Połącz się z nami

Kościół

Biskupi Arizony wzywają do obrony praw imigrantów, którym grożą deportacje

Opublikowano

dnia

Dwóch czołowych katolickich biskupów z Arizony dołączyło do grupy dziesięciu chrześcijańskich przywódców w stanie, wyrażając „głębokie zaniepokojenie” możliwym zaostrzeniem polityki imigracyjnej, które ich zdaniem może prowadzić do naruszania podstawowych praw człowieka i destabilizacji społeczności. O niepokojących zapowiedziach deportacji mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W artykule opublikowanym 28 grudnia w serwisie AZ Central chrześcijańscy przywódcy wezwali do ochrony godności ludzkiej, jedności rodzin i poszanowania wolności religijnej.

„Choć uznajemy prawo narodów do ochrony swoich granic, nasze obecne przepisy imigracyjne nie chronią w pełni prawa jednostek do godnego życia, bezpieczeństwa i jedności rodzin,” napisali sygnatariusze, wśród których znaleźli się biskup John Dolan z diecezji Phoenix i biskup Edward J. Weisenburger z Tucson. Przywódcy podkreślili, że ich stanowisko opiera się na zasadach ewangelii i miłości bliźniego.

Biskupi szczególnie skrytykowali doniesienia, że prezydent elekt Donald Trump rozważa zniesienie polityki tzw. „wrażliwych miejsc,” która obowiązuje od 2011 roku. Polityka ta chroni lokalizacje takie jak kościoły, szkoły i szpitale przed działaniami egzekucyjnymi służb imigracyjnych (ICE), chyba że istnieje nagła potrzeba, na przykład zagrożenie dla życia. Informowaliśmy o niej 12 grudnia.

Według niepotwierdzonych raportów, Donald Trump planuje wycofać tę politykę już pierwszego dnia urzędowania, zgodnie z zaleceniami zawartymi w dokumencie Project 2025. Autorzy dokumentu argumentują, że decyzje o działaniach w terenie powinny być pozostawione „dobremu osądowi funkcjonariuszy,” co budzi obawy przywódców religijnych o możliwość nadużyć.

„Naloty na miejsca kultu i inne wrażliwe miejsca są nie tylko moralnie niewłaściwe, ale także sprzeczne z podstawowymi zasadami naszego społeczeństwa, w tym wolnością religijną,” napisali przywódcy.

Dodali, że takie działania mogą zniechęcać osoby bez dokumentów do poszukiwania niezbędnych usług, co zagraża zarówno ich bezpieczeństwu, jak i stabilności społeczności.

Biskup Edward J. Weisenburger

Apel o reformę imigracyjną i szacunek dla sumienia

Chrześcijańscy przywódcy Arizony wezwali także władze do przeprowadzenia kompleksowej reformy systemu imigracyjnego, który powinien być „sprawiedliwy, rozsądny i uznający godność ludzką wszystkich osób.” Wyrazili poparcie dla funkcjonariuszy organów ścigania, którzy z powodów sumienia sprzeciwiają się udziałowi w nalotach deportacyjnych.

„Funkcjonariusze powinni zastanowić się, jak ich działania są postrzegane w oczach Boga,” napisali przywódcy, apelując o poszanowanie dla tych, którzy odmawiają udziału w niesprawiedliwych działaniach.

Długotrwałe stanowisko Kościoła

Stanowisko biskupów z Arizony jest zgodne z ogólną polityką Kościoła katolickiego w USA, który od lat apeluje o humanitarne traktowanie imigrantów i reformę przepisów. Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych regularnie wzywa rząd do działań na rzecz sprawiedliwości i ochrony podstawowych praw człowieka.

 

Źródło: cna
Foto: Diecezja Phoenix, Archidiecezja Arizony, ICE

Polonia Amerykańska

VIII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych w Chicago – spotkanie Polonii z całego świata

Opublikowano

dnia

Autor:

„Rodzina nadzieją świata” – to hasło VIII Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych, który odbędzie się od 19 do 21 września 2025 roku w sercu Stanów Zjednoczonych – Chicago. Miasto o bogatej tradycji polonijnej, stanie się gospodarzem wydarzenia, które od lat jednoczy Polonię z różnych zakątków świata.

Głównym celem Kongresu jest wspieranie rodziny jako fundamentu życia społecznego, promowanie kultury i tradycji polskiej oraz wzmacnianie więzi między Polakami mieszkającymi poza granicami kraju. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń, omówienia wyzwań i znalezienia wspólnych rozwiązań na przyszłość.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński w swoim przesłaniu na to wydarzenie powiedział, że w dzisiejszym świecie wszystkie zagadnienia związane z rodziną, z relacjami między małżonkami oraz wychowaniem dzieci są niezwykle ważne. W zaproszeniu podkreślił, że od tego zależy przyszłość naszego kontynentu i naszej cywilizacji.

Zaplanowano panele dyskusyjne z udziałem ekspertów z dziedziny edukacji, rodziny, kultury i polityki, warsztaty tematyczne skierowane do młodzieży, rodziców oraz seniorów, spotkania, występy artystyczne, a także Mszę Świętą i modlitwę za Polonię z całego świata. Kongres skierowany jest do wszystkich Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny, niezależnie od wieku i doświadczenia.

Pod koniec sierpnia zakończył się VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych, który odbył się w Brukseli. Na miejsce przyjechało 150 uczestników, a kilkaset osób łączyło się poprzez transmisję online na kanale YouTube. Podczas wydarzenia omawiano tajemnicę i piękno powołania do małżeństwa i rodziny.

Papież Franciszek wielokrotnie podkreślał kluczową rolę rodziny w życiu Kościoła i społeczeństwa. Często nazywa rodzinę „szkołą miłości” i podstawowym miejscem, gdzie człowiek uczy się relacji, przebaczenia i wzajemnego szacunku.

Wskazywał, że rodzina jest miejscem, gdzie każdy człowiek doświadcza Bożej miłości i miłosierdzia. W swoim kluczowym dokumencie dotyczącym tego zagadnienia, adhortacji apostolskiej „Amoris Laetitia” (Radość Miłości), Franciszek porusza wiele aspektów życia rodzinnego.

Family News Service

 

Foto: istock/Wavebreakmedia/
Czytaj dalej

Kościół

W Baltimore katolicy i osoby innych wyznań modliły się za ofiary przemocy

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałkowy wieczór wierni Archidiecezji Baltimore zgromadzili się na wyjątkowym międzywyznaniowym nabożeństwie modlitewnym upamiętniającym ofiary zabójstw w mieście. Wydarzenie, będące symbolem jedności i wsparcia dla rodzin dotkniętych przemocą, miało miejsce w parafii klasztornej św. Józefa w dzielnicy Irvington. O jego przesłaniu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Po wspólnej modlitwie uczestnicy wyruszyli w 15-minutowy marsz modlitewny, zmierzając do siedziby organizacji non-profit My Brother’s Keeper, prowadzonej przez Catholic Charities. Podczas marszu odczytywano nazwiska ofiar zabójstw, oddając im hołd i przypominając o ludzkim wymiarze tragicznych statystyk.

Marsz został zorganizowany przy wsparciu Służby Żałobnej Archidiecezji Baltimore, której misją jest towarzyszenie rodzinom przeżywającym stratę bliskich w wyniku przemocy. Yvonne Wenger, rzeczniczka archidiecezji, podkreśliła, że inicjatywa odbyła się po raz drugi, kontynuując zeszłoroczne działania.

Archidiecezja współpracuje w tym zakresie z Departamentem Policji w Baltimore oraz Roberta’s House, organizacją non-profit wspierającą rodziny w żałobie.

Inicjatywy na rzecz pokoju i zdrowia społeczności

Modlitewne spotkanie było również częścią szerszych działań w ramach programu Health By Southwest, którego celem jest poprawa społecznych uwarunkowań zdrowia w Baltimore. Projekt realizowany jest przy współpracy z lokalnymi organizacjami, w tym klasztorem św. Józefa, szpitalem Ascension Saint Agnes oraz szkołą Mount Saint Joseph High School.

Od dekad Baltimore zmaga się z wysokim poziomem przemocy. Miasto notowało ponad 200 zabójstw rocznie od 1978 do 2012 roku, osiągając rekordową liczbę 353 w 1993 roku.

Programy odkupu broni – praktyczne wsparcie dla pokoju

Jednym z działań archidiecezji na rzecz ograniczenia przemocy jest program odkupu broni. Wprowadzony w 2023 roku program pozwolił usunąć z ulic ponad 360 sztuk broni za kwotę około 50 000 dolarów.

W sierpniu 2024 roku przeprowadzono kolejną edycję tego programu, tym razem z celem zebrania jeszcze większej liczby broni. Dzięki zgromadzonym 70 000 dolarów udało się usunąć prawie 650 sztuk broni, w tym ponad 50 półautomatycznych. Pozostałe środki przekazano na rozwój posługi żałobnej.

Światło nadziei w trudnej rzeczywistości

Poniedziałkowy marsz i nabożeństwo są częścią szerszych wysiłków Archidiecezji Baltimore na rzecz budowania pokoju i wsparcia dla społeczności dotkniętej przemocą. Dzięki współpracy różnych organizacji, zarówno religijnych, jak i społecznych, miasto stawia krok w kierunku poprawy jakości życia i budowania bardziej pokojowej przyszłości.

Źródło: cna
Foto: Yvonne Wenger
Czytaj dalej

Kościół

Druga rocznica śmierci Benedykta XVI: w Słowie Boga, Ratzinger odnalazł prawdę

Opublikowano

dnia

Autor:

Dla papieża Benedykta XVI ta eucharystyczna tęsknota już się spełniła, gdy pozwolono mu uczestniczyć w niebiańskiej uczcie weselnej w społeczności świętych i nieustannie wypowiadać to, co było jego ostatnim słowem w ziemskim życiu: „Panie, kocham Cię” – powiedział kard. Kurt Koch, który przewodniczył Mszy św. w krypcie Bazyliki św. Piotra, gdzie pochowany jest zmarły 31 grudnia 2022 r. papież.

Kard. Koch wskazał, że życie Josepha Ratzingera było wpisane w historię zbawienia. W jeszcze większym stopniu dotyczyło to jego życia duchowego, „które było całkowicie poświęcone tajemnicy wiary chrześcijańskiej. Żył tą tajemnicą, głosząc ją z energiczną wiarą i czyniąc ją dostępną dla nas dzisiaj dzięki swojej teologicznej jasności”.

Hierarcha dodał, że Benedykt XVI w swej refleksji teologicznej zawsze wychodził od Słowa Bożego; w nim odnalazł prawdę, za którą ludzie tęsknią w głębi swoich serc. Dzięki takiemu ukierunkowaniu, przekonująco pokazał nam, jaki jest sens ludzkiego życia.

Słowo, które nadaje nam wartość

Kardynał, rozważając słowa z prologu Ewangelii św. Jana, przypomniał, że Słowo Boże ma konkretne oblicze i imię – to Jezus z Nazaretu. W Nim sam Pan Bóg obdarzył nas swoją miłością.

Przypomniał także, że „sam Bóg jest miłością”, dlatego też prawdziwym powodem, dla którego „śmierć” nigdy nie może mieć ostatniego słowa w ludzkim życiu jest właśnie Boża miłość. Bowiem to ona ma ostatnie słowo.

„To bezgraniczna i nieskończona miłość Boga, który nie tylko pragnie wieczności dla każdego człowieka, ale działa wiecznie i On sam jest wiecznością” – wskazał kard. Kurt Koch i dodał – „być w niebie to być z żywym Bogiem na wieczność i móc poruszać się w nieskończonym morzu Jego miłości”.

Zbliżyć do Bożej prawdy

W homilii przypomniano, że dla Benedykta XVI głównym celem nauczania i działalności było umieszczenie Boga w centrum uwagi. W czasach postrzegania Boga jako obcego czy zbędnego, wobec zamknięcia się na Jego głos, dla Benedykta XVI nie było większego priorytetu niż pomaganie ludziom w spotkaniu się z Bogiem.

Życie wieczne – wskazał kard. Koch – nie zaczyna się po śmierci. Ono rozpoczyna się już podczas ziemskiego etapu, kiedy żyjemy w „Bożej obecności”. Eucharystia jest dla nas „lekarstwem na nieśmiertelność”, oferuje nam ona „zadatek życia wiecznego”.

Autor: ks. Marek Weresa – Watykan
Foto: YouTube, Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu