Polonia Amerykańska
Wyniki XXI Polonijnych Mistrzostw Dzieci i Młodzieży w Szachach

W niedzielę,9 marca 2025, w Szkole Polskiej na Trójcowie odbyły się XXI Polonijne Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży w Szachach w 4-rech kategoriach wiekowych, organizowane przez Sekcję Szachową Stowarzyszenia Emigracji Polskiej.
Sponsorami Mistrzostw byli: Polsko-Słowiańska Unia Kredytowa, Walter Mulica z Belmont Sausage, Mariusz Folta z TaxPol Corp, Andrzej Koziarski z Old World Quality Foods, Lowell International Foods, Montrose Food Mart Deli.
W kategorii klas 0-3 uzyskano wyniki:
- Zych David 5 pkt.,
- Majchrowicz Agata 4 pkt,
- Prędki Józef 3 pkt,
- Jabłonowski Franek 3 pkt,
- Bronkowska Anastazja 2,5 pkt,
- Babicz Anna 2 pkt,
- Kwieciński Karol 2 pkt.,
- Burek Michael 2 pkt.,
- Patro Nela 1,5 pkt.
W kategorii klas 4-5 :
- Żurawski Patryk 5 pkt,
- Burek Kasper 4 pkt,
- Lewandowski Kacper 3 pkt,
- Patro Gabriela 2,5 pkt,
- Skassa Alexander 2,5 pkt,
- Babicz Adam 2,5 pkt,
- Szymański Tymon 2 pkt,
- Majchrowicz Maria 2 pkt,
- Gaynor Connor 1,5 pkt.
Klasy 6-8 :
- Podraza Marcel 5 pkt,
- Lach Jakub 4 pkt,
- Robak Jan 3 pkt,
- Brongiel Jakub 3 pkt,
- Jankowski Gabriel 3 pkt,
- Prędki John 3 pkt,
- Adamski Lucjan 2 pkt,
- Florczyński Daniel 3 pkt,
- Baraniak Bartłomiej,
- Balawender Nathan 2 pkt,
- Szymański Matilda 1 pkt.
High School:
- Żurawski Zachary 4,5 pkt,
- Bielobradek Jan 4 pkt,
- Łojewski Jan 2,5 pkt,
- Bińczycki Daniel 2 pkt,
- Kielian Oliver 2 pkt,
- Jankowski Maximilian.
Trofea wręczał konsul Tomasz Orczyk.
Podziękowania dla pani Iwony Łojewskiej z mężem za pomoc w zorganizowaniu Mistrzostw .
Prowadzący turniej: Rafał Bielobradek i Jan Góra.
Polonia Amerykańska
Miłosz Gąsior zagra w Art Gallery Kafe. Poznaj niezwykłą historię autystycznego pianisty

Dzisiaj Art Gallery Kafe zaprasza na spotkanie autorskie z Bożeną Gąsior, autorką inspirującej książki “Przez labirynt autyzmu” – historii pełnej nadziei, wytrwałości i miłości matki do swojego syna, Miłosza, który zmaga się z autyzmem. W programie koncert Miłosza Gąsiora.
O utalentowanym pianiście o polskim pochodzeniu pisaliśmy wielokrotnie. 21-letni Miłosz Gąsior nie mówi głosem, tylko rękami. Jako dziecko nie wypowiadał się tak, jak powinien, więc rodzice zabrali go do pediatry i wtedy postawiono diagnozę.
„Zdiagnozowano u niego autyzm w wieku dwóch i pół roku” – opowiadała Bożena Gąsior. „Był umiarkowany do ciężkiego w spektrum autyzmu”. To był trudny czas dla rodziny Miłosza i walka by znaleźć sposób na komunikację z chłopcem.
Bożena Gąsior wiedziała, że Miłosz potrzebuje twórczego ujścia, by ulokować swoją energię. Kiedy miał około 8 lat, nauczyła go grać na pianinie. „Zauważyłam, że muzyka go uspokoiła, a tylko białe i czarne klawisze miały dla niego jakąś organizację, i naprawdę się do tego przyzwyczaił. Powiedziałbym, że od początku” – wspomina.
Miłosz jest utalentowanym muzykiem. Ćwiczy grę na pianinie od 4 do 5 godzin dziennie. Jego praca przyniosła owoce – jest pierwszym autystycznym uczniem, który studiował fortepian w Pinellas County Centre for the Arts.
Do tej pory Miłosz zdobył wiele nagród i występował na licznych publicznych koncertach. “Gra, sprawia mu ogromną radość”– wyjaśnia Bożena Gąsior. Miłosz jest inspiracją, nie tylko dla dzieci obarczonych autyzmem, ale dla wszystkich, żeby wspierać się nawzajem i sobie pomagać.
Rok temu Miłosz Gąsior zagrał na największym na świecie instrumencie „Ars Sonora” w Tampie i pierwszym tego typu instrumencie w Stanach Zjednoczonych.
Kanał YouTube z muzyką Miłosza znajduje się tutaj.
Źródło: Art Gallery Kafe, informacja własna
Foto: YouTube, Art Gallery Kafe
Polonia Amerykańska
Rusza nowy płatny program stażowy dla Polonii: „Polska. Przygoda w biznesie”

Polska uruchomiła innowacyjny program stażowy, który daje młodym członkom diaspory polskiej oraz osobom szczególnie zainteresowanym Polską możliwość zdobycia płatnego doświadczenia zawodowego w kraju przodków. Zgłoszenia będą przyjmowane do 10 kwietnia.
Program „Polska. Przygoda w biznesie”(„Poland. Business Adventure”), organizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH), skierowany jest do osób w wieku 18-35 lat, które są polskiego pochodzenia lub po prostu fascynuje je Polska.
Kto może wziąć udział?
W pilotażowej edycji, trwającej od lipca do listopada 2025 roku, program będzie dostępny dla osób mieszkających w UE, Europejskim Obszarze Gospodarczym, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie. Jeśli inicjatywa odniesie sukces, planowane jest jej rozszerzenie na inne kraje.
Wybrani uczestnicy odbędą trzymiesięczny, płatny staż w wybranych polskich firmach, w tym zarówno w spółkach państwowych, jak i w oddziałach zagranicznych przedsiębiorstw działających w Polsce. Ponadto otrzymają wsparcie finansowe i logistyczne od ministerstwa.
Korzyści dla uczestników
Ministerstwo podkreśla, że program to nie tylko okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego, ale także szansa na integrację z polską społecznością biznesową, nawiązanie międzynarodowych kontaktów i głębsze poznanie kultury oraz gospodarki Polski.
„Zachęcamy osoby czujące polski gen – tych, którzy mają polskie korzenie lub po prostu interesują się naszym krajem – do przyjazdu do Polski. Może niektórzy zdecydują się tu zostać na dłużej” – mówi Andrzej Dycha, szef PAIH.
Dycha zwrócił uwagę, że Polska staje się kluczowym ośrodkiem badań i rozwoju, zwłaszcza w branży IT. W ostatnich miesiącach polski rząd nawiązał strategiczne partnerstwa z Microsoftem i Google, które mają już silną pozycję na polskim rynku.
Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Uczestnicy otrzymają stypendia na pokrycie kosztów utrzymania w Polsce oraz refundację kosztów dojazdu do/z Polski. Osoby zainteresowane udziałem w programie „Poland. Business Adventure” powinny przesłać formularz wraz z życiorysem na adres: dwppg.stazebiznesowe@msz.gov.pl
Zgłoszenia będą przyjmowane do 10 kwietnia do godz. 4.00PM czasu polskiego. Decyzje o wyborze uczestników programu zostaną ogłoszone na głównej stronie internetowej MSZ do dnia 30 kwietnia. Ogłoszona lista będzie zawierała imię i nazwisko oraz kraj zamieszkania zakwalifikowanej osoby.
Więcej informacji o programie można znaleźć tutaj.
Polonia – potencjał dla Polski
Na całym świecie żyje około 20 milionów osób polskiego pochodzenia. Największe skupiska Polonii znajdują się w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Francji, Ukrainie, Białorusi i Argentynie.
Polski rząd od kilku lat intensyfikuje działania mające na celu zachęcenie Polaków z zagranicy do powrotu do kraju. Podkreśla dynamiczny rozwój gospodarki, niskie bezrobocie oraz potrzebę przeciwdziałania kryzysowi demograficznemu, który powoduje stopniowe kurczenie się populacji.
Program „Polska. Przygoda w biznesie” może być kolejnym krokiem w budowaniu silnych więzi między Polską a jej diasporą, otwierając młodym ludziom drzwi do kariery i nowych możliwości w kraju ich przodków.
Źródło: NFP, polishconsulate
Foto: gov.pl, Michael J. Ariola, istock/Drone in Warsaw by Prokreacja.com/
Polonia Amerykańska
Stowarzyszenie Emigracji Polskiej zaprasza na spotkanie dotyczące spraw imigracyjnych

Stowarzyszenie Emigracji Polskiej zaprasza na spotkanie z prawnikiem imigracyjnym mec. Mariuszem Zdyrskim w niedzielę, 16 marca, w budynku Polskiej Szkoły Sobotniej Św. Trójcy.
Tematem spotkania będzie:
- przedstawienie aktualnie obowiązującego prawa imigracyjnego
- omówienie aktualnych możliwości uzyskania stałego pobytu w USA (tzw. zielonej karty).
- warunki oraz procedura uzyskania obywatelstwa USA
Po przedstawieniu ogólnych informacji na temat prawa imigracyjnego będzie możliwość zadawania prawnikowi pytań dotyczących kwestii imigracyjnych.
Kiedy: Niedziela, 16 marca 2025, godz. 12:30PM
Gdzie: 1135 N. Cleaver Street, Chicago, IL 60642 – budynek Polskiej Szkoły Sobotniej Św. Trójcy (wejście do budynku z parkingu przy kościele od strony wschodniej)
Po więcej informacji można dzwonić na numer (773) 251-9928 (Prosimy zostawić wiadomość, podając wolno i wyraźnie numer telefonu i imię. Oddzwonimy najszybciej jak to będzie możliwe)
Andrzej Zgiet
Prezes SEP
Foto: istock/utah778/
-
News USA3 tygodnie temu
Rząd wprowadza obowiązkową rejestrację imigrantów pod groźbą kar
-
Najpiękniejsza Polka w USA2 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Isabel Cieśla
-
News USA3 tygodnie temu
Trump podpisuje rozporządzenie w sprawie przejrzystości cen w opiece zdrowotnej
-
News USA3 tygodnie temu
Miliony Amerykanów otrzymają jednorazowe wypłaty i wyższe świadczenia Social Security
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Wielka strata dla Polonii w Chicago: Nie żyje Krzysztof Arsenowicz
-
Najpiękniejsza Polka w USA3 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Natalia Jakimiuk
-
News USA2 tygodnie temu
Kłótnia w Białym Domu: Trump ostro potraktował Zełenskiego
-
Najpiękniejsza Polka w USA2 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Victoria Kubecki