Połącz się z nami

News USA

Historia kolizji w powietrzu wokół lotniska Reagana: Winne maszyny wojskowe?

Opublikowano

dnia

Analiza danych Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) przeprowadzona przez NPR wykazała, że samoloty wojskowe często biorą udział w zgłaszanych kolizjach w powietrzu w rejonie lotniska Reagan National Airport w Waszyngtonie.

Podczas gdy katastrofy lotnicze są niezwykle rzadkie, Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) prowadzi rejestr incydentów, w których samoloty znalazły się zbyt blisko siebie, co mogło doprowadzić do tragedii. Zdarzenia te, określane jako „Near Mid-Air Collision” (NMAC), są raportowane przez pilotów i załogi lotnicze.

Według bazy danych FAA, od 1987 roku odnotowano 30 zgłoszonych przypadków NMAC w rejonie lotniska Reagan, z czego co najmniej 10 dotyczyło samolotów wojskowych, a 7 śmigłowców wojskowych. Dla porównania, w skali całych Stanów Zjednoczonych tylko 23% takich incydentów obejmowało maszyny wojskowe.

Eksperci lotniczy zwracają uwagę, że stosunkowo duża liczba operacji wojskowych w rejonie Waszyngtonu tłumaczy większą liczbę incydentów z ich udziałem.

„Istnieją trasy dla helikopterów przecinające przestrzeń powietrzną Metropolitan Washington, D.C., zaprojektowane głównie dla śmigłowców wojskowych operujących między bazami” – mówi Mike McCormick, były dyrektor ds. bezpieczeństwa FAA. „To naturalnie zwiększa prawdopodobieństwo, że piloci zgłoszą potencjalne kolizje w powietrzu”.

System raportowania NMAC: 8700 zgłoszeń w całych USA

Federalna Administracja Lotnictwa FAA gromadzi dane o potencjalnych kolizjach w powietrzu na podstawie zgłoszeń pilotów. Aby incydent został uznany za „Near Mid-Air Collision” NMAC, odległość między statkami powietrznymi musi być mniejsza niż 500 stóp.

W skali kraju odnotowano ponad 8700 takich raportów. Chociaż nie wszystkie z nich oznaczają realne zagrożenie, pomagają w identyfikowaniu ryzykownych sytuacji i wdrażaniu działań zapobiegawczych.

Zdjęcie lotnicze lotniska im. Ronalda Reagana w Waszyngtonie w powiecie Arlington w stanie Wirginia

Śmiertelna kolizja: Zbieg okoliczności czy systemowe zagrożenie?

W środę 31 stycznia w pobliżu Waszyngtonu doszło do tragicznej kolizji regionalnego samolotu American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk.

Mike McCormick sugeruje, że przyczyną incydentu mógł być zbieg niekorzystnych okoliczności. „Załoga samolotu była w trakcie skomplikowanego podejścia do lądowania na alternatywnym pasie startowym” – wyjaśnia ekspert. „W takiej sytuacji piloci koncentrują się na konfiguracji lotu i ustawieniu maszyny do przyziemienia, co ogranicza ich zdolność do dostrzegania innych statków powietrznych”.

Dodatkowym czynnikiem było utrudnione dostrzeżenie samolotu przez załogę Black Hawka. „Helikopter mógł mieć problem z identyfikacją nadlatującego samolotu na tle licznych świateł lotniska, szczególnie na niskiej wysokości i w nocy” – dodaje McCormick.

Czy konieczne są zmiany w systemie zarządzania ruchem lotniczym?

Ekspert zaznacza, że nie dostrzega systemowego problemu w interakcji wojskowych i cywilnych operacji lotniczych w zatłoczonej przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem. Jednocześnie podkreśla, że śledztwo FAA może doprowadzić do wprowadzenia nowych środków zapobiegawczych.

Mimo że amerykański system zarządzania ruchem lotniczym uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych na świecie, każda katastrofa jest szokiem i wymaga dogłębnego zbadania, aby zapobiec kolejnym tragediom.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/Tim Brown/

News USA

Katastrofa lotnicza w Filadelfii: Śledczy badają przyczyny wypadku karetki powietrznej

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę władze Filadelfii przeszukiwały spalone wraki samochodów i zwęglone szczątki, próbując znaleźć wskazówki, które wyjaśnią, dlaczego karetka powietrzna rozbiła się na ruchliwym skrzyżowaniu. Na pokładzie Learjeta 55 znajdowało się sześć osób, w tym dziecko po zakończonym leczeniu szpitalnym. Samolot runął na ziemię w piątek, tuż po starcie z lotniska Northeast Philadelphia, powodując śmierć nie tylko pasażerów, ale także jednej osoby na ziemi. Łącznie 19 osób zostało rannych.

Dotychczas nie ustalono, dlaczego maszyna straciła kontrolę i eksplodowała. Adam Thiel, dyrektor zarządzający miasta, podkreślił, że ustalenie przyczyn śmiertelnej katastrofy może potrwać kilka dni, a nawet dłużej. Zespoły ratownicze przeszukiwały domy w okolicy, ponieważ samolot rozbił się w gęsto zaludnionym rejonie, w pobliżu Roosevelt Mall.

Ofiary katastrofy

Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum potwierdziła, że wszystkie sześć osób na pokładzie było obywatelami Meksyku i nie przeżyło katastrofy. Byli to: dziecko po leczeniu w szpitalu dziecięcym Shriners, wracające do Meksyku, jego matka i czterech członków załogi samolotu.

Operator samolotu, Jet Rescue Air Ambulance, zidentyfikował osoby na pokładzie jako kpt. Alana Alejandro Montoyę Peralesa; drugiego pilota Josue De Jesus Juarez Juarez; pediatrę dr Raula Mezę Arredondo; ratownika medycznego Rodrigo Lopeza Padillę; pacjentkę-dziecko Valentinę Guzman Murillo; oraz matkę, Lizeth Murillo Ozunę.

Valentina Guzman Murillo z mamą, Lizeth Murillo Ozuna

Na ziemi zginęła jedna osoba podróżująca samochodem, a 19 kolejnych osób odniosło obrażenia. Część z nich została hospitalizowana, ale większość została wypisana do sobotniego południa.

Dramatyczne nagrania i świadkowie tragedii

Katastrofa miała miejsce zaledwie 3 mile od lotniska, chwilę po starcie o 6:06PM. Nagrania radarowe pokazują, że samolot, który leciał do Missouri, osiągnął wysokość 1600 stóp, zanim zniknął z systemów monitoringu. Na nagraniach z dzwonków do drzwi widać smugę dymu, a następnie potężną eksplozję.

„Usłyszeliśmy głośny huk i nagle zobaczyliśmy wielki pióropusz dymu” – relacjonował Jim Quinn, właściciel jednego z nagranych wideo.

Mieszkaniec pobliskiej dzielnicy Mayfair, Michael Schiavone, powiedział, że jego dom się zatrząsł. „Pomyślałem, że to atak terrorystyczny. Nigdy nie słyszałem czegoś takiego” – przyznał w rozmowie z mediami.

Samolot był w rękach doświadczonej załogi

Learjet 55 należał do meksykańskiej firmy Jet Rescue Air Ambulance, która oferuje usługi transportu medycznego zarówno w Meksyku, jak i w USA. Ostatecznym celem lotu była Tijuana, z międzylądowaniem w Missouri. Załoga była doświadczona i przeszła rygorystyczne szkolenie, według zapewnień rzecznika firmy.

Mimo to, to już druga śmiertelna katastrofa Jet Rescue w ciągu 15 miesięcy. W 2023 roku ich samolot rozbił się w stanie Morelos w Meksyku, zabijając pięciu członków załogi.

Capt. Alan Alejandro Montoya Perales i co-pilot Josue De Jesus Juarez Juarez

Śledztwo prowadzi Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu

Federalna Administracja Lotnictwa FAA i Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu NTSB rozpoczęły śledztwo w sprawie tragedii. Na miejscu katastrofy już w piątek pojawił się pierwszy śledczy, a kolejne zespoły dotarły w sobotę.

Nagrania komunikacji z wieżą kontrolną pokazują, że kontroler ruchu lotniczego próbował skontaktować się z pilotem krótko przed katastrofą:

„Medevac Medservice 056, skręć w prawo” – polecił kontroler. „Jesteś na częstotliwości?” – pytał kilkukrotnie, lecz nie otrzymał odpowiedzi.

