Kościół
Skandaliczny wpis proaborcyjnej grupy: Zestawienie wyboru Maryi z aborcją
Na początku grudnia grupa „Catholics for Choice” wywołała burzę w mediach społecznościowych, publikując tweet o treści: „W tym okresie świątecznym pamiętaj, że Maryja miała wybór i ty też powinieneś”. Wpis ten wzbudził oburzenie, sugerując równoważność wyboru Maryi, by zostać Matką Boga, z wyborem kobiety, by dokonać aborcji. O nieprawdziwym porównaniu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.
Grupa „Catholics for Choice” twierdzi na swojej stronie internetowej, że Bóg, prosząc Maryję o zgodę na poczęcie Jezusa, potwierdził jej autonomię cielesną. Argument ten jest używany jako podstawa do promowania idei, że „wybór reprodukcyjny jest wolą Boga”.
Kościół katolicki stanowczo potępia jednak taką interpretację.
Nauczanie Kościoła od samego początku jednoznacznie sprzeciwia się aborcji, określając ją jako moralne zło. Katechizm Kościoła Katolickiego (punkt 2271) głosi, że aborcja „jest poważnie sprzeczna z prawem moralnym” i stanowi „bezpośrednie zabójstwo niewinnej istoty ludzkiej”.
Krytyka ze strony hierarchów Kościoła
Grupa „Catholics for Choice” od dawna nie jest uznawana za organizację reprezentującą katolików. Kardynał Timothy Dolan już wcześniej skrytykował ją za szerzenie idei sprzecznych z nauką Kościoła, podkreślając, że nie jest powiązana z Kościołem katolickim ani nie przemawia w jego imieniu.
Wybór Maryi a wybór aborcji – fałszywa analogia
Eksperci teologiczni podkreślają, że próba zestawienia zgody Maryi na przyjęcie roli Matki Boga z wyborem aborcji jest moralnie błędna i teologicznie nieuzasadniona.
Dr Mark Miravalle, profesor mariologii na Franciszkańskim Uniwersytecie w Steubenville, wyjaśnia, że Maryja była „absolutnie wolna” w swoim wyborze. „Maryja wyraziła swoje ‘tak’ w pełni świadomie i z własnej woli” – tłumaczy Miravalle. „To ‘tak’ przyniosło życie i zbawienie światu, podczas gdy aborcja przynosi śmierć i zniszczenie”.
Wolność wyboru a współpraca z Bogiem
Ojciec Edward Looney z diecezji Green Bay podkreśla, że wybór Maryi nie wynikał z braku wolnej woli, lecz z głębokiej zgodności z wolą Bożą. „Jej życie było harmonijne z Bogiem do tego stopnia, że chciała tego, czego chciał Bóg” – wyjaśnia Looney. „To przykład idealnej współpracy z Bożym planem, który przynosi życie, a nie jego zakończenie”.
Zgoda Maryi na przyjęcie roli Matki Boga była od wieków traktowana jako wzór dla wierzących. Papież Benedykt XVI w 2006 roku podkreślał, że Maryja była w pełni aktywna w swoim „tak”, wyrażając wolność przez posłuszeństwo Bogu.
Zestawienie wyboru Maryi z wyborem aborcji przez grupę „Catholics for Choice” nie tylko zniekształca nauczanie Kościoła, ale także przeczy podstawowym zasadom moralnym i teologicznym.
Źródło: cna
Foto: istock/sedmak/Kara Gebhardt/mbolina/
Kościół
Papież w świątecznym orędziu: Niech cały świat przyjdzie do Jezusa, Bramy Pokoju!
Na początku Roku Jubileuszowego, zachęcam każdą osobę, każdy naród i kraj, aby mieli odwagę stać się pielgrzymami nadziei, uciszyli broń i przezwyciężyli podziały – przypomniał Papież Franciszek w bożonarodzeniowym orędziu „Urbi et Orbi”. Wezwał w nim do zakończenia trwających wojen i niesprawiedliwości, trawiących narody w różnych częściach świata, do zburzenia politycznych i ideologicznych podziałów, poszanowania świętości życia i rodziny i przede wszystkim: do osobistego spotkania z Bogiem.
Zwracając się do wiernych tłumnie zebranych na Placu św. Piotra, a także, za pośrednictwem mediów, do całego świata, Papież Franciszek przypomniał, że cud narodzin Chrystusa „na nowo dokonuje się poprzez działanie Ducha Świętego”.
Przypomniał, że także w dzisiejszych bolesnych i niespokojnych czasach Pan Bóg przychodzi, „mówiąc do każdego mężczyzny i każdej kobiety, mówiąc do całego świata: Ja cię miłuję, przebaczam ci, powróć do mnie, drzwi mojego Serca są otwarte!” Przypomniał, że drzwi Bożego serca są otwarte i „nie potrzeba do nich pukać”.
Jezus – Bramą Zbawienia i Pokoju dla całego świata
„Drzwi Serca Boga są zawsze otwarte, powróćmy do Niego! Powróćmy do Serca, które nas miłuje i nam przebacza! Pozwólmy, aby nam przebaczył, pozwólmy, aby pojednał nas ze Sobą!” – apelował Ojciec Święty, który we wtorek wieczorem otworzył w Bazylice Watykańskiej Drzwi Święte, inaugurując w ten sposób obchody Jubileuszu Nadziei – Roku Świętego.
W środę przypomniał, że Drzwi te przedstawiają Jezusa – Bramę Zbawienia dla całego świata. „Jezus jest Bramą, którą miłosierny Ojciec otworzył pośrodku świata, pośrodku historii, abyśmy wszyscy mogli do Niego powrócić. Wszyscy jesteśmy jak zagubione owce i potrzebujemy Pasterza oraz Bramy, aby powrócić do domu Ojca. Jezus jest Pasterzem, Jezus jest Bramą” – wzywał Franciszek.
Nie zatrzymywać się „na progu” Bramy Chrystusa
Papież przypomniał, że przekroczenie tej Bramy, jaką jest Jezus, wymaga odwagi, pozostawienia za sobą sporów i podziałów i do tego właśnie zaprosił cały świat: „W te Święta Bożego Narodzenia, na początku Roku Jubileuszowego, zachęcam każdą osobę, każdy naród i kraj, aby mieli odwagę przekroczyć Drzwi, żeby stali się pielgrzymami nadziei, aby uciszyli broń i przezwyciężyli podziały!”
Błaganie o zakończenie wojen i cierpienia narodów
Następnie Papież wezwał do zakończenia wojny i niesprawiedliwości, trawiących współczesne społeczeństwo „Niech zamilknie broń na udręczonej Ukrainie” – wołał – „Niech zamilknie broń na Bliskim Wschodzie”. Zapewnił o swojej bliskości ze wspólnotami chrześcijańskimi w Izraelu, Palestynie, Libanie i w Syrii. „Niech drzwi dialogu i pokoju zostaną otwarte w całym regionie, rozdartym konfliktem” – mówił.
Papież wymienił też kryzysy polityczne, zbrojne i humanitarne w Libii, Sudanie i wielu innych krajach Afryki i Birme. „Błagam o dary pokoju, zgody i braterstwa” – mówił, odnosząc się do sytuacji w krajach tzw. Rogu Afryki.
Zakończyć podziały, budować wspólne dobro
„Niech Dzieciątko Jezus natchnie władze polityczne i wszystkich ludzi dobrej woli na kontynencie amerykańskim, do jak najszybszego znalezienia skutecznych rozwiązań, w prawdzie i w sprawiedliwości, w celu wspierania harmonii społecznej” – wezwał następnie Ojciec Święty, wskazując zwłaszcza na sytuację w Haiti, Wenezueli, Kolumbii oraz Nikaragui.
Zaapelował, by Rok Jubileuszowy stał się czasem budowania dobra wspólnego i ponownego odkrycia godności każdej osoby ludzkiej, ponad politycznymi podziałami. „Niech ten Jubileusz będzie okazją do zburzenia wszystkich murów podziału: ideologicznych, które tak często naznaczają życie polityczne, i fizycznych, takich jak podział, który od pięćdziesięciu lat dotyka wyspę Cypr i rozdziera jej tkankę ludzką i społeczną” – mówił.
Na nowo odkryć świętość rodziny i życia ludzkiego
Ojciec Święty przypomniał, że przejście przez Drzwi Święte są też zaproszeniem, „aby odkryć na nowo sens naszego istnienia i świętości każdego życia, oraz aby odzyskać wartości leżące u podstaw rodziny ludzkiej”. Podkreślił, że czeka on zwłaszcza na najsłabszych i najbardziej odrzuconych w społeczeństwie, a także prześladowanych za wiarę. Podziękował przy tym, wszystkim, którzy „czynią dobro w sposób cichy i wierny”.
Na zakończenie powtórzył też apel o umorzenie długów najuboższym krajom, do przebaczenia wszystkich doznanych krzywd i wyjścia na spotkanie z Panem. „Otwórzmy Mu drzwi naszych serc, tak jak On otworzył nam na oścież drzwi swojego Serca”.
Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
Foto: Vatican Media
Kościół
Nadzieja w sercu świata: Papież Franciszek otwiera Rok Jubileuszowy 2025 i Święte Drzwi
W atmosferze głębokiej duchowości i refleksji Papież Franciszek przewodniczył mszy wigilijnej w Bazylice św. Piotra, przypominając wiernym o nadziei, która płynie z narodzin Chrystusa. „Bóg jest Emmanuelem, Bogiem-z-nami” – powiedział w homilii 24 grudnia. „Nieskończenie wielki stał się mały. Boskie światło zabłysło w ciemnościach świata; nadzieja nie umarła – żyje i obejmuje nasze życie na zawsze”.
Te wzruszające słowa papieża rozbrzmiały tuż po uroczystym otwarciu Świętych Drzwi bazyliki, co oficjalnie rozpoczęło Rok Jubileuszowy 2025 pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.
Święte Drzwi – symbol otwarcia serc
Otwarcie Świętych Drzwi jest jednym z najważniejszych rytuałów jubileuszowych. Papież, siedząc na wózku inwalidzkim, trzykrotnie zapukał do drzwi, które zostały zapieczętowane od ostatniego jubileuszu. Po ich otwarciu Franciszek przeszedł przez próg, symbolizując wejście w łaskę Bożą. W ślad za nim podążali duchowni, wierni z całego świata oraz przedstawiciele różnych kościołów chrześcijańskich.
„To noc, w której drzwi nadziei otworzyły się szeroko na świat” – mówił papież. „Dla każdego mężczyzny i kobiety to zaproszenie do wejścia w tajemnicę Bożego Miłosierdzia”.
Rok Jubileuszowy 2025 – czas odnowy i przebaczenia
Rok Jubileuszowy, obchodzony w Kościele katolickim co 25 lat, jest czasem duchowego odrodzenia i pojednania. Tematyka jubileuszu – nadzieja i pielgrzymowanie – zachęca wiernych do odkrywania radości płynącej ze spotkania z Chrystusem.
„Nadzieja, którą niesie Ewangelia, jest wyzwaniem do działania” – podkreślił Franciszek. „Nie jest biernym oczekiwaniem na szczęśliwe zakończenie, ale obietnicą przemiany życia tu i teraz”.
„Uczmy się na przykładzie pasterzy: nadzieja zrodzona tej nocy nie toleruje lenistwa siedzących i lenistwa tych, którzy osiedlili się w swoich wygodach — a tak wielu z nas jest w niebezpieczeństwie osiedlenia się w swoich wygodach” — ostrzegał papież Franciszek.
„Nadzieja” — kontynuował — „nie dopuszcza fałszywej roztropności tych, którzy nie wykręcają się z obawy przed skompromitowaniem i wyrachowania tych, którzy myślą tylko o sobie; nadzieja jest nie do pogodzenia ze spokojnym życiem tych, którzy nie podnoszą głosu przeciwko złu i przeciwko niesprawiedliwościom dokonywanym na skórze najuboższych”.
Papież odniósł się także do bolączek współczesnego świata: wojen, przemocy, niesprawiedliwości i cierpienia najuboższych. „Chrześcijańska nadzieja nie toleruje wygodnego milczenia ani egoizmu” – zaznaczył. „Jest wołaniem o sprawiedliwość i zaangażowanie w przemianę świata”.
Symboliczny początek wigilijnej mszy
Podczas uroczystości, papież – który po raz pierwszy publicznie korzystał z aparatów słuchowych – przewodniczył mszy bożonarodzeniowej, głosząc przesłanie o radości i odnowie. „Z Jezusem nadzieja nie zawodzi, a nasze życie może być pełne sensu, nawet w najciemniejszych chwilach” – mówił.
Zaproszenie do świata pełnego nadziei
Rok Jubileuszowy 2025 to nie tylko czas łaski i przebaczenia, ale także wezwanie do wspólnego budowania świata opartego na miłości i solidarności. Jak powiedział Franciszek: „Tej nocy, święte drzwi serca Boga otwierają się dla każdego z nas. Wejdźmy i pozwólmy, aby nadzieja nas przemieniła”.
To przesłanie, pełne nadziei i miłości, zaprasza każdego do refleksji nad życiem i do odkrycia, jak Boża łaska może zmienić rzeczywistość.
W czasie Roku Jubileuszowego wierni mogą uzyskać odpust zupełny poprzez spełnienie określonych warunków, takich jak spowiedź sakramentalna, Komunia święta, modlitwa w intencji papieża oraz podjęcie dzieła duchowego, np. przejście przez Święte Drzwi.
W tym jubileuszu, poza Rzymem, odpust można uzyskać w wyznaczonych kościołach na całym świecie. Szeroki jest zakres praktyk, dzięki którym można uzyskać odpust zupełny, które podała Penitencjaria Stolicy Apostolskiej. Szczegóły dotyczące praktyk jubileuszowych są dostępne na oficjalnej stronie Watykanu.
Planowaną datę pielgrzymki przez Drzwi Święte można zarezerwować, korzystając z systemu rejestracyjnego dostępnego na stronie www.iubilaeum2025.va.
Bieżące informacje o Roku Świętym będą publikowane na polskiej stronie Vatican News i w watykańskich mediach społecznościowych, jak również w Radiu Watykańskim i w miesięczniku L’Osservatore Romano.
Źródło: vatican news, cna
Foto: vatican media
Kościół
Obchody Jubileuszu Roku 2025 w kościołach Archidiecezji Chicago
Jubileusz 2025 jest obchodzony nie tylko w Rzymie czy Ziemi Świętej – ale w każdej diecezji. Arcybiskup Chicago, Blase Cupich, wyznaczył kościoły w których będzie można przejść przez Drzwi Święte, odbyć pielgrzymkę i uzyskać odpust zupełny. Do zapoznania się z lokalnymi obchodami Roku Świętego zachęca Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
„Jesteśmy podekscytowani Jubileuszem Roku 2025, czasem łaski, odnowy i świętowania dla katolików na całym świecie! Ten szczególny Jubileusz, ogłoszony przez papieża Franciszka, wzywa nas do refleksji nad bezgranicznym miłosierdziem Boga i przyjęcia naszej misji, aby żyć Ewangelią w codziennym życiu” napisał arcybiskup Blase Cupich.
W Archidiecezji Chicago, będziemy się łączyć z Kościołem Powszechnym w modlitwie i pielgrzymce przez cały rok.
Kardynał Cupich otworzy Rok Jubileuszowy lokalnie, odprawiając specjalną mszę w Katedrze Świętego Imienia 29 grudnia 2024 r. o 12:30PM. Przez cały rok, od 29 grudnia 2024 r. do 28 grudnia 2025 r., wszyscy są zaproszeni do udziału w Jubileuszu poprzez odwiedzenie wyznaczonych Miejsc Pielgrzymkowych.
„Lista tych wyznaczonych miejsc pielgrzymkowych jest już dostępna i myślę, że warto przynajmniej o niektórych wspomnieć, dlatego że w naszym wikariacie czwartym, tu gdzie Radio Deon jest i kościoły świętego Huberta, świętego Mateusza, świętego Franciszka Borgi, świętego Franciszka Z Asyżu przy ulicy Kostner i świętego Jana Maryi Vianneya – to są te kościoły wyznaczone właśnie do tego, aby pełniły rolę miejsc świętych do odwiedzenia” mówi Ojciec Paweł Kosiński.
W wikariacie trzecim jest to katedra Świętego Imienia, Świętej Matki Bożej Częstochowskiej w Cicero, oraz Świętej Rity.
Źródło: Archidiecezja Chicago
Foto: YouTube
-
News Chicago3 tygodnie temu
Pierwszy atak zimy w Chicago: Mroźne dni, silne wiatry. Jak przetrwać chłód?
-
News Chicago2 tygodnie temu
Przeżyj magię filmu „Elf” z akompaniamentem Orkiestry Symfonicznej w Chicago
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uzbrojony w siekierę Paweł Baginski zdemolował dom sąsiada w Lake Villa
-
News USA7 dni temu
Najbardziej ruchliwe trasy lotnicze w USA w 2024 roku: Gdzie lataliśmy najczęściej?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Komunikat Komisji Wyborczej: Oficjalne wyniki wyborów w Chicago
-
News Chicago3 tygodnie temu
Kobietami w ciąży i po porodzie z powiatu Cook bezpłatnie zaopiekuje się doula
-
News USA4 tygodnie temu
Historyczny triumf mopsa na National Dog Show 2024: Vito zdobył Best in Show
-
News Chicago1 tydzień temu
Miasto odnowiło pozwolenie dla kontrowersyjnego złomowiska Sims Metal w Pilsen