Połącz się z nami

News USA

Historyczne lądowanie: Prywatny statek kosmiczny Blue Ghost dotarł na Księżyc

Opublikowano

dnia

Blue Ghost, robotyczny lądownik firmy Firefly Aerospace z Teksasu, pomyślnie wylądował na Księżycu w niedzielę, zapisując się w historii jako drugi prywatnie zbudowany statek, który dokonał tego wyczynu.

Po dwóch tygodniach manewrów na orbicie księżycowej Blue Ghost rozpoczął kluczową fazę misji w niedzielę o 2:00 czasu wschodniego, rozpoczynając godzinne zejście. O 3:36 nad ranem statek osiadł na powierzchni, a w centrum kontroli lotów w Austin w Teksasie zapanowała euforia.

Misję można było śledzić na żywo dzięki transmisji NASA TV, gdzie pokazano m.in. spektakularne ujęcia księżycowych kraterów uchwycone przez lądownik podczas orbitowania na wysokości 62 mil nad powierzchnią naszego satelity.

Drugie prywatne lądowanie w historii

Blue Ghost to drugi prywatny statek kosmiczny, który z powodzeniem dotarł na Księżyc. Wcześniej, w lutym 2024 r., lądownik Odysseus firmy Intuitive Machines wykonał udane, choć dramatyczne, lądowanie w pobliżu południowego bieguna Księżyca. O tym wydarzeniu informowaliśmy tutaj.

Cel misji Blue Ghost – nauka i przyszłość eksploracji kosmosu

Statek kosmiczny Firefly Aerospace przenosi 10 instrumentów naukowych NASA, które przez około dwa tygodnie będą prowadzić kluczowe badania, m.in.:

  • Badanie wnętrza Księżyca – jeden z instrumentów pozwoli zajrzeć nawet 700 mil w głąb księżycowej skorupy.
  • Obserwacje Ziemi z powierzchni Księżyca – kamery rentgenowskie zbadają interakcję pogody kosmicznej z polem magnetycznym naszej planety.
  • Analiza księżycowego gruntu – eksperymenty pomogą ocenić, jak pył księżycowy przylega do różnych materiałów, co jest istotne dla przyszłych misji załogowych.
  • Dokładne pomiary dystansu Ziemia-Księżyc – za pomocą laserów naukowcy sprawdzą precyzyjne odległości między tymi ciałami niebieskimi.

Kluczowy region dla przyszłych misji załogowych

Blue Ghost wylądował w 350-milowym basenie uderzeniowym po widocznej stronie Księżyca, czyli tej, którą zawsze widzimy z Ziemi. NASA uznaje ten obszar za miejsce upadku starożytnej asteroidy, co czyni go wyjątkowym terenem do badań.

Z kolei przyszłe misje załogowe programu Artemis planowane są na południowy region polarny Księżyca – miejsce, gdzie potencjalnie znajduje się lód wodny, kluczowy dla przyszłych baz kosmicznych.

Część większego planu NASA

Misja Blue Ghost jest elementem programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS), który łączy NASA z prywatnymi firmami w celu dostarczania eksperymentów naukowych i technologii na Księżyc. W ramach tej inicjatywy Firefly Aerospace otrzymało od agencji 101,5 miliona dolarów na realizację misji.

Nadchodzą kolejne lądowania

  • Intuitive Machines już planuje kolejną misję – jej drugi lądownik ma dotrzeć na Księżyc 6 marca, o czym pisaliśmy 26 lutego.
  • Japońska firma ispace wystrzeliła również swojego lądownika i małego łazika – ich przybycie spodziewane jest na przełomie maja i czerwca.

Dzięki takim misjom NASA i prywatne firmy przygotowują grunt pod powrót ludzi na Srebrny Glob – i tym razem, być może, na stałe.

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Firefly Aerospace

News USA

Załoga misji Axiom-4 bezpiecznie wróciła na Ziemię – to był historyczny lot dla Polski

Opublikowano

dnia

Autor:

Po odłączeniu się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w poniedziałek, 14 lipca o godz. 6:15 czasu centralnego (CT), kapsuła „Grace” firmy SpaceX z załogą misji Axiom Mission 4 (Ax-4) pomyślnie wodowała u wybrzeży Kalifornii we wtorek, 15 lipca o godz. 4:31 CT.

Misja Ax-4, zorganizowana przez prywatną firmę Axiom Space, miała wyjątkowy wymiar historyczny – była pierwszym od ponad 40 lat lotem załogowym z udziałem astronautów z Polski, Indii i Węgier. W skład międzynarodowej załogi weszli:

  • Peggy Whitson (USA, dowódca),
  • Shubhanshu Shukla (Indie, pilot),
  • Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska, specjalista misji),
  • Tibor Kapu (Węgry, specjalista misji).

Dla każdego z tych krajów był to również pierwszy udział astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co stanowi ważny krok w rozwoju ich programów kosmicznych.

Misja Ax-4 to imponujący przykład tego, co jest możliwe dzięki komercjalizacji kosmosu” – powiedział Tejpaul Bhatia, dyrektor generalny Axiom Space. “Dając astronautom z trzech krajów możliwość prowadzenia badań na ISS, wspieramy ich wkład w globalną eksplorację kosmiczną i pokazujemy, że dostęp do przestrzeni kosmicznej może być inkluzywny, innowacyjny i międzynarodowy.”

Nauka, technologia i edukacja ponad granicami

Podczas 18-dniowego pobytu na ISS załoga Ax-4 zrealizowała ponad 60 eksperymentów naukowych w takich dziedzinach jak:

  • biologia i medycyna,
  • badania materiałowe,
  • obserwacje Ziemi,
  • demonstracje nowych technologii w warunkach mikrograwitacji.

Badania reprezentowały interesy aż 31 krajów, co pokazuje rosnące znaczenie międzynarodowej współpracy w eksploracji kosmosu.

Oprócz eksperymentów naukowych, astronauci wzięli udział w ponad 20 wydarzeniach edukacyjnych i popularyzatorskich, łącząc się z uczniami, studentami, naukowcami, mediami i przedstawicielami rządów z całego świata. Działania te miały na celu inspirowanie kolejnych pokoleń oraz promowanie wiedzy o roli nauki i technologii w eksploracji kosmosu.

Ax-4 – kolejny krok ku komercyjnej stacji kosmicznej

Ax-4 to już czwarta załogowa misja firmy Axiom Space na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Firma, jako jedyny podmiot komercyjny z doświadczeniem w wysyłaniu prywatnych załóg na ISS, toruje drogę ku nowej erze lotów kosmicznych dostępnych dla państw, instytucji badawczych, firm i prywatnych osób.

sławosz uznański wiśniewski polski astronauta w kosmosie

Sławosz Uznański – Wiśniewski

Misje Axiom Space są jednocześnie elementem długofalowej strategii, której celem jest budowa pierwszej na świecie komercyjnej stacji kosmicznej – Stacji Axiom, mającej zadebiutować w drugiej połowie tej dekady.

W poprzednich misjach Axiom uczestniczyli astronauci z m.in. USA, Hiszpanii, Izraela, Kanady, Arabii Saudyjskiej, Włoch, Turcji i Szwecji – przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Dzięki misji Ax-4 do tego grona dołączają Polska, Indie i Węgry.

 

Źródło: Axiom Space
Foto: YouTube, Axiom Space
Czytaj dalej

News USA

Amerykańska poczta USPS podniosła ceny – już obowiązują nowe stawki

Opublikowano

dnia

Autor:

usps poczta amerykańska

Amerykańska Poczta (USPS) wprowadziła od 13 lipca podwyżki cen zarówno dla usług listowych, jak i paczkowych. Zmiany obejmują popularne produkty, takie jak znaczki First-Class oraz przesyłki priorytetowe.

Usługi listowe – First-Class Mail:

  • Znaczek First-Class Mail Forever: wzrost z 73 ¢ do 78 ¢ (podwyżka o 5 ¢).
  • Listy First-Class Mail (detaliczne i z taryfą celną): również wzrost o 5 ¢.
  • Dodatkowa opłata za każdą dodatkową uncję listu: z 28 ¢ do 29 ¢.
  • Duże koperty (First-Class Flat): podwyżka o 13 ¢.
  • Dodatkowa opłata za uncję dla dużych kopert: z 27–30 ¢ (zależnie od wagi).
  • Przesyłka polecona: nowa cena 5,30 USD, z rozszerzoną ofertą opcji potwierdzenia odbioru.

Usługi paczkowe – przewidywane zmiany cen:

  • Priority Mail: wzrost średnio o 6,3%.
  • USPS Ground Advantage: wzrost średnio o 7,1%.
  • Parcel Select: wzrost średnio o 7,6%.
  • Priority Mail Express: bez zmian cen.

Podwyżki cen zostały zatwierdzone przez Radę Gubernatorów USPS. Jak poinformowano w oświadczeniu, zmiany:

  • mają utrzymać konkurencyjność usług USPS,
  • wygenerować dodatkowe przychody,
  • wesprzeć 40-miliardowy program inwestycyjny,
  • kontynuować realizację planu „Delivering for America” — 10-letniej strategii naprawczej uruchomionej w 2021 roku.

Rosnące straty finansowe

W drugim kwartale roku fiskalnego 2025 poczta odnotowała stratę netto w wysokości 3,3 miliarda dolarów, co oznacza pogorszenie wyniku względem 1,5 miliarda dolarów straty w tym samym okresie poprzedniego roku.

Za cały rok fiskalny 2024 USPS odnotowała 9,5 miliarda dolarów straty, o 3 miliardy więcej niż rok wcześniej.

Cięcia kosztów i redukcja zatrudnienia

W odpowiedzi na pogłębiające się straty, Amerykańska Poczta:

  • zwolniła 30 000 pracowników od 2021 r.,
  • skróciła czas pracy o 50 milionów godzin,
  • zamknęła nieefektywne placówki,
  • osiągnęła roczne oszczędności rzędu 2,5 miliarda dolarów.
Źródło: The Epoch Times
Foto: USPS, istock/jetcityimage/
Czytaj dalej

News USA

Walmart wycofuje 850 tys. butelek ze stali nierdzewnej – dwie osoby straciły wzrok

Opublikowano

dnia

Autor:

Walmart ogłosił wycofanie z rynku około 850 000 stalowych butelek na wodę marki Ozark Trail, po tym jak ich wieczka mogą niespodziewanie „wystrzelić z dużą siłą”, stwarzając poważne zagrożenie dla użytkowników. Dotychczas odnotowano trzy przypadki obrażeń, w tym dwie osoby doznały trwałej utraty wzroku po uderzeniu w oko.

Wycofanie dotyczy modelu Ozark Trail 64 oz z izolacją próżniową, sprzedawanego w sklepach Walmart na terenie całych Stanów Zjednoczonych od 2017 roku. Według informacji opublikowanej w czwartek przez Amerykańską Komisję ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC), produkt stanowi „poważne zagrożenie uderzeniami i skaleczeniami”.

Ryzyko występuje zwłaszcza wtedy, gdy butelka była używana do przechowywania żywności, napojów gazowanych lub łatwo psujących się napojów, takich jak mleko czy soki. W takich przypadkach wieczko może niespodziewanie eksplodować podczas otwierania.

Do tej pory Walmart otrzymał trzy zgłoszenia dotyczące incydentów, w których użytkownicy doznali obrażeń twarzy po otwarciu butelki. W dwóch przypadkach doszło do trwałego uszkodzenia wzroku.

CPSC apeluje do konsumentów, aby natychmiast zaprzestali używania wycofanych butelek i skontaktowali się z Walmartem w celu uzyskania pełnego zwrotu pieniędzy. Klienci mogą również zwrócić produkt w dowolnym sklepie stacjonarnym sieci.

Wycofywane butelki można rozpoznać po numerze modelu 83-662, który znajduje się na opakowaniu, a nie na samej butelce. Produkt ma srebrną podstawę ze stali nierdzewnej, czarne, jednoczęściowe wieczko, a na boku widnieje logo marki Ozark Trail. Pojemność butelki wynosi 64 uncje (ok. 1,9 litra).

Źródło: foxnews
Foto: CPSC , istock/Sundry Photography/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

marzec 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu