News USA
Linie Spirit Airlines lecą ku bankructwu po nieudanych próbach fuzji z Frontier
Spirit Airlines, tania linia lotnicza, zmaga się z poważnymi wyzwaniami finansowymi i przygotowuje się do złożenia wniosku o ochronę przed bankructwem na podstawie Rozdziału 11. To następstwo ostatniej, nieudanej próby połączenia z Frontier Airlines, co oznacza drugie niepowodzenie w procesie fuzji w ciągu dwóch lat.
Informacje o planowanym wniosku podał The Wall Street Journal, powołując się na źródła blisko związane ze sprawą. Wniosek ma zostać złożony w ciągu kilku najbliższych tygodni. Notowania akcji Spirit spadły o ponad 55% w środę, co tylko podkreśla powagę kryzysu, z którym mierzy się przewoźnik.
W oficjalnym komunikacie przedstawiciele Spirit Airlines przyznali, że prowadzą negocjacje z obligatariuszami w celu restrukturyzacji długu i szukają sposobów na stabilizację sytuacji finansowej.
Jeśli uda się dojść do porozumienia, planowane działania restrukturyzacyjne mają minimalizować wpływ na wierzycieli, pracowników i klientów, choć mogą prowadzić do anulowania obecnych akcji firmy. W przypadku braku konsensusu, Spirit rozważy inne alternatywy.
Ostatnia próba połączenia z Frontier Airlines miała miejsce po zablokowaniu przez organy regulacyjne umowy fuzji Spirit z JetBlue o wartości 3,8 miliarda dolarów. Transakcja z JetBlue została odrzucona w styczniu ze względu na obawy o dostępność tanich lotów i potencjalne ograniczenie konkurencji.
W 2022 roku rywalizacja o przejęcie Spirit rozgrywała się między Frontier a JetBlue, co doprowadziło do intensywnej walki o kontrolę nad przewoźnikiem. Po niepowodzeniu ostatnich rozmów o fuzji, ptrzedstawiciele Frontier postanowili nie kontynuować dalszych negocjacji.
W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację finansową, linie Spirit ogłosiły w październiku plany sprzedaży części floty i redukcji zatrudnienia w celu pozyskania gotówki i utrzymania operacyjności.
W zgłoszeniu do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) firma zapowiedziała wprowadzenie rocznych obniżek kosztów o wartości 80 milionów dolarów w 2024 roku. Oszczędności te będą głównie wynikały z ograniczenia liczby pracowników, dostosowanego do planowanego zmniejszenia liczby lotów.
Przyszłość Spirit Airlines, jako jednej z największych linii o niskich kosztach w USA, stoi teraz pod znakiem zapytania. Decyzje podjęte w nadchodzących tygodniach będą miały kluczowe znaczenie dla jej przetrwania oraz wpływu na rynek tanich przewoźników.
Źródło: foxbusiness
Foto: wikipedia
News Chicago
Sklep Goodwill i centrum darowizn zostaną otwarte w Avondale po ponad 2 latach od ogłoszenia
Sklep Goodwill — najnowsze przedsięwzięcie non-profit w Chicago — zostanie uroczyście otwarty 22 listopada pod adresem 3550 N. Spaulding Ave., jak ogłosiła Izba Handlowa Logan Square na Facebooku.
„Zakupy i darowizny wspierają lokalne programy i usługi Goodwill, które pomagają ludziom rozwijać umiejętności, znaleźć pracę i nawiązać kontakt z zasobami społeczności, takimi jak mieszkania, żywność i transport” — napisała Izba Handlowa Logan Square w swoim ogłoszeniu.
Jednopiętrowy budynek w Avondale ma około 18 000 stóp kwadratowych i 24 miejsca parkingowe, zgodnie z planami udostępnionymi na stronie internetowej radnego Carlosa Ramireza-Rosy (35. Okręg). Zastąpił on budynek przemysłowy na tym terenie.
Goodwill Industries International Inc. to amerykańska firma, która zapewnia szkolenia zawodowe, usługi pośrednictwa pracy i inne programy społecznościowe dla osób, które napotykają bariery w zatrudnieniu. Zatrudnia również weteranów i osoby, którym brakuje doświadczenia zawodowego, wykształcenia lub które mają problemy z zatrudnieniem.
Firma jest finansowana przez sieć ponad 3200 sklepów z artykułami używanymi, działających jako niezależne sklepy.
Goodwill Industries działa jako sieć niezależnych organizacji społecznościowych w Brazylii, Kanadzie, Kostaryce, Finlandii, Włoszech, Korei Południowej, Meksyku, Filipinach, Tajwanie, Tajlandii, Trynidadzie i Tobago, Stanach Zjednoczonych, Urugwaju i Wenezueli, z 165 lokalnymi sklepami detalicznymi Goodwill w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Sieć założona w 1902 roku, została nazwana Goodwill w 1915 roku.
W roku fiskalnym 2018 organizacje Goodwill wygenerowały 6,1 miliarda dolarów przychodu, z czego 5,27 miliarda dolarów wydano na usługi charytatywne, a 646 milionów dolarów na pensje i inne koszty operacyjne. Usługi stanowiły 89 procent wydatków.
W 2015 roku grupa świadczyła usługi ponad 37 milionom osób, a ponad 312 000 osób znalazło zatrudnienie.
Źródło: blockclubchicago, wikipedia
Foto: 35th Ward Office, YouTube
News USA
Nissan zwalnia 9 tys. pracowników i tnie pensję CEO o 50% w ramach oszczędności
Firma Nissan Motor Company ogłosiła podjęcie pilnych działań restrukturyzacyjnych, mających na celu przekształcenie modelu biznesowego po spadku wyników finansowych w pierwszej połowie roku fiskalnego 2024. Spółka odnotowała znaczne pogorszenie wyników: spadek skonsolidowanych przychodów netto, globalnej sprzedaży oraz marżę operacyjną wynoszącą zaledwie 0,5%.
W komunikacie prasowym Nissan przyznał, że firma znajduje się w trudnej sytuacji. W odpowiedzi zaprezentowano plan działań, którego celem jest „zdrowy wzrost”. Plan obejmuje:
- Redukcję kosztów stałych o 300 miliardów jenów (ponad 1,9 miliarda dolarów).
- Obniżenie kosztów zmiennych o 100 miliardów jenów (649 milionów dolarów).
- Zmniejszenie globalnej zdolności produkcyjnej o 20%.
- Redukcję zatrudnienia o 9,000 pracowników.
„Naszym celem jest reorganizacja, która uczyni Nissana bardziej elastycznym i odpornym, a także przywróci firmę na ścieżkę wzrostu” – powiedział Makoto Uchida, prezes i dyrektor generalny Nissana. Uchida zgłosił się również do dobrowolnej rezygnacji z połowy swojego miesięcznego wynagrodzenia, co jest częścią szerszych działań, mających na celu pokazanie zaangażowania zarządu w trudne zmiany.
Nowe priorytety: produkty, technologia i współpraca
Aby poprawić konkurencyjność i przywrócić stabilny wzrost, Nissan planuje przyspieszenie wprowadzania nowych modeli pojazdów elektrycznych w Chinach oraz hybryd plug-in i technologii e-POWER na rynku amerykańskim. Firma zamierza skrócić cykl projektowania pojazdów do 30 miesięcy, co ma przyspieszyć ich wejście na rynek.
W kontekście współpracy strategicznej Nissan zamierza pogłębić kooperację z Renault Group, Mitsubishi Motors Corporation oraz Honda Motor Company. Rozważane są również nowe partnerstwa w dziedzinie technologii i usług programistycznych, które mają umocnić pozycję firmy na globalnym rynku motoryzacyjnym.
Nissan zapowiedział również wprowadzenie stanowiska dyrektora ds. wyników, który będzie odpowiedzialny za kontrolę sprzedaży i zysków. Osoba na to stanowisko ma zostać mianowana do 1 grudnia 2024 roku, co ma na celu zapewnienie szybszej i bardziej efektywnej realizacji planów naprawczych.
Wyzwania i oczekiwania na przyszłość
Przyczyną obecnych trudności Nissana były między innymi wyższe koszty sprzedaży, działania optymalizujące poziom zapasów, szczególnie w USA, oraz rosnące koszty produkcji. W odpowiedzi Nissan koncentruje się na zmniejszeniu wydatków kapitałowych, racjonalizacji portfela aktywów i nadaniu priorytetu badaniom i rozwojowi, co ma uczynić firmę bardziej elastyczną i odporną na wahania rynkowe.
Makoto Uchida podsumował: „Nasze środki naprawcze to nie oznaka kurczenia się firmy, lecz szansa na odbudowę i nową erę rozwoju. Dążymy do przywrócenia naszej konkurencyjności poprzez zaawansowane produkty i strategiczną współpracę”.
Plan Nissana, zakładający szeroko zakrojone cięcia i modernizację strategii, ma na celu przekształcenie struktury firmy w bardziej efektywną i dynamiczną, gotową stawić czoła wyzwaniom współczesnego rynku.
O zwolnieniach Stellantis w fabryce Jeepa informowaliśmy 7 listopada.
Źródło: foxbusinnes
Foto: YouTube
News Chicago
Jack in the Box wraca w rejon Chicago. Nową lokalizację otworzy w Lake in the Hills
Po długiej nieobecności, znana sieć fast-foodów Jack in the Box ogłasza swój powrót w rejon Chicago. Firma, która opuściła ten obszar w latach 80-tych, planuje otworzyć swoją pierwszą nową lokalizację w Lake in the Hills w miejscu dawnego Arby’s przy 320 North Randall Road. Decyzja ta wpisuje się w szerszą strategię rozwoju marki na tym rynku.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony klientów, Jack in the Box zamierza ponownie zaznaczyć swoją obecność w regionie. Jak poinformował CEO firmy, Darin Harris, do 2026 roku zostanie otwartych 8 nowych restauracji w rejonie Chicago, w tym w takich miejscach jak Carol Stream, Tinley Park, New Lenox, Naperville, Plainfield, Countryside oraz samym Chicago.
Ostateczne lokalizacje poszczególnych restauracji pozostają na razie tajemnicą.
John Svalenka, dyrektor ds. rozwoju społeczności w Lake in the Hills, potwierdził, że wioska otrzymała wniosek o pozwolenie na budowę od Jack in the Box, obejmujący przebudowę dawnego lokalu Arby’s. Władze lokalne zakończyły już pierwszą kontrolę planów i przesłały swoje uwagi do wnioskodawcy. Po zatwierdzeniu ewentualnych zmian nastąpi wydanie pozwolenia na budowę.
Strategiczna ekspansja Jack in the Box obejmuje zarówno tradycyjne wolnostojące restauracje z drive-thru, jak i adaptacje istniejących budynków oraz nowoczesne kuchnie działające wg modelu „dark kitchen”. Firma planuje również otworzyć dwa lokale CloudKitchen w centrum Chicago i podpisała umowy na otwarcie 12 kolejnych franczyz.
Według oświadczenia z lipca, firma zidentyfikowała ponad 100 potencjalnych lokalizacji franczyzowych w regionie. Przedstawiciele Jack in the Box aktywnie poszukują doświadczonych operatorów, którzy chcieliby dołączyć do rozwijającej się sieci.
Zwiększenie obecności na nowych rynkach
Ekspansja w Chicago jest częścią szerszej strategii, w ramach której sieć wchodzi na nowe rynki, w tym do Utah, Kentucky, Arkansas, Montany, Wyoming, Michigan, Florydy, Georgii oraz Meksyku. Według CEO Darina Harrisa, powrót do Chicago jest ważnym krokiem, aby spełnić oczekiwania klientów i stać się istotnym graczem na lokalnym rynku gastronomicznym.
Jack in the Box działa na rynku fast-foodów od 1951 roku, kiedy to otwarto pierwszą restaurację w San Diego. Firma zyskała popularność dzięki swojej ofercie, obejmującej hamburgery, kurczaka, tacos i mleczne koktajle, oraz innowacyjnemu systemowi drive-thru, który zrewolucjonizował sposób serwowania jedzenia.
Dzięki planowanej ekspansji, mieszkańcy Chicago już wkrótce będą mogli ponownie cieszyć się smakiem popularnych pozycji z menu Jack in the Box — od klasycznych burgerów po kultowe tacos.
Źródło: lakemchenryscanner
Foto: Jack in the Box, YouTube
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Tragiczna wiadomość z Polski: Nie żyje Agnieszka Szafrański
-
News USA3 tygodnie temu
Biden o Trumpie: „Musimy go zamknąć” – polityczna metafora czy dosłowna groźba?
-
News Chicago3 tygodnie temu
Johnson powołał siódmego członka nowej Rady Edukacji, która spotka się już jutro
-
News Chicago3 tygodnie temu
Ronnie Reese, szef ds. komunikacji burmistrza Chicago, odchodzi w trybie natychmiastowym
-
News USA2 tygodnie temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News Chicago3 tygodnie temu
Będziemy jeździć wolniej o 5 mph po ulicach Chicago? Burmistrz Johnson jest za
-
News USA2 tygodnie temu
Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii
-
News Chicago3 tygodnie temu
Chicago po raz 10-ty liderem w rankingu najbardziej „szczurzych” miast w USA. Fuj