News USA
The Winner Takes It All: Co oznacza nowa „trifecta” GOP w Waszyngtonie?
Republikanie ponownie zdobyli pełną kontrolę nad rządem federalnym USA, zapewniając sobie dominację zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i Senacie oraz Białym Domu. Po raz pierwszy od 2016 roku partia może cieszyć się „trifectą”, która otwiera drzwi do realizacji kluczowych punktów programu politycznego.
Według najnowszych, zaktualizowanych wyników Republikanie uzyskali już 218 mandatów w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, co zapewnia im większość. Znając prognozy, Spiker Izby, Mike Johnson z Luizjany, podkreślił znaczenie tego sukcesu na konferencji prasowej 12 listopada, mówiąc: „To nowy dzień w Waszyngtonie; to poranek w Ameryce”.
Johnson określił zwycięstwo jako „decydujące”, podkreślając, że partia przygotowała się do tej chwili przez długie miesiące.
Ponadto w Senacie Republikanie zwiększyli swoją przewagę, zdobywając 53 mandaty, co w połączeniu z triumfem prezydenta-elekta Donalda Trumpa — który wygrał z 312 głosami elektorskimi — umacnia ich pozycję. Trump, wygrywając po raz drugi, zapisuje się w historii jako jedyny Republikanin, który powrócił na urząd po nieciągłej kadencji, czyniąc z niego wyjątkową postać na arenie politycznej.
Ale podczas gdy triumf Donalda Trumpa w 2016 roku był zdominowany przez podziały wewnątrzpartyjne, dzisiejsza Partia Republikańska GOP prezentuje bardziej zjednoczony front. Współpraca z liderami, takimi jak Steve Scalise, zapowiada spójne działanie na rzecz realizacji programu prezydenta, choć nadal mogą pojawić się głosy sprzeciwu.
Co przyniesie nowa administracja?
Z pełną kontrolą nad obiema izbami Kongresu Donald Trump będzie miał swobodę we wdrażaniu ambitnego planu legislacyjnego. Już pierwszego dnia może powrócić do dekretów wykonawczych dotyczących imigracji, polityki handlowej i energetycznej.
Jednym z priorytetów jest zapowiadane 60-procentowe cło na produkty z Chin i 10-procentowe cło ochronne na towary importowane, co ma wspierać produkcję w USA.
Trump obiecał także szerokie zmiany w polityce imigracyjnej, w tym masową deportację nielegalnych imigrantów. Chociaż decyzje wykonawcze dadzą prezydentowi pewną niezależność, inne inicjatywy będą wymagały zatwierdzenia przez Kongres, co przy wąskiej większości w Izbie może jednak okazać się wyzwaniem.
Przyszłość Izby i nowe wyzwania
Republikanie zyskali przewagę w Izbie Reprezentantów, choć nie tak dużą, jak przewidywano. Pewne trudności mogą pojawić się na początku nowej kadencji, zwłaszcza po odejściu do administracji Donalda Trumpa kilku prominentnych członków partii, co tymczasowo zmniejszy liczbę mandatów.
Mike Johnson zamierza walczyć o kolejną kadencję na stanowisku spikera, choć poprzednia kadencja przyniosła mu krytykę ze strony konserwatywnego skrzydła partii. Stabilniejsza większość mogłaby ułatwić proces legislacyjny, unikając powtórki z przedłużających się negocjacji nad wyborem spikera, które miały miejsce w przeszłości.
Senat i nowy przywódca
Pierwszy raz od ponad dekady Republikanie wejdą do Senatu bez Mitcha McConnella na stanowisku lidera. Nowym liderem większości został John Thune, który wcześniej krytykował Donalda Trumpa, ale teraz zapewnia, że GOP jest zjednoczona wokół jego programu.
Republikanie będą musieli negocjować z Demokratami, aby uchwalić większość ustaw. Jednak przy uzgodnieniach budżetowych GOP ma większą swobodę działania, co może ułatwić przeprowadzenie reform podatkowych oraz podniesienie pułapu zadłużenia.
Nowa „trifecta” GOP oznacza powrót do politycznej równowagi znanej sprzed lat, ale z nowymi wyzwaniami i dynamicznym liderem, który nadal polaryzuje kraj. Nadchodzące miesiące pokażą, czy Republikanom uda się wykorzystać tę wyjątkową okazję do realizacji ambitnych celów ustawodawczych, jakie stawia przed nimi prezydent Donald Trump.
Źródło: Epoch Times
Foto: YouTube
News USA
Po uchyleniu Roe v. Wade spadła liczba aborcji przeprowadzanych w USA
Z najnowszych danych Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wynika, że liczba aborcji w USA nieznacznie spadła po uchyleniu orzeczenia Roe v. Wade. Między 2021 a 2022 rokiem liczba aborcji zmniejszyła się o 2% — z 622 000 do 609 000 w 46 stanach, które mają dostępny raport na ten temat oraz Waszyngtonie. Dobrą wiadomość przekazuje Ojciec Paweł Kosiński SJ.
Wskaźnik aborcji (liczba aborcji na 1000 kobiet) spadł o 3%, a współczynnik aborcji (proporcja ciąż kończących się aborcją w stosunku do żywych urodzeń) zmniejszył się o 2%. Dane pokazują również, że:
- 92% aborcji miało miejsce w 13. tygodniu ciąży lub wcześniej,
- 70% aborcji stanowiły aborcje chemiczne, co odzwierciedla rosnący trend ich popularności.
Raport CDC wskazuje znaczne różnice geograficzne. Na przykład Missouri miało wskaźnik aborcji wynoszący zaledwie 0,1 na 1000 kobiet, podczas gdy w Nowym Meksyku wskaźnik ten wynosił aż 28,8.
Wspomnienie Monsignora Philipa Reilly’ego – Bohatera pro-life
Monsignor Philip Reilly (1934–2024), jeden z kluczowych liderów ruchu pro-life, zmarł 30 listopada w wieku 90 lat.
Prałat Reilly był pionierem organizacji Marszu dla Życia i założycielem Helpers of God’s Precious Infants, organizacji promującej modlitwę i wsparcie duchowe przed klinikami aborcyjnymi. Jego działalność wpłynęła na liczne organizacje pro-life, takie jak 40 Days for Life.
Monsignor Philip Reilly zostanie pochowany na cmentarzu St. John w Queens w Nowym Jorku.
Prawo Idaho zakazujące wywożenia nieletnich poza stan w celu dokonania aborcji
Federalny sąd apelacyjny zatwierdził w większości prawo Idaho zabraniające organizowania transportu nieletnich w celu przeprowadzenia aborcji poza stanem, bez zgody rodziców. Ustawa z 2023 roku przewiduje kary od dwóch do pięciu lat więzienia za takie działania, z wyjątkiem przypadków zagrożenia życia matki lub ciąży wynikającej z gwałtu lub kazirodztwa.
Jednak sąd zablokował część ustawy dotyczącą „rekrutacji” nieletnich, uznając ją za naruszenie wolności słowa.
Tymczasowe wstrzymanie prawa do aborcji w Arizonie
Arizona tymczasowo zawiesiła swoje prawo ograniczające aborcje po 15. tygodniu ciąży w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie procesu sądowego. Nowo uchwalona poprawka do konstytucji stanu gwarantuje prawo do aborcji do około 24. tygodnia ciąży.
Dostawcy usług aborcyjnych argumentują, że prawo ograniczające aborcję jest niezgodne z konstytucją, a prokurator generalny stanu zgodził się wstrzymać jego egzekwowanie do czasu zakończenia procesu.
Źródło: cna
Foto: Helpers of God’s Precious Infants, istock/photocheaper/DragonImages/
News USA
Kto zabił CEO UnitedHealthcare, Briana Thompsona? Nowe szczegóły śledztwa
Śledztwo w sprawie zabójstwa Briana Thompsona, dyrektora generalnego UnitedHealthcare, nabiera tempa, a władze rozszerzyły poszukiwania podejrzanego poza Nowy Jork. Thompson został śmiertelnie postrzelony 6 grudnia przed hotelem w Midtown Manhattan, a FBI, w ścisłej współpracy z nowojorską policją, zaoferowało nagrodę w wysokości 50 tys. USD za informacje prowadzące do aresztowania sprawcy. Ta suma dołącza do wcześniej ogłoszonej nagrody 10 tys. USD, oferowanej przez nowojorską policję.
Podejrzany, który przez 10 dni przebywał w Nowym Jorku, wykorzystał fałszywy dowód osobisty, płacąc gotówką i zakrywając twarz, z wyjątkiem momentu zameldowania się w hostelu. Dzięki sieci kamer monitorujących na Manhattanie, śledczy zdołali ustalić jego ruchy, co pozwala na rekonstrukcję wydarzeń z dnia morderstwa.
Chronologia wydarzeń:
10:11PM – 5 grudnia: Podejrzany przyjeżdża do Nowego Jorku autobusem Greyhound z Atlanty, gdzie wcześniej zatrzymywał się w kilku miejscach. Następnie bierze taksówkę do hotelu New York Hilton Midtown, a później udaje się do hostelu HI New York City Hostel.
11:00PM – 5 grudnia: Mężczyzna melduje się w hostelu, używając fałszywego dokumentu tożsamości. Wszyscy współlokatorzy w jego pokoju twierdzą, że nigdy nie widzieli jego twarzy, ponieważ przez cały czas nosił maskę.
29 listopada – 4 grudnia: Mężczyzna dwukrotnie przebywał w hostelu, z czego drugi raz pojawił się tu 4 grudnia. Po wymeldowaniu się następnego dnia, nie wrócił do żadnego innego miejsca na noc.
5 grudnia, 5:30AM – 6:44AM: Po opuszczeniu hostelu, podejrzany wielokrotnie przechodził obok hotelu Hilton, gdzie odbywała się konferencja UnitedHealth Group, matki spółki UnitedHealthcare. Śledczy sugerują, że mężczyzna mógł ukraść rower, ponieważ w krótkim czasie dotarł do hotelu, a potem udał się do pobliskiego Starbucks, gdzie kupił napój i batonik energetyczny.
6:44AM – 6 grudnia: Wkrótce po dotarciu do hotelu, podejrzany oddał strzały do Briana Thompsona, gdy ten szedł pieszo z sąsiedniego budynku. Po ataku sprawca uciekł.
Po ataku: Mężczyzna poruszał się na rowerze, który porzucił w Central Parku, a następnie kontynuował swoją ucieczkę pieszo i taksówką. Policja podejrzewa, że mógł uciekać w kierunku mostu George’a Washingtona, a śledczy zidentyfikowali go na kamerach monitoringu.
W dniach po zabójstwie, śledczy ujawnili szczegóły dotyczące morderstwa. Na miejscu zbrodni znaleziono amunicję, na której napisano słowa „depose, deny, defend” („opóźniać, zaprzeczać, bronić”), które przypominają hasła używane przez krytyków branży ubezpieczeniowej. Z tych tropów śledczy wyciągnęli wnioski, że sprawca mógł być niezadowolonym pracownikiem lub klientem.
Dalsze poszukiwania:
Śledztwo kontynuowane jest z intensywnym wykorzystaniem zasobów, w tym nurków, którzy przeszukują staw w Central Parku. Policja prowadzi także działania mające na celu zidentyfikowanie tożsamości podejrzanego na podstawie odcisków palców i testów DNA, przeprowadzonych na przedmiotach znalezionych na miejscu zbrodni, w tym paragonie z zakupu w Starbucks.
Policja znalazła plecak mężczyzny, ale jego zawartość nie została ujawniona.
Chociaż śledczy są coraz bliżej rozwiązania sprawy, tożsamość podejrzanego wciąż pozostaje nieznana. Policja i FBI nie ujawniają szczegółów dotyczących jego dotychczasowych działań, jednak wciąż apelują o pomoc do społeczeństwa w ustaleniu miejsca pobytu mężczyzny.
Źródło: AP
Foto: NYPD
News USA
Donald Trump obiecuje ułaskawienie oskarżonych po zamieszkach na Kapitolu
W niedzielę prezydent-elekt Donald Trump ogłosił, że po objęciu urzędu podejmie działania na rzecz ułaskawienia osób oskarżonych przez Departament Sprawiedliwości w związku z zamachami na Kapitol 6 stycznia 2021 roku. W wywiadzie dla Kristen Welker, prowadzącej program „Meet the Press”, Trump zapowiedział, że proces rozważania ułaskawień rozpocznie już od pierwszego dnia swojej kadencji. „Będę działał bardzo szybko” — zapewnił były prezydent.
Donald Trump wyjaśnił, że ułaskawienie dotyczy głównie osób, które spędziły w więzieniu już kilka lat. Skrytykował warunki panujące w waszyngtońskim więzieniu metropolitalnym, które w opinii jego krytyków jest porównywane do „gułagu”.
Były prezydent zwrócił uwagę na niską jakość opieki w tym obiekcie oraz złe warunki sanitarne, nazywając je „obrzydliwymi”. Z kolei wielu oskarżonych pozostaje w areszcie od trzech, czterech lat, a Trump wyraził chęć zakończenia ich detencji.
Obietnica ułaskawienia osób, które brały udział w zamachach na Kapitol, była jednym z głównych punktów kampanii Trumpa na rzecz reelekcji w 2024 roku. Prezydent-elekt dodał, że rozpatrzy przypadki indywidualnie, podkreślając, że nie wyklucza wyjątków, jeśli chodzi o osoby radykalne lub powiązane z grupami takimi jak Antifa.
Włamanie na Kapitol miało miejsce w wyniku protestu prowadzonego pod hasłem „Stop the Steal”, którego celem było wywarcie presji na Kongres, aby ten nie zatwierdził wyniku wyborów prezydenckich z 2020 roku.
Zamieszki miały różny charakter — część uczestników dopuściła się przemocy, starając się obalić funkcjonariuszy służb porządkowych, inni zostali oskarżeni jedynie o wtargnięcie do zabronionych stref. Wśród oskarżonych znajduje się ponad 1400 osób, a niektórzy z nich zostali oskarżeni o bardziej poważne przestępstwa, takie jak napaść na policję czy posiadanie broni.
Mimo to większość z nich nie stosowała przemocy. Wartość szkód wyrządzonych w wyniku zamachu szacuje się na około 2,88 mln USD.
Donald Trump i jego zwolennicy wielokrotnie krytykowali ściganie osób związanych z wydarzeniami 6 stycznia. Podkreślali, że wielu oskarżonych, w tym tych, którzy czekają na proces, przebywa w złych warunkach w więzieniu metropolitalnym w Waszyngtonie.
Z raportu przeprowadzonego przez Służbę Marszałkowską Stanów Zjednoczonych wynika, że warunki w tym zakładzie są katastrofalne: niewystarczająca opieka medyczna, odmowa dostępu do wody, złe warunki sanitarne i nieprzyjemny zapach to tylko niektóre z ujawnionych problemów.
W wywiadzie Trump wyraził także stanowisko, że nie zamierza przeprowadzać śledztwa w sprawie oszustw wyborczych, które miały rzekomo mieć miejsce w 2020 roku, mimo że nie zmienia swojej opinii na temat fałszerstw.
Dodał jednak, że uważa, iż członkowie komisji ścigających wydarzenia z 6 stycznia powinni ponieść konsekwencje i trafić do więzienia, w tym przewodniczący komisji Bennie Thompson oraz członkini, Liz Cheney.
Były prezydent wyjaśnił również, że decyzje o dalszym ściganiu sprawców wydarzeń z 6 stycznia będą pozostawione w gestii jego przyszłego Prokuratora Generalnego, Pam Bondi, oraz nowego dyrektora FBI, Kasha Patela.
Zapowiedź ułaskawienia osób oskarżonych o zamachy na Kapitol pojawiła się po decyzji prezydenta Joe Bidena o ułaskawieniu swojego syna, Huntera Bidena, co wywołało szeroką dyskusję publiczną.
O 44 osobach skazanych w Illinois w związku z atakiem na Kapitol 6 stycznia 2021 roku, w tym rodzeństwie Karolu J. Chwiesiuk i jego siostrze Agnieszce Chwiesiuk, informowaliśmy 25 stycznia.
Źródło: Epoch Times
Foto: YouTube
-
News Chicago3 tygodnie temu
Illinois inwestuje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa stacja w Joliet
-
News USA4 tygodnie temu
Travel Tuesday: Nowe święto łowców okazji na najlepsze wakacje. Bądźcie czujni 3 grudnia
-
News USA4 tygodnie temu
Dlaczego Amerykanie nie głosowali na Kamalę Harris? Wyniki sondażu
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Nazwijmy park w Morton Grove imieniem śp. Darka Borysiewicza. Podpisz petycję!
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Konkurs Najpiękniejsza Polka w USA: Poznajcie listę 33 uczestniczek!
-
News USA4 tygodnie temu
Musk poprowadzi Departament Efektywności Rządowej w gabinecie Trumpa
-
News Chicago4 dni temu
Pierwszy atak zimy w Chicago: Mroźne dni, silne wiatry. Jak przetrwać chłód?
-
News USA4 tygodnie temu
Katolicka grupa apeluje do Bidena o zamianę wyroków śmierci 40 skazańców