News Chicago
Rodzina zamordowanego policjanta nie życzy sobie obecności burmistrza i gubernatora na pogrzebie
Rodzina zamordowanego policjanta z Chicago, Enrique Martineza, stanowczo zażądała, aby Burmistrz Brandon Johnson i Gubernator JB Pritzker nie uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych zmarłego, które odbędą się w najbliższy poniedziałek. Informację tę przekazał John Catanzara, przewodniczący chicagowskiego związku zawodowego policjantów.
John Catanzara, opisując Enrique Martineza jako „kolejną jasną gwiazdę” przyszłości Departamentu Policji Chicago, która została „porwana zbyt wcześnie”, ostro skrytykował system, który według niego pozwolił na obecność mordercy na wolności.
Sprawca, Darion McMillian, otworzył ogień z broni automatycznej podczas zatrzymania drogowego 4 listopada, zabijając policjanta oraz kierowcę pojazdu. McMillian, znajdujący się pod elektronicznym nadzorem i oskarżony o inne przestępstwa w powiecie Will, przeciął bransoletkę na kostce, próbując uciec przed policją.
Według Catanzary, rodzina Martineza jednoznacznie wyraziła swoją wolę, aby zarówno Burmistrz Johnson, jak i Gubernator Pritzker nie uczestniczyli w pogrzebie.
JB Pritzker przyjął tę prośbę bez oporu, jednak według Catanzary, Brandon Johnson nie odniósł się do niej w sposób, który zadowoliłby rodzinę.
Szef związku policji przypomniał, że podobna sytuacja miała miejsce po śmierci innego funkcjonariusza, Luisa Huesca, kiedy to administracja Johnsona i kierownictwo CPD próbowały przekonać rodzinę, że obecność burmistrza na pogrzebie była „niezbędna jako element oddania honorów”. Ostatecznie Johnson nie pojawił się na tamtej ceremonii.
W swoim oświadczeniu John Catanzara krytycznie odniósł się do postawy Burmistrza: „Wstydź się, Burmistrzu Johnsonie” – powiedział, dodając, że oczekuje, iż burmistrz uszanuje wolę rodziny Martineza. „Czekam, aby zobaczyć, czy pokażesz się jako człowiek z klasą, czy nie. Nie pokazuj się na pogrzebie”.
Źródło: cwbchicago
Foto: YouTube
News Chicago
Administracja Trumpa rusza z masową operacją deportacyjną w Chicago
W niedzielę administracja Donalda Trumpa zainicjowała w Chicago szeroko zakrojoną operację egzekwowania przepisów imigracyjnych, której celem jest zatrzymywanie nieudokumentowanych imigrantów i zwiększenie bezpieczeństwa publicznego. Akcja zaangażowała wiele agencji federalnych, które zyskały dodatkowe uprawnienia do realizacji tej misji.
Wieloagencyjna operacja w Chicago
Pełniący obowiązki zastępcy prokuratora generalnego, Emil Bove, osobiście przybył do Chicago 26 stycznia, aby monitorować postępy operacji i wyrazić poparcie dla działań federalnych.
Operację w Chicago koordynuje Immigration and Customs Enforcement (ICE), we współpracy z FBI, ATF, DEA, CBP, U.S. Marshals Service i innymi agencjami Departamentu Sprawiedliwości. W oświadczeniu ICE podkreśliło, że „wzmocnione ukierunkowane operacje” mają na celu nie tylko egzekwowanie prawa imigracyjnego, ale także ochronę bezpieczeństwa publicznego oraz narodowego.
Benjamine Huffman, pełniący obowiązki sekretarza bezpieczeństwa wewnętrznego, przyznał federalnym funkcjonariuszom organów ścigania dodatkowe kompetencje w zakresie egzekwowania przepisów imigracyjnych. Jak zaznaczył, mobilizacja wielu agencji ma być odpowiedzią na „cztery lata nieudanej polityki imigracyjnej” i realizacją prezydenckiej obietnicy masowych deportacji.
Podczas operacji w Chicago priorytetem są osoby uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego lub narodowego.
Jednak, jak stwierdził Tom Homan, car ds. granic w Białym Domu, w trakcie działań mogą być zatrzymywani także inni nieudokumentowani imigranci, których określił jako „uboczne aresztowania”.
Homan podkreślił, że operacja ma pokazać determinację rządu federalnego, a deportacje będą realizowane z użyciem lotów wojskowych. „Każde zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego usunięte z tego kraju to sukces” – powiedział Homan. Zapowiedział także, że liczba aresztowań będzie stopniowo rosła wraz z poszerzaniem skali działań.
Reakcje lokalne
Chicago, znane jako miasto-sanktuarium, stoi w opozycji do polityki deportacyjnej administracji Trumpa. Zgodnie z polityką „Welcoming City”, policja nie dokumentuje statusu imigracyjnego mieszkańców ani nie współpracuje z federalnymi służbami imigracyjnymi.
Gubernator Illinois, J.B. Pritzker, wyraził poparcie dla usuwania brutalnych przestępców, ale skrytykował administrację za ściganie osób przestrzegających prawa. „Dlaczego ścigamy ludzi, którzy mają rodziny, pracują i mieszkają tutaj od dekad?” – pytał Pritzker podczas wywiadu w programie „State of the Union”.
Pozew przeciwko administracji
Grupy działające na rzecz praw imigrantów w Chicago, takie jak Organized Communities Against Deportation czy Illinois Coalition for Immigrant and Refugee Rights, złożyły pozew przeciwko administracji Trumpa. Argumentują, że działania wymierzone w Chicago ze względu na status miasta sanktuarium naruszają Pierwszą i Czwartą Poprawkę Konstytucji USA.
Szerszy kontekst polityki imigracyjnej
Operacja w Chicago jest częścią szerszej strategii administracji Donalda Trumpa, która obejmuje zaostrzenie kontroli granicznych, ograniczenie legalnych dróg migracji oraz rozszerzenie uprawnień agencji imigracyjnych.
Źródło: cnn
Foto: YouTube, DEA, ICE
News Chicago
Organizacje imigracyjne z Chicago pozwały ICE protestując przeciwko deportacjom
W sobotę cztery organizacje działające na rzecz praw imigrantów wniosły pozew przeciwko U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE) oraz dwóm wysokim urzędnikom federalnym, oskarżając ich o wykorzystanie nalotów imigracyjnych jako narzędzia do tłumienia aktywizmu na rzecz polityki miast azylowych. Grupy domagają się sądowego zakazu przeprowadzania takich działań w Chicago.
Zakaz nalotów jako ochrona wolności słowa
Pozew, złożony w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych, zarzuca, że naloty policji ICE w Chicago są próbą zastraszenia i uciszenia obrońców praw imigrantów, naruszając przy tym Pierwszą Poprawkę do Konstytucji. Organizacje chcą, by sąd zakazał takich operacji, które, jak twierdzą, mają na celu stłumienie orędowania za prawami imigrantów.
„Nasze społeczności imigrantów są przerażone, ale nie pozwolimy, by żyły w strachu” – powiedział Antonio Gutierrez z grupy Organized Communities Against Deportation, jednej z czterech organizacji wnoszących pozew.
Sheila Bedi z Community Justice Clinic przy Northwestern University, reprezentująca organizacje w procesie, nazwała działania ICE „bezczelną próbą zmiażdżenia ruchu miast-sanktuariów”. W oświadczeniu podkreśliła, że wykorzystanie organów ścigania do tłumienia aktywizmu to naruszenie podstawowych praw społeczności imigracyjnych.
Pozew skupił uwagę na działaniach administracji Donalda Trumpa, które według ekspertów mogą być naruszeniem konstytucyjnych praw obywatelskich.
Ahilan Arulanantham, współdyrektor Center for Immigration Law and Policy na UCLA, zauważył, że działania ICE są próbą szerzenia strachu w społecznościach imigrantów.
„Pozew jest próbą ustalenia, czy publiczne oświadczenia Prezydenta Trumpa i jego otoczenia – zarówno w kampanii, jak i podczas prezydentury – są zgodne z konstytucją” – powiedział Arulanantham.
Ataki na politykę miast azylowych
Chicago od dawna jest miastem- sanktuarium, chroniącym osoby przebywające w USA bez statusu prawnego. Jednak administracja Trumpa wielokrotnie krytykowała takie miasta, promując masowe deportacje i podejmując kroki mające na celu osłabienie tych polityk.
W zeszłym tygodniu zmieniono zasady obowiązujące przez ponad dekadę, które ograniczały działania funkcjonariuszy ICE w tzw. „wrażliwych miejscach”, takich jak szkoły, kościoły czy placówki medyczne. O tej zmianie informowaliśmy 22 stycznia.
Pozew chicagowskich organizacji jest porównywany do wcześniejszych działań przeciw administracji Trumpa, takich jak tzw. „zakaz dla muzułmanów” z 2017 roku.
Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube
News Chicago
Dziś rozpoczyna się sezon składania deklaracji podatkowych w Illinois
Podatnicy z Illinois mogą rozpocząć składanie zeznań już 27 stycznia, a termin końcowy, zgodnie z przepisami federalnymi i stanowymi, przypada na 15 kwietnia 2025 roku. Warto jednak rozważyć wcześniejsze złożenie deklaracji, by przyspieszyć ewentualne zwroty.
Kiedy można składać zeznania podatkowe w Illinois?
Illinois Department of Revenue (IDOR) poinformował, że system przyjmowania deklaracji podatkowych zostanie uruchomiony w poniedziałek, 27 stycznia. Data ta zbiega się z rozpoczęciem federalnego sezonu podatkowego ogłoszonego przez IRS.
Podatnicy są zachęcani do jak najszybszego składania deklaracji, zwłaszcza jeśli liczą na szybki zwrot podatku.
Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku?
Czas oczekiwania na zwrot zależy od wybranej metody płatności:
- Wpłaty bezpośrednie: Zwroty z prawidłowo wypełnionych zeznań powinny dotrzeć w ciągu czterech tygodni.
- Czeki papierowe: Przetworzenie zwrotu w tej formie może potrwać nawet dwa razy dłużej, czyli około ośmiu tygodni.
Urzędnicy podkreślają, że składanie zeznań elektronicznych i wybór depozytu bezpośredniego to najszybszy sposób na otrzymanie zwrotu.
Nowe ulgi podatkowe w Illinois
W tym roku podatnicy z Illinois mogą skorzystać z nowych ulg podatkowych, które mogą znacząco wpłynąć na ich sytuację finansową.
Najważniejszą zmianą jest Illinois Child Tax Credit. Ulga ta jest dostępna dla osób i rodzin kwalifikujących się do federalnego Earned Income Tax Credit (EITC), które mają co najmniej jedno dziecko w wieku 12 lat lub młodsze.
Według badania przeprowadzonego przez Illinois Economic Policy Institute, ta nowa ulga może:
- Wpłynąć na sytuację ponad 800 000 rodzin w Illinois.
- Zmniejszyć wskaźnik ubóstwa dzieci o 3,3%.
- Wyciągnąć niemal 14 000 dzieci z ubóstwa.
Gdzie znaleźć pomoc?
Podatnicy z pytaniami dotyczącymi składania deklaracji podatkowych lub nowych ulg mogą:
- Odwiedzić oficjalną stronę internetową Illinois Department of Revenue: tax.illinois.gov.
- Skontaktować się telefonicznie pod numerem 1-800-732-8866.
O możliwości skorzystania z programu IRS Direct File informowaliśmy 13 stycznia.
Pamiętaj, aby zaplanować swoje działania wcześniej i skorzystać z dostępnych zasobów wsparcia!
Źródło: nbc
Foto: istock/Liderina/Moon Safari/
-
NEWS Florida4 tygodnie temu
Południowa Floryda: Najbardziej szokujące intrygi i kradzieże minionego roku
-
News USA4 tygodnie temu
Popatrzcie w nocne niebo: Parada planet będzie widoczna na początku 2025 roku
-
News USA3 tygodnie temu
Najbardziej punktualne linie lotnicze w 2024 r.: Delta Airlines była prawie zawsze na czas
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polskie dziewczynki z drużyny Hussars United U10 wygrały mistrzostwa futsalu w Schaumburgu
-
News USA3 tygodnie temu
Weteran Zielonych Beretów zaplanował wysadzenie Cybertrucka w Las Vegas, korzystając z ChatGPT
-
News USA3 tygodnie temu
Nowy Meksyk jednym z najbardziej liberalnych stanów jeśli chodzi o aborcję
-
News Chicago1 tydzień temu
81-letni mieszkaniec Lombard zabił żonę chorą na demencję, tłumacząc, że „oszalała”
-
Kościół4 tygodnie temu
Dziś otwarcie Jubileuszu Roku 2025 w Katedrze Świętego Imienia w Chicago