Polonia Amerykańska
Kupujemy buty Tomaszowi Sobani! Polak przebiegł już niemal 80 maratonów

Niesamowity ultramaratończyk zwany polskim Forrestem Gumpem, czyli Tomasz Sobania nie poddaje się w swoim biegu przez Amerykę. Wystartował 15 września z Nowego Jorku i już za nim ponad 2 tysiące mil. Ze studiem Radia Deon Chicago połączył się biegnąc przez północny Teksas a już niedługo zawita do Nowego Meksyku. Każdy może wspomóc naszego biegacza i ufundować mu kolejną parę butów – niezłomny Polak jest tego wart!
“Złapaliście mnie w Teksasie” mówi na naszej antenie Tomasz Sobania, który od startu w Nowym Jorku przebiegł już kilka stanów a Chicago odwiedził 20 października. “Czuję się dobrze. Po raz pierwszy wreszcie wszystko jest okej. Nie ma kontuzji, nie ma jakichś większych problemów” dodaje biegacz, który w Illinois walczył z bólem barku.
“Dwa tysiące kilometrów do końca biegu i ja wreszcie czuję, że to naprawdę może się udać” mówi polski Forrest Gump o swoim nieprawdopodobnym wyczynie, w którym cały czas towarzyszą mu dwie osoby.
“Rano Agnieszka daje mi owsiankę, później jakąś kanapkę z dżemem i kawę w trakcie biegania. Później wieczorem dostaję obiadokolację, Bartek mnie masuje, przygotowuje na kolejny dzień” opowiada Tomasz Sobania, który poza bieganiem zajmuje się także kwestiami organizacyjnymi i logistycznymi. Na odcinku z Nowego Jorku do Chicago biegaczowi towarzyszył również jego tato, ale wrócił do Polski.
Jego bieg przez Amerykę trwa już trzeci miesiąc. Pozostało jeszcze około półtora miesiąca – na mecie w Los Angeles Polak planuje być w lutym.
“Ludzie reagują bardzo pozytywnie” mówi biegacz o spotykanych na trasie osobach. “Mieliśmy mnóstwo takich spotkań zupełnie przypadkowych, kiedy ktoś po prostu podchodził do naszej przyczepy, pytał, co to za akcja.”
Po opuszczeniu Chicago Tomasz Sobania miał przymusowy postój w St. Louis w związku z kontuzją barku. Do swojego domu zaprosili go tam Polacy – pani Magdalena i pan Ryszard. Wszystkie inne spotkania na trasie także były wspaniałe, a ludzie niezwykle życzliwi i pomocni.

Tomasz Sobania w Chicago
Tak samo było w Chicago, które Polak wspomina jako cudowne miasto, dzięki przyjęciu jakie zgotowała mu Polonia. “Miejmy nadzieję, że tak będzie aż do samego końca” mówi biegacz. “Teraz na razie szykuje się mała przerwa, ale w Phoenix i dalej, zwłaszcza w San Diego i w Los Angeles jeszcze trochę dobrych ludzi na nas czeka.”
W trakcie biegu Tomasz Sobania zdziera wciąż kolejne pary sportowych butów, o zasponsorowanie których prosi swoich sympatyków, którzy kibicują jego przedsięwzięciu. W tej chwili biegacz zużył więcej par butów niż planował.
“Tak naprawdę powinienem kupować kolejne pary, ale w tej chwili liczę pieniądze i się zastanawiam, czy mi na te wszystkie buty wystarczy, skoro jeszcze mam 2 tysiące kilometrów do celu. Więc za każde wsparcie będę bardzo wdzięczny” podkreśla ultramaratończyk.
Na mecie w Los Angeles Tomasz Sobania planuje odpocząć kilka dni. Przyleci tu także jego mama.
“Długo się nie widziałem z moją rodziną, nie widziałem się z moimi przyjaciółmi. Jestem w Stanach tak naprawdę już ponad 3 miesiące. I to wszystko w imię tego wielkiego celu, więc oby finalnie było warto wszystkie te poświęcenia znosić” mówi Polak.
Trzymamy kciuki za ukończenie biegu!
Celem biegu przez Amerykę jest realizacja kampanii społecznej pt. „Możesz więcej niż myślisz”– zainspirować nią ludzi do działania pomimo niepełnosprawności, zaburzeń, chorób i innych życiowych przeciwności. W tym celu w trakcie biegu jest prowadzona zbiórka przez fundację w Polsce.
Bądź częścią historycznego biegu przez Amerykę – zasponsoruj buty dla Polaka!
Źródło: informacja własna
Foto: Tomasz Sobania
Galeria
Obchody 95. rocznicy odsłonięcia pomnika gen. Kazimierza Pułaskiego w Willow Springs, 12 lipca. Fot. Polska Szkoła im. Jana Karskiego w Palos Heights
News USA
Historyczny budynek Polonaise Terrace na Greenpoincie zyska nowe życie

Double U Development planuje przekształcić historyczny, dwupiętrowy budynek przy 144 Greenpoint Ave., dawniej znany jako Polonaise Terrace i Brooklyn Bazaar, w sześciopiętrowy kompleks o przeznaczeniu mieszanym, z 35 mieszkaniami i 6 200 stopami kwadratowymi powierzchni handlowej — podał the Real Deal, a Radio RAMPA potwierdziło tę informację z Departamentem Budynków miasta Nowy Jork. Jak można zauważyć (zdjęcie) prace wewnątrz budynku już się rozpoczęły.
Jak poinformowano nas w korespondencji emailowej, wniosek złożony przez dewelopera, dotyczy “przebudowy dwukondygnacyjnego budynku komercyjnego na sześciokondygnacyjny budynek o funkcji mieszanej, zlokalizowany przy 144 Greenpoint Avenue w Brooklynie”.
Jednak, jak informuje miasto, wniosek na pełną przebudowę nie został jeszcze zatwierdzony. Obecnie wniosek znajduje się w statusie „z zastrzeżeniami”, co oznacza, że inspektor planistyczny zgłosił uwagi, które muszą zostać usunięte, zanim możliwe będzie wydanie pozwolenia. Po złożeniu poprawionej aplikacji i jej pozytywnej weryfikacji przez inspektora, projekt będzie mógł być kontynuowany.
Chociaż pozwolenie na ogólne roboty budowlane dotyczące nadbudowy budynku nie zostało zatwierdzone, NYC DOB podaje, że wnioskodawca reprezentujący tę lokalizację złożył i uzyskał zatwierdzenie dla różnych innych pozwoleń na prace, w tym na montaż rusztowania rurowego, solidnego zadaszenia chodnika oraz na prace elektryczne – te prace, jak widać, już się rozpoczęły.
Obecnie niezamieszkana nieruchomość, położona w historycznej dzielnicy Greenpoint, została zakupiona za 8,9 miliona dolarów.
Jak ustaliło Radio RAMPA, Komisja Ochrony Zabytków miasta Nowy Jork wydała pozwolenie na przebudowę tego budynku 7 czerwca 2023 – wówczas zatwierdzono projekt rozbiórki istniejącego budynku i budowy nowego, trzykondygnacyjnego obiektu z klatką schodową, windą oraz nadbudówkami technicznymi na dachu.
Jak ustaliło Radio RAMPA, pozwolenie na prace zatwierdzone przez Komisję Ochrony Zabytków (LPC) w 2023 roku pozostaje ważne dla nowego właściciela nieruchomości aż do daty jego wygaśnięcia, tj. 24 stycznia 2029 roku. Jeśli właściciel nieruchomości chciałby wprowadzić zmiany w zatwierdzonym projekcie, będzie zobowiązany do złożenia wniosku o jego zmianę, który zostanie poddany ocenie Komisji pod kątem zgodności i zasadności.
Monika Adamski/Radio Rampa
Polonia Amerykańska
Daniel Obajtek dla Radia Deon Chicago. 18 lipca spotkanie w Copernicus Center!

Były prezes Orlenu, a dziś europoseł – Daniel Obajtek – odwiedzi Stany Zjednoczone i spotka się z Polonią. Okazją do wizyty jest premiera jego nowej książki pt. „Jeszcze nie skończyłem”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Skrzynka. Wywiad rzeka zapisany na 300 stronach, który czyta się jednym tchem, to nie tylko wątki autobiograficzne, ale także poważny głos w sprawach polskiej gospodarki, polityki i przyszłości Europy. Zapraszamy na spotkanie z Danielem Obajtkiem 18 lipca w Copernicus Center.
Daniel Obajtek to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i zarazem kontrowersyjnych postaci polskiego życia publicznego ostatnich lat. Polski polityk, menedżer, urzędnik i działacz samorządowy w latach 2006–2015 był wójtem gminy Pcim, w latach 2016–2017 prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Następnie był również członkiem rady nadzorczej spółki Lotos Biopaliwa, prezesem grupy Energa, a w latach 2018–2024 prezesem Orlenu. Od 2024 roku jest posłem do Parlamentu Europejskiego X kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
Daniel Obajtek jest również laureatem wielu nagród oraz bohaterem umorzonego śledztwa CBŚ, dotyczącego przyjęcia łapówki.
Daniela Obajtka będziemy mieli okazję spotkać osobiście w Chicago już w przyszłym tygodniu. 18 lipca o godzinie 6.00PM polityk będzie promował swoją książkę zatytułowaną “Jeszcze nie skończyłem” w Copernicus Center.
W rozmowie na naszej antenie europoseł przyznaje, że odwiedzenie Wietrznego Miasta było zawsze jego marzeniem, podkreślając swoje związki z Polonią i wcześniejsze relacje biznesowe ze Stanami Zjednoczonymi.
Jak zaznacza Daniel Obajtek, Ameryka to dla Polski nie tylko sojusznik militarny, ale przede wszystkim gospodarczy. “Nic tak nie łączy jak wspólne biznesy, więc chcąc być bezpiecznym, róbmy biznesy z Ameryką. I dlatego dla mnie jest bardzo ważne być u państwa” podkreśla polityk.
“Będzie mi bardzo miło mówić o strategicznych rzeczach, mówić o polityce, mówić też o naszym ukochanym kraju, którego wy też bardzo kochacie” dodaje europoseł.
“Nie da się w dzisiejszym świecie oddzielić polityki od gospodarki” podkreśla Daniel Obajtek, który nie owija w bawełnę krytykując europejską biurokrację i oderwanie polityków od realnego życia gospodarczego. Z jego wypowiedzi bije frustracja wobec nadmiernych regulacji i ideologii, które jego zdaniem dławią rozwój przedsiębiorczości.
Były prezes Orlenu nie ukrywa inspiracji modelem amerykańskim, gdzie – jak podkreśla – politycy nie wstydzą się współpracować z biznesem.
“Więc ja bardzo się cieszę, że Donald Trump jest prezydentem, ponieważ uważam, że to będzie zdrowa, silna, ekonomiczna prezydentura, na czym wszystkim zależy, szczególnie Wam tam w Ameryce, ale i również nam tu w Polsce” mówi europoseł.
“Zawsze uważam, że ktoś kto ma pojęcie o biznesie powinien również uczestniczyć twardo w polityce, ponieważ wie co chce i wie co można zrobić, żeby mieć sukces” dodaje Daniel Obajtek.
Książka, która odsłania kulisy władzy
Nowa publikacja naszego rozmówcy pt. „Jeszcze nie skończyłem” to – jak mówi sam autor – książka dla każdego, kto chce zrozumieć, jak działa państwo od środka. Na ponad 300 stronach Obajtek opowiada o kulisach zarządzania największym koncernem Europy Środkowo-Wschodniej – Orlenem – oraz o zderzeniu biznesu z polityką.
To niezwykle ciekawa i fascynująca podróż, dzięki której czytelnicy będą mogli znacznie więcej zrozumieć z działania polskiej polityki i realiów polskiego biznesu.
Nie brakuje w niej także tematów trudnych – wpływów dawnych służb, układów postkomunistycznych, nacisków. Daniel Obajtek podkreśla, że nie da się mówić o realnej polityce bez dotykania spraw, które wielu wolałoby przemilczeć.
Spotkania autorskie z Polonią
W ramach wizyty w USA Daniel Obajtek zaprasza Polonię na dwa spotkania autorskie w Chicago:
- 18 lipca (piątek), godz. 6:00PM – Copernicus Center
- 20 lipca (niedziela), godz. 3:00PM – Dom Podhalan
Europoseł liczy na szczerą dyskusję z Polonią, której zaangażowanie w sprawy kraju bardzo sobie ceni. Zapewnia także, że spotkanie nie będzie nudne. “Jeżeli uważacie, że tylko ludzie dynamiczni, mający pewną wizję mogą zmieniać rzeczywistość, to zapraszam Was serdecznie na spotkanie” mówi Daniel Obajtek.
“Jeszcze nie skończyłem” – to nie tylko tytuł książki, ale i wyraźny sygnał, że Daniel Obajtek nie zamierza zniknąć z życia publicznego.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie w Copernicus Center!
Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News Chicago2 tygodnie temu
Adrian Pleban z Hanover Park jechał za szybko i zabił. Teraz jest oskarżony o nieumyślne zabójstwo
-
Kościół3 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli
-
News Chicago3 tygodnie temu
Mieszkańcy Illinois zapłacą więcej: Nowa fala podatków już od 1 lipca
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Co zrobić by pies był dobrze ułożonym członkiem rodziny? Dzisiaj Dzień Psa!
-
Prawo imigracyjne2 tygodnie temu
Czy policja w Chicago przekazuje nasze dane służbom imigracyjnym?
-
News USA3 tygodnie temu
Trzeci tydzień obławy na zabójcę trzech dziewczynek. Jak wygląda teraz Travis Decker?
-
News USA2 tygodnie temu
Zwycięstwo Trumpa: Sądy nie mają prawa rządzić krajem. Co z obywatelstwem z urodzenia?