Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Jak kiedyś żyło się w Chicago? „Z filmowych archiwów Polonii” w Dwell Studio

Opublikowano

dnia

Zapraszamy na projekcję unikalnych nagrań filmowych z prywatnych archiwów Polonii chicagowskiej oraz spotkanie z ich twórcami. Będzie to okazja do obejrzenia filmów niespodziewanie odnalezionych, istniejących w pojedynczych kopiach, od lat nieoglądanych lub wręcz nigdy publicznie niepokazywanych. Wydarzenie będzie miało miejsce 11 grudnia.

Na własne oczy będzie można zobaczyć różnice między nagraniami wykonanymi na taśmie filmowej 8 i 16 mm oraz w technologii wideo. Posłuchamy dźwięku zarejestrowanego na ścieżce optycznej i magnetycznej oraz ciszy filmów niemych. Ciszy jednak nie będzie dużo, ponieważ filmom niemym towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez Adama Glinkę.

Najważniejsza jednak będzie możliwość spotkania z twórcami tych niecodziennych obrazów i poznania związanych z nimi historii. Z Andrzejem W. Piotrowskim przepłyniemy z kamerą z Nowego Jorku do Chicago na pokładzie Solidarity. Jerzy „George” Skwarek zabierze nas w jedną ze swoich niezliczonych podróży utrwalonych na taśmie Super8.

Z Władysławem Mrowcą obejrzymy fragment wesela góralskiego nagranego w 1962 w Chicago (z optycznym dźwiękiem!) oraz porozmawiamy o tworzonym przez niego audiowizualnym „Archiwum Góralszczyzny”. Bożena Hutnicka-Chorabik i Janusz Chorabik opowiedzą o unikalnych kasetach wideo z kultowego klubu Cardinal (tu akompaniament nie będzie potrzebny bo muzyka na tych nagraniach jest równie ważna co obraz!).

Z Martą Altawil obejrzymy fragment jej fabularyzowanego dokumentu „Wakacjusz” nagranego w jednej z chicagowskich fabryk.

Spotkanie będzie też okazją do dowiedzenia się co słychać w projekcie „Not-so-ordinary” Agaty Zborowskiej, w ramach którego poszukuje analogowych historycznych nagrań filmowych z polskiego Chicago.

PROGRAM WYDARZENIA:

6:30PM – otwieramy drzwi, zapraszamy na poczęstunek i nieformalne rozmowy
7:30-9:30PM – projekcje filmów i rozmowy z zaproszonymi gośćmi
9:30-? – afterparty: rozmowy, przekąski, wino, muzyka

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Czas: 11 grudnia 2024, od godz. 6:30PM.
Miejsce: Dwell Studio Chicago: 7449 W Irving Park Rd, Chicago.
Parking: darmowe miejsca postojowe dostępne w dużej liczbie przed galerią i po drugiej stronie ulicy.
Język: część „oficjalna” wydarzenia będzie odbywać się w języku polskim.
Więcej informacji: www.not-so-ordinary.us/events, 872 300-3459.

REJESTRACJA:

Udział w wydarzeniu jest darmowy, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rejestrację za pomocą formularza internetowego: https://forms.gle/BoDDMqFPLjhLDiVz7
lub telefonicznie 312 287 1830

ORGANIZATORZY:

Spotkanie jest organizowane przez Agatę Zborowską jako wydarzenie towarzyszące projektowi naukowemu „Critical Archives of Ordinariness: Vernacular Moving Image Practices and Migrant Identity in Polish Chicago” (więcej informacji: www.not-so-ordinary.us) przy współpracy Dwell Studio Chicago oraz Fundacji Kultury Wizualnej Widok.

O projekcie rozmawialiśmy z Agatą Zborowską w naszym studiu.

 

Źródło: informacja własna
Foto: not-so-ordinary

Polonia Amerykańska

Szachowy Turniej Niepodległości w Chicago wygrał Maciej Jakubowski

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 24 listopada, w parafii św. Ferdynanda, rozegrano kolejny Szachowy Turniej Niepodległości, organizowany przez Polonia for Poland i Klub szachowy „Hetman”. Oto jego wyniki.

Zwycięzcą turnieju został Maciej Jakubowski zdobywając 7 pkt z 7 możliwych. Za nim uplasowali się Zachary Żurawski oraz Jakub Giemza, obydwaj z wynikiem 5,5 pkt.

W kategorii kobiet najlepsza była Agata Musiał, która zdobyła 3 pkt.

Wśród juniorów zwycięzcami swoich grup zostali:

  • High School. Zachary Żurawski
  • Klasy 6-8 : Bzdula David
  • Klasy 4-5 : Patryk Żurawski 
  • Klasy 1-3 : Krystian Kołodziej 

Jednym z patronów Turnieju Niepodległości był Konsulat RP w Chicago. W zawodach udział wzięło 40 szachistów, a jednym z grających był konsul P. Michał Arciszewski.

Następny Turniej Mistrzostwa Polonii planowany jest w kwietniu przyszłego roku. Zapraszają na niego  Polonia for Poland i Klub szachowy „Hetman”.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Liudmila Chernetska/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Świąteczna trasa koncertowa Zespołu Śląsk w USA! W Chicago dwa koncerty

Opublikowano

dnia

Autor:

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk rozpocznie swoją świąteczną trasę koncertową w Stanach Zjednoczonych od występów w Chicago w dniach 7 i 8 grudnia. Odbędą się one w kościołach w Palos Hills i Niles. Następnie grupa odwiedzi m.in. Denver, Las Vegas i San Francisco.

Droga do dzisiejszej wielkości Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego „Śląska”.

Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i około 200 corocznie dawanych koncertów – widać wyraźnie, jak bardzo Zespół pracował nad dążeniem do perfekcji i najwyższej maestrii.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest zespołem artystycznym o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych.

Nadrzędną ideą jego działania jest ukazywanie bogactwa kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju.

Ponadstuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Współpraca z autorytetami w dziedzinie kulturoznawstwa to potencjał, gwarantujący realizację widowisk na najwyższym poziomie. Przyniósł on Zespołowi uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe.

„Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 8 tysięcy koncertów dla ponad 26 milionów widzów.

Obecnie w repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk, pokazujących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej.

W swoim dorobku Zespół ma także kilkanaście płyt, w tym 11 wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”– wydawnictwa, będącego doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Pięć z nich posiada status Złotej, jedna – Platynowej Płyty.

 

Źródło: polish consulate, Zespół Śląsk
Foto: Zespół Śląsk
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Weekend z wybitnym polskim dokumentalistą Pawłem Wysoczańskim

Opublikowano

dnia

Autor:

W dniach 6-7 grudnia w Chicago będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – weekend z wybitnym polskim dokumentalistą Pawłem Wysoczańskim. Niezwykłe połączenie muzyki i filmu przeniesie widzów w świat wielkich osobowości – Ludwika Hirszfelda oraz Jerzego Kukuczki.

DZIEŃ PIERWSZY: PIĄTEK, 6 GRUDNIA 2024, godz. 7:00PM
KONCERT: Grażyna Auguścik Group – „Filmowa Muzyka Krzysztofa Komedy”
POKAZ FILMU: „Mensch” – dokument Pawła Wysoczańskiego o Ludwiku Hirszfeldzie (2024)

Ludwik Hirszfeld mógłby swoim życiorysem obdzielić kilku bohaterów. W jego losach odbija się historia pierwszej połowy XX wieku. Bohater filmu „Mensch” odradzał się mimo, że wydarzenia w których przyszło mu żyć niszczyły jego życie i dorobek. Lekarz, naukowiec, idealista. Zapomniany bohater. Naukowiec „od krwi”, którą świat podzielił na „lepszą” i „gorszą”. Dokonywał trudnych wyborów, szedł pod prąd, wierzył że świat może być lepszy.

Wprowadzenie: Prof. Dr Marek Rudnicki. Po prezentacji filmu rozmowa z reżyserem Pawłem Wysoczańskim. Panel dyskusyjny poprowadzi krytyk filmowy Zbigniew Banaś.

BILETY: $45, rezerwacja: 773 467 9000
GDZIE: Sala koncertowa Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra, adres: 5400 N. Lawler Ave., Chicago, IL 60630

DZIEŃ DRUGI: SOBOTA, 7 GRUDNIA 2024, godz. 6:00PM
POKAZ FILMU:
„Jurek” – dokument Pawła Wysoczańskiego o Jerzym Kukuczce, legendarnym himalaiście (2014)

Jerzy Kukuczka – wybitny polski himalaista, alpinista i taternik. Jako drugi po Reinholdzie Messnerze człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – 14 głównych szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów. Niebywale silny psychicznie, wytrwały w dążeniu do celu Ślązak osiągnął to wszystko dzięki swojemu uporowi. Film opisuje jego wspinaczkę, zarówno w górach, jak i w życiu codziennym, kreśląc tym samym portret środowiska himalaistów lat 80-tych ubiegłego wieku.

Wprowadzenie: Prof. Dr Marek Rudnicki – lekarz himalajski i przyjaciel Jerzego Kukuczki. Po seansie rozmowa z reżyserem Pawłem Wysoczańskim.

BILETY: $20, rezerwacja: 773 467 9000
GDZIE: Sala koncertowa Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra, adres: 5400 N. Lawler Ave., Chicago, IL 60630

 

Źródło: polishconsulate
Foto: polish docs
Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz

listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu