Polonia Amerykańska
You Can Be My Angel zaprasza na charytatywny, walentynkowy Bal Serduszkowy 14 lutego

Fundacja You Can Be My Angel, prowadzona przez Katarzynę Romanowską, zaprasza na coroczny charytatywny Bal Serduszkowy, który odbędzie się w piątek, 14 lutego, o godz. 7:00PM w Allegra Banquet przy 5035 N River Rd, Schiller Park, IL 60176.
Wolontariusze You Can Be My Angel jak co roku zapewniają niezapomnianą zabawę, otwarty bar, pyszne jedzenie oraz wiele innych atrakcji i niespodzianek! Fantastyczną muzykę zapewni DJ Seba.
Bal Serduszkowy to akcja charytatywna – podczas tego wyjątkowego wieczoru YCBMA będzie zbierać fundusze dla małego 6-letniego Jasia Sroki ze Skały pod Krakowem, chorego na raka. Chłopczyk zachorował w wieku 7 miesięcy, kiedy zdiagnozowano u niego gwiaździaka – nowotwór astroglejowy. Od tej pory przeszedł kilka operacji i chemioterapii – trwa trudna walka o jego życie.
Bilety na Bal Serduszkowy kosztują 130 USD za osobę i można je kupić, dzwoniąc pod numer 773-225-9749 lub u wolontariuszy fundacji You Can Be My Angel.
Jeśli nie możesz przyjść, nadal możesz nas wesprzeć, dokonując darowizny online na stronie http://www.youcanbemyangel.com, lub wysyłając czek na adres 5214 W Lawrence Ave, Chicago, IL 60630
Fundacja You Can Be My Angel organizuje 4 duże charytatywne imprezy w ciągu roku, ale też bardzo chętnie wyśle swoich wolontariuszy z puszkami na każdy piknik, przyjęcie czy chociażby wesele, jeśli tylko zostanie zaproszona.
Źródło: You Can Be My Angel
Foto: You Can Be My Angel
Polonia Amerykańska
Rekordowa liczba kandydatów wystartowała w wyścigu o polską prezydenturę. Ostateczna lista

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) ogłosiła oficjalną listę kandydatów, którzy powalczą o fotel prezydenta RP w nadchodzących wyborach zaplanowanych na 18 maja. Na starcie stanie aż 13 kandydatów – najwięcej w historii polskich wyborów prezydenckich.
Chociaż początkowo chęć udziału zgłosiło 17 osób, cztery kandydatury zostały odrzucone z powodu nieprawidłowości w dokumentacji – głównie fałszywych podpisów poparcia, w tym tysięcy złożonych przez… zmarłych.
Pełna lista kandydatów (kolejność alfabetyczna):
-
Bartoszewicz Artur
-
Biejat Magdalena
-
Braun Grzegorz
-
Hołownia Szymon
-
Jakubiak Marek
-
Maciak Maciej
-
Mentzen Sławomir
-
Nawrocki Karol
-
Senyszyn Joanna
-
Stanowski Krzysztof
-
Trzaskowski Rafał
-
Woch Marek
-
Zandberg Adrian
Państwowa Komisja Wyborcza PKW odrzuciła zgłoszenia Dawida Jackiewicza, Wiesława Lewickiego, Romualda Starosielca i Pawła Tanajno, wskazując na nieważność wielu zebranych podpisów – w tym podpisów należących do osób nieżyjących.
Wybory historyczne pod wieloma względami
Po raz drugi w historii (pierwszy raz w 1995 roku) na karcie do głosowania pojawi się aż 13 nazwisk. W poprzednich wyborach – w 2015 i 2020 roku – startowało po 11 kandydatów.
Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad 50% głosów w pierwszej turze, druga runda odbędzie się 1 czerwca.
Trzaskowski prowadzi w sondażach
Według średnich sondaży publikowanych przez serwis eWybory.eu, faworytem wyścigu jest Rafał Trzaskowski, kandydat centrowej Koalicji Obywatelskiej (KO), który cieszy się poparciem ok. 35% wyborców.
Na kolejnych miejscach plasują się:
-
Karol Nawrocki (PiS) – 22%
-
Sławomir Mentzen (Konfederacja) – 17%
-
Szymon Hołownia (Polska 2050) – 6%
Pozostali kandydaci nie przekraczają progu 4%.
Kampania pod znakiem bezpieczeństwa i imigracji
W debatach zorganizowanych w piątek udział wzięło ośmioro kandydatów, m.in. Trzaskowski, Nawrocki, Biejat, Hołownia, Senyszyn i Jakubiak. Publiczny nadawca TVP zapowiedział kolejną debatę na 12 maja, na którą zaproszeni zostali wszyscy kandydaci.
Jak dotąd kampania zdominowana jest przez tematykę bezpieczeństwa narodowego – w kontekście wojny w Ukrainie, relacji z Rosją i współpracy ze Stanami Zjednoczonymi – oraz imigracji. Większość kandydatów stara się prezentować twarde stanowisko w obu kwestiach, odpowiadając na nastroje społeczne.
Co oznaczają te wybory dla Polski?
Obecny Prezydent Andrzej Duda, związany z opozycyjnym dziś Prawem i Sprawiedliwością (PiS), kończy swoją drugą i zarazem ostatnią kadencję w sierpniu. Jego prezydentura – pełna wet wobec ustaw rządu Donalda Tuska – pokazuje, jak duże znaczenie może mieć głowa państwa w blokowaniu lub wspieraniu polityki rządowej.
Choć prezydent w Polsce nie tworzy ustaw, to jego prawo weta, funkcja zwierzchnika sił zbrojnych oraz wpływ na politykę zagraniczną czynią z niego ważnego gracza politycznego.
Głosowanie 18 maja – liczy się każdy głos
Do urn mogą udać się wszyscy obywatele Polski – zarówno mieszkający w kraju, jak i za granicą. W obliczu rekordowej liczby kandydatów, głosy mogą się rozproszyć, co czyni drugą turę niemal pewną.
W Stanach Zjednoczonych będziemy głosować dzień wcześniej, 17 maja.
Wybory prezydenckie 2025 zapowiadają się jako jeden z najważniejszych politycznych momentów dekady – nie tylko ze względu na rekordową frekwencję kandydatów, ale też na wpływ, jaki wynik będzie miał na dalsze losy układu sił w Polsce.
Źródło: nfp
Foto: YouTube
Kościół
Zmarł bp. Piotr Turzyński – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

14 kwietnia, w godzinach popołudniowych, po doświadczeniu trudu choroby, w wieku 60 lat, odszedł do Domu Ojca bp Piotr Wojciech Turzyński, biskup pomocniczy Diecezji Radomskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli.
Bp Marek Solarczyk skierował do wiernych komunikat o śmierci bp. Piotra Turzyńskiego:
“Drodzy Diecezjanie,
Czcigodni Księża, Osoby Życia Konsekrowanego
Dziś, w godzinach popołudniowych, opatrzony sakramentami świętymi, po doświadczeniu trudu choroby, odszedł do Domu Ojca Ksiądz Biskup Piotr Wojciech TURZYŃSKI, Biskup Pomocniczy Diecezji Radomskiej.
Biskup Piotr w swoim zawołaniu biskupim umieścił słowa: „Ecclesia Mater – Mater Ecclesiae” („Kościół Matka – Matka Kościoła”). Maryi, Matce Kościoła, Matce Miłosierdzia zawierzajmy w naszych modlitwach śp. Księdza Biskupa Piotra wypraszając dla niego łaskę oglądania Boga twarzą w twarz.
Piotr Wojciech Turzyński urodził się 28 września 1964 roku w Radomiu jako syn Juliana i Heleny z domu Rzadkowskiej. Miał dwoje rodzeństwa. Sakrament chrztu świętego otrzymał w parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Glinicach w Radomiu i od najmłodszych lat był ministrantem na Borkach w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, następnie w parafii Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Struga oraz od powstania nowej parafii na Osiedlu Akademickim przy kościele św. Królowej Jadwigi.
Uczęszczał do IV LO im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu do klasy o profilu matematyczno-fizycznym, a egzamin maturalny zdał w roku 1982. W szkole średniej był animatorem Ruchu Światło-Życie.
Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 maja 1988 roku w konkatedrze radomskiej z rąk bp. Edwarda Materskiego.
Studia w seminarium uwieńczył tytułem magistra teologii obronionym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Praca magisterska napisana pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Kowalczyka nosiła tytuł: „Elementy antropologii filozoficznej ks. Józefa Tischnera”.
Po święceniach kapłańskich ks. Turzyński przez rok pracował jako wikariusz w parafii pw. Matki Odkupiciela w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tutaj prowadził grupę ministrantów, dwie schole i młodzieżową grupę oazową, a w mieście duszpasterstwo nauczycieli.
Niemal każdego roku, także w czasie studiów zagranicznych i po powrocie do kraju, jeździł na wakacyjne rekolekcje Ruchu Światło-Życie dla młodzieży i rodzin.
W 1989 roku rozpoczął studia patrystyczne w Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie. Instytut jest związany z Papieskim Uniwersytetem Lateraneńskim i jest jedyną tego typu uczelnią w Europie, prowadzącą studia specjalistyczne z dziedziny teologii pierwszych wieków chrześcijaństwa.
Po uzyskaniu kościelnego licencjatu z teologii i nauk patrystycznych w 1992 roku rozpoczął studia doktoranckie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W czasie kursu doktoranckiego uczestniczył także w wykładach w Papieskim Instytucie Orientalnym, prowadził poszukiwania naukowe w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki, a także uczestniczył w kursie języka francuskiego w Paryżu w Institut Catholique.
Pracę doktorską na temat „Canticum novum w teologii świętego Augustyna. Studium nad Komentarzem do Psalmów” napisał pod kierunkiem o. prof. Gilles Pelland’a i obronił ją w 1995 roku na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując tytuł doktora teologii.
Po powrocie do Polski został ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Funkcję tę pełnił do 2006 roku, kiedy to został wicerektorem tejże uczelni. W radomskim seminarium był również wykładowcą patrologii, wstępu do teologii i teologii duchowości. W 2013 roku został mianowany adiunktem na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
W czerwcu 2014 roku, na podstawie dorobku naukowego i książki pod tytułem „Piękno w teologii św. Augustyna. Próba systematyzacji augustyńskiej estetyki teologicznej” oraz kolokwium habilitacyjnego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowanego.
17 stycznia 2015 roku papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym Diecezji Radomskiej ze stolicą tytularną Usula. Święcenia biskupie przyjął 28 lutego 2015 roku w Katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Jego dewizą biskupią były słowa: „Ecclesia Mater – Mater Ecclesiae” (Kościół Matka – Matka Kościoła).
W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcje delegata ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i delegata ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Był też członkiem: Rady Stałej KEP, Rady ds. Społecznych, Komisji Nauki Wiary, Komisji Duchowieństwa oraz Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP.
Ostatnią z jego inicjatyw, jako duszpasterza nauczycieli i wychowawców, była Narodowa Pielgrzymka Nauczycieli i Pracowników Oświaty do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück w marcu 2025 roku. Jednak z powodu choroby nie mógł w niej uczestniczyć.
diecezja.radom.pl/ BP KEP
Foto: BP KEP, Diecezja radomska
Polonia Amerykańska
Sandra Walecka: Święta nie muszą być idealne, ważne by dobrze się razem bawić

Zbliżające się Święta Wielkanocne to wspaniała okazja by spędzić czas razem z dziećmi, a przy tym przekazać im tradycje i rodzinne zwyczaje, których kiedyś nauczyły nas nasze mamy i babcie. Warto np. razem piec mazurki i baby, zamiast kupować je w sklepie. Jak w dzisiejszym świecie dotrzeć z tą kulturą do najmłodszych, mówi na antenie Radia Deon Sandra Walecka – nauczycielka języka polskiego jako języka obcego w Naples na Florydzie, inicjatorka projektu “Polski na emigracji”, psycholożka i logopedka.
Sandra Walecka prowadząca profil Polski na emigracji, jest nam znana ze Zlotu Rodziców Dzieci Dwujęzycznych, którego była organizatorką, a który odbył się w październiku zeszłego roku. Nasza rozmówczyni jest autorką teczki „Polski na czasie”, zawierającej materiały do uczenia języka polskiego od podstaw.
Możemy przygotować Święta Wielkanocnych tak, by w kreatywny sposób zaangażować dzieci i jest na to wiele sposobów, mówi Sandra Walecka. Nasza rozmówczyni radzi jednak by nie przesadzać i podejść do tego spokojnie.
“Nie musimy przekazywać tysiąca tradycji, nie musimy mieć idealnie posprzątanego domu, tych pięknych babek” podkreśla Sandra Walecka.
W ten sposób nasze dzieci będą miały poczucie, że fajnie jest być dwujęzycznym i dwukulturowym i tym samym łączyć zwyczaje z jednej z drugiej kultury.
“Często, gdy rozmawiam z dziećmi i dopytuję o różne tradycje polskie w domu, dzieci mówią, że nie mają takich. Ale gdy dalej węszę i pytam się o koszyczek, czy o śniadanie, czy o rzeżuchę, to okazuje się, że tak, że wszystko jest. Tylko one nie wiedziały, że to jest polskie” zwraca uwagę nasza rozmówczyni.
Sandra Walecka podkreśla, że święta nie muszą być idealne. Wprawdzie mazurek z cukierni będzie wspaniale wyglądał na wielkanocnym stole, ale można także upiec ciasto i dać go dzieciom do dekorowania.
“I nawet jeśli te orzechy, rodzynki będą krzywo wsadzone, nie ma to znaczenia, bo on tak samo będzie smakował. Podobnie z pisankami. Nie musimy mieć idealnie ozdobionych jajek. Chodzi o to, żeby spędzić razem czas, żeby się bawić, żeby nie stresować się tym, że coś gdzieś wyjedzie poza linię” zaznacza nasza rozmówczyni.
“Bo święta tak naprawdę jest czas rodzinny. A jeśli my chcemy naszym dzieciom pokazać, że warto celebrować polskość, to musimy to zrobić z radością i z takim poczuciem, że świetnie spędzamy razem czas” podkreśla Sandra Walecka.
Gdy pokazujemy dzieciom polskie zwyczaje to automatycznie powinniśmy mówić po polsku, radzi nasza rozmówczyni rodzicom dzieci dwujęzycznych, które niechętnie rezygnują z angielskiego.
“Gdy dziecko nie chce mówić po polsku, na przykład wkładając różne produkty do koszyka, można dopytać, czy wolisz kiełbasę, czy chleb. I gdy pytamy po polsku, dziecko już wybiera. My nie oczekujemy, że dziecko znajdzie w swojej głowie to słowo, bo dla wielu osób to może być trudne. Ale gdy dajemy dwie odpowiedzi, to jest już łatwiej” tłumaczy Sandra Walecka.
Nasza rozmówczyni z tradycji wielkanocnych najbardziej lubi uroczyste śniadanie i staropolski zwyczaj stukania się jajkami. Natomiast dzieci, także amerykańskie, na pewno uwielbiają polski śmigus-dyngus i lanie się wodą na całego.
Źródło: informacja własna
Foto: istock/maximkabb/ Halfpoint/Rawpixel/
-
News USA3 tygodnie temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
News Chicago7 dni temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół3 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA3 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom