Wisloka Chicago
„Wisłoka Chicago Łączy”: Rezerwujcie 15 grudnia na wyjątkowe wydarzenie sportowo-patriotyczne
15 grudnia od godziny 11:00AM Wisłoka Chicago zaprasza wszystkich zainteresowanych do Copernicus Center na całodniowe wydarzenie sportowo-patriotyczne zatytułowane „Wisłoka Chicago Łączy”, które połączy sportowe emocje, historię Polski i świetną zabawę dla całych rodzin!
Uczestników czeka mnóstwo atrakcji, m. in.:
- Strefa sportowa z konkursami i wyzwaniami sportowymi dla dzieci i dorosłych
- Strefa historyczna z konkursami i dawką wiedzy upamiętniającą 80 rocznicę Powstania Warszawskiego
- Strefa kulinarna z pyszną polską kuchnią i tradycyjnymi potrawami
- Strefa zabaw z animacjami, konkursami i wieloma niespodziankami dla najmłodszych
- Część artystyczna – koncerty polskich artystów, które sprawią, że ten dzień zakończymy w świetnym nastroju
Na scenie wydarzenia wystąpi wyjątkowy duet Kaspi&Kroppa. Ich charyzmatyczne występy i unikalne brzmienia to gwarancja niezapomnianych emocji i świetnej zabawy. Przygotujcie się na wyjątkowy muzyczny wieczór!
PROJEKT FINANSOWANY JEST PRZEZ MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ W KONKURSIE „POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 – WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE”
Wisłoka Chicago zaprasza także kluby i akademie piłkarskie do wzięcia udziału w patriotycznym turnieju „Wisłoka Chicago Łączy”. Rozgrywki odbędą się 15 grudnia od 9.00AM w Soccer City Palatine.
To niepowtarzalna okazja, by najmłodsi (8-10 lat) mogli sprawdzić swoje umiejętności na boisku, rywalizując w duchu fair play.
Więcej informacji o turnieju pod numerem: 708-323-6935.
Źródło: Wisłoka Chicago
Foto: Wisłoka Chicago
Polonia Amerykańska
Dzisiaj Teatr Nasz zaprasza na spotkanie i relację ze swojego europejskiego tournee
Przedświąteczne spotkanie z zespołem Teatru Nasz odbędzie się w Art Gallery Kafe 9 grudnia. Aktorzy podzielą się swoimi wrażeniami i wspomnieniami z 3 tygodniowego wyjazdu do Europy, w czasie którego dali występy w Niemczech, na Litwie i w Polsce.
Teatr Nasz z Chicago rozpoczął trzytygodniowe europejskie tournee 5 listopada. Zaprezentował swój repertuar publiczności w Niemczech, na Litwie oraz w Polsce. W ramach tej artystycznej podróży odwiedził m.in. Brunszwik, Oberhausen i Hannover, a także Wilno i 22. Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach.
Na Litwie wziął udział w Festiwalu MonoWschód, na zaproszenie Polskiego Teatru Studio.
Tournee w Niemczech odbyło się dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz współpracy z Fundacją Polonii Świata przy Radzie Polonii Świata. Partnerami projektu byli Off Theater Zigarre przy V.I.P. e.V. w Brunszwiku oraz AKRU Productions Inc w USA.
Na przedświątecznym spotkaniu zaplanowano wspólne oglądanie fragmentu jednego z zarejestrowanych podczas europejskiego tournee spektakli. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 9 grudnia o godz. 7.00PM w Art Gallery Kafe – 127 Front St, Wood Dale, IL 60191. Wstęp wolny.
Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Nasz
Polonia Amerykańska
Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zaśpiewa kolędy w Chicago w ten weekend
Znakomity Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” o bogatej i długiej historii rozpocznie swoją świąteczną trasę koncertową w Stanach Zjednoczonych od występów w Chicago w dniach 7 i 8 grudnia. Odbędą się one w kościołach w Palos Hills i Niles. Następnie grupa odwiedzi m.in. Denver, Las Vegas i San Francisco.
Droga do dzisiejszej wielkości Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego „Śląska”.
Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i około 200 corocznie dawanych koncertów – widać wyraźnie, jak bardzo Zespół pracował nad dążeniem do perfekcji i najwyższej maestrii.
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest zespołem artystycznym o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych.
Nadrzędną ideą jego działania jest ukazywanie bogactwa kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju.
Ponadstuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Współpraca z autorytetami w dziedzinie kulturoznawstwa to potencjał, gwarantujący realizację widowisk na najwyższym poziomie. Przyniósł on Zespołowi uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe.
„Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 8 tysięcy koncertów dla ponad 26 milionów widzów.
Obecnie w repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk, pokazujących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej.
W swoim dorobku Zespół ma także kilkanaście płyt, w tym 11 wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”– wydawnictwa, będącego doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Pięć z nich posiada status Złotej, jedna – Platynowej Płyty.
Źródło: polish consulate, Zespół Śląsk
Foto: Zespół Śląsk
Polonia Amerykańska
Nasza historia w Chicago: „Z filmowych archiwów Polonii” w Dwell Studio 11 grudnia
Już 11 grudnia odbędzie się niepowtarzalne spotkanie połączone z projekcją filmów z prywatnych archiwów Polonii chicagowskiej. To niezwykła okazja, by zobaczyć obrazy, które przez lata pozostawały w ukryciu: unikatowe nagrania, istniejące w pojedynczych kopiach, a często nigdy wcześniej niepokazywane publicznie.
W trakcie wydarzenia odkryjemy różnorodność technologii filmowych — od taśmy 8 i 16 mm po technologię wideo. Uczestnicy będą mieli okazję porównać dźwięk rejestrowany na ścieżkach optycznych i magnetycznych oraz doświadczyć ciszy filmów niemych. Nie zabraknie jednak muzyki. Filmy nieme wzbogaci na żywo Adam Glinka, który swoją grą nada projekcjom wyjątkowy charakter.
Spotkania z twórcami i ich historiami
Najważniejszym elementem wieczoru będą rozmowy z autorami nagrań, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami i opowiedzą, jak powstawały ich dzieła:
- Andrzej W. Piotrowski przeniesie nas w podróż z Nowego Jorku do Chicago na pokładzie jachtu Solidarity, dokumentując swoją kamerą ten niezapomniany rejs.
- Jerzy „George” Skwarek odkryje przed nami fragmenty ze swoich licznych podróży utrwalonych na taśmie Super8, pełne ciekawych historii i detali.
- Władysław Mrowiec zaprezentuje fragment wesela góralskiego zarejestrowanego w 1962 roku w Chicago — w wersji z oryginalnym, optycznym dźwiękiem! Opowie także o swoim projekcie audiowizualnym „Archiwum Góralszczyzny”.
- Bożena Hutnicka-Chorabik i Janusz Chorabik przeniosą nas w atmosferę legendarnego klubu Cardinal dzięki unikatowym nagraniom wideo, w których muzyka jest równie istotna jak obraz.
- Marta Altawil zaprezentuje fragment swojego fabularyzowanego dokumentu „Wakacjusz”, zrealizowanego w jednej z chicagowskich fabryk, który ukazuje życie polonijnych robotników.
„Not-so-ordinary” – poszukiwania analogowych historii
Wydarzenie będzie również okazją do zapoznania się z projektem „Not-so-ordinary” Agaty Zborowskiej, który ma na celu odnalezienie i zachowanie analogowych nagrań filmowych dokumentujących życie polonijne w Chicago.
To wyjątkowe spotkanie będzie czymś więcej niż projekcją filmową — to podróż w czasie, możliwość poznania niezwykłych historii i okazja do obcowania z autentycznym dziedzictwem kulturowym Polonii chicagowskiej.
PROGRAM WYDARZENIA:
6:30PM – otwieramy drzwi, zapraszamy na poczęstunek i nieformalne rozmowy
7:30-9:30PM – projekcje filmów i rozmowy z zaproszonymi gośćmi
9:30-? – afterparty: rozmowy, przekąski, wino, muzyka
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Czas: 11 grudnia 2024, od godz. 6:30PM.
Miejsce: Dwell Studio Chicago: 7449 W Irving Park Rd, Chicago.
Parking: darmowe miejsca postojowe dostępne w dużej liczbie przed galerią i po drugiej stronie ulicy.
Język: część „oficjalna” wydarzenia będzie odbywać się w języku polskim.
Więcej informacji: www.not-so-ordinary.us/events, 872 300-3459.
REJESTRACJA:
Udział w wydarzeniu jest darmowy, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rejestrację za pomocą formularza internetowego: https://forms.gle/BoDDMqFPLjhLDiVz7
lub telefonicznie 312 287 1830
ORGANIZATORZY:
Spotkanie jest organizowane przez Agatę Zborowską jako wydarzenie towarzyszące projektowi naukowemu „Critical Archives of Ordinariness: Vernacular Moving Image Practices and Migrant Identity in Polish Chicago” (więcej informacji: www.not-so-ordinary.us) przy współpracy Dwell Studio Chicago oraz Fundacji Kultury Wizualnej Widok.
O projekcie rozmawialiśmy z Agatą Zborowską w naszym studiu.
Źródło: informacja własna
Foto: not-so-ordinary, istock/fergregory/
-
News Chicago3 tygodnie temu
Illinois inwestuje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa stacja w Joliet
-
News USA4 tygodnie temu
Travel Tuesday: Nowe święto łowców okazji na najlepsze wakacje. Bądźcie czujni 3 grudnia
-
News USA4 tygodnie temu
Dlaczego Amerykanie nie głosowali na Kamalę Harris? Wyniki sondażu
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Nazwijmy park w Morton Grove imieniem śp. Darka Borysiewicza. Podpisz petycję!
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Konkurs Najpiękniejsza Polka w USA: Poznajcie listę 33 uczestniczek!
-
News USA4 tygodnie temu
Musk poprowadzi Departament Efektywności Rządowej w gabinecie Trumpa
-
News Chicago4 dni temu
Pierwszy atak zimy w Chicago: Mroźne dni, silne wiatry. Jak przetrwać chłód?
-
News USA4 tygodnie temu
Katolicka grupa apeluje do Bidena o zamianę wyroków śmierci 40 skazańców