Ciekawostki
Humbaka uratowano u wybrzeży… Polski – niezwykła akcja ratunkowa na Bałtyku

W środę rano w pobliżu Międzyzdrojów zauważono humbaka zaplątanego w sieci rybackie. Zwierzę, mierzące około 7–8 metrów długości (około 26 stóp), znalazło się tak blisko brzegu, że było wyraźnie widoczne z plaży. Dzięki szybkiej i skoordynowanej akcji ratunkowej humbak został uwolniony – jednak jego przyszłość w Morzu Bałtyckim wciąż pozostaje niepewna.
Rzadki gość w Bałtyku
Humbaki są niezwykle rzadkimi gośćmi w Morzu Bałtyckim. Ostatni raz widziano je w polskich wodach w 2023 roku, jak podaje Gazeta Wyborcza.
„Morze Bałtyckie jest zbyt płytkie i ubogie w pożywienie dla tych wielorybów” – tłumaczy Beata Więcaszek, biolog z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Podkreśla, że humbaki mogą trafić do Bałtyku przez przypadek, zwiedzione hałasem statków lub urządzeń podwodnych, które zakłócają ich orientację w przestrzeni.
Z kolei Robert Czerniawski z Uniwersytetu Szczecińskiego zauważa, że zmiany klimatyczne również wpływają na migracje wielorybów, zakłócając ich naturalne trasy wędrówek.
Dramatyczna akcja ratunkowa
W odpowiedzi na zgłoszenie skoordynowane siły ratunkowe – w tym Morska Służba Poszukiwawczo-Ratownicza (MSPiR), Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR), WWF oraz pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego – rozpoczęły operację uwolnienia zwierzęcia. Wykorzystano również drony, które pomogły ocenić sytuację i sposób zaplątania wieloryba.
„Na początku humbak był bardzo zestresowany. Szarpał się, trzepotał płetwami” – relacjonuje Piotr Goliona z WOPR. „Później, jakby zrozumiał, że chcemy mu pomóc – uspokoił się i pozwolił się uwolnić”.
Chwilę triumfu uchwycił na nagraniu szef MSPiR Sebastian Kluska, który udostępnił w mediach społecznościowych film przedstawiający moment oswobodzenia wieloryba.
Czy humbak przetrwa?
Mimo pomyślnego uwolnienia przyszłość humbaka wciąż budzi obawy. Eksperci podkreślają, że jeśli nie uda mu się wrócić do Atlantyku, jego szanse na przeżycie są niewielkie.
„Bałtyk nie jest miejscem, w którym wieloryby mogą długo przetrwać – po prostu nie znajdzie tu wystarczającej ilości pożywienia” – zaznacza Polska Agencja Prasowa (PAP).
Obecnie pozostaje nadzieja, że humbak zdoła odnaleźć drogę powrotną na otwarte wody – zanim osłabnie z głodu.
Źródło: NFP
Foto: Sebastian Kluska
News USA
Rekordowe 130 dni pracowała nerka świni przeszczepiona mieszkance Alabamy

Towana Looney, 54-letnia kobieta z Alabamy, stała się częścią medycznej historii, żyjąc przez rekordowe 130 dni z przeszczepioną nerką od genetycznie zmodyfikowanej świni. Choć jej organizm ostatecznie odrzucił narząd, lekarze nazywają całą procedurę przełomem w badaniach nad ksenotransplantacją.
Towana Looney, o której pisaliśmy 27 stycznia opuściła nowojorski szpital NYU Langone Health 4 kwietnia, po usunięciu przeszczepionej nerki. Zabieg zakończył eksperymentalny etap leczenia, który dostarczył lekarzom bezcennych informacji o przyszłości przeszczepów od zwierząt.
„Czuję się jak superwoman”
Looney, która od 2016 roku żyje z przewlekłą niewydolnością nerek i korzysta z dializ, określiła swoje doświadczenie jako szansę, z której jest dumna.
„Chociaż wynik nie był tym, na co wszyscy liczyliśmy, wierzę, że moja historia może pomóc i zainspirować innych” – powiedziała. „130 dni z nerką świni to nie tylko rekord – to krok naprzód dla przyszłych pacjentów”.
Od momentu przeszczepu 25 listopada 2024 roku do początku kwietnia, Looney była najdłużej żyjącym człowiekiem z narządem od zmodyfikowanej genetycznie świni.
Dlaczego usunięto przeszczep?
Według dr. Roberta Montgomery’ego, chirurga transplantologa prowadzącego zabieg, nerka zaczęła być odrzucana po tym, jak pacjentka przeszła infekcję, a lekarze zmniejszyli dawkę leków immunosupresyjnych. To umożliwiło reaktywację układu odpornościowego, który zaczął zwalczać obcy narząd.
„Podjęliśmy decyzję o usunięciu przeszczepu, ponieważ dalsze próby ratowania go mogłyby zaszkodzić zdrowiu pani Looney” – powiedział dr Montgomery. – „Zrobiliśmy to, co było najbezpieczniejsze. A pacjentka sama mówi, że czuje się silniejsza niż wcześniej, bo miała 4,5 miesiąca przerwy od dializ”.
Nadzieja dla tysięcy oczekujących
Towana Looney to jedna z pierwszych osób na świecie, które przeszły taką procedurę. Wcześniej podobny przypadek miał miejsce w 2024 roku, kiedy Lisa Pisano również otrzymała zmodyfikowaną nerkę świni, ale przeszczep również musiał zostać usunięty.
Obecnie w USA ponad 100 000 osób czeka na przeszczep, z czego większość potrzebuje nerki. Niestety, tysiące umierają, zanim znajdzie się odpowiedni dawca. Ksenotransplantacja – przeszczepy od zwierząt – mogą być kluczowym rozwiązaniem tego kryzysu.
Dlatego kilka firm biotechnologicznych pracuje nad genetyczną modyfikacją świń, aby ich organy były bardziej kompatybilne z ludzkim organizmem i mniej podatne na odrzucenie.
Początek nowej ery medycyny
Choć historia Towany Looney zakończyła się powrotem na dializę, lekarze i naukowcy zgodnie podkreślają: każdy dzień z funkcjonującą nerką świni to milowy krok naprzód.
„To nie porażka, to początek nowej epoki w transplantologii” – powiedział dr Montgomery. – „Dzięki pacjentom takim jak Towana, przyszłość przeszczepów staje się bardziej realna niż kiedykolwiek wcześniej”.
Źródło: fox32
Foto: YouTube, NYU Langone Health
News USA
Kosmiczna załoga gwiazd. Narzeczona Bezosa poleciała w kosmos z Katy Perry i Gayle King

W poniedziałek firma Blue Origin należąca do Jeffa Bezosa wyniosła w przestrzeń kosmiczną zupełnie wyjątkową załogę. Na pokładzie rakiety New Shepard znalazły się wyłącznie kobiety – a wśród nich narzeczona Bezosa Lauren Sanchez, piosenkarka Katy Perry oraz dziennikarka Gayle King. Był to pierwszy w historii USA w pełni żeński lot załogowy w kosmos.
Start odbył się z pustyni Zachodniego Teksasu i trwał zaledwie 10 minut. Lot był w pełni zautomatyzowany, a kapsuła wznosiła się na wysokość około 65,5 mili, gdzie uczestniczki mogły przez kilka minut doświadczyć stanu nieważkości. Jeff Bezos, który sam odbył lot kosmiczny z Blue Origin w 2021 roku, osobiście towarzyszył załodze na platformie startowej.
Nie tylko celebrytki
Oprócz Sanchez, Perry i King, w podróży udział wzięły również:
- Kerianne Flynn – producentka filmowa i wieloletnia przyjaciółka Sanchez,
- Aisha Bowe – była inżynier NASA, obecnie założycielka firm promujących edukację STEM,
- Amanda Nguyen – aktywistka i naukowczyni, zajmująca się obroną praw ofiar przemocy seksualnej.
Lauren Sanchez, z zawodu pilotka helikopterów i była dziennikarka, zaprosiła wszystkie kobiety osobiście. Jak powiedziała, celem było nie tylko spełnienie marzenia, ale też inspirowanie innych – szczególnie dziewcząt – do odważnego sięgania po gwiazdy. Specjalnie na tę okazję zaprojektowano również unikalne kombinezony lotnicze.
“To ważny moment dla przyszłości komercyjnych podróży kosmicznych, dla ludzkości i dla kobiet na całym świecie” – podkreśliła Katy Perry w rozmowie z Associated Press.
Historyczny moment
Choć był to już 11. załogowy lot Blue Origin, poniedziałkowa misja była pierwszym przypadkiem w USA, kiedy całą załogę statku kosmicznego stanowiły kobiety. Jedyny wcześniejszy taki przypadek miał miejsce aż 61 lat temu – w 1963 roku, gdy radziecka kosmonautka Walentina Tierieszkowa samotnie udała się w trzydniowy lot na orbitę.
Mimo rosnącej liczby startów, kobiety nadal stanowią zaledwie 15% osób, które kiedykolwiek poleciały w kosmos.
Blue Origin – kosmiczna brama dla sławnych i bogatych
Założona przez Jeffa Bezosa w 2000 roku firma Blue Origin od lat rozwija ofertę turystyki kosmicznej. Dotąd przewiozła łącznie 58 pasażerów – głównie przedstawicieli biznesu, mediów i świata nauki. W przeszłości na pokładzie rakiety New Shepard znaleźli się m.in.:
- aktor William Shatner (w wieku 90 lat),
- dziennikarz i były sportowiec Michael Strahan,
- Laura Shepard Churchley, córka astronauty Alana Sheparda,
- oraz pionierzy lotnictwa Wally Funk i Ed Dwight, którzy dopiero w późnym wieku spełnili marzenie o locie w kosmos.
Blue Origin nie ujawnia kosztów biletów ani szczegółów finansowania lotów, także w przypadku poniedziałkowej misji. Wiadomo jedynie, że odbyła się zaledwie dwa miesiące przed planowanym ślubem Lauren Sanchez i Jeffa Bezosa w Wenecji.
Era kosmicznych celebrytów
Pojawienie się gwiazd popkultury wśród kosmicznych turystów wpisuje się w nową erę podróży poza atmosferę Ziemi – dostępną nie tylko dla zawodowych astronautów. W ślad za Blue Origin idą inne firmy – m.in. SpaceX Elona Muska, która organizuje kilkudniowe misje orbitalne.
Pierwszy prywatny klient SpaceX, Jared Isaacman, nie tylko poleciał już dwukrotnie, ale także odbył pierwszy komercyjny spacer kosmiczny. Z kolei Chińczyk Chun Wang, inwestor kryptowalutowy, właśnie wrócił z misji, podczas której jako pierwszy człowiek odbył lot nad biegunem północnym i południowym.
“W tej ekscytującej nowej erze marzenie o zostaniu astronautą nie jest już zarezerwowane dla nielicznych” – skomentował Wang na platformie X.
Źródło: chicagotribune
Foto: Blue Origin, YouTube
News Chicago
„Najfajniejsza rzecz wyprodukowana w Illinois” 2025: Pompa strażacka MTH Pumps

Gubernator JB Pritzker ogłosił w środę zwycięzcę szóstej edycji prestiżowego konkursu „Makers Madness”, organizowanego corocznie przez Illinois Manufacturers Association. Tytuł „Najfajniejszej rzeczy wyprodukowanej w Illinois” (Coolest Thing Made in Illinois) w 2025 roku zdobyła pompa do napełniania śmigłowców strażackich firmy MTH Pumps z Plano.
Pompa ta, wybrana spośród ponad 250 zgłoszonych produktów w formule turnieju eliminacyjnego, została zaprojektowana z myślą o znaczącym przyspieszeniu akcji gaśniczych. Skraca czas napełniania zbiorników wodnych w śmigłowcach gaśniczych aż o połowę — z typowej minuty do zaledwie 30 sekund.
„To naprawdę imponujące osiągnięcie inżynieryjne, które pokazuje, jak innowacyjny i potrzebny może być produkt stworzony tutaj, w naszym stanie,” powiedział Pritzker podczas ceremonii w Springfield. „To coś więcej niż tylko maszyna — to narzędzie, które ratuje życie i chroni środowisko.”
Lokalny produkt o globalnym wpływie
Pompa MTH Pumps została już wykorzystana podczas styczniowych akcji gaśniczych przez straż pożarną w Los Angeles, która opisała urządzenie jako „bardzo spójne, bardzo pomocne i bardzo niezawodne w terenie”.
Prezes firmy, Tim Tremain, przyznał, że zwycięstwo w konkursie ma dla niego szczególne znaczenie. Podczas ceremonii z dumą wspominał swojego dziadka, Dave’a Tremaina, który założył MTH Pumps w 1965 roku.
„To, co w tym wszystkim jest niesamowite, to fakt, że zaprojektowaliśmy i wyprodukowaliśmy tę pompę sami — od zera, tutaj, w Illinois. A teraz nasze pompy są używane na całym świecie do gaszenia pożarów. To naprawdę coś wyjątkowego” powiedział Tremain.
Silna konkurencja w finale
W tegorocznym finale znalazły się również inne imponujące produkty:
- Tester systemów dla załóg lotniczych od Chemring Energetic Devices (Downers Grove),
- Mleko od dawczyń z Mother’s Milk Bank of Western Great Lakes (Elk Grove Village),
- Zdalnie sterowany skimmer oleju wyprodukowany przez Elastec (Carmi).
Każdy z tych produktów pokazuje różnorodność i innowacyjność przemysłu produkcyjnego w Illinois.
Duma z historii innowacji w Illinois
Podczas uroczystości Gubernator JB Pritzker przypomniał także o wcześniejszych zwycięzcach konkursu, takich jak: elektryczny pickup Rivian R1T, legendarna przekąska Fruit by the Foot od General Mills czy 400-tonowa ciężarówka górnicza Komatsu z ubiegłego roku, o której pisaliśmy tutaj.
Pritzker podkreślił bogatą historię innowacji w Illinois: „Od Johna Deere i pierwszego stalowego pługa, przez Josephine Cochran i pierwszą zmywarkę, aż po Martina Coopera, który stworzył pierwszy telefon komórkowy — świat, jaki znamy dzisiaj, w dużej mierze zrodził się tutaj, w Illinois.”
Illinois: stan, który tworzy przyszłość
Konkurs „Makers Madness” to nie tylko forma promocji lokalnych produktów. To także przypomnienie, że stan Illinois od pokoleń jest centrum innowacji, inżynierii i przemysłu. Zwycięska pompa od MTH Pumps stanowi doskonały przykład tego, jak rodzinna firma z małego miasteczka może mieć realny wpływ na bezpieczeństwo i ratownictwo na całym świecie.
Źródło: dailyherald
Foto: MTH Pump, Tim Tremain, Governor JB Pritzker
-
News USA3 tygodnie temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
News Chicago7 dni temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół3 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA3 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom