Polonia Amerykańska
Komunikat: Chicagowska Orkiestra robi przystanek zapraszając do wspierania WOŚP on-line
Po 32. latach organizacji w Chicago Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ogłasza przerwę. W związku z odmową przez zarząd Fundacji w Warszawie rejestracji sztabu w Chicago uprzejmie informujemy, iż w roku 2025 Finał Orkiestry nie odbędzie się w Chicago.
„32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w roku 2024 zorganizowany został jako wspólny impuls grona wolontariuszy orkiestry z lat ubiegłych po tym jak ówczesny sztab opublikował podobny do tego komunikat po terminie rejestracji sztabu.
Organizacja “na szybko” Finału w jednym z największych skupisk Polonii na świecie w roku 2024 przy współpracy ze sztabem Nowy Jork/ New Jersey niosły za sobą konieczność praktycznych rozwiązań logistycznych, a te z kolei konsekwencje, z którymi przychodzi nam mierzyć się w tym roku.
Jesteśmy dumni, że w zeszłym roku udało nam się przeprowadzić kwestę, w której uczestniczyć mógł każdy.
Chicagowski 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się niezwykłym sukcesem na konto WOŚP z Chicago wpłynęła deklarowana suma 106,724.35 dolarów, która to została wysłana dzięki uprzejmości Fundacji Kopernikowskiej, rozliczona w ramach sztabu New Jork/New Jersey oraz przyjęta i zaksięgowana przez Zarząd Fundacji w Warszawie.
Niestety, z powodu procedur fundacji, nasz “hybrydowy” i doraźny sztab zorganizował zbyt duże przedsięwzięcie na zezwolenie, które otrzymaliśmy z Warszawy.
Stąd, w konsekwencji, odmówiono nam rejestracji sztabu w Chicago w 2025 roku.
Gorąco zachęcamy Państwa do wspierania fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i rejestrowania e-skarbonek a także przesyłania swych datków za pomocą usługi PayPal bezpośrednio na konto Fundacji. Wszystkie informacje dostępne są na stronie wosp.org.pl
Hasłem tegorocznego 33. Finału jest Bezpieczeństwo i Zdrowie Dzieci a fundusze przekazane zostaną na onkologię i hematologię dziecięcą.
Pozostaje nam ubolewać, iż z Chicago na ratowanie życia polskich dzieci nie wpłynie w tym roku szacowane pól miliona polskich złotych (ub. rok), które z pewnością uratowałoby kilka istnień.
Mamy również nadzieje, że rok przerwy w orkiestrowaniu w Chicago sprawi, iż ci, którzy co roku wspierają akcje powrócą w 2026 ze zdwojonym entuzjazmem, a na osoby nieprzychylne najdzie odrobina refleksji związana z prawdziwym celem akcji – bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi a także braterstwa artystów dzielących się swym talentem z innymi.
Jak mawia Jurek Owsiak, Orkiestra gra do końca świata i o jeden dzień dłużej, a Chicago gra od samego początku oraz grać będzie w latach kolejnych. W polskim Chicago istnieje prężne grono wolontariuszy, darczyńców, artystów, mecenasów i sponsorów, których otwarte serca pchają do przodu inicjatywę Owsiaka.
Tymczasem 26 stycznia 2025 wirtualnie orkiestrujmy pomimo braku wolontariuszy i puszek w szkołach, sklepach i instytucjach pokazując, iż tymczasowe przeciwności nie są w stanie zatrzymać akcji, która od ponad trzech dekad jest symbolem Polski i polonii pomocnej, życzliwej, uśmiechniętej oraz otwartej.”
—
Sergiusz „Sergio” Zgrzebski
Cell: 630-935-6135
https://www.facebook.com/sergiuszz
https://www.linkedin.com/in/sergiuszzgrzebski
Foto: YouTube, WOSP Chicago
Kościół
Adwentowe Rekolekcje dla Mężczyzn w Chicago – „Wolność jest w nas”
Już dzisiaj wieczorem w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago rozpoczynają się dwudniowe adwentowe rekolekcje dla mężczyzn zatytułowane „Wolność jest w nas”. Wydarzenie inspirowane 40. rocznicą śmierci ks. Jerzego Popiełuszki oferuje możliwość głębokiej refleksji, rozmów oraz spotkania z prelegentami.
Organizator wydarzenia, Rafał Kawalec, oraz jeden z prowadzących, Grzegorz Górny – znany dziennikarz i publicysta – zapraszali wszystkich mężczyzn do udziału w tym wyjątkowym duchowym wydarzeniu w studiu Radia Deon Chicago.
Pomysł na wspólne spotkanie
W chicagowskich parafiach działają męskie grupy – mężczyźni coraz chętniej angażują się w życie wspólnoty, co jest głównie domeną kobiet. Rekolekcje adwentowe w Jezuickim Ośrodku Milenijnym przeznaczone są właśnie dla nich ale również dla wszystkich chętnych, którzy poszukują odpowiedzi na pytania nurtujące ich w codziennym życiu i wierze.
Walka z kryzysem męskości
Grzegorz Górny uważa, że współczesne czasy charakteryzuje kryzys męskości, który nie omija także Kościoła. „Obecnie mamy do czynienia z tzw. Kościołem żeńsko-katolickim” – podkreśla dziennikarz, dodając, że odzyskanie mężczyzn dla wspólnoty wymaga powrotu do wartości rycerskich i wzorców męskości obecnych zarówno w tradycji Kościoła, jak i na kartach Biblii.
Inspiracja ks. Jerzym Popiełuszką
Rekolekcje odbywają się w kontekście 40. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, który swoją postawą przypominał o konieczności obrony prawdy i wartości. Jak zaznacza Rafał Kawalec, „stawanie w prawdzie i jej obrona to fundament męskości”.
W ramach piątkowego programu odbędzie się projekcja filmu o ks. Jerzym Popiełuszce, zatytułowanego „Wolność jest w nas”, po której przewidziano wykład Grzegorza Górnego i Rafała Porzezińskiego oraz dyskusję.
Program rekolekcji
Piątek, 29 listopada:
- Projekcja filmu o ks. Jerzym Popiełuszce – „Wolność jest w nas”
- Wykłady Grzegorza Górnego i Rafała Porzezińskiego
- Dyskusja
Sobota, 30 listopada:
- Kolejne konferencje z udziałem Grzegorza Górnego i Rafała Porzezińskiego
- Eucharystia
- Wspólny lunch
- Konferencja Ojca Marka Janowskiego
- Q&R
- Koronka do Miłosierdzia Bożego, adoracja Najświętszego Sakramentu
Prelegentami wydarzenia będą m.in. ojciec Marek Janowski, ks. Paweł Komperda oraz goście z Polski: Grzegorz Górny i Rafał Porzeziński.
Rekolekcje odbędą się w Jezuickim Ośrodku Milenijnym przy 5835 West Irving w Chicago. Warsztaty są bezpłatne, a organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację, aby zapewnić uczestnikom sobotni lunch. Możliwość zapisów będzie także na miejscu – w piątek i sobotę rano.
To wydarzenie to nie tylko duchowe przygotowanie do Adwentu, ale także przestrzeń do rozmowy o wartościach, rodzinie i odpowiedzialności – filarach prawdziwej męskości.
Zapraszamy wszystkich mężczyzn – przyjdź, posłuchaj, podyskutuj i odnajdź inspirację!
Źródło: informacja własna
Foto: istock/cyano66/
News USA
„Paderewski Returns to New York, Festival Opening Concert” 1 grudnia
Polskie Muzeum w Ameryce zostało Partnerem „Paderewski Returns to New York, Festival Opening Concert”, który odbędzie się 1 grudnia o godzinie 17:00 w Kaufman Music Center. Wydarzenie zainauguruje organizację Festiwalu Ignacego Paderewskiego w Nowym Jorku, w ramach którego zorganizowany zostanie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Paderewskiego.
Pierwsza edycja Festiwalu planowana jest na jesień 2025 roku, pierwsza edycja Konkursu na wiosnę 2026 roku.
Podczas wieczoru w Kaufman Music Center odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Paderewski in America”, w którym reżyserzy uwzględnili interesujące dokumenty ze zbiorów Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych, Polskiego Muzeum w Ameryce, Archiwum Akt Nowych, Centrum Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX Wieku im. Ignacego Jana Paderewskiego Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ignacy Jan Paderewski był postacią wyjątkową, światowej sławy pianistą, kompozytorem, mężem stanu, poliglotą, humanistą, przedsiębiorcą, mecenasem sztuki i architektury, winiarzem, aktorem filmowym, celebrytą, przyjacielem prezydentów USA, najbogatszym żyjącym muzykiem na świecie swoich czasów. Ale przede wszystkim człowiekiem szlachetnym, hojnym i pracowitym.
Paderewski miał szczególny wpływ na historię swojej ojczyzny, historię muzyki i historię kultury w skali globalnej.
Paderewski był jednym z najsłynniejszych muzyków przełomu XIX i XX wieku.
Mistrzowska gra na fortepianie, charyzma sceniczna, niezwykła osobowość i wielka erudycja przyniosły artyście podziw i uwielbienie słuchaczy na całym świecie. Paderewski spędził wiele lat w Ameryce, gdzie cieszył się niezwykłą popularnością, był supergwiazdą, idolem amerykańskiej publiczności.
Część artystyczna wieczoru obejmie utwory F. Chopina, które Paderewski wykonywał podczas swoich tras koncertowych, a także znane i popularne utwory kompozytora.
W koncercie wystąpią wybitni pianiści:
- Kate Liu, laureatka III nagrody i nagrody za najlepsze wykonanie mazurków na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatka Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Azja-Pacyfik.
- Kamil Pacholec, laureat II nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Paderewskiego, finalista Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
- Liana Paniyeva jest laureatką licznych międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym George Gershwin International Piano Competition, American Protégé International Competition of Romantic Music.
Wydarzenie jest organizowane pod honorowym patronatem Konsula Generalnego RP Mateusza Sakowicza, Muzeum Polskiego w Ameryce oraz Centrum Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, jedynej zachowanej rezydencji Ignacego Jana Paderewskiego na świecie.
Patroni: Steinway & Sons Company, The Sembrich- Marcella Sembrich-Kochanska Foundation, Polish American Congress Foundation, Józef Piłsudski Institute of America, Polish Army Veterans Association of America (SWAP), Polish Scientific Institute of America (PIASA), Society of Polish American Travel Agents (SPATA).
Współpraca: Polish Cultural Institute w Nowym Jorku. Wydarzenie jest organizowane przez Culture and Art Foundation, organizację non profit we współpracy z Polish-Slavic Center.
Bilety można kupić tutaj.
Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Kaufman Music Center
Polonia Amerykańska
Jak kiedyś żyło się w Chicago? „Z filmowych archiwów Polonii” w Dwell Studio
Zapraszamy na projekcję unikalnych nagrań filmowych z prywatnych archiwów Polonii chicagowskiej oraz spotkanie z ich twórcami. Będzie to okazja do obejrzenia filmów niespodziewanie odnalezionych, istniejących w pojedynczych kopiach, od lat nieoglądanych lub wręcz nigdy publicznie niepokazywanych. Wydarzenie będzie miało miejsce 11 grudnia.
Na własne oczy będzie można zobaczyć różnice między nagraniami wykonanymi na taśmie filmowej 8 i 16 mm oraz w technologii wideo. Posłuchamy dźwięku zarejestrowanego na ścieżce optycznej i magnetycznej oraz ciszy filmów niemych. Ciszy jednak nie będzie dużo, ponieważ filmom niemym towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez Adama Glinkę.
Najważniejsza jednak będzie możliwość spotkania z twórcami tych niecodziennych obrazów i poznania związanych z nimi historii. Z Andrzejem W. Piotrowskim przepłyniemy z kamerą z Nowego Jorku do Chicago na pokładzie Solidarity. Jerzy „George” Skwarek zabierze nas w jedną ze swoich niezliczonych podróży utrwalonych na taśmie Super8.
Z Władysławem Mrowcą obejrzymy fragment wesela góralskiego nagranego w 1962 w Chicago (z optycznym dźwiękiem!) oraz porozmawiamy o tworzonym przez niego audiowizualnym „Archiwum Góralszczyzny”. Bożena Hutnicka-Chorabik i Janusz Chorabik opowiedzą o unikalnych kasetach wideo z kultowego klubu Cardinal (tu akompaniament nie będzie potrzebny bo muzyka na tych nagraniach jest równie ważna co obraz!).
Z Martą Altawil obejrzymy fragment jej fabularyzowanego dokumentu „Wakacjusz” nagranego w jednej z chicagowskich fabryk.
Spotkanie będzie też okazją do dowiedzenia się co słychać w projekcie „Not-so-ordinary” Agaty Zborowskiej, w ramach którego poszukuje analogowych historycznych nagrań filmowych z polskiego Chicago.
PROGRAM WYDARZENIA:
6:30PM – otwieramy drzwi, zapraszamy na poczęstunek i nieformalne rozmowy
7:30-9:30PM – projekcje filmów i rozmowy z zaproszonymi gośćmi
9:30-? – afterparty: rozmowy, przekąski, wino, muzyka
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Czas: 11 grudnia 2024, od godz. 6:30PM.
Miejsce: Dwell Studio Chicago: 7449 W Irving Park Rd, Chicago.
Parking: darmowe miejsca postojowe dostępne w dużej liczbie przed galerią i po drugiej stronie ulicy.
Język: część „oficjalna” wydarzenia będzie odbywać się w języku polskim.
Więcej informacji: www.not-so-ordinary.us/events, 872 300-3459.
REJESTRACJA:
Udział w wydarzeniu jest darmowy, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rejestrację za pomocą formularza internetowego: https://forms.gle/BoDDMqFPLjhLDiVz7
lub telefonicznie 312 287 1830
ORGANIZATORZY:
Spotkanie jest organizowane przez Agatę Zborowską jako wydarzenie towarzyszące projektowi naukowemu „Critical Archives of Ordinariness: Vernacular Moving Image Practices and Migrant Identity in Polish Chicago” (więcej informacji: www.not-so-ordinary.us) przy współpracy Dwell Studio Chicago oraz Fundacji Kultury Wizualnej Widok.
O projekcie rozmawialiśmy z Agatą Zborowską w naszym studiu.
Źródło: informacja własna
Foto: not-so-ordinary
-
News Chicago2 tygodnie temu
Illinois inwestuje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa stacja w Joliet
-
News USA4 tygodnie temu
Tragiczny wypadek na autostradzie I-96 w Michigan: 4 osoby zginęły, a 17 zostało rannych
-
News USA3 tygodnie temu
Travel Tuesday: Nowe święto łowców okazji na najlepsze wakacje. Bądźcie czujni 3 grudnia
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Książeczka „Little Baby Claus” Ewy Bielskiej fantastycznym prezentem na święta
-
News Chicago4 tygodnie temu
Policjant z Chicago zginął w tragicznej strzelaninie w dzielnicy East Chatham
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Wybory w Chicago: Skorzystajmy z przywileju głosowania w j. polskim
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Zaduszki z nieziemskimi „Dziadami” Mickiewicza w Bazylice Św. Jacka
-
Galeria4 tygodnie temu
Tomasz Sobania biegnie przez Amerykę: Polak walcząc z bólem opuścił Illinois i przemierza Missouri