Połącz się z nami

News USA

Departament Transportu walczy z opóźnieniami lotów: Pozew przeciwko Southwest i grzywna dla Frontier

Opublikowano

dnia

Departament Transportu USA (DOT) podjął zdecydowane kroki w celu zaostrzenia egzekwowania przepisów dotyczących uporczywych opóźnień lotów, wnosząc pozew przeciwko Southwest Airlines oraz nakładając grzywnę na Frontier Airlines. Agencja podkreśla, że jej działania mają na celu zapewnienie lepszej ochrony pasażerów oraz wyegzekwowanie realistycznych harmonogramów lotów, które nie narażają podróżnych na długotrwałe opóźnienia.

Pozew przeciwko Southwest Airlines

W środę Departament Transportu złożył pozew przeciwko Southwest Airlines w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych w Kalifornii, oskarżając przewoźnika o obsługiwanie przewlekle opóźnionych lotów, które miały wpływ na plany podróży pasażerów.

Agencja wskazuje, że w latach 2022-2023 linia lotnicza obsługiwała dwa loty, które były opóźnione przez pięć kolejnych miesięcy, w tym jeden lot między lotniskiem Chicago Midway a Oakland w Kalifornii, a drugi między Baltimore a Cleveland.

Zgodnie z informacjami DOT, przewlekłe opóźnienia tych lotów spowodowały łącznie 180 zakłóceń lotów dla pasażerów w okresie od kwietnia do sierpnia 2022 roku. W związku z tym departament żąda od Southwest Airlines maksymalnych kar cywilnych.

Sekretarz Transportu, Pete Buttigieg, podkreślił, że linie lotnicze mają prawny obowiązek zapewnienia realistycznych godzin odlotów i przylotów, które umożliwiają pasażerom planowanie podróży.

„Dzisiejsze działanie wysyła jasny sygnał do wszystkich linii lotniczych: Departament Transportu będzie konsekwentnie egzekwować ochronę pasażerów” – dodał.

W odpowiedzi na pozew przedstawiciele Southwest Airlines wyrazili swoje rozczarowanie, wskazując, że skupiono się na incydentach sprzed ponad dwóch lat, ignorując ich długoterminowy rekord bezpieczeństwa i punktualności.

Przewoźnik zaznaczył, że od wprowadzenia polityki dotyczącej przewlekle opóźnionych lotów w 2009 roku, firma wykonała ponad 20 milionów lotów bez żadnych naruszeń tej polityki.

Punktualność Southwest w rankingu

Z danych dostawcy informacji lotniczych Cirium wynika, że Southwest Airlines w 2024 roku zajmowała piąte miejsce wśród 10 najlepszych linii lotniczych w Ameryce Północnej pod względem punktualności.

77,8% przylotów i 77% odlotów odbyło się zgodnie z planem. Dla porównania, Delta Air Lines, lider w tej kategorii, osiągnęła wyniki na poziomie 83,5% w przypadku przylotów oraz 83,7% dla odlotów. O rankingu linii lotniczych oceniających ich punktualność informowaliśmy 7 stycznia.

W ciągu ostatniego roku Departament Transportu zwiększył kontrolę nad Southwest Airlines po serii incydentów, w tym niebezpiecznych lotów na niskich wysokościach, które były obserwowane podczas lotów, gdy samoloty były jeszcze daleko od swoich docelowych lotnisk. W lipcu Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) oświadczyła, że podejmuje dodatkowe działania nadzorcze wobec Southwest, aby upewnić się, że linie przestrzegają przepisów bezpieczeństwa.

Grzywna dla Frontier Airlines

Równocześnie, Departament Transportu nałożył na Frontier Airlines karę cywilną w wysokości 650 000 dolarów. Z tej kwoty 325 000 dolarów ma zostać zapłacone bezpośrednio do Skarbu Państwa, natomiast pozostałe 325 000 dolarów zostanie zawieszone, jeśli linie lotnicze przez najbliższe trzy lata nie będą obsługiwać żadnych przewlekle opóźnionych lotów.

Kary dla JetBlue

Zaledwie dwa tygodnie temu agencja nałożyła grzywnę w wysokości 2 milionów dolarów na JetBlue za niezgodność z polityką dotyczącą przewlekłych opóźnień. W odpowiedzi na karę JetBlue wskazały, że odpowiedzialność za część opóźnień ponosi rząd, który zarządza systemem kontroli ruchu lotniczego.

Departament Transportu stanowczo podkreśla, że linie lotnicze muszą dostarczać realistyczne harmonogramy i zapewniać odpowiednią opiekę pasażerom, szczególnie w kontekście przewlekłych opóźnień.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: istock/Boarding1Now/ encrier/

News USA

Amerykańska poczta USPS podniosła ceny – już obowiązują nowe stawki

Opublikowano

dnia

Autor:

usps poczta amerykańska

Amerykańska Poczta (USPS) wprowadziła od 13 lipca podwyżki cen zarówno dla usług listowych, jak i paczkowych. Zmiany obejmują popularne produkty, takie jak znaczki First-Class oraz przesyłki priorytetowe.

Usługi listowe – First-Class Mail:

  • Znaczek First-Class Mail Forever: wzrost z 73 ¢ do 78 ¢ (podwyżka o 5 ¢).
  • Listy First-Class Mail (detaliczne i z taryfą celną): również wzrost o 5 ¢.
  • Dodatkowa opłata za każdą dodatkową uncję listu: z 28 ¢ do 29 ¢.
  • Duże koperty (First-Class Flat): podwyżka o 13 ¢.
  • Dodatkowa opłata za uncję dla dużych kopert: z 27–30 ¢ (zależnie od wagi).
  • Przesyłka polecona: nowa cena 5,30 USD, z rozszerzoną ofertą opcji potwierdzenia odbioru.

Usługi paczkowe – przewidywane zmiany cen:

  • Priority Mail: wzrost średnio o 6,3%.
  • USPS Ground Advantage: wzrost średnio o 7,1%.
  • Parcel Select: wzrost średnio o 7,6%.
  • Priority Mail Express: bez zmian cen.

Podwyżki cen zostały zatwierdzone przez Radę Gubernatorów USPS. Jak poinformowano w oświadczeniu, zmiany:

  • mają utrzymać konkurencyjność usług USPS,
  • wygenerować dodatkowe przychody,
  • wesprzeć 40-miliardowy program inwestycyjny,
  • kontynuować realizację planu „Delivering for America” — 10-letniej strategii naprawczej uruchomionej w 2021 roku.

Rosnące straty finansowe

W drugim kwartale roku fiskalnego 2025 poczta odnotowała stratę netto w wysokości 3,3 miliarda dolarów, co oznacza pogorszenie wyniku względem 1,5 miliarda dolarów straty w tym samym okresie poprzedniego roku.

Za cały rok fiskalny 2024 USPS odnotowała 9,5 miliarda dolarów straty, o 3 miliardy więcej niż rok wcześniej.

Cięcia kosztów i redukcja zatrudnienia

W odpowiedzi na pogłębiające się straty, Amerykańska Poczta:

  • zwolniła 30 000 pracowników od 2021 r.,
  • skróciła czas pracy o 50 milionów godzin,
  • zamknęła nieefektywne placówki,
  • osiągnęła roczne oszczędności rzędu 2,5 miliarda dolarów.
Źródło: The Epoch Times
Foto: USPS, istock/jetcityimage/
Czytaj dalej

News USA

Walmart wycofuje 850 tys. butelek ze stali nierdzewnej – dwie osoby straciły wzrok

Opublikowano

dnia

Autor:

Walmart ogłosił wycofanie z rynku około 850 000 stalowych butelek na wodę marki Ozark Trail, po tym jak ich wieczka mogą niespodziewanie „wystrzelić z dużą siłą”, stwarzając poważne zagrożenie dla użytkowników. Dotychczas odnotowano trzy przypadki obrażeń, w tym dwie osoby doznały trwałej utraty wzroku po uderzeniu w oko.

Wycofanie dotyczy modelu Ozark Trail 64 oz z izolacją próżniową, sprzedawanego w sklepach Walmart na terenie całych Stanów Zjednoczonych od 2017 roku. Według informacji opublikowanej w czwartek przez Amerykańską Komisję ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC), produkt stanowi „poważne zagrożenie uderzeniami i skaleczeniami”.

Ryzyko występuje zwłaszcza wtedy, gdy butelka była używana do przechowywania żywności, napojów gazowanych lub łatwo psujących się napojów, takich jak mleko czy soki. W takich przypadkach wieczko może niespodziewanie eksplodować podczas otwierania.

Do tej pory Walmart otrzymał trzy zgłoszenia dotyczące incydentów, w których użytkownicy doznali obrażeń twarzy po otwarciu butelki. W dwóch przypadkach doszło do trwałego uszkodzenia wzroku.

CPSC apeluje do konsumentów, aby natychmiast zaprzestali używania wycofanych butelek i skontaktowali się z Walmartem w celu uzyskania pełnego zwrotu pieniędzy. Klienci mogą również zwrócić produkt w dowolnym sklepie stacjonarnym sieci.

Wycofywane butelki można rozpoznać po numerze modelu 83-662, który znajduje się na opakowaniu, a nie na samej butelce. Produkt ma srebrną podstawę ze stali nierdzewnej, czarne, jednoczęściowe wieczko, a na boku widnieje logo marki Ozark Trail. Pojemność butelki wynosi 64 uncje (ok. 1,9 litra).

Źródło: foxnews
Foto: CPSC , istock/Sundry Photography/
Czytaj dalej

News USA

Pomimo zmiany rządu, w Syrii trwają prześladowania religijne. Także chrześcijan

Opublikowano

dnia

Autor:

Chrześcijanie, druzowie i szyici w Syrii nadal padają ofiarą przemocy i dyskryminacji – wynika z najnowszego raportu Amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF). Mimo obalenia reżimu Baszara al-Asada pod koniec 2024 roku i utworzenia nowego rządu, przemoc wobec mniejszości religijnych nie ustaje. O dramatycznej sytuacji mówi Ojciec Paweł Kosiński.

Według raportu, wielu członków nowego rządu Syrii to byli bojownicy radykalnej organizacji Hay’at Tahrir asz-Szam (HTS), która odegrała kluczową rolę w obaleniu Asada. HTS, dawniej powiązana z Al-Kaidą, była oskarżana o masowe egzekucje i brutalne prześladowania religijne. Ahmed al-Sharaa – obecny prezydent Syrii – był niegdyś jej dowódcą.

Choć nowy rząd deklaruje przywiązanie do wolności religijnej, w rzeczywistości wiele osób odpowiedzialnych za wcześniejsze zbrodnie zajmuje dziś najwyższe stanowiska państwowe.

Co więcej, administracja USA pod przewodnictwem Donalda Trumpa zdecydowała się na zniesienie sankcji wobec Syrii i usunięcie HTS z listy organizacji terrorystycznych – decyzję, która budzi poważne kontrowersje.

Przemoc wobec mniejszości

Raport dokumentuje falę przemocy wymierzoną w alawitów – szyicką grupę religijną, z której wywodził się Asad – a także w druzów i chrześcijan. Od grudnia 2024 roku dochodziło do podpaleń domów, niszczenia świątyń, masowych egzekucji i przesłuchań “od drzwi do drzwi”, które nasiliły się w pierwszych miesiącach 2025 roku.

Odnotowano także liczne rabunki, szykany i przemoc wobec chrześcijan, w tym ataki na ich domy i świątynie. Atak na kościół prawosławny Mar Elias w Damaszku, w którym zginęło 25 wiernych, został określony jako przykład systemowej bierności lub współudziału władz w prześladowaniach.

Reakcje i ostrzeżenia

Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej USCIRF apeluje do administracji USA o uzależnienie dalszego znoszenia sankcji od rzeczywistej poprawy sytuacji mniejszości religijnych.

Komisarz Mohamed Elsanousi podkreśla, że nowe władze Syrii muszą „porzucić swoją ekstremistyczną przeszłość” i zapewnić „kompleksową ochronę dla wszystkich grup religijnych”.

Jeff King, prezes International Christian Concern, ostrzega, że „nowy rząd to jedynie przemalowana wersja dawnej Al-Kaidy i ISIS”, a jego działania służą raczej utrwalaniu radykalizmu niż budowie pluralistycznego państwa.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu