Połącz się z nami

Kościół

Jutro Papież zostanie wypisany ze szpitala, 2 miesiące rekonwalescencji

Opublikowano

dnia

Ojciec Święty zostanie jutro wypisany ze szpitala i powróci do Domu św. Marty – poinformowano podczas briefingu prasowego w Klinice Gemelli. Jest to możliwe, ponieważ od dwóch tygodni stan kliniczny Papieża jest stabilny. Lekarze zalecają jednak co najmniej dwumiesięczną rekonwalescencje, podczas której Franciszek nie będzie mógł w pełni powrócić do swej normalnej działalności.

Prof. Sergio Alfieri, który koordynował zespołem lekarzy, przypomniał, że w momencie przyjęcia do szpitala Ojciec Święty miał ostrą niewydolność oddechową, spowodowaną infekcją mikrobiologiczną, a więc wirusami, bakteriami i grzybami. Spowodowało to ciężkie obustronne zapalenie płuc.

Przyznał, że dwukrotnie życie Papieża było zagrożone. Ojciec Święty zawsze był przytomny.

Po powrocie do Domu św. Marty Franciszek nadal przez dłuższy czas będzie kontynuować terapię farmakologiczną. Przewidziana jest także rehabilitacja ruchowa i fizjoterapia oddechowa.

Prof. Alfieri wyjaśnił również, że potrzeba będzie czasu, by Papież w pełni odzyskał głos. Aktualne zaburzenia są normalne, jeśli weźmie się pod uwagę, że jego płuca zostały uszkodzone, mięśnie oddechowe są osłabione.

Dokładana godzina wypisania ze szpitala nie jest jeszcze znana. Wiadomo jedynie, że w Klinice Gemelli Papież pozdrowi jeszcze i pobłogosławi wiernych podczas południowej modlitwy Anioł Pański.

Franciszek już od kilku dni dopytywał się, kiedy będzie mógł wyjść ze szpitala. Był bowiem świadomy, że jego stan stale się poprawia.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: Vatican Media

Kościół

Tysiące wiernych żegna Papieża Franciszka: Bazylika Św. Piotra otwarta przez całą noc

Opublikowano

dnia

Autor:

Tłumy wiernych z całego świata nieprzerwanie ustawiają się w kolejce, by oddać hołd Papieżowi Franciszkowi, którego ciało spoczywa w prostej drewnianej trumnie w Bazylice Świętego Piotra. Ze względu na niespodziewanie wysoką frekwencję, Watykan zdecydował się pozostawić świątynię otwartą przez całą noc, zamykając ją tylko na półtorej godziny w czwartek rano w celu sprzątania.

Bazylika tonie w ciszy. Żałobnicy, szurając krokami po posadzce, przechodzą nawą główną, by pożegnać papieża, który zmarł w poniedziałek, 21 kwietnia, w wieku 88 lat po przebytym udarze. Według informacji przekazanych przez watykańskie Biuro Prasowe, przy trumnie Papieża Franciszka modliło się już ponad 128 tys. wiernych.

“Nawet nie liczę godzin. Chciałem tylko wyrazić, jak bardzo go podziwiałem” – powiedział Emilian Fernandez, pielgrzym z Meksyku, który od północy stał w kolejce i po dwóch godzinach wciąż nie dotarł do bazyliki. Robert Healy z Irlandii przybył z Dublina tylko na jeden dzień. “To była spontaniczna decyzja. Uznałem, że muszę tu być, by okazać szacunek Ojcu Świętemu” – powiedział.

Tysiące ludzi przesuwa się powoli przez plac św. Piotra, przez Święte Drzwi i dalej nawą bazyliki. Niektórzy z pielgrzymów, przechodząc przez Święte Drzwi, otrzymują odpust jubileuszowy – znak łaski i zadośćuczynienia. Ciało Franciszka spoczywa na podwyższeniu, pilnowane przez czterech gwardzistów szwajcarskich. Wiele osób zatrzymuje się na chwilę modlitwy, inni podnoszą telefony, by uwiecznić moment.

Bezpieczeństwo i przygotowania do pogrzebu

W związku z nadchodzącą sobotnią mszą pogrzebową na placu Świętego Piotra, w której udział wezmą głowy państw z całego świata, włoskie władze zaostrzyły środki bezpieczeństwa. W rejonie Watykanu patrolują funkcjonariusze pieszo, konno, a także latają drony.

Potwierdzono przybycie 130 delegacji, w tym 50 głów państw i 10 monarchów. Na liście obecnych znaleźli się m.in. Prezydent USA Donald Trump z Pierwszą Damą Melanią oraz Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

“Jesteśmy gotowi. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa, ale także spokoju i godnej atmosfery” powiedział prefekt Rzymu Lamberto Giannini.

Dziedzictwo papieża

Franciszek pozostawił po sobie 12 lat pontyfikatu, który naznaczony był troską o ubogich, otwartością na marginalizowane grupy i nawoływaniem do współistnienia. Choć jego progresywne podejście wywoływało kontrowersje wśród konserwatystów, dla wielu stał się symbolem Kościoła otwartego na ludzi.

“To papież, który zbliżył nas do siebie. Dla mnie osobiście wiele znaczył” powiedział Ivenes Bianco z Brindisi, który przyjechał do Rzymu na leczenie. “Akceptował różnorodność, nie wykluczał nikogo.”

Zbliżające się konklawe

W czwartek w Rzymie było już 113 kardynałów, którzy przygotowują się do sobotniego pogrzebu. Po dziewięciu dniach oficjalnej żałoby, najwcześniej 5 maja, rozpoczną się obrady konklawe, które wybiorą nowego papieża. Wśród elektorów będzie 134 kardynałów poniżej 80. roku życia.

“Na razie nikt nie mówi o następnym papieżu. Jesteśmy tu dla Franciszka” – powiedział kardynał Jean-Paul Vesco z Francji.

Źródło: AP
Foto: Vatican Media, YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Ubodzy i głowy państw – świat szykuje się na pożegnanie Franciszka

Opublikowano

dnia

Autor:

Ok. 50 prezydentów i 10 monarchów potwierdziło obecność podczas Mszy św. pogrzebowej Papieża Franciszka. W sumie do Watykanu przybędzie co najmniej 130 delegacji państwowych. Z kolei przed Bazyliką Matki Bożej Większej hołd Ojcu Świętemu, oddadzą przedstawiciele m.in. osób bezdomnych, więźniów i migrantów.

Delegacje państwowe z całego świata

Jak poinformował watykański Sekretariat Stanu, swój udział w uroczystościach pogrzebowych Papieża Franciszka zapowiedziało już 130 delegacji państwowych, wśród których jest ok. 50 prezydentów i 10 monarchów.

Będą oni obecni podczas Mszy św., która rozpocznie się na Placu Świętego Piotra o godz. 10.00 w sobotę, 24 kwietnia i po której nastąpi odprowadzenie trumny z ciałem Ojca Świętego do Bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie złożona w grobie.

Przedstawiciele peryferii

Z kolei przed wejściem do Bazyliki Matki Bożej Większej będzie obecna grupa 40 osób, reprezentująca różnego rodzaju peryferia społeczne, m.in. migranci i osoby bezdomne.

„Będą tam również więźniowie, których [Papież] spotkał przy otwarciu Drzwi Świętych w Rebibbii. To wzruszający wybór, ponieważ Ojciec Święty zostanie powitany przez Matkę, którą tak bardzo kochał, i przez umiłowane dzieci, które utworzą wokół niego krąg” – mówi bp Benoni Ambarus, odpowiedzialny w Konferencji Episkopacie Włoch za posługę miłosierdzia.

To właśnie on towarzyszył Ojcu Świętemu 26 grudnia podczas otwarcia Drzwi Świętych w rzymskim więzieniu Rebibbia i z jego inicjatywy ubodzy i zmarginalizowani, o których przez cały pontyfikat szczególnie troszczył się Papież Franciszek, pożegnają go tuż przed złożeniem jego ciała do grobu. Każdy z nich będzie trzymał w dłoni białą różę – symbol wdzięczności i pożegnania.

Vatican News

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

Kościół

Przedstawiono projekt nagrobka Papieża Franciszka

Opublikowano

dnia

Autor:

Zaprezentowany został projekt nagrobka Papieża Franciszka, jaki zostanie wykonany w Bazylice Najświętszej Marii Panny Większej w Rzymie, gdzie w sobotę spocznie ciało Ojca Świętego.

Jak poinformowano, nagrobek został wykonany z marmuru pochodzenia liguryjskiego z napisem „FRANCISCUS” i reprodukcją krzyża pektoralnego. Właśnie taki napis – jako jedyny na nagrobku – chciał mieć Franciszek, co zapisał w swoim testamencie.

W związku z jego wolą, aby grób znajdował się w ziemi, nad posadzką widnieć będzie jedynie płyta nagrobna Franciszka.

Jak mówił kard. Rolandas Makrickas, archiprezbiter koadiutor Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Większej, Papież Franciszek wyraził życzenie, aby zostać pochowanym w grobowcu wykonanym z „liguryjskiego kamienia, pochodzącego z ziemi jego dziadków”.

Franciszek często nawiedzał tę świątynię

Grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej pomiędzy Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani) a Kaplicą Sforzów Bazyliki Najświętszej Marii Panny Większej. Znajduje się w pobliżu ołtarza św. Franciszka.

Papież Franciszek szczególną czcią darzył Matkę Najświętszą w jej wizerunku Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i wielokrotnie w czasie swego pontyfikatu nawiedzał tę świątynię, by modlić właśnie przed tą ikoną. Przybywał tutaj przed każdą swoją podróżą apostolską i po powrocie z niej – aby powierzyć Jej sprawy Kościoła.

Ostatnio modlił się przed ikoną Maryi podczas rozpoczęcia Wielkiego Tygodnia.

Grób Franciszka wierni będą mogli nawiedzać od niedzieli 27 kwietnia.

Wojciech Rogacin – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

marzec 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu