał:

„Kardynał Wyszyński zbudował i utrzymał jedność biskupów polskich, jedność Kościoła w Polsce, jedność narodu polskiego. Jak bardzo potrzebujemy dziś jedności! Jak bardzo potrzebuje jej Polska, świat, Kościół.”

Zaznaczył, że nie jest to „jedność za wszelką cenę”, ale oparta na prawdzie i pokorze, jako nieodzownych fundamentach.

Msza-sw.-w-intencji-kanonizacji-bl.-Prymasa-Tysiaclecia3

„Myślę, że dzisiejszego wieczoru to może być jedno z przesłań, które zostawia nam nasz Błogosławiony. O nim kardynał Siri powiedział, że był światłem, osią i zbawieniem narodu. To bardzo zobowiązujące słowa. Prośmy o wstawiennictwo Błogosławionego, by wyjednał nam życie według tych trzech słów: żyć prawdą, żyć pokorą, żyć jednością” – zachęcił.

Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu