Połącz się z nami

News USA

Szpital katolicki w Ohio pozwał władze miasta za naruszenie praw konstytucyjnych

Opublikowano

dnia

Szpital katolicki Mercy Health w Lorain, Ohio, złożył pozew w sądzie federalnym, oskarżając władze miejskie o działania odwetowe, które miały naruszyć prawa konstytucyjne placówki. Sprawa dotyczy incydentu, w którym lekarze szpitala odmówili przeprowadzenia przeszukania narkotykowego pacjenta, powołując się na ryzyko zdrowotne i zasady etyczne wynikające z ich misji katolickiej. O pozwie mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Odmowa procedury z powodu ryzyka zdrowotnego

Według pozwu, w sierpniu policja w Lorain przyprowadziła na oddział ratunkowy pacjenta w celu przeprowadzenia „kontroli jam ciała”, aby ustalić, czy posiada on narkotyki. Lekarze odmówili wykonania procedury, argumentując, że mogłaby ona spowodować uwolnienie substancji do organizmu pacjenta, co groziło poważnymi obrażeniami lub nawet śmiercią.

Policja miała naciskać na lekarzy, grożąc im aresztowaniem i postawieniem zarzutów dotyczących utrudniania postępowania.

Wkrótce po odmowie, władze miasta Lorain rozwiązały umowę z Mercy Health dotyczącą świadczenia usług policyjnych na terenie kampusu szpitala. Szpital twierdzi, że decyzja ta znacząco wpłynęła na bezpieczeństwo placówki, personelu, pacjentów oraz lokalnej społeczności, zwiększając ryzyko funkcjonowania szpitala bez odpowiedniej ochrony.

Misja etyczna szpitala

Przedstawiciele Mercy Health podkreślają, że ich działalność opiera się na „Dyrektywach etycznych i religijnych”, które wykluczają wykonywanie procedur uznawanych za moralnie złe. Placówka zaznacza, że zasady te są zgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego i gwarantują pacjentom ochronę ich integralności cielesnej.

Zarzuty i roszczenia

Szpital zarzuca władzom Lorain naruszenie jego praw wynikających z Pierwszej i Czternastej Poprawki do Konstytucji USA, jak również z Konstytucji stanu Ohio. Mercy Health domaga się odszkodowań, w tym karnego zadośćuczynienia, za działania zmierzające do wymuszenia przeprowadzenia procedury. W pozwie wymieniono miasto Lorain, dwóch prokuratorów, dyrektorów prawnych miasta oraz szefa policji, Jamesa McCanna.

Mercy Health w Lorain, Ohio

Odrębne postępowanie

Równocześnie przeciwko szpitalowi toczy się osobna skarga karna, złożona przez Biuro Prokuratora Powiatu Lorain. Stan twierdzi w niej, że lekarze mieli prawny obowiązek wykonania przeszukania.

 

Źródło: cna
Foto: Mercy Health, istock/ipopba/

Kościół

„9 Dni dla Życia”: Modlimy się przed Narodowym Marszem dla Życia 2025

Opublikowano

dnia

Autor:

Tegoroczny Marsz dla Życia w Waszyngtonie odbędzie się 24 stycznia, gromadząc tysiące osób, które będą manifestować swoje poparcie dla ochrony nienarodzonych dzieci. W przeddzień tego wydarzenia, Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) zachęca wiernych do wzięcia udziału w corocznej inicjatywie modlitewnej „9 Dni dla Życia”. Ma ona na celu wzmocnienie duchowego zaangażowania na rzecz obrony ludzkiego życia, wyjaśnia Ojciec Paweł Kosiński SJ.

„9 Dni dla Życia” to dziewięciodniowa nowenna, która trwa od 16 do 24 stycznia, a jej celem jest wspólna modlitwa za ochronę życia ludzkiego na każdym etapie – od poczęcia aż po naturalną śmierć.

Intencje modlitewne na każdy dzień

W tym roku uczestnicy będą modlić się w następujących intencjach:

  1. O zakończenie praktyki aborcji i ochronę życia poczętego na całym świecie.
  2. O przebaczenie, nadzieję i uzdrowienie dla wszystkich osób, które doświadczyły traumy związanej z aborcją.
  3. O współczującą opiekę i wsparcie dla każdej matki noszącej w swoim łonie życie, aby mogła z godnością podjąć decyzję o urodzeniu dziecka.
  4. O wsparcie dla ojców, którzy, z miłością i odpowiedzialnością, będą wspierać swoje partnerki w decyzji o przyjęciu życia.
  5. O łaskę i wsparcie dla kobiet, które wybierają adopcję jako opcję dla swojego nienarodzonego dziecka.
  6. O nawrócenie serca dla tych, którzy popierają lub uczestniczą w aborcji, by mogli dostrzec wartość ludzkiego życia i przyjąć miłosierdzie Boga.
  7. O prawne uznanie prawa do życia dla każdego nienarodzonego dziecka oraz ich przyjęcie z miłością przez społeczeństwo.
  8. O wysiłki liderów społecznych na rzecz ochrony życia ludzkiego w każdej fazie jego rozwoju, niezależnie od sytuacji.
  9. O siłę i odnowienie dla wszystkich, którzy bronią życia, aby znaleźli wsparcie w Duchu Świętym w swojej misji.

Dzień modlitwy o prawną ochronę nienarodzonych dzieci

W szczególności 22 stycznia, w trakcie trwania nowenny, obchodzony będzie Dzień modlitwy o prawną ochronę nienarodzonych dzieci, który przypada w rocznicę historycznego orzeczenia Sądu Najwyższego USA w sprawie Roe v. Wade, które zalegalizowało aborcję w Stanach Zjednoczonych.

W tym dniu, katolicy i wszyscy ludzie dobrej woli będą modlić się o zmianę prawa oraz ochronę najmłodszych, którzy nie mogą bronić swojego życia.

Zwiększanie Zaangażowania i Edukacja Społeczna

Nowenna jest dostępna dla wszystkich, którzy chcą się zaangażować, a uczestnicy mogą otrzymywać codzienne modlitwy oraz materiały edukacyjne zarówno w wersji angielskiej, jak i hiszpańskiej, za pośrednictwem poczty e-mail lub wiadomości tekstowych.

To doskonała okazja, by zjednoczyć się w modlitwie, ale także podjąć praktyczne kroki w obronie życia – od codziennych modlitw po wsparcie działań na rzecz polityki ochrony nienarodzonych dzieci.

 

Źródło: cna
Foto: March for Life
Czytaj dalej

News USA

Marsz dla Życia 2025 wyruszy 24 stycznia. Zobacz listę tegorocznych mówców

Opublikowano

dnia

Autor:

Fundacja March for Life Education and Defense Fund ogłosiła listę mówców na 52. Marsz dla Życia, który odbędzie się w piątek, 24 stycznia 2025 roku. Wśród zaproszonych znaleźli się Gubernator Florydy Ron DeSantis, Kongresmen Chris Smith z New Jersey oraz prezes organizacji pro-life Live Action, Lila Rose. Wydarzenie zapowiada Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Wyjątkowe osobistości na scenie

Do grona mówców dołączy również biskup Daniel Thomas z Toledo, przewodniczący Komitetu ds. Działań Pro-Life Konferencji Biskupów Katolickich USA.

Jeanne Mancini podkreśliła znaczenie tegorocznego wydarzenia: „Przez ostatnie 52 lata Marsz dla Życia był potężnym świadectwem tragedii aborcji, jednocześnie wzywając do silniejszej ochrony kobiet i nienarodzonych dzieci”.

Plan wydarzenia

Wiec rozpocznie się w południe, a uczestnicy wyruszą w marsz o godzinie 1:00PM.

Wśród mówców znajdą się:

  • Ron DeSantis – katolicki gubernator Florydy, który w 2023 roku podpisał ustawę zakazującą aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka (około szóstego tygodnia ciąży). W 2024 roku aktywnie sprzeciwiał się referendum wprowadzającemu prawo do aborcji do konstytucji stanowej.
  • Chris Smith – kongresmen z New Jersey, współprzewodniczący Congressional Pro-Life Caucus, z najwyższą oceną A+ od Susan B. Anthony Pro-Life America.
  • Lila Rose – założycielka organizacji Live Action, działającej na rzecz ochrony życia od 2003 roku.

Inspirujące historie i świadectwa

W programie przewidziano także wystąpienia osób, których życie i działania stały się symbolem walki o ochronę życia:

  • Bethany Hamilton – profesjonalna surferka, matka i obrończyni życia.
  • Josiah Presley – osoba, która przeżyła aborcję.
  • Dr Catherine Wheeler – była aborcjonistka, która stała się pro-life położnikiem.
  • Beverly Jacobson – dyrektor generalna organizacji Mama Bear Care.
  • Pastor dr Matthew Harrison – prezes Lutheran Church-Missouri Synod.
  • Jennie Bradley Lichter – prezydent-elekt Marszu dla Życia.
  • Hannah Lape – studentka i prezes organizacji Wheaton College Voice for Life.

Muzyczna oprawa wydarzenia

Przed wiecem na scenie wystąpi chrześcijański zespół rockowy Unspoken, a hymn narodowy wykona Julie Stone, właścicielka Sopranojam Music Studio z Pensylwanii.

Marsz dla Życia 2025 obiecuje być wydarzeniem pełnym inspiracji, świadectw i wezwania do dalszej walki o ochronę ludzkiego życia od jego poczęcia.

 

Źródło: cna
Foto: March for Life
Czytaj dalej

News USA

Biden odznaczył papieża Franciszka Prezydenckim Medalem Wolności z Wyróżnieniem

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę prezydent Joe Biden uhonorował papieża Franciszka Prezydenckim Medalem Wolności z Wyróżnieniem, (Presidential Medal of Freedom with Distinction) najwyższym odznaczeniem cywilnym przyznawanym przez głowę państwa. Podczas uroczystości, prezydent nazwał papieża „światłem wiary, nadziei i miłości, które świeci jasno na całym świecie”, o czym mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Początkowo Joe Biden planował osobiście wręczyć medal papieżowi podczas wizyty w Rzymie, która miała odbyć się w dniach 9-12 stycznia, w ramach jego ostatniej zagranicznej podróży jako prezydenta.

Spotkanie prezydenta z papieżem miało skupić się na wysiłkach na rzecz pokoju na całym świecie. Prezydent miał również spotkać się z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i premier Giorgią Meloni.

Biden ostatnio spotkał się z papieżem Franciszkiem w czerwcu ubiegłego roku, kiedy obaj rozmawiali o polityce zagranicznej w Izraelu, Strefie Gazy i na Ukrainie, a także o zmianach klimatu.

Jednak Joe Biden zmienił plany i zdecydował się pozostać w Stanach Zjednoczonych, aby monitorować sytuację związaną z pożarami lasów w Kalifornii.

Zamiast tego medal został przekazany podczas rozmowy telefonicznej, podczas której prezydent i papież rozmawiali o wspólnych wysiłkach na rzecz promowania pokoju i niesienia pomocy potrzebującym na całym świecie.

Jest to jedyny raz, kiedy Joe Biden przyznał Prezydencki Medal Wolności z Wyróżnieniem podczas swojej kadencji. Sam prezydent otrzymał tę nagrodę z wyróżnieniem od prezydenta Baracka Obamy w 2017 roku, co stanowiło wyjątkowy moment w dwukadencyjnym okresie Obamy – była to jedyna taka ceremonia w jego prezydenturze.

Uzasadnienie przyznania nagrody papieżowi Franciszkowi

Biały Dom w swoim oświadczeniu podkreślił, że papież Franciszek zasłużył na to wyróżnienie za swoją nieustającą misję służenia ubogim, budowania mostów między religiami oraz walki o pokój i ochronę planety.

„Przez dziesięciolecia [Jorge Bergoglio] służył bezbronnym ludziom nie mającym głosu w całej Argentynie” – głosi oświadczenie Białego Domu. „Jako papież Franciszek, jego misja służenia biednym nigdy nie ustała. Jako kochający pastor, z radością odpowiada na pytania dzieci o Boga. Jako wymagający nauczyciel, nakazuje nam walczyć o pokój i chronić planetę. Jako gościnny przywódca, wyciąga rękę do różnych wyznań”.

Papież Franciszek i Prezydent Joe Biden, 14 czerwca 2024 r. po sesji na szczycie G7, który odbył się w dniach 13–15 czerwca w Apulii na południu Włoch

Dziedzictwo i ostatnie tygodnie urzędowania

Zbliżając się do końca swojej kadencji, Joe Biden rozdaje zaszczyty wybitnym osobom, w tym zwolennikom i sojusznikom, jako wyraz uznania dla ich wkładu w społeczeństwo. Papież Franciszek dołączył do grona wyjątkowych laureatów, których misja i wartości odzwierciedlają uniwersalne ideały współczucia, solidarności i dążenia do pokoju.

Joe Biden oficjalnie opuści urząd 20 stycznia, kończąc swoją kadencję w Białym Domu.

Prezydencki Medal Wolności z Wyróżnieniem

 

Źródło: AP
Foto: wikipedia, Official White House Photo by Cameron Smith, Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu