News Chicago
Rzeka Chicago znów będzie zielona. Wszystko, co musisz wiedzieć o Dniu Świętego Patryka 2025

Chicago po raz kolejny z rozmachem uczci Dzień Świętego Patryka, organizując jedno z najbardziej kultowych wydarzeń w mieście – Chicago River Dyeing 2025.Tradycyjna ceremonia barwienia rzeki na intensywny szmaragdowy odcień odbędzie się w sobotę, 15 marca, o godzinie 10:00 rano. Jak co roku, członkowie Chicago Plumbers Union wyruszą łodziami na rzekę, rozsypując tajemniczą, ekologiczną mieszankę, która w magiczny sposób zmieni kolor wody.
Gdzie oglądać Chicago River Dyeing 2025?
Jeśli chcesz zobaczyć, jak rzeka Chicago zmienia się w zieloną taflę, najlepsze miejsca do obserwacji to:
- State Street & Columbus Drive – tu najlepiej widoczny jest początek procesu barwienia.
- Upper Wacker Drive – doskonała perspektywa na całe wydarzenie.
- Mosty nad rzeką – zapewniają świetne widoki na płynącą zieloną wodę.
Dolny Riverwalk będzie zamknięty dla widzów, ale jeśli nie możesz być na miejscu, NBC 5 będzie transmitować wydarzenie na żywo.
Jak powstała ta tradycja?
Historia sięga 1961 roku, kiedy to jeden z chicagowskich hydraulików zauważył, że jego biały kombinezon został poplamiony idealnym odcieniem irlandzkiej zieleni. Okazało się, że winowajcą był barwnik używany do wykrywania przecieków w rzece. Kierownik związku, Stephen Bailey, wpadł na pomysł, by wykorzystać tę przypadkową inspirację i zaproponował barwienie całej rzeki na zielono w ramach obchodów Dnia Świętego Patryka.
Jak barwi się rzekę?
Choć efekt końcowy jest spektakularny, sam proces może zaskoczyć nowicjuszy. Barwnik początkowo ma intensywnie pomarańczowy kolor, ale w kontakcie z wodą magicznie zmienia się w głęboką zieleń.
Tajemnicza formuła jest ściśle strzeżonym sekretem członków Chicago Plumbers Union, którzy nie zdradzają składu swojej ekologicznej mieszanki. Żadne inne miasto nie zdołało odtworzyć tej tradycji – być może dlatego, że, jak twierdzą chicagowscy hydraulicy, „pomaga im irlandzki Leprechaun”.
Inne atrakcje z okazji Dnia Świętego Patryka 2025 w Chicago
Po zakończeniu barwienia rzeki mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w kilku barwnych paradach oraz wydarzeniach kulturalnych.
Parady Dnia Świętego Patryka w Chicago
Parada na Archer Avenue
Trasa: Oak Park → Narragansett
Start: Sobota, 15 marca, godz. 12:00PM
Parada ta honoruje rodziny pracujące w Chicago i jest jedną z najstarszych irlandzkich parad w mieście.
70. Doroczna Parada Dnia Świętego Patryka
Trasa: Balbo Drive → Columbus Drive → Monroe Street
Start: Sobota, 15 marca (godzina do potwierdzenia)
To główna parada Chicago, organizowana przez Plumbers Local 130 UA – tych samych, którzy farbują rzekę.
Northwest Side Irish Parade
Start: Szkoła Onahan, 6633 W. Raven
Start: Niedziela, 16 marca, godz. 12:00PM
Obchodzona od 22 lat parada przyciąga ponad 50 000 uczestników i celebruje irlandzką kulturę, rodzinę i wspólnotę.

.
South Side Irish Parade
Trasa: Western Avenue (od 103rd do 115th)
Start: Niedziela, 16 marca, godz. 12:00PM
To największa społecznościowa parada irlandzka w mieście, pełna dudziarzy, tancerzy i platform tematycznych.
Święto Świętego Patryka w Irish American Heritage Center
Lokalizacja: 4626 N. Knox Ave.
Data i godzina: Sobota, 15 marca, godz. 1:00 – 11:00PM
Po paradach warto odwiedzić Irish American Heritage Center, gdzie czeka muzyka na żywo, tradycyjne tańce i stoiska z irlandzkimi pamiątkami. To świetne miejsce dla rodzin – organizatorzy przygotowali także atrakcje dla dzieci.
Źródło: nbc
Foto: istock/Roberto Galan/ KKStock/
News Chicago
Widowiskowy “Moulin Rouge! Musical” możemy oglądać w Chicago do niedzieli

Nieokiełznany i pełen energii Moulin Rouge! Musical będzie wystawiany w Chicago do 20 kwietnia. Spektakl triumfował na Broadwayu, zdobywając 10 nagród Tony Awards®, w tym najbardziej prestiżowe wyróżnienie za Najlepszy Musical. Był długo oczekiwany, gdy po raz pierwszy zawitał do Chicago kilka lat temu, a teraz ponownie możemy go zobaczyć.
Przygotujcie się na wieczór pełen blichtru, romantyzmu i nieokiełznanej energii. Moulin Rouge! Musical przeniesie Was do świata przepychu i wielkich emocji, gdzie bohema spotyka arystokrację w zmysłowej, elektryzującej feerii barw i dźwięków.
Bazujący na kultowym filmie Baza Luhrmanna, spektakl zachwyca nowoczesnym remiksem ponadczasowych przebojów, które zyskują nowe, teatralne życie.
W rolę Christiana wciela się Jay Armstrong Johnson. Jego wcześniejsze występy na Broadwayu obejmują: Parade, HAIR, Catch Me if You Can i Phantom Of The Opera. Jay wystąpił na koncertach m.in. w Carnegie Hall i Lincoln Center.
Za reżyserię odpowiada Alex Timbers, laureat nagrody Tony®, a autorem scenariusza jest nagrodzony Tony Award® John Logan. Oszałamiającą choreografię stworzyła Sonya Tayeh, również laureatka tej prestiżowej nagrody, a za aranżację muzyczną odpowiada Justin Levine, także zdobywca Tony Award®.
To więcej niż musical. To styl, emocje, magia i ekstaza! Nie przegap tej teatralnej celebracji prawdy, piękna, wolności i, nade wszystko, miłości.
Moulin Rouge! Musical będzie grany w Teatrze Pałacu Cadillac do 20 kwietnia. Czas trwania: 2 godziny i 35 minut (z jedną przerwą). Spektakl rekomendowany jest dla widzów od 12. roku życia. Bilety można kupić tutaj.
Źródło: Broadway in Chicago, wgn
Foto: Broadway in Chicago
News USA
Oscary uhonorują kaskaderów. Nowa kategoria nagród już od jubileuszowej, 100. edycji

Po latach intensywnych starań i apeli ze strony branży filmowej, Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła, że przyzna Oscara za osiągnięcia w projektowaniu kaskaderskim. Nagroda ta zadebiutuje podczas 100. ceremonii rozdania Oscarów, honorującej filmy wydane w 2027 roku.
“Od początków kina projektowanie kaskaderskie było nieodłącznym elementem procesu twórczego” – podkreślili w oświadczeniu dyrektor generalny Akademii Bill Kramer oraz prezydent Janet Yang. “Cieszymy się, że wreszcie możemy uhonorować tę niezwykle kreatywną i techniczną dziedzinę sztuki filmowej oraz ludzi, którzy z pasją i oddaniem ją rozwijają.”
Długo oczekiwane uznanie
Nagroda będzie przyznawana przez oddział produkcji i technologii Akademii, który zrzesza ponad 100 specjalistów związanych z kaskaderką. To historyczny moment dla całej branży, która przez dekady pozostawała w cieniu innych dziedzin filmowego rzemiosła.
Jednym z głównych orędowników nowej kategorii był David Leitch – były kaskader i reżyser filmu „The Fall Guy”, będącego hołdem dla środowiska kaskaderskiego. Wspólnie z Chrisem O’Harą – koordynatorem i projektantem wyczynów kaskaderskich ze Stunts Unlimited – zaprezentowali Akademii argumenty przemawiające za ustanowieniem nowej nagrody.
“Kaskaderzy są obecni we wszystkich gatunkach filmowych – od klasyki z Chaplinem i Busterem Keatonem po współczesne widowiska” – zaznaczył Leitch. “Chris i ja poświęciliśmy lata pracy, kontynuując dzieło pokoleń artystów, którzy przez dekady zabiegali o uznanie naszej profesji.”
Nowa rola, nowe standardy
Określenie „projektant wyczynów kaskaderskich” to stosunkowo nowa, ale coraz częściej używana nazwa. O’Hara był pierwszą osobą, która oficjalnie została tak określona przy produkcji dużego filmu – „The Fall Guy”.
“Przez lata kaskaderzy kojarzeni byli głównie z kowbojami i scenami akcji” – mówił O’Hara w rozmowie z Associated Press. – Dziś nasza rola to nie tylko odwaga, ale również twórczość i precyzja, porównywalna z pracą scenografa czy kostiumografa.
W 2024 roku podczas gali Oscarów Akademia złożyła hołd środowisku kaskaderów, prezentując specjalny montaż wideo poświęcony ponad stuletniej historii ich pracy – od czasów kina niemego aż po współczesne produkcje, takie jak „Matrix” czy „Mission: Impossible”.
Wielkie uznanie – i wielkie pytania
Choć decyzja Akademii spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, nie brakuje głosów zwracających uwagę na praktyczne wyzwania. Chad Stahelski, współreżyser „Johna Wicka” i wieloletni kaskader Keanu Reevesa, podkreślił złożoność pracy tej grupy.
“Sam fakt, że taka nagroda powstaje, jest niesamowity” – zaznaczył Stahelski. “Ale kluczowe będzie ustalenie, kto i na jakiej podstawie będzie ją otrzymywać. To nie jest dzieło jednej osoby – to zespołowy wysiłek dziesiątek specjalistów. Skoro czekaliśmy 100 lat, zadbajmy, by ta nagroda trafiała do właściwych rąk.
Kolejny krok w stronę inkluzywności
Nowa kategoria dołącza do innych niedawno wprowadzonych wyróżnień, takich jak Oscar za osiągnięcia w castingu, który zostanie przyznany po raz pierwszy za filmy z 2025 roku. Wciąż jednak nie wiadomo, czy nagroda za projektowanie kaskaderskie znajdzie się w głównej transmisji ceremonii, czy – jak niektóre techniczne Oscary – zostanie wręczona poza anteną.
Niemniej jednak to historyczny przełom i długo oczekiwany gest uznania dla jednej z najbardziej widowiskowych i niedocenianych dziedzin filmowego rzemiosła.
Źródło: AP
Foto: Cilvēki Mākslas, YouTube, Academy Awards
Polonia Amerykańska
Ostatni spektakl “Mężczyzna Idealny” w tą niedzielę w Art Gallery Kafe

Czy udomowiony mężczyzna i wyemancypowana bizneswoman mają szanse na udany związek? Czy gender jest niebezpieczny i czy można go oswoić? Na te i wiele innych pytań odpowiada przezabawna komedia “Mężczyzna Idealny” w wykonaniu Teatru Scena Polonia. Spektakl odkrywa przed publicznością tajniki relacji damsko-męskich i serwuje solidną porcję śmiechu. Będziemy go jeszcze mogli zobaczyć 13 kwietnia w Art Gallery Kafe.
O tym, dlaczego warto zobaczyć ten spektakl i czego mogą się z niego nauczyć panowie, w studiu Radia Deon Chicago opowiadały jego reżyserka Kinga Modjeska oraz aktorka Julitta Mroczkowska. Obie panie wcielają się w sztuce w… straszne teściowe!
Spektakl, który bawi i edukuje
“Mężczyzna Idealny” to arcyzabawna komedia dla dorosłych, która z przymrużeniem oka przygląda się różnicom między płciami. To przedstawienie to niemal poradnik dla panów, który może okazać się kluczem do sukcesu w relacjach damsko-męskich!
“Panowie wyjdą wzbogaceni o nową wiedzę, która jest im niezwykle potrzebna” – zapewnia Kinga Modjeska. Ze sceny padają teksty, których warto się nauczyć na pamięć i wdrożyć w życie.
Historia oparta na tekście niemieckiego dramatopisarza Johna von Düffela opowiada o Sebku i Helenie, którzy żyją w pozornie harmonijnym związku… dopóki na horyzoncie nie pojawiają się teściowe.
Nowa obsada, nowe doznania
Choć “Mężczyzna Idealny” zadebiutował w repertuarze Teatru Scena Polonia już w 2017 roku, tegoroczna odsłona przynosi świeże spojrzenie, nowe sytuacje, choreografię i teksty. W oryginalnej obsadzie w roli teściowej błyszczała Elżbieta Kochanowska.
“Jeżeli chodzi o Sebka, kreował go wtedy Grzegorz Chiliński, ale w 2025 mamy Marcina Kowalika, którego można jeść po prostu łyżkami” zapewnia Kinga Modjeska. Natomiast Julitta Mroczkowska, która grała w niej 8 lat temu, wystąpi także w tym roku.

Kinga Modjeska i Julitta Mroczkowska
Gdzie i kiedy zobaczymy “Mężczyznę Idealnego”?
Spektakl zostanie wystawiony w Art Gallery Kafe przy 127 E Front St, Wood Dale, IL, United States, Illinois 60191 w niedzielę, 13 kwietnia, o 5.ooPM.
Bilety w cenie 45 dolarów można nabyć pod numerami telefonów: 630 201 8821, 630 825 5825, a także na stronie internetowej www.scenapolonia.net.
Obsada:
- Reżyseria: Kinga Modjeska
- Występują: Kinga Modjeska, Julitta Mroczkowska, Edyta Luckos, Marcin Kowalik
- Obsługa techniczna: Małgorzata Adamczyk
- Świata: Oskar Łukacz
- Organizacja widowni: Małgorzata Zielinski-Pys
Przyjdźcie przekonać się, czy “Mężczyzna Idealny” naprawdę istnieje!
Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Scena Polonia, StelmachLens
-
News USA3 tygodnie temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
News Chicago1 tydzień temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół3 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA3 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom