Polonia Amerykańska
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Mordu Katyńskiego i Tragedii Smoleńskiej w Chicago

Związek Klubów Polskich w USA (Alliance of Polish Clubs in the USA) i Komitet Opieki Nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską (Katyń and Smoleńsk Monument Committee) zaprasza całą Polonię na obchody Dnia Pamięci Ofiar Mordu Katyńskiego i Tragedii Smoleńskiej.
Uroczystości z okazji 85. rocznicy Mordu Katyńskiego i 15. rocznicy Tragedii Smoleńskiej odbędą się w niedzielę, 13 kwietnia 2025 r.
O godzinie 12.30PM zostanie odprawione Msza Święta w Bazylice Św. Jacka, a o godzinie 2:00PM zaplanowano modlitwę i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską na Cmentarz Św. Wojciecha w Niles.
Informacji na temat uroczystości udziela Jan Kopeć, pod numerem telefonu: 773-405-2514.
Źródło: informacja własna
Polonia Amerykańska
W niedzielę, w kościele św. Konstancji, Polonia pożegna śp. Alicję Nawarę

W niedzielę zostanie odprawiona uroczysta msza pożegnalna pamięci Alicji Nawary, która zmarła 15 lutego w wieku 66 lat. Na nabożeństwo w kościele św. Konstancji o godz. 3:00 po południu zaprasza Polska Szkoła im. św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Chicago.
Alicja Nawara była wieloletnią członkinią zarządu i wolontariuszką Muzeum Polskiego w Ameryce, a także członkinią Rady Dyrektorów. Od 1992 roku związana była z Polską Szkołą im. św. Maksymiliana Marii Kolbego przy parafii Św. Konstancji w Chicago, gdzie z oddaniem edukowała kolejne pokolenia młodych Polaków.
Była także autorką podręczników do geografii Polski dla uczniów szkół polonijnych oraz aktywną członkinią Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, gdzie przez lata pełniła funkcję wiceprezesa i członkini zarządu. Współtworzyła także polonijny konkurs ortograficzny „Dyktando” im. Krystyny Bochenek.
Za swoją działalność została uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2006) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2019).
“Szanowni Państwo! W imieniu Polskiej Szkoły im. św. Maksymiliana Marii Kolbe i Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago, serdecznie zapraszamy reprezentacje szkół i organizacje polonijne (ze sztandarami) na Mszę pożegnalną śp. Alicji Nawary.
Msza św. odbędzie się w niedzielę 30 marca 2025 roku o godz. 3:00 po południu w kościele św. Konstancji pod adresem 5843 W. Strong St. Chicago, IL 60630. Po Mszy zapraszamy na chwilę wspomnień naszej drogiej Alicji przy małym poczęstunku w Sali Borowczyka (znajdującej się przy kościele św. Konstancji).
Informujemy, że Msze św. w intencji śp. Alicji Nawary odprawiane są w każdą drugą niedzielę miesiąca do pierwszej rocznicy śmierci 2026 roku o godz. 12:30 po południu w kościele św. Konstancji.”
Z wyrazami szacunku
Dyrektor Szkoły im. św. M.M. Kolbe
Agnieszka Wojtach
Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago
Urszula Gawlik
Foto: Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Chicago
Polonia Amerykańska
W Muzeum Polskim w Ameryce Anna Fink zaprezentuje swoją książkę „56 kościołów”

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na promocję książki „56 kościołów”, która odbędzie się w niedzielę, 30 marca o godzinie 2.00PM w Sali Głównej muzeum, pod adresem 984 N. Milwaukee Avenue, Chicago, IL. 60642. Wstęp wolny, zalecane są dobrowolne datki na Muzeum Polskie w Ameryce.
„56 kościołów” zagłębia się w wyjątkową historię kościołów, które były tętniącymi życiem centrami rozwoju kulturalnego i społecznego dla polskich imigrantów.
Książka zawiera szczegółowe opisy każdego kościoła, mapy ilustrujące ich lokalizację oraz oryginalne szkice autorki, co czyni ją nieocenionym źródłem do badania polskiego dziedzictwa Chicago.
Dowiedz się o wyzwaniach i przeszkodach napotkanych podczas zbierania materiałów do tej kompleksowej pracy, (w tym o poszukiwaniach kościołów, które już nie istnieją lub zostały przebudowane do innych celów).
Więcej informacji na stronie 56churches.com
Źródło: Muzeum Polskie w Ameryce
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, Tdl1060
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Bogusław Niemczewski zaprasza na Otwarte Mistrzostwa Polonii w Szachach w tą niedzielę

Już jutro, w Activity Center należącym do kościoła Św. Ferdynanda odbędą się Mistrzostwa Polonii w Szachach. W królewskiej grze zmierzą się zarówno dzieci jak i młodzież oraz dorośli. Do sprawdzenia swoich umiejętności na szachownicy w studiu Radia Deon Chicago zaprasza Bogusław Niemczewski – prezes organizacji Polonia for Poland trener szachowy i organizator turniejów polonijnych. Warto stanąć w szranki i zdobyć atrakcyjne nagrody!
W niedzielnym turnieju szachowym mogą wziąć udział wszyscy potrafiący grać w szachy, zapowiada Bogusław Niemczewski. Zawodnicy będą podzieleni na kategorie wiekowe, czyli dzieci ze szkoły podstawowej klas 1-3, klas 4-5, 6-8 oraz juniorzy – czyli uczniowie high school. Jest również kategoria open i grupa przeznaczona dla kobiet.
“Jak widać mogą uczestniczyć nawet 5-6-latkowie i oczywiście 80-latkowie, o ile znają zasady gry w szachy” zaznacza nasz Gość. A naprawdę warto, ponieważ w każdej grupie, zawodnicy, którzy zajmą miejsca od pierwszego do szóstego dostają atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe.
“Ten turniej już organizujemy po raz dwudziesty, jest bardzo popularny. Jest to jeden z dwóch dużych turniejów organizowanych przez nasz klub Hetman i naszą organizację w roku. Następny jest w listopadzie, w połowie listopada z okazji Święta Niepodległości” mówi organizator zawodów.
“Absolutnie nie trzeba się bać, że to są Mistrzostwa Polonii” podkreśla Bogusław Niemczewski. Choć słowo “mistrzostwa” brzmi to dość poważnie, ale “to jest otwarty turniej dla wszystkich, którzy tylko i wyłącznie chcą sprawdzić się w szachach. Jest miła atmosfera, kawa, herbata, są przerwy i są opiekunowie młodszych dzieci.”
Według naszego Gościa najlepiej jest rozpocząć naukę gry w szachy w dzieciństwie, w wieku 5-6 lat.
“Wtedy można liczyć na naprawdę osiągnięcie profesjonalnego poziomu gry i żyć z szachów, z gry po prostu, bo są nagrody dość wysokie finansowe na turniejach. Natomiast można również traktować szachy nie jako profesjonalne źródło dochodu, ale jako wspaniały dodatek do życia, gdyż jest to najstarsza gra na świecie” mówi Bogusław Niemczewski.

Zwycięzcy Mistrzostw Polonii w 2023 roku.
Gra w szachy znana jest na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych przezywa rozwój już od lat a kółka szachowe działają niemal w każdej szkole. Na dodatek w amerykańskich szkołach średnich szachy są traktowane tak samo jak inne sporty takie jak hokej, futbol, czy koszykówka, jeżeli chodzi o otrzymanie stypendium na studia.
“Szachy uczą oczywiście logicznego myślenia, to jest też niesamowicie ważne dla dzieci i takiej dużej wyobraźni, która jest na pewno potrzebna” zwraca uwagę nasz Gość. Uczą także opanowania, szacunku dla przeciwnika i uczciwości – “tu nie ma miejsca, tak jak w kartach na oszustwa, tu rzeczywiście trzeba wykazać się ogromną wiedzą.”
Dawniej wiedzę o tej grze zdobywało się z książek, teraz – w dobie internetu – to jest dużo łatwiejsze. Komputery zrewolucjonizowały także i tą dziedzinę.
Otwarte Mistrzostwa Polonii w Szachach odbędą się 30 marca od godziny 9.30AM w Activity Center parafii świętego Ferdynanda, przy skrzyżowaniu ulicy Belmont i Austin. Wpisowe – 35 dolarów dorośli, juniorzy – 30 dolarów. Można zapisać się wcześniej – pod numerem telefonu 847-962-1068, lub 25 minut przed rozpoczęciem turnieju.
Źródło: informacja własna
-
News USA5 dni temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Polonia Amerykańska2 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW5 dni temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
News USA4 tygodnie temu
Kłótnia w Białym Domu: Trump ostro potraktował Zełenskiego
-
News USA6 dni temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki
-
Najpiękniejsza Polka w USA4 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Victoria Kubecki