Kilka minut później kontroler poinformował: „Straciliśmy samolot. Nie jesteśmy pewni, co się stało. Lotnisko będzie zamknięte”.

Pediatria Dr. Raul Meza Arredondo i ratownik medyczny Rodrigo Lopez Padilla

Katastrofa w cieniu innej tragedii

Do wypadku doszło zaledwie dwa dni po najtragiczniejszej katastrofie lotniczej w USA od pokolenia. W środę wieczorem samolot American Airlines z 60 pasażerami i czterema członkami załogi zderzył się w powietrzu nad Waszyngtonem z helikopterem wojskowym przewożącym trzech żołnierzy. Nikt nie przeżył.

 

Źródło: chicaghotribune
Foto: YouTube, Jet Rescue Air Ambulance
Czytaj dalej

News USA

Pentagon wysyła dodatkowe wojska na granicę i do Guantanamo: 1000 żołnierzy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pentagon przygotowuje rozkazy dotyczące rozmieszczenia co najmniej 1000 dodatkowych żołnierzy w ramach rozszerzonych działań administracji Prezydenta Donalda Trumpa mających na celu zaostrzenie polityki imigracyjnej – poinformowali w piątek amerykańscy urzędnicy.

Wśród nich około 500 żołnierzy z 10. Dywizji Górskiej stacjonujących w Fort Drum w stanie Nowy Jork zostanie wysłanych na południowo-zachodnią granicę USA. Kolejne 500 żołnierzy piechoty morskiej (Marines) ma trafić do bazy w Zatoce Guantanamo na Kubie, gdzie planowane jest przetrzymywanie części zatrzymanych migrantów.

Urzędnicy podkreślają, że ostateczna liczba może jeszcze wzrosnąć, ponieważ trwają rozmowy dotyczące szczegółów operacji.

Rosnąca rola wojska w polityce imigracyjnej

Rozmieszczenie żołnierzy to efekt prezydenckich dekretów wykonawczych, które Donald Trump podpisał zaraz po objęciu urzędu 20 stycznia. W zeszłym tygodniu pierwsza grupa 1600 żołnierzy została już wysłana na granicę.

Administracja prezydenta podkreśla determinację w uszczelnianiu granic i zwiększeniu liczby deportacji. Wojska na granicy mają zajmować się budową barier z drutu kolczastego, wsparciem logistycznym oraz dostarczaniem danych wywiadowczych dla Straży Granicznej.

Żołnierze wysłani do Guantanamo mają z kolei przygotować ośrodki zatrzymań na przyjęcie migrantów oraz pełnić inne funkcje wspierające.

Guantanamo jako centrum zatrzymań migrantów

Sekretarz Obrony Pete Hegseth w programie „Fox & Friends” zasugerował, że w Guantanamo mogą zostać osadzeni nie tylko nielegalni migranci, ale także osoby skazane za poważne przestępstwa oraz członkowie brutalnych gangów.

„Stany Zjednoczone mogą umieścić tysiące osób w zabezpieczonych namiotach na Kubie” – powiedział Hegseth. – „Ale również przygotowujemy ośrodki zatrzymań o zaostrzonym rygorze dla szczególnie niebezpiecznych jednostek.”

Prezydent Trump zapowiedział, że w bazie może znaleźć się miejsce dla nawet 30 000 migrantów, podkreślając, że niektórym z nich nie można ufać nawet po deportacji. „Niektórzy są tak niebezpieczni, że nie możemy pozwolić, by wrócili do swoich krajów” – powiedział prezydent. – „Dlatego wyślemy ich do Guantanamo”.

Dalsze mobilizacje wojska możliwe w najbliższych dniach

Pentagon rozważa dalsze zwiększenie liczby żołnierzy na granicy – ostateczna liczba wysłanych wojsk może sięgnąć nawet 10 000.

Obecnie na południowej granicy USA stacjonuje już 2500 żołnierzy Gwardii Narodowej i Rezerwy, ale według administracji Trumpa to niewystarczająca liczba na 2000-milowym odcinku granicznym. Oprócz rozmieszczenia wojsk Departament Bezpieczeństwa Krajowego wykorzystuje samoloty wojskowe do lotów deportacyjnych, transportujących zatrzymanych migrantów do ich krajów ojczystych.

To nie pierwszy raz, gdy Guantanamo służy jako ośrodek zatrzymań dla migrantów. W przeszłości USA przetrzymywały tam osoby przechwycone na morzu – głównie uchodźców z Haiti i Kuby. Teraz jednak Donald Trump planuje znacznie większe operacje, które mogą na trwałe zmienić sposób, w jaki Stany Zjednoczone radzą sobie z nielegalną imigracją.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: ICE
Czytaj dalej

News USA

PGE i Ørsted inwestują 30 miliardów złotych w budowę morskiej farmy wiatrowej Baltica 2

Opublikowano

dnia

Autor:

Polska państwowa spółka energetyczna PGE oraz duński koncern Ørsted podjęły ostateczną decyzję o realizacji morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, którą ogłoszono w czwartek. Inwestycja o wartości 30 miliardów złotych (7,11 miliarda euro) będzie miała moc niemal 1,5 gigawata (GW) i stanie się jedną z największych tego typu instalacji na Bałtyku.

Kluczowy krok w transformacji energetycznej Polski

Prace budowlane ruszą jeszcze w 2025 roku, a farma ma zacząć dostarczać energię w 2027 roku. Po ukończeniu zasili około 2,5 miliona gospodarstw domowych, co odpowiada niemal 3% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

„Mówimy o największych turbinach na świecie i przyszłości polskiej energetyki” – powiedział premier Donald Tusk. – „Tania i czysta energia z morskich farm wiatrowych sprawi, że Polska stanie się konkurencyjna wobec wszystkich gospodarek świata”.

Farma zostanie zlokalizowana na Bałtyku, między Ustką a Choczewem. Na obszarze 190 kilometrów kwadratowych stanie 107 turbin, każda o mocy 14 MW.

Harmonogram budowy

Ørsted i PGE rozpoczęły już budowę infrastruktury przyłączeniowej na lądzie. Prace na morzu rozpoczną się pod koniec 2025 roku, a ich pierwszy etap obejmie usunięcie głazów z dna morskiego.

Kolejne kluczowe etapy:

  • 2026 rok – instalacja fundamentów, kabli eksportowych i morskich stacji transformatorowych.
  • 2027 rok – montaż kabli połączeniowych i turbin wiatrowych.
  • Pierwsza połowa 2027 roku – rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej.

Baltica 2 otrzymała już wszystkie niezbędne pozwolenia oraz podpisała umowę o przyłączu do krajowej sieci elektroenergetycznej z operatorem PSE.

Największa inwestycja w polską energetykę

Projekt Baltica 2 to największa dotychczasowa inwestycja w polskim sektorze elektroenergetycznym. Koszty finansowane są po równo przez obu partnerów – udział Polski wynosi 15 miliardów złotych, z czego 5,5 miliarda 

Premier Tusk podkreślił, że to dopiero początek: „Ta ogromna inwestycja jest częścią jeszcze większego projektu. Do 2040 roku Polska ma produkować tyle energii wiatrowej, ile mogłyby dostarczyć cztery elektrownie jądrowe” – zapowiedział.

Wiatrowa i jądrowa przyszłość Polski

Obecnie Polska nie ma jeszcze działających morskich farm wiatrowych ani elektrowni jądrowych. Pierwszy tego typu projekt, Baltic Power (realizowany przez Orlen i kanadyjską Northland Power), ma ruszyć w 2026 roku i osiągnąć moc niemal 1,2 GW.

Jednocześnie rząd planuje budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Choczewie. Projekt czeka na akceptację parlamentu i prezydenta Andrzeja Dudy.

Transformacja energetyczna nabiera tempa

Chociaż obecna koalicja rządząca obiecywała przyspieszenie transformacji energetycznej, do tej pory nie wprowadziła żadnych nowych regulacji w tej sprawie. Mimo to odnawialne źródła energii w Polsce rosną – w 2024 roku stanowiły już 29% produkcji energii elektrycznej, w porównaniu z 26% rok wcześniej.

Udział węgla w miksie energetycznym spadł do 57% (z 64% w 2023 roku), co świadczy o stopniowym odchodzeniu od paliw kopalnych.

 

Źródło: NFP
Foto: YouTube, Kancelaria premiera, istock/TebNad/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu