News USA
Samsung i LG rozważają przeniesienie produkcji AGD z Meksyku do USA z powodu ceł

Południowokoreańskie giganty technologiczne Samsung Electronics i LG Electronics analizują możliwość przeniesienia części swoich operacji produkcyjnych z Meksyku do Stanów Zjednoczonych. Decyzja ta jest odpowiedzią na rozważania o nałożeniu 25% cła na import z Meksyku i Kanady, które były przedmiotem dyskusji administracji Prezydenta Donalda Trumpa.
Produkcja suszarek i lodówek bliżej klientów
Samsung Electronics rozważa przeniesienie produkcji suszarek z zakładu w Querétaro, Meksyk, do fabryki w powiecie Newberry w Południowej Karolinie, według doniesień gazety Korea Economic Daily. Obecnie zakład w Newberry specjalizuje się głównie w produkcji pralek.
Fabryka Samsunga w Południowej Karolinie, otwarta w 2017 roku, odegrała kluczową rolę w usprawnieniu łańcucha dostaw dla firmy. Jak podkreśla Bobby Stevens, kierownik produkcji: „Dzięki lokalnym źródłom materiałów możemy szybko reagować na wszelkie niedobory, opóźnienia lub wady, co znacząco wpłynęło na naszą efektywność”.
Zakład w Newberry przyniósł regionowi blisko 500 milionów dolarów inwestycji kapitałowych i stworzył ponad 1500 miejsc pracy.
Z kolei LG Electronics rozważa przeniesienie produkcji lodówek z Meksyku do swojej fabryki pralek i suszarek w stanie Tennessee. Podobnie jak Samsung, firma deklaruje, że decyzje będą uzależnione od zmian na rynku i potencjalnych regulacji celnych.
Korzyści z przeniesienia produkcji do USA
Decyzja o relokacji produkcji ma wiele potencjalnych zalet:
- Uniknięcie ceł: Produkcja w Stanach Zjednoczonych pozwoliłaby firmom uniknąć planowanych 25% taryf na import z Meksyku i Kanady.
- Skrócenie czasu dostaw: Lokalizacja zakładów bliżej klientów umożliwi szybsze dostarczanie produktów. Informator z branży wskazał, że czas dostawy lokalnych produktów mógłby zostać skrócony nawet o 25%.
- Lepsza kontrola nad łańcuchem dostaw: Produkcja w USA zmniejsza ryzyko związane z globalnymi zakłóceniami dostaw, co stało się kluczowym wyzwaniem podczas pandemii COVID-19.
Elastyczność i monitorowanie sytuacji
Oba koncerny podkreślają, że decyzje będą podejmowane z uwzględnieniem bieżących zmian rynkowych. Samsung, który prowadzi bazy produkcyjne na całym świecie, zaznaczył, że elastyczne reagowanie na zmieniające się warunki gospodarcze jest kluczowe dla utrzymania konkurencyjności.
LG Electronics również zadeklarował dostosowanie systemu produkcji i lokalizacji zakładów w odpowiedzi na potencjalne zmiany regulacji handlowych.
Nowy kierunek dla branży AGD?
Relokacja operacji z Meksyku do USA może być początkiem większego trendu w branży AGD. Rosnące koszty transportu, zakłócenia łańcucha dostaw oraz napięcia handlowe skłaniają producentów do ponownego rozważenia strategii lokalizacji produkcji.
Jeśli decyzje Samsunga i LG zostaną zrealizowane, mogą one stać się wzorem dla innych firm, które chcą zoptymalizować swoje operacje i dostosować się do dynamicznie zmieniających się realiów handlowych.
Źródło: foxbusiness
Foto: Samsung, YouTube
NEWS Florida
Spirit Airlines likwiduje 11 tras krajowych z powodu problemów finansowych

Linie Spirit Airlines ogłosiły, że od 2 października zamkną na stałe 11 tras krajowych, w tym popularne połączenia do Kalifornii, Oregonu i Utah. Decyzja zapadła w obliczu narastających problemów finansowych, które zmusiły przewoźnika do złożenia dwóch wniosków o upadłość w ciągu niecałego roku.
Które trasy znikają z siatki Spirit Airlines?
Na liście anulowanych połączeń znalazły się:
- Albuquerque, Nowy Meksyk (ABQ)
- Birmingham, Alabama (BHM)
- Boise, Idaho (BOI)
- Chattanooga, Tennessee (CHA)
- Columbia, Karolina Południowa (CAE)
- Oakland, Kalifornia (OAK)
- Portland, Oregon (PDX)
- Sacramento, Kalifornia (SMF)
- Salt Lake City, Utah (SLC)
- San Diego, Kalifornia (SAN)
- San Jose, Kalifornia (SJC)
Dodatkowo Spirit rezygnuje z planowanego uruchomienia połączenia do Macon w stanie Georgia, które miało wystartować pod koniec października.
Co z pasażerami?
Linie lotnicze poinformowały, że skontaktują się z podróżnymi posiadającymi rezerwacje na anulowanych trasach w celu przedstawienia dostępnych opcji – w tym zwrotów kosztów i możliwości zmiany rezerwacji.
Dwa wnioski o upadłość w mniej niż rok
Spirit Airlines od miesięcy borykają się z poważnymi kłopotami finansowymi. Pod koniec sierpnia przewoźnik ponownie złożył wniosek o ochronę przed upadłością, zaledwie dziewięć miesięcy po poprzednim wniosku z listopada ubiegłego roku.
Firma zapowiada, że restrukturyzacja działalności ma pomóc w stabilizacji sytuacji finansowej i zachowaniu kluczowych tras. Likwidacja nierentownych połączeń to element strategii ratunkowej, która ma ograniczyć koszty i poprawić efektywność operacyjną.
Co dalej z przewoźnikiem?
Eksperci branżowi wskazują, że Spirit może być zmuszony do dalszych cięć i reorganizacji siatki połączeń, aby uniknąć całkowitego upadku. Obecnie przewoźnik koncentruje się na obsłudze najbardziej dochodowych kierunków i zwiększaniu rentowności lotów w trudnym dla branży lotniczej okresie.
Źródło: scrippsnews
Foto: YouTube, Spirit Airlines
News USA
Hyundai i Kia przenoszą produkcję do USA. Ogromne inwestycje i nowy sojusz z GM

Donald Trump może już mówić o wielkim sukcesie swojej polityki. Agresywna strategia ochrony amerykańskiego rynku i przyciągania inwestycji zaczyna przynosić efekty – jeden z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie ogłosił właśnie gigantyczne plany ekspansji w Stanach Zjednoczonych.
Punktem zwrotnym były zaporowe cła nałożone przez amerykańską administrację. Miały chronić rynek, ale wywołały prawdziwą burzę w branży motoryzacyjnej, uderzając w dotychczasowe modele biznesowe opierające się na produkcji w Meksyku i eksporcie do USA.
Firmy takie jak Audi, BMW, Honda, Hyundai, Kia, Nissan, Mazda, Toyota czy Volkswagen musiały zrewidować swoje strategie. Pod presją znalazły się również koncerny amerykańskie – Ford, General Motors i Stellantis.
Pierwsze decyzje nie kazały na siebie długo czekać. Audi, GM, Nissan i Stellantis ogłosiły przeniesienie części produkcji do USA, a Honda rozważa produkcję nowej generacji Civic w Stanach zamiast w Meksyku. Z kolei Kanada i Meksyk mogą stracić montaż modeli CR-V i HR-V.
Koreański gigant odpowiada: miliardy na stół
Najbardziej zdecydowanie zareagowała Grupa Hyundai Motor (właściciel marek Hyundai i Kia). Koreańczycy powołali specjalną grupę zadaniową, która opracowała plan dostosowania się do nowych warunków.
Efekt? Rozbudowa fabryk w Alabamie i Georgii, zwiększenie produkcji modeli Tucson w USA oraz zmniejszenie zależności od zakładów w Meksyku.

Fabryka Hyundai w Montgomery w stanie Alabama
Początkowo inwestycje oszacowano na 21 miliardów dolarów, ale koncern szybko podniósł stawkę – do 26 miliardów dolarów.
To oznacza powstanie nawet 25 tysięcy nowych miejsc pracy.
W pakiecie znalazła się również budowa nowej huty stali, zakładu robotyki z mocami produkcyjnymi na 30 tysięcy maszyn rocznie oraz rozwój infrastruktury logistycznej.
Sojusz Hyundai – GM: wspólne platformy, nowe modele i wodór w tle
Na tym jednak nie koniec. W sierpniu Hyundai ogłosił strategiczne partnerstwo z General Motors. Firmy wspólnie opracują pięć nowych modeli samochodów – dwa pikapy, kompaktowy SUV, pojazd osobowy i elektryczny samochód dostawczy przeznaczony na rynek USA.
Produkcja ma się rozpocząć w 2028 roku, a sprzedaż do tego czasu może sięgnąć nawet 800 tysięcy aut.
Współpraca obejmuje także zakupy materiałów (w tym potencjalną dostawę stali przez Hyundai Steel), organizację transportu, wspólną logistykę i optymalizację kosztów. Rozważane jest również opracowanie nowych generacji silników – zarówno spalinowych, jak i elektrycznych – oraz rozwój technologii wodorowych i ogniw paliwowych.
Eksperci podkreślają, że to dopiero początek. Hyundai i GM zapowiadają, że ich sojusz może otworzyć drogę do kolejnych wspólnych projektów i inwestycji w USA, czyniąc z obu koncernów kluczowych graczy w wyścigu o rynek północnoamerykański.
Źródło: gazeta.pl
Foto: YouTube, istock/TennesseePhotographer/jetcityimage/
News USA
Rachunki za prąd w górę. Eksperci: winna infrastruktura i rosnący popyt

Ceny energii elektrycznej w całych Stanach Zjednoczonych wciąż rosną, a zdaniem ekspertów główną przyczyną są koszty związane z infrastrukturą oraz dynamiczny wzrost zapotrzebowania na prąd.
Starzejące się sieci kontra boom technologiczny
Stany Zjednoczone stoją przed wyzwaniem unowocześnienia przestarzałej infrastruktury energetycznej. Proces ten zbiega się w czasie z rosnącymi kosztami gazu ziemnego, który odpowiada za około 40% produkcji energii elektrycznej w kraju. To problem dodatkowo komplikowany przez globalne zakłócenia w łańcuchach dostaw i napięcia handlowe .
Według danych EIA (U.S. Energy Information Administration), ceny gazu ziemnego w pierwszym kwartale roku wzrosły gwałtownie, a prognozy wskazują, że w 2026 roku będą nawet dwukrotnie wyższe niż w 2024. Głównym czynnikiem jest rosnący popyt.
Centra danych pochłoną więcej energii niż gospodarstwa domowe
Nowe wyzwania pojawiają się wraz z rozwojem technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji. Departament Energii przewiduje, że w przyszłym roku centra danych i obiekty komercyjne po raz pierwszy zużyją więcej prądu niż gospodarstwa domowe.
Polityczne zwroty i ich wpływ na ceny
Zmiana w Białym Domu oznacza również zmianę w polityce energetycznej. Administracja Donalda Trumpa wstrzymuje inicjatywy dotyczące energii odnawialnej i likwiduje zachęty dla zielonej energii wprowadzone przez Prezydenta Bidena. Zdaniem ekspertów może to dodatkowo zwiększyć koszty energii w nadchodzących latach.
Źródło: scrippsnews
Foto: istock/Cavan Images/
-
News USA2 tygodnie temu
Administracja Trumpa grozi odcięciem funduszy za „ideologię gender” w szkołach
-
News Chicago2 tygodnie temu
Molly Borowski z Chicago uciekała przed policją z prędkością 109 mil na godzinę
-
News USA2 tygodnie temu
Sfingował własną śmierć, by uciec do kochanki. 45-latek z Wisconsin odsiedzi 89 dni
-
News USA7 dni temu
Niepowtarzalna trasa Lecha Wałęsy – 45 lat Solidarności, 28 miast, jedno przesłanie
-
News USA2 tygodnie temu
Strzelanina w Minneapolis: Dlaczego Robin Westman otworzył/a ogień do dzieci?
-
News Chicago3 tygodnie temu
Silne burze nad Chicago. Wiatr zerwał dach budynku wielorodzinnego w Mount Prospect
-
News USA4 tygodnie temu
Ikona Solidarności i wolności – Lech Wałęsa – spotka się z publicznością w USA i Kanadzie
-
News USA3 tygodnie temu
Dziś europejscy przywódcy i Zełenski będą rozmawiać z Trumpem o zakończeniu wojny w Ukrainie