News USA
Nowe samochody w USA stają się tańsze – ceny spadają, ale cła mogą wpłynąć na rynek

Kupno nowego samochodu w Stanach Zjednoczonych stało się łatwiejsze w styczniu, dzięki spadającym cenom i rosnącym dochodom. Według firmy Cox Automotive, przystępność cenowa pojazdów osiągnęła najlepszy poziom od ponad trzech lat.
Ceny spadają, dochody rosną
- Średnia cena nowego pojazdu spadła o 2,2% w styczniu w porównaniu z grudniem.
- Wzrost dochodów o 3,6% rok do roku dodatkowo poprawił przystępność cenową.
- Mediana tygodni pracy potrzebnych do zakupu nowego samochodu zmniejszyła się do 37,7 tygodnia (z 38,2 w grudniu).
Cox Automotive podkreśla, że styczeń zazwyczaj przynosi spadek cen, ponieważ w grudniu rośnie sprzedaż luksusowych marek, co podnosi średnie ceny transakcyjne. Po nowym roku popyt na drogie modele maleje, a ceny wracają do bardziej przystępnych poziomów.
W styczniu spadła sprzedaż luksusowych marek, takich jak Audi, BMW, Cadillac i Lexus – w niektórych przypadkach nawet o 50% w porównaniu z grudniem. Jak podaje Kelley Blue Book (KBB), spadek udziału drogich modeli wpłynął na obniżenie średniej ceny transakcyjnej na rynku.
Prognozy na 2025 rok – umiarkowany wzrost sprzedaży
Eksperci szacują, że sprzedaż nowych pojazdów w 2025 roku wyniesie nieco ponad 16 milionów sztuk, a Cox Automotive prognozuje wzrost do 16,3 miliona. Jednak analitycy ostrzegają, że polityka celna administracji Trumpa może wpłynąć na rynek, szczególnie w drugiej połowie roku.
Cła mogą wpłynąć na ceny pojazdów
Planowane 25-procentowe cła na import samochodów z Meksyku i Kanady mogą znacząco wpłynąć na ceny pojazdów w USA. Administracja już wprowadziła 25-procentowe cła na stal i aluminium, co zwiększyło koszty produkcji.
W 2024 roku w USA sprzedano 16,1 miliona nowych lekkich pojazdów, z czego: 61% wyprodukowano w kraju, 13,6% pochodziło z Meksyku a 4,5% z Kanady.
Meksyk jest kluczowym źródłem pojazdów dla Volkswagena, Stellantisa, Nissana, Mazdy, Hondy i Forda.
25-procentowe cło na auto warte 25 000 USD oznacza dodatkowy koszt 6250 USD, który może zostać przeniesiony na kupujących.
Mimo to, przedstawiciele Cox Automotive wierzą, że uda się wypracować kompromis i wpływ ceł będzie krótkotrwały.
Szef Nissana, Makoto Uchida, zapowiedział, że firma może przenieść produkcję poza Meksyk, jeśli Stany Zjednoczone wprowadzą nowe cła.
Źródło: The Epoch Times
Foto: istock/Kwangmoozaa/Valerii Apetroaiei/
News USA
Ceny jaj w USA biją rekordy. Konsumenci płacą nawet 6,23 USD za tuzin

Pomimo spadku cen hurtowych, braku nowych ognisk ptasiej grypy i optymistycznych prognoz administracji Trumpa, ceny jaj w USA ponownie wzrosły – i to do rekordowego poziomu. W marcu konsumenci płacili średnio 6,23 USD za tuzin, jak wynika z najnowszego raportu Indeksu Cen Konsumpcyjnych (CPI) opublikowanego w czwartek.
Wzrost ten oznacza, że zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy gastronomiczne wciąż nie mogą liczyć na ulgę w portfelach. Sezonowy popyt na jaja utrzymuje się na wysokim poziomie do Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają na 20 kwietnia.
Skąd ten wzrost, skoro ceny hurtowe spadły?
Analitycy branżowi byli zaskoczeni, ponieważ już w marcu ceny hurtowe zaczęły spadać. Jak tłumaczy Jada Thompson, ekonomistka rolna z University of Arkansas, obniżki pojawiły się dopiero w połowie miesiąca, więc mogły nie mieć jeszcze wpływu na marcowe średnie detaliczne. Dodatkowo supermarkety często z opóźnieniem przenoszą obniżki hurtowe na konsumentów.
Za skok cen na początku roku odpowiadała ptasia grypa, która wymusiła ubój ponad 30 milionów kur niosek. Choć w marcu liczba zabitych ptaków wyniosła tylko 2,1 miliona – i nie dotyczyła ferm jaj – skutki wcześniejszych ognisk nadal są odczuwalne.
Produkcja jaj wciąż nie wróciła do normy – głównie dlatego, że młode kury potrzebują około 6 miesięcy, by zacząć nieść jaja. Według danych USDA, na początku marca w USA było zaledwie 285 milionów kur niosek, czyli znacznie mniej niż przed wybuchem epidemii, gdy stado liczyło ponad 315 milionów.
Ceny różnią się w zależności od regionu
Jak podaje firma badawcza Datasembly, ceny zaczęły spadać w drugiej połowie marca – z 5,98 USD za tuzin w tygodniu rozpoczynającym się 16 marca do 5,51 USD pod koniec miesiąca. Różnice między regionami są jednak znaczne:
- San Francisco (Safeway): 9,99 USD (jaja z hodowli bezklatkowej)
- Denver: 6,69 USD
- Waszyngton, D.C.: 5,29 USD
- Omaha (Walmart): 4,97 USD
Na ceny wpływają nie tylko logistyka i lokalne przepisy, ale również wymogi dotyczące chowu bezklatkowego.
Podejrzenia o manipulacje cenowe
Uwagę regulatorów zwróciła również firma Cal-Maine Foods, największy producent jaj w kraju (dostarcza aż 20% krajowej podaży). Firma poinformowała, że jest badana przez Departament Sprawiedliwości w sprawie możliwych praktyk monopolistycznych.
Nie bez powodu – w ostatnim kwartale Cal-Maine potroiła swój zysk netto do 508,5 mln USD, a przychody wzrosły niemal dwukrotnie, osiągając 1,42 mld USD. Wszystko to – jak twierdzi firma – głównie dzięki wyższym cenom jaj.
Perspektywy na przyszłość
Choć prognozy wskazują, że ceny jaj mogą spadać w dalszej części wiosny, sytuacja pozostaje niepewna. Od początku obecnej fali ptasiej grypy zabito już ponad 168 milionów ptaków w USA – głównie kur niosek. Zakażenie jednego ptaka oznacza likwidację całego stada, co drastycznie wpływa na podaż.
Wirus jest trudny do opanowania – rozprzestrzenia się przez dzikie ptactwo, a ostatnio pojawił się nawet u bydła mlecznego.
Źródło: wttw
Foto: istock/sergeyryzhov/Igor Barilo/Ruslan Lytvyn/
NEWS Florida
Carnival Festivale – największy statek linii Carnival Cruise Line wypłynie z Port Canaveral w 2027 roku

Armator Carnival Cruise Line zapowiedział uruchomienie swojego największego statku wycieczkowego – Carnival Festivale, który już od 2027 roku będzie odbywał tygodniowe rejsy z Port Canaveral na Florydzie. Nowoczesny kolos dołączy do floty jednostek klasy Excel, wprowadzając jeszcze więcej luksusu, rozrywki i ekologicznych rozwiązań.
Nowy gigant na horyzoncie
Nowy statek o masie 180 000 ton będzie czwartym w linii Carnival z prestiżowej klasy Excel i – podobnie jak jego siostrzany „Mardi Gras” – zostanie zasilany skroplonym gazem ziemnym (LNG), jednym z najbardziej przyjaznych środowisku paliw stosowanych w żegludze.
Po jego wodowaniu, Port Canaveral będzie gościć już sześć statków zasilanych LNG, potwierdzając swoją pozycję lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju morskiego.
Nowa jakość rejsów – co zaoferuje Carnival Festivale?
„Carnival Festivale” ma być prawdziwym centrum rozrywki na morzu. Na pasażerów czekać będzie m.in.:
- rozległy park wodny na najwyższych pokładach,
- nowoczesne restauracje tematyczne,
- innowacyjne przestrzenie rekreacyjne,
- najnowsze technologie multimedialne i ekologiczne rozwiązania.
Przedstawiciele Carnival Cruise Line zapowiadają również nowe funkcje pokładowe, które mają być unikalne dla tego konkretnego statku – szczegóły mają zostać ujawnione w nadchodzących miesiącach.
Rejsy pełne wrażeń już za dwa lata
Choć pierwszy rejs Carnival Festivale odbędzie się dopiero w 2027 roku, już teraz wiadomo, że statek będzie jednym z najbardziej zaawansowanych i efektownych w całej branży. Jego trasy obejmować będą prawdopodobnie popularne kierunki na Karaibach i Bahamach – więcej informacji ma pojawić się w oficjalnych komunikatach Carnival w najbliższych miesiącach.
Źródło: fox13
Foto: Carnival Cruise Line
News USA
W obliczu rosnących cen Amerykanie coraz częściej sięgają po 7-letnie kredyty samochodowe

Zakup nowego samochodu w USA staje się coraz większym wyzwaniem finansowym. Z najnowszego raportu firmy analitycznej Edmunds wynika, że coraz więcej konsumentów decyduje się na ekstremalnie długie kredyty, aby poradzić sobie z rosnącymi cenami pojazdów i wysokimi miesięcznymi ratami.
Historyczny rekord: niemal 20% kredytów na 84 miesiące
W pierwszym kwartale 2025 roku aż 19,8% nowych samochodów sfinansowano za pomocą kredytów o długości 84 miesięcy, czyli siedmiu lat. To najwyższy wynik w historii i wzrost aż o 4 punkty procentowe w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Dla porównania – w pierwszym kwartale 2019 roku odsetek takich kredytów wynosił 13,4%.
“Rynek finansowania samochodów wydaje się stabilny, ale to nie znaczy, że samochody stały się bardziej przystępne cenowo” – zauważa Jessica Caldwell, dyrektor ds. analiz w Edmunds. “Gdy co piąty nabywca wybiera siedmioletni kredyt, jasne jest, że konsumenci wciąż walczą o domknięcie budżetu.”
Koszty kredytów wciąż wysokie
Według danych Edmunds, średnia długość kredytu na nowy pojazd w pierwszym kwartale wyniosła 69,5 miesiąca, a przeciętna miesięczna rata osiągnęła 741 dolarów. Co więcej, 17,7% nabywców płaciło ponad 1000 dolarów miesięcznie.
Średnia roczna stopa procentowa (APR) wyniosła 7,1%, a całkowity koszt odsetek dla standardowego kredytu na nowy samochód osiągnął średnio 9231 dolarów.
Z drugiej strony, tylko 10,2% nabywców zdecydowało się na kredyt krótszy niż 48 miesięcy – najczęściej byli to dobrze sytuowani klienci, którzy korzystali z promocyjnych ofert producentów.
Zmieniające się trendy kredytowe
W raporcie zauważono także spadek popularności klasycznych kredytów na 60–75 miesięcy. Ich udział w rynku zmalał z 69,7% rok wcześniej do 67,4%, co – zdaniem analityków – świadczy o tym, że klienci coraz częściej wybierają albo bardzo długie, albo bardzo krótkie finansowanie, zależnie od indywidualnych możliwości i celów.
Cła mogą pogorszyć sytuację
W obliczu tych trudności, dodatkowe obciążenia mogą jeszcze bardziej ograniczyć dostępność nowych aut. Pod koniec marca Prezydent Donald Trump ogłosił 25-procentowe cła na importowane samochody osobowe, lekkie ciężarówki oraz kluczowe części samochodowe. Nowe taryfy weszły w życie 3 kwietnia, dokładnie w dniu publikacji raportu Edmunds.
Niektórzy ekonomiści ostrzegają, że te cła mogą podnieść ceny pojazdów nawet o kilka tysięcy dolarów, co dla wielu rodzin będzie barierą nie do pokonania.
Prezydent Trump zaproponował jednocześnie, by konsumenci mogli odpisać odsetki od kredytów na auta wyprodukowane w USA od podatku dochodowego. Eksperci twierdzą, że taka ulga mogłaby realnie pomóc konsumentom – szczególnie biorąc pod uwagę wysokie koszty finansowania.
Ile kosztuje nowe auto?
Wstępne szacunki sugerują, że w pierwszym kwartale 2025 roku w USA sprzedano ponad 3,8 miliona nowych samochodów, a średnia cena transakcyjna – według danych Cox Automotive – wyniosła 47 448 dolarów.
Rosnące ceny, dłuższe kredyty, nowe cła i niepewność podatkowa rysują obraz rynku motoryzacyjnego, który staje się coraz trudniejszy dla przeciętnego nabywcy.
O popularności aut używanych pisaliśmy 7 kwietnia.
Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Wasan Tita/welcomia/zamrznutitonovi/
-
News USA3 tygodnie temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
News Chicago5 dni temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół2 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA3 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom